» ارتودنسی » ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان
زیبایی دندان
ارتودنسی

ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان

مهر 29, 1402 110469

ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان

آیا می‌توان لمینت دندان و ارتودنسی را با هم مقایسه کرد؟

کدام یک برای اصلاح دندان ها در اولویت قرار دارد؟

ارتودنسی برایم بهتر است یا لمینت ؟

چگونه بین این دو گزینه تصمیم بگیریم؟

اینها همه سوالاتی هستند که در زمان انجام درمان های زیبایی، افراد با آن روبه رو می شوند. در دنیای امروز، داشتن لبخندی جذاب به همراه دندان های عاری از هرگونه لکه و زردی می‌تواند اعتماد به نفس و زیبایی شما را بهبود بخشد. اما برای رسیدن به این هدف، روش های مختلفی وجود دارد که دو نمونه از آن عبارت است از: لمینت دندان و ارتودنسی. همینجا سوال ایجاد می‌شود که: کدامیک بهتر است؟

بخوانید  معرفی انواع روش های ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

هر دو این روش ها متعلق به شاخه ای از دندانپزشکی است که وظیفه اصلاح طرح لبخند را بر عهده دارد. در روش ارتودنسی، از براکت و الاینرها استفاده می ‌شود تا ترتیب دندان ‌ها را به طور تدریجی و در طول زمان تغییر پیدا کند. در روش لمینت، روکش های پرسلن توسط تکنسین آزمایشگاه پروتز دندان ساخته می شود و سپس توسط دندانپزشک متخصص با استفاده از چسب های بسیار پایدار به دندان ها چسبانده می شود.

آیا می‌توان لمینت دندان و ارتودنسی را مقایسه کرد؟

از نظر اصولی و علمی مقایسه این دو روش با هم درست نیست؛ چرا که هر کدام از روش ها به یک منظور استفاده می شود. برای شخصی زیبایی و زمان اولویت دارد بنابراین لمینت را انتخاب می کند. شخص دیگری معتقد به درست کردن اصولی دندان ها از ریشه و پایه است و زمانبر بودن درمان برایش مهم نیست، بنابراین ارتودنسی را انتخاب می کند.

اینکه بخواهیم بین این دو گزینه عنوان کنیم که کدام روش درمانی بهتر یا برتر است معنایی ندارد. در ادامه به مقایسه، کارایی، مزایا و معایب هر کدام از درمان ها پرداخته شده تا شما همراهان با توجه به بودجه و شرایط خود بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید، که کدام روش درمانی برای شما مناسب تر است.

بخوانید  تصاویری از ارتودنسی دندان قبل و بعد که هرگز ندیده اید

ارتودنسی برایم بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

در ادامه در مورد دو روش ارتودنسی و لمینت از نظر دو دندانپزشک مطرح اصفهان: دکتر محمد عاطفت متخصص لمینت دندان در اصفهان و دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان بررسی و مقایسه شده است.

جدول مقایسه ارتودنسی و لمینت سرامیکی

مزایا و معایب ارتودنسی

مزایا و معایب لمینت

مال اکلوژن ها و ناهنجاری های عمقی حل می شود

ناهنجاری های سطحی حل می شود

موقعیت، عملکرد و زیبایی دندان ها را بهبود می بخشد

یک روش سریع و موثر برای بهبود زیبایی دندان‌ها

بهبود بلع و هضم غذا، به لطف جویدن صحیح

تقویت دندان های شکسته و بازیابی عملکرد طبیعی

تسهیل بهداشت دهان و دندان

تسهیل بهداشت دهان و دندان

کاهش بروز خرابی ها

اصلاح کمبودهای اکلوزال

بهبود گفتار و تلفظ

بازگرداندن هدایت صحیح در حین حرکات جویدن

خطر ضربه های دندانی را کاهش می دهد

اصلاح شکل، اندازه، رنگ و تراز دندان ها

احتمال کمتر ابتلا به پوسیدگی یا بیماری های پریودنتال

احتمال کمتر ابتلا به پوسیدگی یا بیماری های پریودنتال

کاهش خطر تحلیل استخوان

بستن دیاستم ها

کاهش سایش دندان و دندان قروچه

ترمیم دندان های فرسوده ناشی از دندان قروچه

هزینه آن نسبت به لمینت کمتر است

هزینه بالاتری نسبت به ارتودنسی دارد

دوره درمان طولانی تری دارد

دوره درمان کوتاه تری دارد

اصلاح دندان ها در هر حالتی

اصلاح دندان ها در همه حالات امکان پذیر نیست

بدون نیاز به تراش مینای دندان

نیاز به تراش مینای دندان

نیاز به تعویض ندارد چرا که درمان دائمی است

نیاز به تعویض روکش ها دارد

مناسب برای همه رده سنی ها

فقط برای بزرگسالان قابل اجرا است

مستلزم قرار دادن براکت ها روی یک ردیف کامل

امکان کار بر روی یک یا چند دندان

بهبود ناهنجاری‌های دهان و دندان هم از نظر زیبایی و هم از نظر درمانی

اصلاح شکستگی‌ ها، فرم، رنگ و شکل از نظر زیبایی

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ها بعد از اتمام درمان

بدون نیاز به استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ها

احساس درد و نارحتی در چند روز اول نصب براکت ها

دارای سطح لعابدار که مقاوم در برابر لکه ها و مواد شیمیایی

پیدایش لکه های سفید روی دندان ها و التهاب لثه در صورت رعایت نکردن بهداشت صحیح

درمان غیر قابل برگشت، پس از چسباندن روکش ها، رنگ یا شکل را نمی توان تغییر داد

بخوانید  هزینه ارتودنسی نامرئی

با توجه به مطالب گفته شده دکتر ناصری بهترین متخصص ارتودنسی این نظر را دارند که: درمان ارتودنسی نه تنها بهبود ظاهر لبخند شما را به ارمغان می‌آورد، بلکه سلامت دندان‌ها و فک‌ های شما را نیز تضمین می‌کند. دندان‌های منظم و یکسان نه تنها جلوی مشکلات دهانی مانند تراکم بیش از حد یا کمبود فضا را می‌گیرند، بلکه به بهبود عملکرد گام به گام دهان و هضم غذا هم کمک می‌کنند. بنابراین معایب این روش در کنار مزایای آن کمتر به چشم می آید.

ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان

آیا می‌توانم از هر دو روش ارتودنسی و لمینت دندان استفاده کنم؟

با وجود مزایایی که هر یک از روش های درمانی لمینت و ارتودنسی برای دندان ها دارند، انتخاب آن ها باید توسط دندانپزشک متخصص و پس از بررسی دندان های شما به صورت کاملا تخصصی گرفته شود. کوچکترین اشتباهی در طول درمان ممکن است باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به دندان ها شود، از این جهت بسیار مهم است بتوانید بهترین متخصص دندانپزشک را برای دریافت خدمات لمینت و ارتودنسی خود انتخاب کنید.

بسته به شرایط دندان های خود می توانید از هر دو روش استفاده کنید. به این صورت که در ابتدا باید از طریق ارتودنسی تراز بایت اصلاح شود و متعاقباً ظاهر زیبایی با لمینت ‌ها بهبود یابد. ترکیب این دو درمان نتیجه بسیار مثبتی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد، زیرا باعث انسداد بهینه و دندان ‌های هماهنگ و طبیعی می‌شود.

بخوانید  بررسی دقیق روش انجام ارتودنسی دندان فاصله دار

آیا می‌توان لمینت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

با توجه به مزایا و معایب گفته شده هیچ کدام از روش ها را نمی توان جایگزین یکدیگر کرد. شما در صورتی می توانید از لمینت استفاده کنید که رنگ دندان هایتان زرد و سیاه شده باشند، به هم ریختگی دندانهایتان سطحی باشد، دیاستما کمی وجود داشته باشد، سایش، لب پر شدن و یا شکستی، برآمدگی و یا فررفتگی در دندان ها به چشم بخورد. یا اینکه دندانهایتان مرتب است اما یکدست نیست.

از نظر دکتر عاطفت لمینت های دندانی انتخاب خوبی برای شما خواهند بود اگر ناهنجاری های دهان و دندانی ندارید، فاصله میان دندانی کمی دارید و یا دندان های شکسته و زرد رنگ دارید. همچنین اگر هزینه انجام لمینت برای شما زیاد است و دوست دارید سریع ترین به نتیجه دلخواه خود برسید و زمان انجام ارتودنسی را هم ندارید، پیشنهاد دکتر عاطفت به عنوان بهترین دکتر کامپوزیت دندان در اصفهان ، استفاده از ونیرهای کامپوزیت است.

با توجه به مطالب گفته شده ارتودنسی انتخاب خوبی برای شما هست اگر:

ناهنجاری فکی داشته باشید. دندانهایتان بیش از اندازه به هم ریخته باشند. دیاستما دندانی زیادی دارید. دندان های شما به درستی روی هم قرار نگیرند یا فک پایین شما بیش از اندازه جلو و یا عقب باشد.

بخوانید  راهکارهای درمان و پیشگیری از آفت دهان حین ارتودنسی دندان

نتیجه کدام درمان برگشت پذیر است؟ ارتودنسی یا لمینت

نتیجه درمان ها بستگی به رعایت و مراقبت های بیمار پس از درمان دارد. در ارتودنسی اگر نکات مراقبتی را رعایت نکنید و یا از نگهدارنده به درستی استفاده نکنید و یا ریتینر کنده شود، ممکن است دندان ها به جایگاه قبلی خود بازگردند. در لمینت دندان ها به جایگاه قبلی خود باز نمی گردند، اما اگر روکش کنده یا شکسته شود، به دلیل تراش مینای دندان تفاوتی ندارد که کم یا زیاد باشد، دندان ها نمی توانند بدون روکش بمانند.

افراد از چه سنی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند نمی توانند از لمینت استفاده کنند، چرا که هنوز رشد استخوان فک به اتمام نرسیده است. اما در ارتودنسی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و افراد در همه سنین می توانند این درمان را انتخاب کنند.

ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان

در طول کدام درمان می توان ایمپلنت انجام داد؟

طبق نظر دکتر عاطفت متخصص ایمپلنت دندان در اصفهان ، بین ایمپلنت و لمینت دندان هیچ تداخلی وجود ندارد، ولی روکش ساخته شده برای ایمپلنت می تواند از جنس لمینت نیز باشد. اما در روند درمان ارتودنسی تداخل وجود دارد. بدین منظور ابتدا باید دندان ها را ارتودنسی کرد و پس از اتمام کار می توان دندان درمان ایمپلنت را شروع کرد.

بخوانید  مینی ایمپلنت چیست و در ارتودنسی چه کاربردی دارد

لمینت دندان یا ارتودنسی، چگونه تصمیم بگیریم؟

لمینت‌ و ارتودنسی دو روش متفاوت برای بهبود ظاهر دندان‌ها هستند و تصمیم گیری نهایی برای انتخاب بین لمینت دندان و ارتودنسی بستگی به وضعیت دندان‌ها و اهداف شما دارد. اگر به دنبال تغییرات سریع هستید و زیبایی برای شما اولویت دارد، لمینت دندان یک گزینه مناسب است. اما اگر به ترتیب دندان‌ها و سلامت دندان‌های خود اهمیت می‌دهید و مدت زمان بیشتری برای انجام درمان قبول دارید، ارتودنسی ممکن است بهترین انتخاب باشد.

مهمتر از همه، به مشورت با یک دندانپزشک تخصصی و ارتودنسی معتبر مراجعه کنید تا برای شما برنامه ‌ریزی مناسبی انجام دهد. او می‌تواند نیازهای شما را ارزیابی کرده و به شما راهنمایی کند تا به زیبایی و سلامت دندان‌هایی که دوست دارید برسید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×