» ایمپلنت » ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن
ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن
ایمپلنت

ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن

تیر 22, 1403 90693

ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن

ایمپلنت دیجیتال از روش های نوین در دندانپزشکی به شمار می‌آید. ایمپلنت‌ دندان‌های جایگزینی هستند که از طریق استخوان فک شما پشتیبانی می‌شوند و دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند؛ بنابراین این امکان را برای شما به وجود می‌آورند که از خوردن تمامی غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید. در واقع این دندان‌های جایگزین نیاز به مراقبت خاصی ندارند و در صورت مراقبت صحیح عمری طولانی خواهند داشت.

اکنون با روش ایمپلنت دندان دیجیتالی، پزشکان می‌توانند سریعتر و راحت‌تر از گذشته پروسه‌ی درمانی شما را انجام دهند. جراحی ایمپلنت دیجیتال (که به آن جراحی کاشت دندان دیجیتال نیز گفته می‌شود) از یک شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصب استفاده می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، یک متخصص کاشت ایمپلنت، خواهد توانست با حداقل مقدار برش عمل جراحی را انجام دهد. از آن جا که عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال دندان بر روی کوچکترین برش ممکن متمرکز است، درد ناشی از آن به طور قابل توجهی در مقایسه با جراحی ایمپلنت سنتی کمتر است.

بخوانید  لیست و اطلاعات دندانپزشک و ایمپلنت در اراک

ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن

معرفی ایمپلنت دیجیتالی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان ‌های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرند و در بیشتر مواقع از جنس تیتانیوم  ساخته می شوند تا با بدن سازگاری بالایی داشته باشند.  ایمپلنت ها می توانند با استخوان فک متصل شده به عنوان یک پایه برای قرار گیری روکش ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرند. ایمپلنت دیجیتال نوعی روش درمان کاشت ایمپلنت است که در مقایسه با روش سنتی کاشت ایمپلنت، تجهیزات و فناوری های جدیدتری در مراحل مختلف آن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته در این روش، نتیجه درمان دقیق تر و با سرعت بیشتری حاصل می شود و بیمار در طول درمان راحت ‌تر خواهد بود. لازم است توجه داشته باشید که مجهز بودن مطب های دندانپزشکی یا کلینیک ها به این فناوری ها و تکنولوژی ها متفاوت است؛ برخی از کلینیک ها مجهز به همه فناوری ها  هستند و برخی دیگر تنها برخی از تجهیزات را دارند.

از آن جا که ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک شما قرار داده می‌شود، اگر به دلیل بیماری پریودنتال یا سایر بیماری‌ها مواد تشکیل دهنده استخوان فک شما تحلیل رفته، بهتر است از عمل ایمپلنت دیجیتالی استفاده کنید. با این حال، متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت می‌توانند در مورد پیوند استخوان یا گزینه‌های جایگزین دیگر با شما صحبت  کنند.

بخوانید  قیمت دندان مصنوعی در سال 2023

مزایای ایمپلنت دیجیتالی دندان

ایمپلنت دیجیتال و ویژگی های باورنکردنی آن

لازم به یادآوری است که با استفاده از کاشت ایمپلنت‌ دیجیتال، شما از تمام مزایای روش سنتی کاشت ایمپلنت بهره مند می‌شوید. این مزایا عبارتند از:

 • ظاهر طبیعی دندان حفظ خواهد شد.
 • عملکرد طبیعی دندان حفظ خواهد شد.
 • احتیاج به مراقبت های خاص ندارد.
 • استخوان فک را تحریک می‌کند تا ساختار صورت را حفظ کند.
 • از دوام بالایی برخوردار است.

پزشکان هیچ یک از این مزایا را در روش ایمپلنت دندان دیجیتالی فدا نمی‌کنند. در واقع این روش مزایای اضافی دیگری دارد که عبارتند از:

 • ایمپلنت دیجیتال در زمان کوتاهی انجام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال این است که زمان عمل آن طولانی نیست. در حالی که جراحی ایمپلنت در روش سنتی، ۱۰۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد، در جراحی ایمپلنت روش دیجیتال، می‌توانیم قبل از عمل همه جزئیات را بررسی کنیم و از روش بهینه‌تری استفاده نماییم. با استفاده از این روش، فرآیند کاشت دندان شما ممکن است تنها در کمتر از ۴۵ دقیقه انجام شود.

 • بافت لثه و استخوان سریعتر ترمیم می شوند

با استفاده از ایمپلنت‌های دیجیتال، احتمالاً روکش موقت شما در همان روز مراجعه به شما تحویل داده خواهد شد. به طور کلی هم دندان‌هایتان به احتمال زیاد سریعتر ترمیم می‌شوند. این روش به طور متوسط ​​یک تا دو هفته زمان می‌برد، در حالی که روش‌های سنتی به زمان بسیار طولانی تری نیاز دارند.

 • فرآیند عمل ایمپلنت دیجیتال راحت‌تر است.
بخوانید  قیمت کاشت دندان طبیعی چقدر است؟

بسیاری از افراد نگران درد ناشی از کاشت دندان هستند، اما با استفاده از روش بیهوشی مدرن، هیچ گونه ناراحتی و دردی در طول عمل احساس نخواهید کرد. همچنین با استفاده از روش دیجیتالی، دندانپزشکان می‌توانند درد را بسیار کم کنند زیرا این روش نیازی به برش و بخیه ندارد. جراحی دیجیتالی این امکان را به ما می‌دهد که عمل با حداقل اختلال در لثه و فک انجام شود. اگر همچنان نگران عمل هستید، دندانپزشکان برای کمک به شما و ایجاد آرامش بیشتر، به شما آرام بخش خواهند زد.

 • برای انجام ایمپلنت‌های دیجیتال، به ویزیت‌های کمتری نیاز خواهید داشت.

هنگام کاشت دندان در طی عمل سنتی، شما باید تقریباً برای انجام تمام مراحل در مطب حضور داشته باشید. در نتیجه  ممکن است برای انجام ایمپلنت، حداقل شش بار به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

اما با استفاده از ایمپلنت دندان دیجیتال، دندانپزشکان می‌توانند با کار بر روی مدل دیجیتالی، بسیاری از کارها را بدون حضور شما انجام دهند. این بدان معناست که شما می‌توانید ایمپلنت دندان خود را در آرامش بیشتری انجام دهید و کافیست تنها سه بار به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 • با ایمپلنت‌های دیجیتال در مدت کمتری بهبود خواهید یافت.
بخوانید  قیمت و هزینه ایمپلنت دندان سال 1402

از آن جا که این روش بدون برش و بدون بخیه انجام می‌شود، فرآیند بهبود، در مدت کمتری انجام خواهد شد. اگرچه درد در افراد مختلف، متفاوت و متغیر است، اما در مقایسه با روش‌های سنتی افراد احتمالاً درد و ناراحتی بسیار کمی در  این روش تجربه خواهند کرد.

 • با استفاده از ایمپلنت دیجیتالی نتایج بهتری به دست می‌آورید.

در هنگام عمل سنتی ایمپلنت دندان، بعد از قرار دادن ایمپلنت‌ها، دندان پزشک می‌بایست متناسب با محل کاشت دندان، فرآیند ترمیم دندان را  هم برنامه ریزی نماید. گاهی اوقات آنچه که برای قرار دادن ایمپلنت خوب به نظر می‌رسد، ممکن است برای روکش مطلوب نباشد و این ترمیم دندان را به خطر می‌اندازد. اما در روش کاشت دندان دیجیتالی، می‌توانیم کل فرآیند کاشت را به طور همزمان برنامه ریزی کنیم. بنابراین روکش هرگز قربانی یا دچار مشکل نخواهد شد.

 • ایمپلنت‌های دیجیتال دقت و ثبات بیشتری دارند.

به عنوان بخشی از پروسه‌ی جراحی، دندانپزشکان می‌بایست برای قرار دادن مستقیم ایمپلنت‌های دندانی برنامه ریزی کنند و میزان دقتِ هر کدام از روش‌ها متفاوت است. سیستم دیجیتال در مقایسه با سایر روش‌ها، دقت شگفت انگیزی دارد. میانگین انحراف کاشت در جایگذاری ایمپلنت‌ها در این سیستم فقط ۰٫۹ درجه است. اما هنگام استفاده از سایر روش‌های جراحی، میانگین انحراف کاشت ۲٫۵ درجه و یا حتی بیشتر است.

بخوانید  معرفی و راهنمای انتخاب کلینیک دنداپزشکی در کرج

دقت بیشتر در هنگام استفاده از این سیستم به این معنی است که ایمپلنت‌ها دقیقا در جای درست خود قرار می‌گیرند و در آینده نیز ثبات بیشتری خواهند داشت.

آیا ایمپلنت دیجیتال از سایر جراحی‌های دندان درد کمتری دارد؟

در طی جراحی سنتی کاشت دندان، لثه باید در طول محل قرار دادن ایمپلنت بریده شود. علاوه‌بر آن برای کاشت دندان می‌بایست یک برش در امتداد لثه‌ها تا استخوان ایجاد شود. اما برای ایمپلنت دیجیتالی  به این برش‌ها نیازی نیست. به همین دلیل است که اکنون بسیاری از بیماران به جراحی ایمپلنت دیجیتال روی آورده‌اند. جراحی ایمپلنت دیجیتال به حداقل برش ممکن نیاز دارد زیرا در این روش، برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصبی دندان از عکس‌های دیجیتالی و سه بعدی استفاده می‌شود.

حفره‌ای که دندانپزشکان برای قرار دادن در ایمپلنت دندان شما ایجاد می‌کنند، به اندازه کافی کوچک است و نیازی به بخیه ندارد. با استفاده از این روش نه تنها دوره بهبود شما کمتر خواهد شد، بلکه خطر تورم، خونریزی و عفونت نیز کاهش می‌یابد. معمولاً جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال برای هر ۱ تا ۲ ایمپلنت دندان، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

بخوانید  دکتر خوب برای ایمپلنت دندان

نکات مهم در خصوص کاشت ایمپلنت دیجیتال

به طور کلی می‌ توان گفت مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت دندان ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. طی این مدت ایمپلنت ها به استخوان فک متصل می شود. پس از این مسئله، روکش های دندان روی ایمپلنت ها نصب می شود.  همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، آماده سازی این روکش ها در روش های سنتی فرایند زمانبری است، اما امروزه با استفاده از طراحی دیجیتال می توان فرایند ساخت ایمپلنت را فوراً آغاز کرد. بنابراین دندانپزشک طرح نهایی را متناسب با شرایط فک و دهان بیمار به دستگاه تراش دیجیتالی ارسال می کند و در آنجا دستگاه قالب نهایی را آماده خواهد کرد. کل این فرایند تنها یک روز زمان می برد.

شرایط استفاده از ایمپلنت دیجیتالی

درست مانند کاشت ایمپلنت به روش سنتی، کاشت ایمپلنت دیجیتالی نیز نیازمند آن است که بیمار شرایط متناسبی در ناحیه دهان و دندان خود داشته باشد. از جمله مهم ترین این شرایط داشتن استخوان کافی در ناحیه فک جهت پیوند استخوان و همچنین سلامت لثه ها محسوب می شود. توجه داشته باشید قبل از اقدام به کاشت ایمپلنت چه با روش سنتی و چه با روش دیجیتالی، وضعیت کلی سلامت بیمار از جمله بیماری های جانبی، مانند دیابت باید به طور کامل کنترل شده باشد.

بخوانید  ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

علاوه بر این لازم است بدانید از چند هفته قبل از انجام جراحی کاشت ایمپلنت تا چند هفته پس از آن بیمار نباید دخانیات ازجمله سیگار مصرف کند و همواره باید اصول بهداشتی دهان و دندان را به خوبی رعایت نمایند تا از بروز هرگونه عفونت در ناحیه دهان و دندان پیش گیری شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×