» بهداشت و سلامت دندان » برای خوابیدن سریع ورم لثه چه کنیم؟
برای خوابیدن سریع ورم لثه چه کنیم؟
بهداشت و سلامت دندان - بیماری های عفونی

برای خوابیدن سریع ورم لثه چه کنیم؟

مهر 22, 1402 80677

ورم لثه یکی از بیماری های رایج دهان است که هر شخصی در طول زندگی خود ممکن است چندین و چند بار به آن مبتلا شود. عوامل مختلف و متعددی وجود دارند که موجب می شوند تا لثه ورم کند. ورم لثه بنا به هر دلیلی که اتفاق بیفتد می تواند آزار دهنده باشد. به همین دلیل افراد هموراه سعی دارند تا در کوتاه ترین زمان ممکن ورم لثه خود را برطرف کنند.

اما موضوع اصلی این است که برای خوابیدن ورم لثه چه اقداماتی باید صورت بگیرد. ما در این مقاله تمام راه کار هایی را که باعث بهبود ورم لثه می شوند را به طور کامل برای شما شرح داده ایم. مطالعه این مقاله می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار داده و در هنگام ورم لثه تان بسیار کمک کننده باشد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ورم لثه چیست؟

قبل از هر چیزی لازم است تا با معنی و مفهوم ورم لثه به خوبی آشنا شوید. در واقع ورم لثه یک مشکل دهانی شایع است که در اثر ابتلا فرد به آن بافت های لثه به طور غیرطبیعی و بیش از حد نرمال بزرگ می شوند. ورم لثه می تواند فقط در یک ناحیه دهان بروز دهد یا سر تا سر دهان را درگیر کند. به طور کلی، درمان ورم لثه با توجه به شدت ورم و عاملی که آن را ایجاد کرده است متفاوت است.

بخوانید  آفاکسیم برای عفونت دندان

ورم لثه چیست؟

عوامل ایجاد کننده ورم لثه

ورم لثه تحت اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. مهم ترین پارامتر هایی که باعث ورم لثه می شوند، عبارت اند از:

در بین عوامل گفته بهداشت نامناسب دهان و عدم استفاده از مسواک و دهان شویه به عنوان بارزترین علت ابتلا به ورم لثه شناخته می شوند.

آیا درمان ورم لثه امکان پذیر است؟

این سوالی است که بسیاری از افراد از پزشکان و متخصصان می پرسند. اگر لثه شما هم بنا به هر دلیلی ورم کرده باشد اصلا جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چرا که با استفاده از روش های درمانی مختلف قادر خواهید بود تا ورم لثه های خود را بر طرف کنید. در ادامه انواع روش هایی را ک باعث خوابیدن ورم لثه می شوند، به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

درمان های خانگی ورم لثه

همیشه توصیه می شود تا هنگام مواجه با ورم لثه در ابتدا از درمان های خانگی استفاده کنید. در اکثر مواقع افراد با استفاده از شیوه های خانگی مختلف، ورم لثه های خود را بر طرف می کنند و هیچ احتیاجی به مراجعه به پزشک ندارند. از این رو ما در ابتدا روش های خانگی که باعث از بین رفتن ورم لثه می شود را برای شما توضیح داده ایم.

بخوانید  قرص اکتی ایمیون ، مکملی برای تقویت سیستم ایمنی بدن | داروخانه انلاین سرسون

درمان های خانگی ورم لثه

شست‌وشو با آب نمک

شست و شوی دهان با آب و نمک به عنوان یکی از ابتدایی ترین و در عین حال موثرترین روش ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان شناخته می شود. از طرفی دیگر این کار برای بهبود ورم لثه ها نیز بسیار تاثیر گذار است. اگر لثه های شما ورم کرده باشد، یک الی دو قاش نمک را در یک لیوان آب حل کرده و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید. تکرار چند باره این کار در طول روز باعث می شود تا در عرض گذشت چند روز، ورم لثه های شما بخوابد.

کمپرس گرم و سرد

کمپرس گرم و سرد به عنوان یکی دیگر از روش های خانگی موثر برای درمان ورم لثه ها شناخته می شود. افرادی که در اثر ورم لثه، احساس درد می کنند، می توانند با استفاده از کمپرس گرم، تا حد قابل توجهی این درد را خنثی کنند. از طرفی دیگر نیز کمپرس سرد به طور چشم گیری برای بهبود ورم لثه ها موثر است. برای استفاده از این روش تنها کافی است تا کمپرس ها را در محل خود لثه ها مجاور صورت تان نگه دارید.

بخوانید  چه زمانی بعد از کشیدن دندان میتوان سیگار کشید ؟

همچنین از استفاده پشت سر هم از کمپرس گرم و سرد باید خودداری کنید. چرا که تغییرات دما باعث تحریک بیشتر لثه ها می شوند و ممکن است درد و ورم لثه ها را افزایش دهند.

ماساژ لثه ها

یکی دیگر از راه و روش های درمانی خانگی ورم لثه ها، ماساژ دادن آن ها است. برای این کار بایستی انگشت خود را بر روی ورم گذاشته و به آرامی روی آن حرکت دهید. این کار گردش خون در لثه ها را افزایش داده و برای بهبود درد و ورم آن موثر است. البته برای این کار باید از تمیز بودن دست های خود اطمینان حاصل کنید.
دست زدن به لثه های ورم کرده اکثرا درد آور است. به همین جهت نیز این روش نسبت به سایر روش های درمانی کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از دهان شویه

همان طور که گفتیم یکی از مهم ترین دلایل ورم لثه ها، عدم استفاده از مواد و شونده های بهدشتی دهان است. در واقع باکتری ها و عفونت ها به عنوان یکی از عوامل ورم لثه شناخته می شوند. در صورت ابتلا به این مشکل می توانید از دهان شویه استفاده کنید. مواد موجود در دهان شویه ها به خوبی باکتری های دهان را از بین برده و باعث می شوند تا ورم لثه های شم بهبود پیدا کند.

بخوانید  لمینت چه فرقی با کامپوزیت دارد؟

روغن میخک

استفاده از روغن میخک به عنوان یک روش خانگی و درمان طبیعی برای ورم لثه شناخته می شود. روغن میخک تاثیر بسزایی را در کاهش درد و التهاب لثه ها از خود نشان می دهد. به همین دلیل نیز یکی از روش های پر طرف دار برای درمان ورم لثه است.

برای درمان التهاب لثه هایتان تنها کافی است که کمی روغن میخک را با استفاده از گوش پاک کن سه بار در روز به طور مستقیم روی لثه های متورم بمالید. همچنین شما قادر هستید که چند قطره از روغن میخک را در آب حل کرده و آن را چند مرتبه در روز در دهان خود بچرخانید. بعد از چند روز استفاده از روغن میخک تاثیرات آن بر روی ورم لثه ها را متوجه خواهید شد.

استفاده از ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا خواص درمانی بسیار زیادی داشته و یکی از مزایای آن بهبود ورم لثه است. این ژل در کاهش التهاب بسیار موثر است و شما می توانید برای بهبود لثه های ورم کرده خود، مقداری از این ژل یا فراورده های آن را بر روی لثه های خود بمالید.

بخوانید  برای درمان زخم و زگیل ناحیه تناسلی مردان چه باید کرد

درمان ورم لثه در دندانپزشکی

در برخی از مواقع درمان های خانگی برای التهاب لثه ها موثر نبوده و ورم لثه های فرد فروکش نمی کند. اگر بعد از چند روز استفاده از روش های ختنگی تغییری در التهاب لثه های تان مشاهده نکردید بهتر است به یک دندان پزشک مراجعه کنید تا وی با استفاده از روش های پزشکی به درمان لثه های شما اقدام کند. در ادامه مهم ترین روش های درمان ورم لثه در دندانپزشکی را برای شما توضیح داده ایم.

درمان ورم لثه در دندانپزشکی

جرم گیری دندان

در صورتی که ورم لثه های شما با روش های خانگی بر طرف نشد و برای این کار به دندانپزشک مراجعه کردید، به احتمال زیاد وی برای شما جرم گیری دندان ها را پیشنهاد خواهد کرد. با انجام این کار به احتمال زیاد ورم و التهاب لثه های شما به طور کامل رفع خواهد شد. چرا که در این روش پلاک و باکتری از دندان ها و در زیر خط لثه ها از بین می روند و التهاب لثه نیز بعد از گذشت چندین روز پس از انجام جرم گیری می خوابد.

استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال

دهانشویه های آنتی باکتریال یکی دیگر از روش های درمانی التهاب لثه هستند که ممکن است توسط دندانپزشک برای شما توصیه شود. این نوع از دهانشویه ها از دهان شویه های معمولی متفاوت بوده و حاوی مواد آنتی باکتریال هستند. این مواد باعث می شوند تا باکتری های موجود در دهان که باعث التهاب لثه شده اند، از بین بروند و ورم لثه های شما بهبود یابد.

بخوانید  چرا اطلس آناتومی نتر برای دانشجویان دندانپزشکی بهتر است؟

آنتی بیوتیک درمانی

در مواقعی که ورم لثه ها شدید و دردناک است، پزشک از آنتی بیوتیک درمانی برای درمان فرد استفاده می کند. این آنتی بیوک ها قوی بوده و باکتری ها را در مدت زمان بسیار کمی از بین می برند. در صورتی که هیچ یک از روش های گفته شده، باعث بر طرف شدن التهاب لثه نشد، آنتی بیوتیک درمانی انجام می شود.

جراحی لثه

در برخی از موارد نادر که ورم لثه ناشی از مشکلات خاص باشد، دندانپزشک از جراحی لثه استفاده می کند. جراحی لثه شامل برداشتن بافت لثه عفونی یا تغییر شکل لثه‌ها است. البته توجه داشته باشید که این روش به ندرت و در صورتی که هیچ کدام از روش های درمانی برای بهبود التهاب لثه ها کار ساز نباشد، استفاده می شود.

سخن پایانی

ورم لثه ها یکی از مشکلات رایج دهان و دندان است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. اگر این مشکل برای شما هم پیش بیاید در وهله اول بهتر است تا با استفاده از روش های درمان خانگی به بر طرف کردن آن بپردازید. اما در صورتی که بعد از گذشت چندین روز دیدید هیچ گونه تغییر و بهبودی در التهاب لثه های شما ایجاد نشده است بایستی برای از بین بردن این مشکل به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

بخوانید  درمان خانگی سریع درد دندان کرم خورده در شب چیست ؟

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×