» سبک زندگی » اهمیت شکرگزاری در زندگی روزانه
شکرگزاری در زندگی روزانه
سبک زندگی

اهمیت شکرگزاری در زندگی روزانه

تیر 2, 1403 40119

وقتی به دنبال بررسی اهمیت شکرگزاری در زندگی روزمره خود هستید، ذهن شما در حال مثبت‌اندیشی است. از این بابت به شما تبریک می‌گوییم، چون این موضوع، اولین قدم مهم در قانون سپاس‌گزاری، درک اهمیت این موضوع و درواقع آشنایی با قانون شکرگزاری و جذب است. گرچه سپاس‌گزار بودن یک مفهوم ساده به‌نظر می‌رسد، اما پایبند بودن به قانون سپاس‌گزاری به‌خصوص در شرایط سخت کمی چالش‌برانگیز است. شکرگزاری روزانه، خود یکی از مهم‌ترین اعمال در مسیر توسعه فردی است و آن‌چنان نقش پررنگی دارد که در بسیاری از مکاتب و ادیان راجع‌به آن صحبت شده‌است. با ما همراه باشید تا اهمیت شکرگزاری روزانه را بررسی کنیم و نقش آن در قانون جذب را شرح دهیم.

مفهوم شکرگزاری چیست؟

سپاس‌گزاری مفهوم بسیار زیبایی دارد. اینکه شما در هرلحظه بابت نعمت‌های فراوانی که دارید، احساس رضایت داشته باشید و از این بابت از خدای خود سپاس‌گزار باشید، احساس درونی و انرژی مثبت زیادی در شما القا می‌شود.‌ بیشتر افراد زمانی که اتفاق خوبی برایشان رخ می‌دهد و یا خطری را پشت‌سر می‌گذارند، به لطف و کرم خداوند پی می‌برند و سپاس‌گزاری را به‌جای می‌آورند. درحالی‌که سپاس‌گزاری مفهوم گسترده‌تری دارد. مفهوم این واژه در مثبت‌اندیشی و توجه به نعمت‌های خدا تعریف می‌شود.

بخوانید  هزینه ساخت شهربازی چقدر است؟

در زندگی روزمره ما رویدادها و لحظات مهم و چیزهای بسیاری وجود دارد که می‌توانیم بابت آن قدردان خدای مهربان باشیم. زمانی که شما به جستجوی چیزی برای شکر کردن هستید، می‌توانید بیشتر از هر زمان دیگر به حضور خداوند در زندگی خود پی ببرید. به‌این‌ترتیب، تا جایی پیش خواهید رفت که از خودتان نیز احساس رضایت بیشتری داشته و به وجود ارزشمند خود نیز پی خواهید برد.

شکرگزاری روزانه در فرهنگ‌های مختلف

در فرهنگ غنی ایران تاکید بسیاری به سپاس‌گزاری از خداوند شده‌است، اما ادیان دیگر نیز از این موضوع غافل نیستند. اگر سخنان بزرگان را از جای‌جای دنیا بررسی کنید، خواهید دید که شکر کردن تنها مختص دین اسلام و یا فرهنگ ایرانی نیست. سنت‌های ادبی و دینی مختلف در جهان، بارها راجع‌به سپاس‌گزاری صحبت کرده‌اند. حتی در بسیاری از کشورهای جهان جشن شکرگزاری برگزار می‌شود. به همان اندازه که مفهوم سپاس‌گزاری در سنت‌های ادبی و دینی مختلف موردتوجه قرار می‌گیرد، افراد شکرگزار نیز به‌عنوان انسان‌های بزرگ شناخته می‌شوند، چون شکرگزار بودن و احساس رضایت دائمی به ارتقاء توسعه فردی و شخصیت افراد کمک می‌کند و از آن‌ها انسانی بزرگ با روحیات مثبت می‌سازد. طبیعی است که چنین افرادی ازنظر دیگران محبوب هستند.

بخوانید  راهکار های حفاظت از چشم ها در استفاده از مانیتور با 7 راهکار طلایی

تاثیر شکرگزاری روزانه در زندگی افراد

خداوند متعال ‌بی‌بهانه به بندگان خود عشق می‌ورزد و مهربانی خود را از هیچ بنده‌ای دریغ نمی‌کند، اما زمانی که بنده‌ای لطف و مهربانی بی‌دریغ خدا را درک کند و از بابت آن سپاسگزار باشد، خداوند نیز از او راضی بوده و به پاس قدردانی، نعمت‌های بیشتری به او می‌بخشد. دلایل مهمی برای سپاس‌گزاری وجود دارد. درصورتی‌که شما بتوانید قدردانی از خدا را مانند سایر عبادات به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کنید، به‌وضوح تاثیرات مثبت آن را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. بررسی این آثار و تمام صحبت‌هایی که راجع‌به قدردانی وجود دارد، از طریق تحقیقات علمی نیز ثابت شده‌است. در ادامه تاثیر سپاس‌گزاری در زندگی روزمره را بررسی می‌کنیم.

اهمیت شکرگزاری در زندگی روزانه
احساس رضایت فردی

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که اگر انسان یک رفتار مشخص را به مدت یک ماه تا ۴۰ روز تکرار کند، این رفتار به عادت روزانه او تبدیل می‌شود. حتماً می‌دانید که توسعه فردی، افزایش اعتمادبه‌نفس و افزایش عزت‌نفس و خودباوری نتیجه‌ای نیست که به‌راحتی حاصل شود و به تمرین و تکرار نیاز دارد. درصورتی‌که شما مدام بابت تمام جزئیات زندگی روزانه خود و حتی نفسی که هر ثانیه شما را به این زندگی وصل می‌کند، سپاسگزار خداوند باشید، به احساس رضایت درونی و عزت‌نفس بیشتری می‌رسید و نسبت‌به عملکرد خود احساس خوشایندی خواهید داشت.

بخوانید  از بین بردن بوی بد پا و کفش با 7 راهکار تضمینی خانگی

ترک عادات ناخوشایند

زمانی که از بابت داشته‌های خود شکرگزاری روزانه را به‌جای می‌آورید، تمام کارهای شما برای خودتان معنا و مفهوم می‌یابد و کار خود را ارزشمند می‌دانید. به‌این‌ترتیب، بیشتر بر روی کارهای خود تمرکز کرده و سعی می‌کنید که مفید واقع شوید. درنهایت، هر عادت بد و منفی که در گذشته داشته‌اید نیز برای خودتان ناخوشایند جلوه می‌کند و سعی می‌کنید که از تکرار آن بپرهیزید.

کاهش علامت افسردگی

تمرینات سپاس‌گزاری روزانه باعث می‌شود که شما نسبت‌به هر‌آنچه‌که داشته‌اید و بی‌توجه بوده‌اید، توجه بیشتری نشان دهید. سپاسگزار بودن یکی از راه‌های کمکی در درمان افسردگی است. ممکن است در زندگی چیزی را از دست داده باشید که برایتان بسیار ارزشمند بوده است. عجز و ناله برای از دست دادن هرچیز شما را نسبت‌به داشته‌هایتان نیز غافل می‌کند. درحالی‌که اگر داشته‌هایتان را مرور کنید، خواهید دید که برخی از دست دادن‌ها به نفع شما بوده‌است و باز هم به لطف و کرم خدا پی خواهید برد.

اهمیت شکرگزاری در زندگی روزانه
بهبود خواب

ممکن است برایتان عجیب باشد، اما تحقیقات علمی نشان می‌دهد که تمرین شکرگزاری قبل از خواب باعث کاهش فشار روحی و بهبود کیفیت خواب می‌شود. زمانی که شما از بابت تمام داشته‌های خود، خدا را سپاس‌گزاری می‌کنید و به امید یک طلوع دیگر به خواب می‌روید، لطف خدا در تمام لحظات شما جاری می‌شود و آرامش بیشتری خواهید داشت. طبیعتاً زمانی که خواب شبانه مفیدی داشته باشید، در طول روز نیز انرژی بیشتری داشته و با احساس شادمانی به امور خود رسیدگی خواهید کرد.

بخوانید  راهنمای کامل نگهداری از گیاه پتوس در خانه

تاثیر شکرگزاری در جذب

قانون سپاس‌گزاری و قانون جذب دو مفهوم به‌هم‌پیوسته و مرتبط هستند. قانون جذب می‌گوید که اگر به هرچیز مثبت یا منفی فکر کنید، کائنات شما را به همان سمت سوق می‌دهد. احتمالاً چنین چیزی را در زندگی تجربه کرده‌اید. به‌عنوان مثال: ممکن است که شما مدام نگران رخ دادن اتفاق خاصی باشید و برای پیشگیری از آن تلاش کنید، اما درنهایت اتفاقی که نگران آن بوده‌اید، رخ می‌دهد. شکرگزاری روزانه یک تکنیک بسیار مهم در قانون جذب است و به‌عنوان یک ارتعاش قدرتمند شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند. وقتی که شما بابت تمام نعمت‌های خدا شکرگزار باشید، درواقع، در حال فرستادن ارتعاش آن به کائنات هستید. ذرات کائنات بر اساس ارتعاشی که از شما دریافت ‌کنند، خواسته‌ها و آرزوهای شما را به زندگی‌تان هدایت می‌کنند.

زمانی که بابت یک چیز کوچک از خدا تشکر می‌کنید، ناخودآگاه زمینه را برای پذیرش نعمت‌های بزرگ‌تر مهیا می‌سازید. مولوی با مصرع «شکر نعمت، نعمتت افزون کند» به‌خوبی شکرگزاری در جذب را بیان نموده‌است. احساسات درونی شما درست مانند یک آهنربا عمل می‌کند. وقتی به چیزهای مثبت فکر می‌کنید، ارتعاشات شما احساسات خوب را به سمتتان جذب می‌کند، یا وقتی احساس بدی دارید، مدام با رویدادهای منفی روبرو خواهید شد. درحالی‌که شما می‌توانید با شکرگزاری روزانه، ارتعاشات مثبتی به کائنات بفرستید و حس خوب را به حال همیشگی خود تبدیل کنید. زمانی که شما در حال سپاس‌گزاری هستید، درواقع به نعمت‌های خدا توجه نشان داده‌اید و این ارتعاش مثبت نعمت‌های بیشتری را به سمت شما سرازیر می‌کند.

بخوانید  سینی مایکروفر _ هرمس پارت

اهمیت شکرگزاری در زندگی روزانه

جمع‌بندی

در این مطلب، راجع‌به اهمیت سپاس‌گزاری در زندگی روزمره صحبت کردیم و تاثیر شکرگزاری در جذب را بررسی نمودیم. شکرگزاری قبل از خواب و یا هر موقعیت دیگر باعث می‌شود که توجه بیشتری به داشته‌های خود نشان دهید و احساس نارضایتی که در زندگی خود دارید را از خودتان دور کنید. زمانی که سپاس‌گزاری را تمرین می‌کنید و از بابت هرآنچه دارید، قدردانی خدا را به‌جای می‌آورید، درواقع، در حال ارسال ارتعاشات مثبت به کائنات هستید و زمینه را برای دریافت نعمت‌های بیشتر فراهم می‌کنید. افرادی که مثبت‌اندیش هستند و مدام شکر خدا را به‌جای می‌آورند، سزاوار لطف و کرم بیشتری از جانب پروردگار هستند. برای اینکه به آرزوها و خواسته‌های خود برسید و ناممکن‌ها را برای خود ممکن سازید، باید قدردانی و سپاس‌گزاری از خدا را تمرین و تکرار کنید.

منبع: اعظم صادقیان

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×