» سبک زندگی » با این اصول زیبایی طراحی و محوطه سازی ساختمان را بیشتر کنید
بازسازی ساختمان
سبک زندگی

با این اصول زیبایی طراحی و محوطه سازی ساختمان را بیشتر کنید

دی 24, 1402 2090

انسان از دیرباز به دلیل بینهایت طلبی در حس و ادراکات خود، سعی داشته است تا محیط زندگی و حتی فعالیت تجاری و کاری خود را مطابق با خواسته های خود برای زمانهای استراحت و تفریح، دورهم بودن، فعالیتهای شغلی و خواب تغییر و بهینه سازد.

انسان غارنشین حتی به مرور با توانایی کنترل بر آتش و ساختن ابزار شروع به ایجاد تغییر در غار محل سکونت و محوطه های آن نمود، پس ازحصار کشی دور زمینی که به عنوان ملک خود انتخاب نمود، خلق فضای دلنشین در محل سکونت خودرا شروع کرد.

تاثیرایجاد فضای دلنشین در زندگی و فعالیت انسان

اما توجه به اهمیت فضای زندگی و دلنشین کردن و مدرن سازی آن پس از پایان جنگ جهانی دوم و پس از افزایش درآمدها با شروع دوران گشایش کسب و کارها، اهمیت پیداکرد. همزمان، پیشرفت فناوری های مختلف که ابزار و مواد اولیه مورد نظر برای ایجاد هر گونه طرح دلخواه و مدرن که زمانی شاید در رویای آن بسر میبرد، باعث گردید فضاهای مدرنی برای سکونت انسان خلق گردد.

بخوانید  ارتفاع صندلی اداری تا زمین چقدر باید باشد؟

با این مقدمه و به همراه گروه معماری زال با بیش ازدو دهه فعالیت و تجربه در بازسازی ساختمان دارد، خلق فضای مدرن و دلنشین با رویکرد توجه به محوطه سازی و طراحی داخلی را مورد بررسی قرار میدهیم.

چرا محوطه سازی مهم است ؟

ورود به هرساختمان یا باغ ویلا، از محوطه شروع میشود. اولین تصویرسازی ذهنی انسان از ساختمان و منزل محل سکونت از محوطه شروع میشود.

هنر محوطه سازی مدرن این است که با استفاده حداکثری از حداقل فضاها، توجه به شرایط جغرافیایی و آب وهوایی منطقه با بودجه مناسب، بتواند با المانهای موجود برای محوطه سازی و نیز در اختیار داشتن ابزارهای جدید برای طراحی و خلق فضاهای مدرن، باعث ایجاد تصویرذهنی زیبا و دلنشین در افراد گردد.

توجه به تفاوت محوطه سازی ها

محوطه سازی برای ساختمان های شهری با محیط هایی مانند باغ وویلا متفاوت خواهد بود، باغ و ویلا معمولا استفاده شخصی داشته و محدویت فضا به آنصورت را دارا نمی باشند، اما ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری در شهرها، علاوه بر سکونت ساکنان، کاربردهای اداری و تجاری را نیز داشته و محدودیت فضای مورد استفاده را دارند.

بخوانید  طرز تهیه ماکارون فرانسوی همراه با نکات و تکنیک‌ها

اگر براین تصور باشیم که ایجاد باغچه گل وگیاه و حوض یا استخر آب برای محوطه سازی کافی است، در مسیر اشتباهی قرارداریم. انتخاب المان ها و مصالح بکار رفته، نوع رنگ آمیزی، طراحی مسیرهای عبوری، عابر پیاده و خودرو، روشنایی و ترکیب نورو حتی دیوارهای درونی حائز اهمیت خواهد بود. این مورد در بازسازی ساختمان هم صادق است.

محوطه سازی

المان های مورد استفاده برای ایجاد محوطه سازی

برای محوطه سازی ساختمانها از المان های متنوعی میتوان استفاده نمود. باید توجه داشت که با توسعه فناوری های طراحی چندبعدی با استفاده از هنر و استفاده از مصالح ساخته شده با این فناوری ها، میتوان محوطه ای خلق کرد که زیبایی های خاصی داشته و به دلنشین شدن فضای محوطه کمک نماید.

 1. فضای سبز

ایجاد فضای سبز در محوطه شامل استفاده از چمن طبیعی یا مصنوعی و استفاده از گلدان، ایجاد باغچه به منظور کاشتن درختان مناسب و گلها و گیاهان مناسب با ویژگی های آب و هوایی و جغرافیایی منطقه

 1. نورپردازی محوطه

در زمانهای نه چندان دور، از نور فقط برای روشن کردن محوطه در زمان تاریکی استفاده میشد. اما در حال حاضر نورپردازی و ایجاد ترکیب های محتلف نور در محوطه ، جذابیت های خاصی بخصوص در هنگام شب و استفاده از محوطه برای دورهم نشستن یا استراحت فردی، به محوطه می بخشد.

 1. مسیرهای دسترسی در محوطه سازی

تردد ساکنان با خودرو یا پیاده، به داخل و بیرون ساختمان یا ویلا، نیاز به ایجاد مسیر دسترسی دارد.درکنار توجه به ایجاد زیبایی و جذابیت در شکل طراحی این مسیر باید به شرایط آب و هوایی منطقه نیز توجه نمود.

بخوانید  انواع رقص معروف دنیا را بشناسیم

تمیز نگه داشتن این مسیرها ونیز مقاوم بودن جنس بکار رفته در ساخت و ایجاد مسیر، اهمیت بسیار زیادی دارد.

همچنین در مسیرهایی که برای تردد خودرو و ماشین ها در نظر گرفته میشود، مقاومت لازم برای تحمل وزن انواع خودروهای سواری را باید داشته باشند.و نیز امکان شستشو با آب هم از نظر دسترسی به آب و عدم تخریب در مواجه با آب توجه گردد.

 1. برکه ،استخر و آبنما و آلاچیق

براساس نوع محوطه و مساحت آن، میتوان از آبنما، حوض های کوچک و استخر،استفاده نمود. استراحت کنار استخر آب یا حوض، درکنار شنیدن صدای آب حس آرامش بخشی به انسان میدهدبسیار دلنشین و جذاب است.

همچنین استفاده از آلاچیق ها یا صندلی های خاص فضای بیرونی تاثیر زیادی در جذاب نمودن محوطه خواهدداشت.

چرا خودمان بازسازی را انجام ندهیم؟

بازسازی ساختمان و طراحی دکور داخلی و محوطه سازی، کاری تخصصی و آمیخته با هنر است، پس از مشخص کردن بودجه مورد نظر برای این فعالیت، انتخاب المانهای مختلف و بکارگیری آنها که نیاز به شناخت مصالح و آشنایی با طراحی است، نیاز به یک طراح داخلی دارد.

گروه معماری زال در تمام مراحل محوطه سازی با بهره گیری از کارشناسان با تجریه و متخصص خود، خدمات طراحی و انتخاب المان ها و مصالح مناسب، برای هرپروژه خلق فضای دانشین، خدمات طراحی داخلی مختص به آن پروژ استفاده میکند.

بخوانید  تشخیص و رفع سریع چشم زخم با نمک و 11 روش دیگر

تبدیل ساختمان به فضای دلنشین با بازسازی داخلی

بازسازی ساختمان، شامل دو نوع فعالیت خواهد بود، بازسازی ساختمان که شامل پنجره هاو دربهای تردد، دیوارهای بیرونی، تاسیسات نصب شده موردنیاز، بالکن و تراس، نمای ساختمان و نیز مقاوم سازی ساختمان اعم از دیوارها و پشت بام در مقابل بارندگی ها، در کناربازسازی داخلی که شامل طراحی مجدد دیوارهای داخلی، فضاهای کاربردی مانند اتاق استراحت و پذیرایی یا اتاق کار، اتاق خواب و نشیمن، نورپردازی فضاها،آشپرخانه ها، کمد های دیواری و کابینت های آشپزخانه، محل قرارگیری مبلمان و وسایل تزئینی، سرویس های بهداشتی و نیز رنگ آمیزی سقف و دیوارهاو انتخاب کف پوش های متنوع مانند سرامیک،کاشی، پارکت های چوبی یا لمینت و انواع دیوارپوش ها مانند کاغذ دیواری در برمیگیرد.

طراح داخلی میتواند با داشتن تخصص فنی و آشنایی کامل از حوزه های معماری و تخصصی مرتبط، پروژه بازسازی ساختمان را طراحی نموده و بر مراحل اجرایی آن نظارت داشته باشد.

طراحی داخل ساختمان

مراحل بازسازی ساختمان را بشناسید

در شروع عملیات بازسازی ساختمان، اولین کاری که باید انجام شود بازدید از ساختمان موردنظر و مشخص کردن وضعیت موجود چه از نظر بیرون ساختمان و چه داخل آن خواهد بود که میتوان با استفاده از چک لیست های تهیه شده توسط شرکت معماری ، وضعیت موجود را شناسایی کرد. سپس در قدم بعدی، خواسته های مشتری براساس فرم های مخصوص، ثبت میگردد و همچنین علائق و خواسته های مالک وساکن ساختمان میگردد.

بخوانید  جشنواره بزرگ زمستانه فروش تلویزیونهای 4K

به این نکته باید توجه ویژه نمود که ساکنین برخی از ساختمان ها یا ویلا، در زمان انجام عملیات بازسازی ممکن است سکونت حتی حداقلی داشته باشند و یا وسایلی مانند فرش و مبلمان نیز در محل باشد و یا امکان قطع کردن تاسیسات برق و آب نیز وجود نداشته باشد. لذا برنامه و پلان مقابله با اتفاق های احتمالی باید طراحی گردد.

چه مواردی در بازسازی ساختمان مورد توجه قرار میگیرد؟

 1. محوطه سازی

 2. تعویض درب و پنجره های قدیمی

 3. تغییر مصالح و نوع و یا رنگ نمای ساختمان

 4. تغییر روکش یا مصالح دیوارهای حائل ساختمان و یا ویلا

 5. تغییرات در فضای بالکن و تراس ها

 6. نورپردازی در نمای بیرونی ساختمان ها و دیوارهای حائل و فضای داخلی اتاقها

 7. توجه به المان ها و فضاهای داخلی مانند کمدهای دیواری و کابینتهای آشپزخانه و سرویس های بهداشتی

 8. نورپردازی، ایجاد دیوارهای کاذب و یا اصلاح نقشه

 9. تعمیر و اصلاح لوله کشی ها و کابل کشی برق

 10. اصلاح سقف در فضاهایی که از سقف کاذب استفاده گردیده است.

 11. طراحی پوشش ها و کف ساختمان شامل اصلاح و یا تعویض آنها، تغییر یا اصلاح کمدهای دیواری و کابینت های آشپزخانه نیز در طراحی داخلی ساختمان مدنظر قرار خواهد گرفت.

 12. اصلاح تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

بخوانید  اپل واچ برای چه سنی مناسب است ؟

نتیجه

خلق فضای دلنشین در ساختمان با انجام عملیاتی مانند محوطه سازی و بازسازی و طراحی داخلی ساختمان ، امروزه برای مردم ساکن در آپارتمان های شهری و یا ویلاباغ ها، امری گریز ناپذیر شده است. هر فردی که اقدام به خرید منزل می نماید یا قصد احداث خانه یا ویلایی جدید دارد، یکی از مهمترین دغدغه هاش ایجاد و خلق فضای دلنشین است.

هنر انجام این عملیات که ترکیبی از پروژه ها و تخصص های متنوع است معمولا به صورت فردی در یک نفر تجمیع نمیشود و باید سعی گردد تا از ترکیب متخصصان حوزه های مورد نیاز،به همراه هنر طراحی و خلاقیت استفاده گردد، و طراح داخلی وظیفه دارد تا با استفاده از تیم متخصص و کارشناسان باسابقه در حوزه های مختلف این پروژه با با موفقیت به اتمام برساند.

شرکت زالارک آمادگی انجام خدمات مورد نظر در حوزه های طراحی داخلی، بازسازی داخلی، بازسازی ساختمان و محوطه سازی، برای مشتریان خود را با رعایت اصول حرفه ای یک پروژه شامل : زمان، هزینه و کیفیت را دارد، و میتوانید با اطمینان پروژه بازسازی ویلاو خانه و منزل خود را به ما بسپارید تا شاهد خلق زیبایی در طراحی مدرن محل سکونت خود باشید و زمان فراغت و آرامش خود را در کنار خانواده به گرمی و با لذت سپری نمایید.

بخوانید  دعای سریع الاجابه برای شفای مریض

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×