• امروز : چهارشنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۱
4

ارتودنسی به روش لینگوال

  • کد خبر : 324
  • ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۴۸
ارتودنسی به روش لینگوال

فهرست مطالب۱ روش لینگوال چیست؟۲ نکات مهم در روش لینگوال۳ مزایای استفاده از روش لینگوال چیست؟۴ معیاب روش ارتودنسی پشت دندان چیست؟۵ دوره درمانی ارتودنسی به روش لینگوال چقدر است؟۶ هزینه ارتودنسی به روش لینگوال چقدر است؟۷ ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب تر است؟ ارتودنسی یکی از روش های رایج برای رفع ناهنجاری های […]

ارتودنسی یکی از روش های رایج برای رفع ناهنجاری های دندانی و ردیف کردن دندان ها است. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ارتودنسی روش های مختلفی برای برطرف کردن ناهنجاری های دندانی به وجود آمده است. یکی از رایج ترین و به روز ترین متد ها، ارتودنسی به روش لینگوال است. در ادامه با ما همراه باشید تا ارتودنسی لینگوال، مزایا، هزینه و دوره درمانی آن را بررسی کنیم.


روش لینگوال چیست؟

روش درمانی ارتودنسی لینگوال از پشت دندان ها صورت میگیرد. برخلاف براکت های معمولی، براکت لینگوال در پشت دندان ها قرار میگیرند که به همین خاطر به آن ها براکت داخلی نیز می گویند. نام دیگر ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی مخفی یا پشت دندان است که در این روش از براکت های صاف و سیم های فلزی استفاده می شود. دقت داشته باشید که اصول ارتودنسی لینگوال همان اصول ارتودنسی ثابت است که فشار از طریق براکت های چسبیده شده به دندان اعمال میشود تا در بهترین وضعیت خود قرار گیرند.

بخوانید  چه زمانی بعد از کشیدن دندان میتوان سیگار کشید ؟

نکات مهم در روش لینگوال

براکت ها و سیم های ارتودنسی لینگوال خود تنظیم هستند که این امر موجب می شود تا دندان ها در طول درمان راحت تر حرکت کنند. سطح صاف و صیقلی براکت ها هیچ گونه آسیبی به دندان های شما وارد نمی کند.
در روزهای اولیه نصب براکت ها ممکن است شما احساس ناراحتی شدیدی داشته باشید اما بعد از آن که دهان و زبان شما به وجود دستگاه ارتودنسی عادت کرد دیگر ناراحتی برای شما به وجود نمی آید.
توجه داشته باشید که در ابتدای امر که هنوز لب ها و زبان شما به وجود دستگاه عادت نکرده اند ممکن است در تکلم و ادای کلمات دچار مشکل شوید اما با گذشت چند روز و عادت کردن به وجود براکت ها این مشکل برطرف خواهد شد.
ارتودنسی مخفی یا پشت دندان به دلیل اینکه از بیرون قابل مشاهده نیست محبوبیت زیادی در بین افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند پیدا کرده است. این روش بیشتر به افرادی که تمایل ندارند سیم ارتودنسی آن ها پیدا باشد پیشنهاد می شود.

مزایای استفاده از روش لینگوال چیست؟

پنهان بودن: با قرار گرفتن بریس های فلزی در پشت دندان ها دستگاه ارتودنسی قابل رویت نیست مخصوصا برای دندان های ردیف پایین، تنها زمانی که شخصی با دقت به دهان شما نگاه کند متوجه خواهد شد. اما به هنگام لبخند زدن و صحبت کردن هیچ گونه اثری از دستگاه ارتودنسی شما نیست. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به ظاهره چهره خود اهمیت می دهید و تمایل ندارید سیم های ارتودنسی پیدا شوند استفاده از این روش به شما پیشنهاد می شود.
اصلاح مشکلات پیچیده تر: ارتودنسی لینگوال علاوه بر برطرف کردن نامرتبی دندان ها و ناهنجاری های دندانی قابلیت تغییر ارتفاع دندان ها ، چرخش دندان ها و بستن فضای خالی بین دندان ها را دارد.

بخوانید  مینی ایمپلنت چیست و در ارتودنسی چه کاربردی دارد

|مقاله مرتبط : ناهنجاری های دندانی

بهداشت دندان: براکت های لینگوال به گونه ای ساخته شده اند که شما به راحتی می توانید دندان هایتان را مسواک بزنید و به هنگام غذا خوردن نیازی به برداشتن براکت ها ندارید. وجود سطح صاف بریس ها سبب می شود تا بدون هیچ گونه آسیب دیدگی به دندان ها درون دهان جای گیرند. به دلیل آن که سطح پشتی دندان های شما در برابر تغییر رنگ مقاوم تر است اگر به بهداشت دهان خود توجه نکنید و دندان هایتان زرد شوند جلوه نا خوشایندی در ظاهر شما ایجاد نمی شود. با این حال برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و رعایت بهداشت دهان باید هر روز از نخ دندان استفاده کنید و دهان شویه را فراموش نکنید.

معیاب روش ارتودنسی پشت دندان چیست؟

قرار دادن دستگاه ارتودنسی در پشت دندان برای متخصص ارتودنسی بسیار دشوار است و نیاز به متخصص حرفه ای دارد. پس در انتخاب متخصص ارتودنسی خود کاملا دقت داشته باشید.
تعداد جلسات مراجعه به پزشک متخصص در طول درمان برای بررسی ارتودنسی بیشتر از ارتودنسی به روش ثابت است به دلیل موقعیت دشواری که براکت های لینگوال قرار دارند.

بخوانید  پالپ دندان چیست ؟

| مقاله مرتبط : ارتودنسی به روش ثابت چیست؟
هزینه بالای ارتودنسی لینگوال به دلیل آن است که طول درمان طولانی تری نسبت به سایر روش های دیگر دارد و هم اینکه مواد مورد استفاده در دستگاه ارتودنسی لینگوال گران تر می باشد.

دوره درمانی ارتودنسی به روش لینگوال چقدر است؟

از سوالات رایجی که بیماران در رابطه با ارتودنسی می پرسند این است که چه مدت باید تحت درمان باشند تا نتیجه مطلوبی را دریافت کنند. شرایط ویژه ای در طول درمان دخالت دارند، از جمله عوامل تعیین کننده طول درمان می توان به درجه شدت فشار، سن بیمار، بهداشت دهان و دندان، میزان انحرافات دندانی و همکاری بیمار اشاره کرد.
بیماران نوجوانی که هنوز رشد آن ها متوقف نشده اند نسبت به بزرگسالانی که رشد آن ها متوقف شده اند، طول درمان کم تری دارند. اما از مهم ترین عامل تعیین کننده طول درمان میزان شدت اختلالات فکی و دهانی است. در مواردی مانند شلوغی دندان ها و بیرون زدگی دندان که با کمک لب ها نیز درون دهان جا نمی گیرند و همچنین رشد نا همانگ فک بالا و پایین موجب افزایش طول درمان شده است.
اما برای تسریع طول درمان ارتودنسی نیاز است که بهداشت درمان را به طور مرتب رعایت کنید. روزانه مسواک زدن و استفاده از دهان شویه از راه کار های بهداشت دهان محسوب می شود.
تمامی موارد بالا در افزایش یا کاهش طول درمان ارتودنسی نقش موثری دارند اما به طور معمول متوسط طول درمان ارتودنسی ۲۴ ماه است.

بخوانید  لکه دندان | علت و درمان | سفید، قهوه‌ای، زرد و خال سیاه

هزینه ارتودنسی به روش لینگوال چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به دلیل دوره درمان طولانی مدت و تعداد جلسات مراجعه به پزشک ارزان نیست. قاعدتا با توجه به میزان طول درمان و متد ارتودنسی هزینه متفاوتی دارند.
در ارتودنسی به روش لینگوال به دلیل آن که بریس ها در پشت دندان ها قرار می گیرند و برای هر شخصی سفارش داده می شود هزینه بالاتری نسبت به ارتودنسی با بریس سرامیکی و فلزی استیل دارد.

ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب تر است؟

متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت فیزیولوژیک دهان و فک شما از روش مناسب استفاده می کند. در روش لینگوال افرادی که دارای فک و دهان خیلی کوچک هستند و از مشکلات دهان و فک رنج می برند مناسب نیست.
درست است که ارتودنسی به روش پنهانی یک مزیت بزرگ در حفظ ظاهر و لبخند شماست اما باید توجه داشته باشید که آیا متناسب با فک شماست و نتیجه مطلوبی را دارد یا خیر. این تشخیص تنها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.
ارتودنسی لینگوال به دلیل پنهان بودن محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کرده است اما به دلیل آن که محل نصب دستگاه ارتودنسی در پشت دندان هاست کاری بسیار دشوار و حساس تلقی می شود در نتیجه برای داشتن دندانی صاف و مرتب باید نزد پزشک متخصص و با تجربه بروید.

لینک کوتاه : https://dandanland.com/?p=324

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات در مورد مطلب "ارتودنسی به روش لینگوال"