» ویژه خبری » اقتصاد » انواع مشعل های صنعتی کدامند؟ + مزایا و کاربرد آنها
مشعل‌های صنعتی
اقتصاد

انواع مشعل های صنعتی کدامند؟ + مزایا و کاربرد آنها

مهر 8, 1402 190692

انواع مشعل صنعتی کدامند؟ + مزایا و کاربرد آن‌ها

مشعل‌ها چگونه کار می‌کنند؟ در کجا از مشعل گازسوز استفاده می‌کنند؟ وظیفه مشعل گازوئیل سوز چیست؟ ویژگی‌های انواع مشعل گازسوز چیست؟ همانطور که می‌دانید گرما یک منبع انرژی است. هنگامی که سوخت با اکسیژن واکنش می‌دهد، احتراق صورت می‌گیرد و انرژی گرمایی و نور آزاد می‌شود. این نوعی انرژی است که ما در بسیاری از زمینه‌های زندگی، از گرم کردن، تغذیه و تولید به آن نیاز داریم. در این مقاله از دیاکوتک به بررسی انواع مشعل و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم. همچنین ویژگی‌های آن را توضیح می‌دهیم. به طوری که در پایان این متن به خوبی با این مفهوم آشنا شده باشید.

بخوانید  سایت نظارت دات کام مرجع علاقه مندان حوزه های مالی، بورس و بیمه

مشعل صنعتی چیست؟

مشعل صنعتی وسیله‌ای است که انرژی گرمایی را با ترکیب هوا و سوزاندن سوخت‌هایی مثل گاز، گازوئیل و زغال سنگ تولید می‌کند. این دستگاه یک محصول کلیدی برای فناوری‌های گرمایشی مثل موتورخانه ها و ایجاد شعله در بویلر‌ها است.

فرآیند احتراق در مشعل صنعتی، با ترکیب سه جزء اصلی سوخت، اکسیژن و جرقه تشکیل می‌شود. اساسی‌ترین سیستم، بین سوختن آزاد و سوزاندن کنترل شده، مشعل‌ها هستند. با مشعل می‌توان میزان ورودی سوخت و تشکیل شعله را کنترل کرد.

مشعل‌های صنعتی چگونه کار می‌کنند؟

مشعل‌ها سوخت را کنترل می‌کنند و حرارت را به طور همگن به داخل دیگ انتقال می‌دهند. انرژی گرمایی تولید شده توسط شعله به وسیله محفظه احتراق به محلی که انرژی مورد نیاز است، منتقل می‌شود. مشعل‌های صنعتی به دو صورت فن دار و بدون فن هستند.

در مشعل‌های فن دار، موتور مشعل با انرژی الکتریکی کار می‌کند تا فن مورد استفاده برای تغذیه هوای احتراق به مشعل را راه‌اندازی کند. موتور در مشعل‌های سوخت مایع (گازوئیل) نیز سوخت را به پمپ روغن منتقل می‌کند و سوخت مایع با فشار زیاد به نازل منتقل می‌شود.

بخوانید  راهنمای خرید ویلا در شمال

سوخت در مشعل‌های گازی (گاز طبیعی) با کمک شیر‌های برقی و رگولاتور‌ها، تحت کنترل نگه داشته می‌شود. ترانسفورماتور ولتاژ بالا، که جرقه مورد نیاز برای اولین احتراق را ایجاد می‌کند، با انرژی الکتریکی کار می‌کنند.

سوخت و هوایی که با کمک فن دمیده می‌شود در بخش احتراق، از طریق سیستم توربولانس مخصوص به طور همگن با هم مخلوط شده و احتراق انجام می‌شود. در نهایت یک رله الکترونیکی کنترل احتراق، زمان احتراق، کنترل شعله، میزان سوخت، خاموش شدن یا عملکرد تدریجی مشعل را به طور ایمن کنترل می‌کند.

مشعل‌های صنعتی چگونه کار می‌کنند؟

انواع مشعل صنعتی کدامند؟

در صنعت مشعل، با توجه به سوخت‌های مختلف مورد نیاز، مشعل‌ها را می‌توان به طور تقریبی به چهار دسته تقسیم کرد:

مشعل‌های گاز سوز چگونه کار می‌کنند؟

سوخت مصرفی این نوع مشعل گاز طبیعی یا همان گاز شهری است. فن این مشعل برای تولید هوای مورد نیاز احتراق با یک موتور تک فاز یا سه فاز، کار می‌کند. در مرحله بعد کنترل میزان هوای ورودی توسط دمپر صورت می‌گیرد. برای کنترل سوخت ورودی در این مشعل از یک شیر برقی استفاده می‌کنند. این شیر قابلیت قطع و وصل سوخت را دارد.

بخوانید  محتوا مارکتینگ، فضای امن و قابل اعتماد برای نویسندگان محتوای متنی

در صورت کاهش میزان هوای ورودی یا تغییر در میزان سوخت، سنسور‌های فشار فعال شده و مشعل توسط یک رله کنترلی خاموش می‌شود. مشعل‌های گازسوز مدرن دارای سیستم هوشمند و PLC برای کنترل نسبت سوخت و هوا هستند. یک شعله پخش کن در خروجی نازل وظیفه تنظیم و پایداری شعله خروجی را انجام می‌دهد. در مسیر شعله ایجاد شده، از یک میله فلزی یونیزاسیون، برای کنترل فرآیند احتراق استفاده می‌کنند. اگر تغییری در وضعیت جریان شعله ایجاد شود، مشعل توسط رله خاموش می‌شود. یکی از پرکاربردترین نوع مشعل‌ها، مشعل‌های گاز سوز است.

طرز کار مشعل‌های گازوئیل سوز چگونه است؟

در این نوع مشعل، فرایند اشتعال به وسیله ترکیب سوخت گازوئیل با هوا ایجاد می‌شود. این مشعل گازوئیل سوز از نظر ساختار کلی، مشابه مشعل گازسوز است. در مشعل‌های گازوئیل سوز موتور علاوه بر تأمین نیروی فن و هوای مورد نیاز احتراق، شفت پمپ گازوئیل را برای انتقال سوخت به حرکت در می‌آورد. در مرحله بعد سوخت از فیلتر گازوئیل عبور کرده و توسط شیر برقی کنترل می‌شود.

گازوئیل توسط نازل با فشار زیاد از حالت مایع به پودر تبدیل می‌شود. در خروجی نازل میله‌های الکترود با ایجاد جرقه در ترکیب پودر گازوئیل و هوا، شعله را به‌وجود می‌آورند. در صورت عدم تشکیل شعله، سنسور چشمی روی مشعل فعال شده و مجموعه فن، پمپ و تجهیزات مشعل را خاموش می‌کند. بر اساس نوع نازل دو نوع مشعل گازوئیلی تبخیری و اتمی وجود دارد. به همین جهت به آن‌ها مشعل‌های پودر‌کننده جت فشاری یا تفنگی می‌گویند.

بخوانید  کدهای خطای کولر گازی اینورتر گری و راهنمای کامل عیب یابی

روش کار مشعل‌های زغال سنگ سوز چیست؟

مشعل‌های زغال سنگ سوز که به مشعل‌های جامد سوز نیز معروف هستند از سوخت جامد نظیر زغال سنگ استفاده می‌کنند. عمل احتراق در این مشعل به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. این مشعل قابلیت نصب و راه‌اندازی روی انواع بویلر‌های آب گرم، بخار و روغن داغ را دارد. در مناطقی که دسترسی به سوخت گاز طبیعی امکان‌پذیر نباشد یا نیروی کار ماهر برای اپراتوری دستگاه در دسترس نباشد، استفاده از این نوع مشعل متداول است. از مشعل زغال سنگ سوز در صنایع ذوب آهن و نیروگاه‌ها استفاده می‌شود.

روش کار مشعل‌های زغال سنگ سوز

مشعل مازوت سوز چگونه کار می‌کند؟

روش کار این نوع مشعل با مشعل گازوئیلی یکسان است. سوخت مازوت یا نفت کوره جزء فرآورده‌های نفتی پالایشگاه‌ها است. دسترسی آسان به این سوخت در پالایشگاه‌ها باعث شده تا از مشعل مازوت سوز برای تأمین گرمایش بویلر‌ها و کوره‌ها استفاده شود. این نوع مشعل‌ها به صورت دوگانه یا سه‌گانه سوز طراحی و ساخته می‌شوند. در صورت عدم دسترسی به سوخت‌های دیگر می‌توان از مازوت به عنوان سوخت اصلی استفاده کرد. همچنین سهولت در نصب و راه‌اندازی و صدای کم از ویژگی‌های این مدل مشعل است.

بخوانید  بهترین دستگاه دیاگ ماشین از نظر امکانات در ایران کدام دستگاه است؟

زباله سوز (Incinerator) برای چه کاری استفاده می‌شود؟

زباله سوز، در واقع یک کوره برای سوزاندن مواد خطرناک در محفظه احتراق است. در کوره زباله سوز، ضایعات قابل احتراق جامد، نیمه جامد و مایع، مشتعل و سوزانده می‌شوند. فرآیند سوزاندن مواد خطرناک در دما‌های بالا، برای از بین بردن آلاینده‌ها انجام می‌شود.

از زباله سوز، برای سوزاندن زباله‌های بیولوژیکی و بیمارستانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان در یک کارخانه دفن زباله، از روش کوره و احتراق برای سوزاندن و حذف زباله‌ها در مقیاس بزرگ استفاده کرد. نیروگاه‌های زباله سوز، هم برای دفع بهداشتی زباله و هم تولید برق کاربرد دارند.

آیا می‌توان از مشعل برای ذوب فلزات استفاده کرد؟

امروزه از مشعل‌ها برای فرآیند ذوب فلز یا سایر عملیات حرارتی استفاده می‌کنند. مشعل پروپان، یک ابزار احتراق قابل حمل دستی است، که می‌توان برای ذوب فلزات، استفاده کرد. میانگین نقطه ذوب اکثر فلزات حدود ۱۸۰۰ درجه و حداکثر نقطه حرارت برای مشعل پروپان حدود ۱۹۰۰ درجه است. برای این منظور باید برای هر کوره از مشعل با توان حرارتی مناسب برای ذوب فلز استفاده شود.

سؤلات متداول

کاربرد مشعل‌های گاز سوز صنعتی در کجاست؟

انواع مشعل گازی کوره در زمینه‌های مختلف صنعتی مانند نساجی، دیگ بخار، سیمان، کارخانه‌های آسفالت، مهندسی مکانیک و ساخت و ساز‌های سنگین مورد نیاز هستند.

بخوانید  باربری در تهران و اتوبار تهران بارسنتر برترین خدمات حمل بار و اثاثیه

مشعل‌های صنعتی در چه مواردی کاربرد دارند؟

مشعل‌ها بیشتر در محیط‌های صنعتی برای مقاصد گرمایشی، به عنوان وسیله‌ای برای تولید بخار یا تأمین انرژی حرارتی در فرآیند‌های تولید استفاده می‌شوند.

چند نوع مشعل وجود دارد؟

سه نوع اصلی مشعل با سوخت‌های گازی، گازوئیلی و زغال سنگ وجود دارد.

قیمت انواع مشعل چقدر است؟

قیمت مشعل‌های صنعتی را با توجه به نوع سوخت مصرفی و ظرفیت تولید انرژی حرارتی مشعل، مشخص می‌کنند. برای راهنمایی بیشتر و دریافت قیمت انواع مشعل، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی

امروزه پیشرفت‌های الکترونیکی در تولید مشعل‌های صنعتی برای کنترل احتراق و تولید تجهیزات جدید در سطح بهینه ایجاد شده است. این فناوری نوین سطح انتشار گاز‌های خروجی را به حداقل رسانده و گرمای تولید شده را به میزان زیادی بهبود بخشیده است. به این ترتیب راندمان کاری مشعل‌های صنعتی افزایش می‌یابد. شرکت دیاکوتک با بهره‌گیری از یک تیم با تجربه، نوآور و کارآمد جزء تولید‌کنندگان بزرگ مشعل‌های صنعتی محسوب می­شود. این شرکت از‌ ایده‌پردازی فرآیند تولید و ایجاد طرح‌ها تا تحویل محصول نهایی، پشتیبانی حرفه‌ای را در سراسر پروژه ارائه می‌دهد. در این متن به بررسی انواع مشعل صنعتی پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر و خرید مشعل‌های گاز سوز با شماره‌های ما در ارتباط باشید. ‌امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله شما را بیش از پیش با این فناوری آشنا کرده باشد.

بخوانید  بروکر آلپاری چیست

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×