» ایمپلنت » آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟
آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟
ایمپلنت - ترمیم دندان

آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟

مهر 22, 1402 80470

دندان ها به عنوان یکی از جلوه های زیبایی ظاهری شناخته می شوند که تاثیر بسیار زیادی بر روی قیافه و مشخصات ظاهری افراد دارند. از طرفی دیگر این اعضا بسیار کاربردی بوده و در طول روز مورد استفاده قرار می گیرند. بدون داشتن دندان های سالم بی شم زندگی برای افراد سخت خواهد بود. از آن جایی که دندان ها همواره مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است تحت اثر عوامل مختلفی آسیب ببینند و به ترمیم دندان و بازسازی آن ها نیاز باشد.

ایمپلنت یکی از بهترین و پر طرف دار ترین روش های بازسازی و ترمیم دندان ها است. این روش بهترین و نزدیک ترین نتایج را به دندان های طبیعی دارد. از این رو بسیاری از افراد که دندان های آسیب دیده ای دارند، می خواهند از طریق ایمپلنت این مشکل را بر طرف کنند. یکی از رایج ترین سوالاتی که در این بین افراد می پرسند آن است که آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ در ادامه این مقاله ما به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

بخوانید  علت لق شدن ایمپلنت و روکش ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت چیست؟

قبل از هر کاری لازم است تا با معنی و مفهوم ایمپلنت آشنا شوید. در واقع ایمپلنت نام یک قطعه و یک روش درمانی است که برای ترمیم و بازسازی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دندانپزشک از فیکسچرهای تیتانیومی استفاده کرده آن ها را به جای ریشه دندان و پایه‌ای برای نصب روکش به کار می برد. پس از نصب فیکسچرها روکش‌ها را روی آن سوار می شوند و یک دندان طبیعی را تشکیل می دهند.

ایمپلنت چیست؟

آیا می توان همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟

آیا می توان همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ این سوالی است که بسیاری از افراد در مراجعه به دندانپزشک مطرح می کنند. اگر این موضوع برای شما هم مطرح شده باشد بایستی بدانید که بله امکان انجام این کار وجود دارد و بسیاری از افراد در سطح دنیا نیز دقیقا این کار را انجام می دهند. در صورتی که همه یا بیش از ۹۰ درصد از دندان های شما آسیب دیده باشد و نیاز به ترمیم و بازسازی جدی داشته باشید، می توانید به یک دندانپزشک مراجعه کرده و ضمن کشیدن تمام دندان های خود، فرایند ایمپلنت را شروع کنید.

بخوانید  آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

به طور کلی می توان گفت هیچ گونه محدودیتی در تعداد ایمپلنت های انجام شده وجود ندارد و شما بسته به نیاز خود می توانید یک یا چند دندان خود را ایمپلنت کنید. حتی قادر هستید تمام دندان های خود را ایمپلنت کنید.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه های نهایی انجام ایمپلنت یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالاتی است که افراد می پرسند. در واقع نمی توان یک قیمت مشخص و معین برای انجم این کار تعیین کرد. چرا که هزینه های ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند نوع کلینیک، دندانپزشک، جنس و کیفیت ایمپلنت، تعداد دندان های ایمپلنت شده و… بستگی دارد. به همین خاطر اگر هزینه های نهایی ایمپلنت دندان برای شما یک موضوع مهم است، بهتر است که از چندین کلینیک مختلف، هزینه های انجام این کار را پرس و جو کرده و از قیمت های آن اطمینان حاصل کنید.

طول عمر ایمپلنت دندان

یکی از نگرانی های افراد برای انجام ایمپلنت در مورد طول عمر آن ها است. در این رابطه شما نباید نگرانی داشته باشید چرا که دندان های ایمپلنت بین ۱۰ الی ۱۵ سال طول عمر دارند. البته نحوه صحیح نگهداری از دندان ها و رسیدگی به بهداشت آن ها نیز تاثیر مستقیمی بر روی طول عمر دندان های ایمپلنت دارد. اگر شما به طور مرتب و روزانه از مسواک و واترجت استفاده کنید و خوراکی های خیلی سفت را نجوید، دندان های ایمپلنت شده شما تا سالیان سال بدون هیچ مشکلی باقی خواهند ماند.

بخوانید  قیمت ایمپلنت دندان در شرق تهران چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت کردن تمام دندان یا استفاده از دندان مصنوعی

تقریباً بیشتر افراد در سن ۳۵-۴۵ سالگی یک یا چند تا از دندان های دائمی خود را از دست می دهد. حتی اگر دندان های آن ها از بین نرفته باشد، آسیب های مختلف مانند پوسیدگی و خرابی برایشان اتفاق افتاده است. در برخی از مواقع این پوسیدگی دندان و خرابی به حدی زیاد است که نمی توان با روش هایی مانند پر کردن و روکش آن را ترمیم کرد. حال تصور کنید که فردی مجبور شود همه یا اکثر دندان های خود را ترمیم کند. در چنین حالتی دو انتخاب در پیش رو افراد قرار دارد. آن ها می توانند همه دندان های خود را کشیده و از دندان مصنوعی استفاده کنند.

در حالت دوم نیز می توانند دندان های خود را کشیده و از ایمپلنت بهره ببرند. حال سوال اساسی در این است که ایمپلنت کردن تمام دندان ها بهتر است یا استفاده از دندان مصنوعی؟

با آن که دندان های مصنوعی هزینه نهایی بسیار کمتری نسبت به ایمپلنت دارند. اما با این همه حال، ایمپلنت کردن دندان باعث می شود تا شما دندان های طبیعی، مقاوم و بسیار زیبا داشته باشید. به طور کلی می توان گفت کیفیت و کارایی دندان های ایمپلنت شده بسیار بیشتر از دندان مصنوعی بوده و از این لحاظ نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد. اما از طرفی هزینه های لازم برای ایمپلنت نیز بسیار بیشتر است.

بخوانید  ایمپلنت دندان مادام‌العمر است!

رعایت بهداشت در ایمپلنت کردن همه دندان‌ها

در مورد ایمپلنت کردن دندان ها بایستی به یک نکته بسیار مهم توجه کنید. رعایت بهداشت در ایمپلنت کردن همه دندان‌ها به عنوان یک نکته بسیار مهم دانسته می شود. توجه داشته باشید که عوامل زیادی برای داشتن دندان های زیبا و ماندگار دخیل هستند. اما با این همه رعایت بهداشت دندان و دهان به عنوان یکی از مهم ترین نکات شناخته می شود.

شما می توانید همه دندان های خود را ایمپلنت کنید اما باید در نظر داشته باشید که حساسیت زیادی برای مراقبت از آن ها به خرج دهید. همچنین لازم است بعد از ایمپلنت کردن همه دندان های خود هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشکتان مراجعه کنید تا سلامت دندان های ایمپلنت شده تان را بررسی کند.

نحوه مراقبت از دندان های ایمپلنت شده

اگر تمام دندان هایتان را ایمپلنت کنید باید با دقت و حساسیت بیشتری از آن ها مراقبت کنید. در ادامه ما نحوه مراقبت از دندان های ایمپلنت شده را برای شما توضیح داده ایم.

  • هر روز از مسواک استفاده کنید.
  • هر شب از دهان شویه استفاده کنید.
  • استفاده از واترجت را در برنامه بهداشت و دهان خود جا دهید.
  • از جویدن و خوردن خوراکی های سفت و سخت اجتناب کنید.
  • از مصرف مشروب الکلی بپرهیزید.
  • مصرف هر گونه دخانیات به خصوص سیگار را کنار بگذارید.
بخوانید  راهنمای ایمپلنت دندان

همچنین به مدت هر چند وقت یک بار می توانید به دندانپزشکتان مراجعه کنید و سلامت دندان های ایمپلنت خود را بررسی کنید.

نحوه مراقبت از دندان های ایمپلنت شده

اهمیت پزشک و کلینیک

به عنوان یک نکته بسیار مهم در نظر داشته باشید که اگر می خواهید تمام دندان های خود را ایمپلنت کنید برای این کار حتما به یک پزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید. چرا که پزشک تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت نهایی کار دارد و از آن جایی که شما می خواهید تمام دندان های خود را ایمپلنت کنید، اگر این کار به خوبی انجام نوشد، ظاهر کار و کیفیت نهایی آن برای شما رضایت بخش نخواهد بود. برای یافتن کلینیک های با کیفیت و پزشکان خوب می توانید در وب سایت های مختلف به جست و جو بپردازید. همچنین پرس و جو از افراد آگاه در این زمینه نیز می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد.

نتیجه گیری

ایمپلنت به عنوان یکی از روش های بسیار رایج و با کیفیت برای ترمیم و بازسازی دندان هایی که خراب شده اند، شناخته می شود. اگر تعداد زیادی از دندان های شما به طور جدی آسیب دیده باشد می توانید از روش ایمپلنت استفاده کنید. خوشبختانه ایمپلنت همه دندان ها امکان پذیر بوده و فرد هیچ گونه محدودیتی در این رابطه نخواهد داشت. البته به یاد داشته باشید که برای انجام این کار حتما به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

بخوانید  ایمپلنت دندان جلو

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×