» زیبایی دندان ها » آیا برای لمینت دندان تراشیده می‌شود؟  | برسی میزان تراش و عوارض
آیا برای لمینت دندان تراشیده می_شود؟ - تصویر 1
زیبایی دندان ها

آیا برای لمینت دندان تراشیده می‌شود؟  | برسی میزان تراش و عوارض

اردیبهشت 12, 1403 10113

لمینت دندان، راه حلی محبوب برای دستیابی به لبخندی ایده‌آل و هالیوودی است. این روکش‌های نازک سرامیکی، عیوب ظاهری دندان‌ها (از جمله لب پریدگی دندان، تغییر رنگ، نامرتبی و فاصله بین دندان‌ها) را به طور کامل می‌پوشانند و لبخندی زیبا و جذاب را به ارمغان می‌آورند. اما آیا رسیدن به این زیبایی، بدون تراشیدن دندان‌ها امکان پذیر است؟

در فرآیند نصب لمینت روی دندان، دندانپزشک برای چسباندن روکش‌ها مقداری از مینای دندان را تراش می‌دهد. این موضوع، دغدغه‌ای جدی برای بسیاری از افرادی است که قصد دارند دندان‌های خود را لمینت کنند. آن‌ها مدام از دندانپزشک خود سوال می‌کنند که این میزان تراش چقدر است؟ آیا تراش دندان برگشت‌پذیر است؟ یا اینکه عوارض تراش دندان در لمینت چیست؟

بخوانید  سریع ترین روش سفید شدن دندان در خانه چیست ؟

ما در ادامه، علاوه بر اینکه به کلیه پرسش‌های شما در خصوص میزان تراش دندان برای نصب لمینت پاسخ می‌دهیم، شما را با تعدادی از انواع لمینت که با نام لمینت‌های بدون تراش شهرت دارند نیز آشنا خواهیم کرد.

کلیات موضوع تراش دندان برای نصب لمینت

تراش دندان، یکی از مراحل اصلی و ابتدایی در فرآیند نصب لمینت است. در این فرایند (که به منظور ایجاد سطحی یک دست برای چسباندن روکش‌ها انجام می‌شود)، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی، لایه‌ای بسیار نازک از روی سطح دندان شما را می‌تراشد.

این میزان تراش عمدتا به عواملی مانند نوع لمینت و وضعیت دندان‌های فرد بستگی دارد. یعنی ممکن است برخی از انواع لمینت دندان که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، به سطح کمتری از تراش نیاز داشته باشند.

تراش دندان، فرآیندی غیرقابل برگشت است. به همین دلیل انتخاب یک دندانپزشک باتجربه و ماهر برای انجام این کار حائز اهمیت بسیار زیادی است.

آیا تراش دندان برای نصب لمینت لازم است؟

بله. اگر تصمیم به لمینت کردن دندان‌های خود گرفته باشید، باید با تراشیدن دندان‌هایتان هم کنار بیایید. اما این موضوع، به اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید، ترسناک نیست! منظور از اصطلاح تراش دندان در لمینت، تراشیدن تنها چند دهمِ میلی‌متر از لایه‌های بیرونی دندان‌های شما است. نه تراشیدن تا زمانی که اعصاب و ریشه‌ی دندان نمایان می‌شود!

بخوانید  5 روش جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان

ضرورت تراشیدن دندان قبل از لمینت

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که “اصلا چرا باید پیش از نصب لمینت، دندان را بتراشیم؟” یا اینکه “چرا دندانپزشک لمینت را مستقیما روی دندان بدون تراش خودم نصب نمی‎‌کند؟”.

تراشیدن دندان پیش از نصب لمینت، به چند دلیل ضروری است:

ایجاد چسبندگی بهتر

لمینت‌ها با استفاده از مواد چسبنده مخصوصی به سطح دندان چسبانده می‌شوند. برای ایجاد یک پیوند قوی و دائمی، لازم است تا دندانپزشک سطح دندان را صاف و یکدست کند تا چسبندگی لمینت به دندان افزایش پیدا کند. تراشیدن دندان، مسئولیت بستر سازی روی سطح دندان را بر عهده دارد.

تناسب ضخامت

درست است که لمینت‌های دندان روکش‌های نازکی هستند که ضخامتی در حدود ۰٫۵ تا ۱٫۵ میلی‌متر دارند؛ اما اگر دندان‌ها تراشیده نشوند، ضخامت لمینت به همراه ضخامت مینای دندان، باعث می‌شود دندان‌ها غیرطبیعی و بزرگ به نظر برسند. فرایند تراش دندان، راهکاری کاربردی برای ایجاد دندان‌هایی طبیعی و با قطر مناسب است.

ایجاد فضا

در برخی موارد، دندان‌ها به طور طبیعی نامرتب هستند و یا فاصله بین آن‌ها زیاد است. در این شرایط، برای قرارگیری صحیح لمینت‌ها و ایجاد نظم و تقارن در لبخند، لازم است تا فضای کافی بین دندان‌ها وجود داشته باشد. تراش دندان‌ها، این فضا را ایجاد می‌کند.

بخوانید  پلاک دندان چیست و چه عوارضی دارد؟

مزایای تراشیدن دندان برای نصب لمینت

 • یک دست شدن لمینت ها
 • دستیابی به طرح لبخندی زیبا
 • ماندگاری و طول عمر بیشتر لمینت دندان
 • کاهش احتمال افتادن و شل شدن لمینت از روی دندان

میزان تراش دندان برای نصب لمینت

مقدار تراش لازم برای نصب لمینت دندان به عوامل مختلفی مانند جنس و نوع لمینت، وضعیت دندان‌ها و مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی دارد. اما در نهایت، میزان تراش دندان بیشتر از ۰٫۸ میلی متر نخواهد بود.

عوامل تاثیر گذار در میزان تراش مینای دندان

میزان تراش مینای دندان در فرآیند لمینت به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل در سه دسته کلی عوامل مربوط به دندان‌ها، عوامل مربوط به لمینت و عوامل مربوط به دندانپزشک تقسیم خواهند شد.

عوامل مربوط به دندان‌ها

این دسته بندی مستقیما به وضعیت خودِ دندان‌ها و سلامتی آن‌ها اشاره می‌کند. برای مثال:

 • سلامت و وضعیت دندان‌ها: دندان‌هایی که سالم، صاف و بدون عیوب ظاهری مانند تغییر رنگ شدید و لب پریدگی هستند، به تراش کمتری نیاز دارند. در مقابل، دندان‌هایی که دارای پوسیدگی، شکستگی، لب پریدگی یا تغییر رنگ هستند، نیاز به تراش بیشتری دارند.
 • موقعیت دندان‌ها: اگر دندان‌ها نامرتب یا کج باشند، دندانپزشک مجبور خواهد شد که برای ایجاد نظم و تقارن در لبخند، بخش بیشتری از مینای دندان را بتراشد.
 • اندازه و شکل دندان‌ها: دندان‌های بزرگ یا بلند، به تراش بیشتری نسبت به دندان‌های کوچک یا کوتاه نیاز دارند. برای مثال، اگر فرد دندان‌های نیش بلند و تیزی داشته باشد، دندانپزشک باید این دندان‌ها به ابعادی که با سایر دندان‌ها همخوانی داشته باشند تبدیل کند.
 • رنگ دندان‌ها: برخی از افراد به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا مشکلات ژنتیکی، دندان‌هایی بد رنگ دارند. اگر لکه‌های روی دندان فرد سطحی باشد، میزان کمی از تراش، مشکل را برطرف و قابلیت نصب لمینت را امکان پذیر می‌کند. اما اگر لکه‌ها عمیق و وسیع باشند، ممکن است به تراش سطح بیشتری از دندان نیاز پیدا کنید.
بخوانید  روش سریع سفید کردن دندان فقط در یک ساعت!

عوامل مربوط به لمینت

عوامل مربوط به لمینت از جمله عواملی هستند که به نوع، جنس و کیفیت لمینت دندان ارتباط پیدا می‌کنند. به عنوان مثال:

 • نوع لمینت: لمینت‌های سرامیکی هم ضخامت کمتری دارند و هم به تراش کمتری نیاز دارند. در مقابل، لمینت‌های کامپوزیتی ضخیم‌تر هستند و به تراش بیشتری نیاز دارند.
 • برند لمینت: برندهای مختلف لمینت، ضخامت‌های متفاوتی دارند. برای مثال برندهای معتبر و معروفی مانند لمینت دندان E-Max، آنقدر ظریف و در عین حال مقاوم است که با کمترین میزان تراش دندان به بهترین شکل ممکن روی آن‌ها قرار می‌گیرند.

برسی میزان تراش و عوارض - تصویر 2

عوامل مربوط به دندانپزشک

هر عاملی که میزان و مقیاس آن توسط دندانپزشک قابل تغییر باشد، در دسته بندی عوامل مربوط به دندانپزشک قرارخواهد گرفت. مثلا میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، عامل بسیار موثری در تعیین میزان تراش لازم برای نصب لمینت دندان است.

یک دندانپزشک با تبحر می‌تواند دندان‌های شما را با دقت و ظرافتی خاص بتراشد و از تراش بیش از حد دندان‌های شما جلوگیری کند.

اهمیت تخصص دندانپزشک در فرایند تراشیدن دندان

تراشیدن دندان برای نصب لمینت، فرآیندی حساس و غیرقابل برگشت است. به همین دلیل، انتخاب یک دندانپزشک متخصص و باتجربه در این زمینه حائز اهمیت بسیار زیادی است.

بخوانید  برای خرید کامپوزیت به کجا باید مراجعه کرد؟

یک دندانپزشک متخصص با دانش و مهارت کافی، می‌تواند با تعیین مناسب‌ترین میزان تراش، علاوه بر ایجاد دندان‌هایی زیبا، سفید و جذاب، به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما نیز کمک کند. علاوه بر این، یک دندانپزشکِ خوب با تراش صحیح دندان، چسبندگی لمینت به دندان‌ها را افزایش می‌دهد و به ماندگاری و طول عمر بیشتر آنها کمک می‌کند.

تراش دندان می‌تواند عوارضی مانند درد، خونریزی، التهاب لثه و آسیب به عصب دندان را به همراه داشته باشد. یک دندانپزشک متخصص با مهارت و دقت کافی، می‌تواند احتمال بروز این عوارض را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

میزان تراش دندان در برندهای مختلف لمینت دندان

لمینت‌ها در برندهای مختلف و با ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند. میزان تراش دندان نیز در هر یک از این برندها و با توجه به ضخامتشان متفاوت است. در ادامه، به طور خلاصه به میزان تراش دندان در برخی از برندهای محبوب لمینت اشاره می‌کنیم.

میزان تراش دندان در لمینت دندان E-Max

میزان تراش لازم برای نصب لمینت دندان ای مکس جزئی و حدودا بین ۰٫۵ یا ۰٫۸ میلی متر است.

تراش دندان در لمینت های جنس زیرکونیا

لمینت دندان زیرکونیا نسبتا ضخیم و قطور است. به همین دلیل، نسبت به سایر برندهای لمینت دندان به میزان بیشتری از تراش (حدود ۰٫۸ میلی متر) نیاز دارد.

بخوانید  آیا لمینت دندان درد دارد ؟ راهکارهای کاهش عوارض و درد لمینت چیست ؟

میزان تراش دندان در لمینت دندان لومینیرز

این برند از لمینت‌، یا بدون تراش روی دندان نصب می‌شود و یا در شرایطی خاص، به کمترین میزان تراش (حدودا ۰٫۲ تا ۰٫۳ میلی‌متر) نیاز دارد.

لمینت دندان بدون تراش چیست؟

لمینت دندان بدون تراش که با نام لمینت برند لومینیرز نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع لمینت سرامیکی بسیار نازک و در عین حال مستحکم است که بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان و یا با حداقل میزان تراش روی دندان‌ها نصب می‌شود.

این لمینت مزایای بسیار زیادی دارد. برای مثال، لمینت بدون تراش به دلیل عدم نیاز به تراش مینای دندان، بدون ایجاد هیچگونه مشکل مانند حساسیت، درد و یا پوسیدگی، از به خطر افتادن سلامتی دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.

فرایند نصب این لمینت بسیار آسان و سریع است و به دلیل عدم تراش دندان، فرایندی کاملا برگشت پذیر محسوب می‌شود. یعنی در صورتی که از نتیجه نهایی کار راضی نبودید، می‌توانید به راحتی از دندانپزشک خود بخواهید که لمینت‌ها را از دندان‌های شما جدا کند.

چه کسانی می‌توانند از لمینت دندان بدون تراش استفاده کنند؟

لمینت‌های دندان بدون تراش در تمام شرایط و برای همه افراد قابل استفاده نیستند! این لمینت‌ها بیشتر برای اصلاح جزئی رنگ دندان و بستن فاصله بین دندان‌ها کاربرد دارند. زیرا از آنجایی که لمینت دندان بدون تراش بسیار نازک است، قابلیت مخفی کردن لکه‌های تیره و عمیق دندان را ندارد. چه برسد به به هم ریختگی‌ها و نامرتبی‌های دندان!

بخوانید  اصول و روش های کاربردی ارتودنسی دندان: راهی به سوی لبخندی زیبا و سالم

به طور کلی، بهترین کاندیداهای استفاده از لمینت دندان بدون تراش افراد زیر هستند:

 1. افرادی که دندان‌های کوچکی دارند.
 2. کسانی که تغییر رنگ دندان‌هایشان بسیار جزئی و نامحسوس است.
 3. افرادی که لبخند بسیار باریکی دارند و هنگام لبخند زدن، تنها بخش کمی از دندان‌هایشان نمایان می‌شود.
 4. افرادی که ذاتا دندان‌های مرتبی دارند.
 5. کسانی که دندان‌هایی با مشکلات جزئی دارند.

معایب لمینت دندان بدون تراش

عدم امکان استفاده از لمینت دندان بدون تراش برای تمام افراد، بزرگترین مشکل لمینت‌های لومینیرز محسوب می‌شود. این لمینت‌ها ماندگاری کمتری نسبت به لمینت‌های معمولی دارند و در برابر شکستگی یا لب پر شدن حساس‌تر هستند.

علاوه بر این، قیمت نسبتا بالای این لمینت نسبت به سایر برندها نیز از جمله معایب این لمینت‌ها است.

از آنجایی که ایران هنوز به تکنولوژی تولید این نوع از لمینت‌ها (با این استحکام و کیفیت) دست پیدا نکرده است، دندانپزشکان مجبورند قالب ساخت لمینت لومینیرز را به کشورهای همسایه (مانند عمان و قطر) ارسال کنند. به همین دلیل، این فرایند به دلیل پرداخت‌های ارزی و دلاری، هزینه نهایی کار را نسبت به سایر برندهای لمینت دندان افزایش خواهد داد. جهت مشاهده هزینه لمینت دندان کلیک کنید.

بخوانید  بازیگران ایرانی که لمینت کردند / 8 بازیگر ایرانی با زیباترین دندان های دنیا

آیا تراش دندان برای نصب لمینت دردناک است؟

تراش دندان برای نصب لمینت دردناک نیست. زیرا تنها لایه‌ای نازک از سطح بیرونی دندان‌های شما تراشیده می‌شوند. اما با این حال، دندانپزشک قبل از شروع فرایند تراش دندان، دندان‌های شما را با استفاده از بی‌حسی موضعی بی حس می‌کند.

در حین تراش، ممکن است احساسات ناخوشایندی مانند لرزش، فشار یا صدا داشته باشید؛ اما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. با این حال، اگر در حین انجام کار با درد مواجه شدید، این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

بعد از تراش دندان نیز ممکن است با احساس ناخوشایندی مانند زبری سطح دندان و یا حساسیت نسبت به سرما و گرما مواجه شوید که مشکلی طبیعی است و پس از گذشت نهایتا ۲ هفته به طور کامل برطرف خواهد شد.

در چه مواقعی به میزان بیشتری از تراش مینای دندان احتیاج داریم؟

در برخی از موقعیت‌های خاص، به میزان بیشتری از تراش دندان برای نصب لمینت نیاز است. این موقعیت‌ها برای افراد با شرایط زیر به وجود می‌آیند:

 • کسانی که دندان‌های بزرگی دارند.
 • کسانی که دندان‌های نامرتبی دارند.
 • افرادی که رنگ دندان‌هایشان بد است.
 • وقتی که لمینت دندان ضخامت زیادی داشته باشد.
بخوانید  لمینت کنم یا کامپوزیت؟ کدوم رو انجام بدم؟

آیا تراشیدن دندان خطرناک است؟

اگر برای نصب لمینت دندان‌های خود به یک دندانپزشک متخصص، ماهر و با تجربه مراجعه کرده باشید، تراش دندان‌های شما هیچگونه مشکلی برایتان به وجود نخواهد آورد. اما اگر دندانپزشک از تبحر کافی برای تراشیدن دندان‌ها برخوردار نباشد، ممکن است این فرایند به بافت داخلی دندان شما آسیب وارد کند.

تراش دندان برای لمینت - تصویر 3

عوارض تراش دندان برای نصب لمینت

حساسیت دندان

تراشیدن مینای دندان می‌تواند باعث حساسیت دندان در برابر سرما، گرما، و موادغذایی شیرین و ترش شود. زیرا با تراشیدن دندان، دندان نسبت به تحریکات حرارتی حساس می‌شود. البته این حساسیت معمولا موقتی است و طی چند روز تا چند هفته از بین می‌رود.

درد و ناراحتی

در حالت کلی، تراش دندان شما را با احساس درد و ناراحتی مواجه نخواهد کرد. اما اگر این فرایند توسط یک دندانپزشک غیرحرفه‌ای صورت بگیرد، ممکن است عوارضی مانند درد و حساسیت لثه‌ها را به همراه داشته باشد.

افزایش احتمال پوسیدگی دندان

یکی از جدی‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض تراشیدن دندان برای نصب لمینت، افزایش احتمال پوسیدگی دندان است. از آنجایی که تراشیدن مینای دندان، لایه محافظ دندان را نازک‌تر می‌کند، در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان افزایش پیدا خواهد کرد. البته رعایت منظم بهداشت دهان و دندان با استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه، می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند.

بخوانید  روش خانگی برای صاف شدن دندان های کج و علت آن

آسیب به لثه یا عصب دندان

در موارد نادر، ممکن است تراش دندان به لثه یا عصب دندان آسیب برساند. به عنوان مثال، ممکن است لثه با حساسیت شدید، التهاب و حتی خونریزی مواجه شود؛ دندان‌ها نیز با دردی شدید روبرو شوند.

نارضایتی از ظاهر لمینت

در صورتی که تراش دندان به درستی انجام نشود، ممکن است لمینت‌ها به طور صحیح روی دندان‌ها قرار نگیرند و ظاهر نامناسبی را برای فرد ایجاد کنند.

تراشیدن دندان برای نصب لمینت چقدر طول میکشد؟

مدت زمان لازم برای تراش دندان برای نصب لمینت، با توجه به تخصص و مهارت پزشک تعیین می‌شود. اما این فرایند معمولا بیشتر از ۱ ساعت طول نخواهد کشید.

 

در آخر

لمینت دندان، بهترین راهکار برای دستیابی به دندان‌هایی زیبا، یک دست و هالیوودی است. اما موضوع میزان تراش دندان برای نصب لمینت، مسئله‌ای است که بسیاری از افراد را از انجام این فرایند دندانپزشکی زیبایی بازمی‌دارد.

 

اما تراش دندان برای لمینت یکی از اقدامات لازم الاجرای پیش از نصب لمینت محسوب می‌شود که قرار است به زیبایی و جذابیت بیشتر دندان‌های شما منجر شود. پس بهتر است بدون نگرانی از بابت این موضوع، پس از تحقیق و مشورت با یک متخصص دندانپزشکی زیبایی باتجربه، نسبت به انجام این فرایند اقدام نمایید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×