» سلامت دستگاه گوارش » ۵ نکته مهم آمادگی برای کولونوسکوپی [ تغذیه+عوارض ]
آمادگی برای کولونوسکوپی
سلامت دستگاه گوارش

۵ نکته مهم آمادگی برای کولونوسکوپی [ تغذیه+عوارض ]

اسفند 11, 1402 70607

آزمایش کولونوسکوپی یکی از رایج ترین و مطمئن ترین آزمایش هایی است که برای پی بردن به مشکلات مختلف سیستم گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش حساس بوده و برای آن که نتایج حاصل از آن قابل استناد باشند، حتما لازم است تا فرد آمادگی لازم برای انجام این کار را داشته باشد. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تمام نکات لازم و ضروری را در مورد کولونوسکوپی برای شما شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آمادگی برای کولونوسکوپی چگونه است؟

در دندان لند نکاتی را که بطور کلی در مورد انجام کولونوسکوپی باید رعایت کنید، عنوان نموده ایم. در ادامه نیز به محدودیت های تغذیه ای قبل از انجام کولونوسکوپی میپردازیم.

آمادگی برای کولونوسکوپی چگونه است؟

۱- برای انجام آزمایش تنها به کلینیک مراجعه نکنید

به عنوان یک نکته بسیار مهم و ضروری باید در نظر داشته باشید که به هیچ وجه برای انجام آزمایش خود به صورت تنها به کلینیک مراجعه نکنید. چرا که این آزمایش کمی سخت و سنگین بوده و ممکن است بعد از انجام آن شما به یک همراه برای کمک کردن، نیاز داشته باشید. شما می توانید با یکی از دوستان یا بستگان درجه اول برای انجام آزمایش به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید.

بخوانید  5 تا از عوارض کولونوسکوپی و بهترین راه پیگیری و مراقبت

۲- تمامی مدارک لازم را به همراه داشته باشید

در بسیاری از مواقع افراد به خاطر استرس یا ترسی که از انجام آزمایش دارند، مدارک و اسناد مورد نیاز پزشک برای انجام آزمایش را فراموش می کنند. در این صورت انجام آزمایش غیر ممکن خواهد بود. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم قبل از مراجعه به پزشک برای انجام آزمایش، تمام مدارکی را که لازم است، یک شب قبل آماده کرده و در هنگام مراجعه به کلینیک، به همراه داشته باشید.

۳- اصلاح موهای زائد

آزمایش کولونوسکوپی از طریق وارد کردن یک لوله پزشکی به داخل مقعد انجام می شود. به همین دلیل نیز لازم است تا فرد به طور کامل به بهداشت فردی خود رسیدگی کند تا انجام آزمایش برای پزشک راحت تر شود. به خاطر این موضوع نیز به عنوان یک نکته بسیار مهم در رابطه با آمادگی برای کولونوسکوپی لازم است تا فرد موهای زائد مقعد خود را به طور کامل اصلاح کند.

۴- اطلاع رسانی به پزشک در رابطه با بیماری های قبلی

چنان چه فردی که می خواهد آزمایش کولونوسکوپی را انجام دهد، بیماری زمینه ای داشته باشد حتما لازم است تا این موضوع به اطلاع پزشک رسانده شود. چرا که ممکن است در غیر این صورت مشکلاتی برای سلامت بیمار در هنگام آزمایش یا پس از آن ایجاد شود.

بخوانید  عوارض خوردن شراب و عرق

در صورتی که پزشک از شرایط فرد و بیماری هایی که ممکن است داشته باشد، اطلاع داشته باشد، در هنگام انجام آزمایش اصول و استاندارد های مرتبط را رعایت می کند تا مشکلی از بابت سلامتی، بیمار را تهدید نکند.

اطلاع رسانی به پزشک در رابطه با بیماری های قبلی

۵- ارائه نتایج و آزمایش های مرتبط به کولونوسکوپی به پزشک

به عنوان یک نکته بسیار مهم و ضروی دیگر لازم است تا فرد تمام مدارک پزشکی قبلی ( آزمایش ، آندوسکوپی ، عکس ، کولونوسکوپی ، سابقه بستری و … ) را در اختیار پزشک خود قرار دهد. این کار باعث می شود تا پزشک بتواند دید بهتر و کامل تری را به وضعیت شما و سلامت جسمیتان داشته باشد. به این طریق انجام آزمایش ساده تر وراحت تر شده و نتایج دقیقی برای شما در پی خواهد داشت.

۶- در صورت باردار بودن اطلاع دهید

یکی از مواردی که بایستی قبل از انجام این آزمایش پزشک خود را مطلع سازید، وضعیت بارداری شما است. چنانچه باردار هستید، حتما لازم است تا پزشک را از این موضوع مطلع سازید تا وی بتواند بسته به شرایط خاصی که شما دارید، آزمایش را انجام دهد.

بخوانید  علت تلخی دهان چیست ؟

۷- استرس و ترس خود را کنترل کنید

بسیاری از افراد قبل از انجام این آزمایش استرس و دلهره بسیار زیادی دارند. این کار باعث می شود تا در طول فرایند آزمایش اذیت شوید. به همین دلیل نیز به شما توصیه می کنیم تا این مورد را به خوبی رعایت کرده و سعی کنید آرامش خود را قبل از انجام آزمایش حفظ کنید.

۸- گوش دادن به توصیه های پزشک

قبل از انجام آزمایش کولونوسکوپی پزشک نکات لازم برای آمادگی در راستای انجام این کار را به صورت کامل و دقیق در اختیار شما قرار خواهد داد. به همین دلیل نیز توصیه می کنیم تا این نکات را به طور کامل و دقیق به خاطر بسپارید و در رعایت آن ها نهایت صبر و دقت را به خرج دهید تا آزمایشی که انجام می دهید، مورد استناد باشد.

به منظور آمادگی برای کولونوسکوپی، شب قبل چه چیزی می توان خورد؟

در حالت ایده آل، قبل از عمل کولونوسکوپی، مصرف غذای پالپی باید ۳ روز قبل از عمل متوقف شود. اکثر پزشکان از جمله دکتر گوارش و کولونوسکوپی توصیه می کنند حداقل در روز آخر نباید غذای خمیری مصرف کرد.

بخوانید  کلیدینیوم سی یا قرص لیبراکیم برای چیست ؟ عوارض و نحوه مصرف آن چگونه است ؟

غذاهای پالپی چیست؟ همه سبزیجات و میوه ها و سالادها… ( نباید خورد )

غذاهایی که شب قبل از کولونوسکوپی میتوان مصرف کرد شامل: گوشت و ماهی، تخم‌مرغ، عسل، شیر، ملاس، سوپ‌های بدون پالپ… میباشد.

غذای قبل از کولونوسکوپی

چنانچه به یک فوق تخصص کولونوسکوپی، فوق تخصص آندوسکوپی و یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید چنین توصیه هایی جهت آمادگی برای کولونوسکوپی به شما خواهند کرد:

شب قبل از عمل، ساعت ۱۹:۰۰، شام با غذاهای بدون پالپ همانطور که توضیح داده شد خورده می‌شود و دیگر غذایی نباید خورد. محلول XM 250 میلی لیتر در ساعت ۲۰:۰۰ یک بطری با نوشیدن آهسته تمام می شود. برای سهولت در نوشیدن، می توانید در صورت نیاز این داروها را با آب یا آب میوه مخلوط کنید.

در ساعت ۲۱:۰۰ بطری ۲۵۰ میلی لیتری دیگر محلول XM به همین ترتیب تمام می شود. در صورت بروز حالت تهوع، می توانید آهسته تر بنوشید. اگر مدت کوتاهی پس از مصرف دارو استفراغ کردید، ممکن است نیاز به مصرف مجدد دارو داشته باشید.

این داروها باعث اسهال شما می شوند. تا ۴ ساعت قبل از عمل می توانید نوشابه هایی مانند آب، آب میوه، لیندن، چای سبک بنوشید و ممکن است برای شما مهم باشد که آب بدنتان کم نشود. کم آبی بدن، به خصوص در بیماران مسن، می تواند مشکل مهمی ایجاد کند. بیماران پرخطری که به شدت کم آب هستند ممکن است در صورت لزوم با مراجعه به بیمارستان نیاز به حمایت مایعات IV (داخل وریدی) داشته باشند.

بخوانید  عفونت روده + علائم علل و 3 روش درمان و تاثرات و عوارض

انجام دو تنقیه با BT Enema-210 نیم ساعت یا یک ساعت قبل از عمل کولونوسکوپی مناسب است. ما نیم ساعت قبل از عمل با بیماران خود تماس می گیریم و توسط پرستار خود در مرکز خود تنقیه می کنیم. از بیماران خود می خواهیم که “۲ تنقیه BT Enema 210 ml” را به همراه داشته باشند.

توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت (دیابت) از رژیم XM 250 میلی لیتری استفاده کنند.

در چنین مواردی حتماً باید با یک فوق تخصص آندوسکوپی در تهران یا فوق تخصص گوارش در تهران مشورت کنید، زیرا استفاده از این داروها ممکن است برای کسانی که مشکوک به انسداد روده هستند ناخوشایند باشد.

نکات تغذیه ای قبل از انجام اندوسکوپی

۱- عدم مصرف غذاهای سنگین و پر چرب

مهم ترین نکته ای که در رابطه با آمادگی برای کولونوسکوپی باید بدانید آن است که از مصرف هر گونه غذای سنگین و پر چرب به مدت ۲ الی ۳ روز قبل از انجام آزمایش پرهیز کنید. در غیر این صورت انجام آزمایش بسیار سخت بوده و نتیاج حاصل از آن نیز قابل استناد نخواهد بود.

بخوانید  آنتروم معده چیست ؟ همه آنچه باید در مورد آنتروم معده بدانید

از طرفی دیگر بسیاری از پزشک ها در صورت آن که مریض خود در بازه زمانی پیش از ۲ روز، غذا های سنگینی مصرف کرده باشند، از انجام آزمایش خودداری می کنند. پس برای آن که بتوانید آزمایش خود را در روز تعیین شده انجام دهید، حتما بایستی هیچ گونه غذای چرب و سنگین که هضم آن دیر اتفاق می افتد را مصرف نکنید. شما می توانید با جست و جو در اینترنت یا از طریق پرسش از پزشک خود، غذا هایی که مصرف آن ها منع شده اند را بدانید.

۲- استفاده از ملین ها

از دیگر مواردی که برای آمادگی برای انجام آزمایش کولونوسکوپی باید انجام دهید، مصرف ملین است. ملین در واقع به داروهایی گفته می شود که باعث تسریع کار روده ها شده و مدفوع را به طور کامل و در مدت زمان کمی از روده ها خارج می کند.

از آنجایی که این آزمایش از طریق مقعد انجام می شود، مصرف ملین ها برای دفع کامل مدفوع و تمیز کردن کامل روده ها ضروری است. پزشک ها توصیه می کنند تا افرادی که قصد انجام آزمایش کولونوسکوپی را دارند، ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از این دارو ها استفاده کنند.

بخوانید  آندوسکوپی معده چیست و چقدر طول میکشد؟

۳- عدم نوشیدن آب ۲ ساعت قبل از انجام آزمایش

افرادی که می خواهند آزمایش کولونوسکوپی را انجام دهند، موظف هستند که ۲ ساعت قبل از انجام این آزمایش هیچ گونه مایعاتی را ننوشند. توجه داشته باشید که حتی نوشیدن آب ۲ ساعت قبل از انجام آزمایش نیز منع شده است.

عدم نوشیدن آب 2 ساعت قبل از انجام کولونوسکوپی

۴- استفاده از مواد غذایی صاف روشن و شفاف یک روز قبل از انجام آزمایش

همان طور که متوجه شدید، قبل از انجام این آزمایش بایستی بر روی غذا هایی که مصرف می کنید و مایعاتی که می نوشید، حساسیت زیادی داشته باشید تا شرایط لازم برای انجام آزمایش را به دست بیاورید. به همین دلیل نیز حتما لازم است تا به مدت ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش خوراکی های و نوشیدنی هایی را مصرف کنید که رنگی صاف و روشن دارند و زود هضم هستند. همچنین مطابق با آنچه که قبلا گفته ایم، از مصرف هرگونه غذای سنگین و چرب خودداری کنید.

رژیم دارویی در فرایند آمادگی برای کولونوسکوپی چگونه باید باشد؟

کسانی که از داروهایی مانند بیماری های قلبی (نارسایی، بیماری عروق کرونر، DM (دیابت)، فشار خون، داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)، داروهای SSS … استفاده می کنند باید از قبل به تیم آندوسکوپی اطلاع داده شوند.

بخوانید  علت یبوست طولانی مدت + عوارض 5 راه درمان فوری خانگی و پزشکی

داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون) مانند آسپرین، کومادین، تیکلوکارد… ترجیحاً ۷-۴ روز قبل قطع شوند. در افرادی که به مصرف رقیق‌کننده‌های خون نیاز دارند، در صورت لزوم می‌توان آنها را با تغییر به هپارین‌های با وزن مولکولی کم پردازش کرد. در مواقع اضطراری می توان با «پذیرش خطرات» در حین مصرف این داروها معاینه کرد.

سخن پایانی

برای آن که شرایط لازم برای انجام آزمایش کولونوسکوپی را داشته باشید و پزشک شما بتواند این آزمایش را برایتان انجام دهد، لازم است تا نکاتی را به عنوان آمادگی قبل از کولونوسکوپی بدانید. در این مقاله ما سعی کردیم تمام آنچه را که برای این کار لازم است در اختیار شما قرار دهیم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار ظهور

ظهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×