» بهداشت و سلامت دندان » بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان چیست؟
دندان مصنوعی برای افراد جوان - تصویر 1
بهداشت و سلامت دندان

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان چیست؟

آبان 15, 1402 130596

یک از دلایل مهم و متداولی که معمولاً افراد جوان را مجبور به استفاده از دندان‌مصنوعی می‌کند، خراب‌شدن ریشه بسیاری از دندان‌ها است. البته در بسیاری از مواقع نیز دیده شده که بنا به رخ‌دادن حوادث طبیعی همچون تصادف آسیب زیادی در قسمت دهان و دندان برای افراد به وجود آید که این مورد در نهایت ازبین‌رفتن دندان‌های فرد را به دنبال خواهد داشت. در چنین شرایطی راه‌حل باقی‌مانده، جایگزین‌کردن دندان ‌مصنوعی برای افراد جوان است.

برخی دیگر نیز در همان دوران کودکی هیچ اهمیتی به بهداشت دهان و دندان خود نمی‌دهند و حتی در زمان به‌وجودآمدن عفونت برای دندان به‌هیچ‌عنوان به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند و از طریق برخی داروهای خودسرانه راه درمانی لازم را در پیش می‌گیرند و هیچ اطلاعی ندارند که این عفونت تا چه میزانی ریشه دندان را مورد آسیب قرار می‌دهد. تمام عواملی که از آنها نام بردیم دست‌به‌دست یکدیگر داده و باعث خرابی ریشه دندان افراد می‌شوند. به همین دلیل نیز در زمان جوانی مجبور به ازدست‌دادن دندان‌های خود می‌شوند و به دنبال انتخاب بهترین دندان‌مصنوعی می‌روند تا از این طریق فضای خالی موجود در دهان خود را پر کنند.

بخوانید  آدامس حاوی زایلیتول راز سلامت دندان ها

دلایل استفاده از دندان‌مصنوعی در بین جوانان چیست؟

شاید به‌وفور این موضوع را مشاهده کرده باشید که افراد جوان در بازه زمانی کم برای جای‌گذاری دندان‌مصنوعی به متخصص این زمینه مراجعه کنند. این موضوع می‌تواند بر اساس دلایل مختلف رخ دهد که برخی از آنها عبارت‌اند از:

  • بیماری در ناحیه لثه
  • عدم رسیدگی درست به دندان‌ها و پوسیدگی آنها
  • دیسپلازی اکتودرمال که به‌عنوان یک اختلال ژنتیکی عمل می‌کند ممکن است که دندان‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد.
  • رفلاکس معده در بسیاری از مواقع داشتن فرسایش شدید دندان باعث می‌شود که اسید معده به داخل دهان برود.

بهترین انواع دندان ‌مصنوعی برای افراد جوان کدام‌ها هستند؟

معمولاً زمانی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، پیش از انجام مراحل یک مشاوره کامل و دقیق از سوی تیم دندانپزشکی در اختیار شما قرار می‌گیرد و در طی آن تمامی نکات و موارد لازم برای به­کارگیری بهترین دندان‌مصنوعی ارائه خواهد شد. در حالت کلی دو نوع پروتز دندان وجود دارد که شامل کامل و تکی است که خود این دو نوع نیز به دودسته ثابت و متحرک تقسیم خواهد شد.

پروتز دندان‌مصنوعی کامل

برای ساخت پروتزهای کامل از رزین استفاده می‌شود و این قابلیت را دارد تا به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای تمام دندان‌های شما یعنی در دو قسمت فک بالا و پایین مورداستفاده قرار بگیرد. دارای رنگ گوشتی و محل جای‌گیری آنها نیز روی لثه است.

بخوانید  درمان خانگی سریع درد دندان کرم خورده در شب چیست ؟

در اصطلاح دندانپزشکی به این نوع پروتزها، دست‌دندان نیز گفته می‌شود و یک ست کامل دندان با پایه لثه‌ای به طور کامل روی قوس فکی قرار می‌گیرد. این نوع دندان‌های مصنوعی کاملاً متحرک بوده و در هر زمان که احتیاج داشته باشید می‌توانید آن را بردارید و به طور مجدد استفاده کنید. لازم به ذکر است توضیح دهیم که اگر در قسمت فک بالا دندان‌های خود را ازدست‌داده و هنوز در فک پایین دندان داشته باشید این امکان فراهم است تا پروتز کامل متحرک را برای آن قسمت سفارش دهید.

دندان‌مصنوعی کامل( ثابت)

اگر شخصی هستید که می‌خواهید برای دندان‌های ازدست‌رفته خود هزینه کنید، باید توضیح دهیم که دندان‌مصنوعی ثابت بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای شما است. این پروتز را روی قوس فکی شما قرار می‌دهند و به‌هیچ‌عنوان دیگر تکان نمی‌خورد یا نمی‌لغزد و عمل صحبت‌کردن و خوردن و جویدن با این پروتز‌ها تقریباً آسان است و هیچ مشکلی متوجه شما نمی‌شود. می‌توان گفت که بهترین و مناسب‌ترین جایگزین برای تمام دندان‌های ازدست‌رفته افراد به شمار می‌آید.

پروتز دندان‌مصنوعی ثابت برای قرارگیری در جای مدنظر به چسب یا چیزی مشابه آن احتیاج ندارد، بلکه این کار را باید از طریق ایمپلنت دندان در smilestyledentistry.com انجام داد. در ابتدا چند ایمپلنت در جاهای مختلف قوس فکی کاشته شده و در مرحله بعد پروتز را که به آن اوردنچر گفته می‌شود روی ایمپلنت‌ها سوار می‌کنند. با انجام این کار پروتز به‌هیچ‌عنوان تکان نمی‌خورد و در هر زمانی که خود شما بخواهید می‌توانید با ایجاد یک مقدار فشارضعیف آن را بردارید.

بخوانید  رشد فک تا چه سنی ادامه دارد؟

دندان مصنوعی برای افراد جوان - تصویر 1

دندان‌های مصنوعی هیبریدی

این نوع دندان‌ها را با ترکیب مختلف دندان‌های پلیمری و سرامیکی می‌شناسند. دندان‌های مصنوعی هیبریدی تمام مزیت‌های مهم هر دو دندان‌مصنوعی نام‌برده‌شده را در خود دارند و روش پیوند آنها نیز از طریق ایمپلنت بر روی قوس‌های استند است.

دندان‌های مصنوعی ایمپلنتی

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید یک جایگزین دائمی برای دندان‌های طبیعی خود پیدا کنید، دندان‌مصنوعی ایمپلنت گزینه بسیار مناسب و عالی به شمار می‌آید. در این روش با استفاده از جراحی در جاهای خالی، ایمپلنت‌ها را قرار می‌دهند و البته باید این نکته را توضیح دهیم که باتوجه‌به استحکام و طولانی‌مدت بودن آن یک روش فوق‌العاده مناسب و کاربردی برای افراد جوان است.

دندان‌مصنوعی سرامیکی

این نوع دندان‌های مصنوعی سرامیکی از مواد غیرفلزی و غیرآلی روی پایه‌های فلزی هستند که شباهت بسیار زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و در بسیاری از مواقع بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای افراد جوان به شمار می‌آید.

در برخی مواقع نیز ممکن است چندین دندان عقب شما ازدست‌رفته باشد، اما تمام دندان‌های جلو کاملاً سالم و بدون هیچ ایرادی باشند. در چنین شرایطی استفاده از پروتز‌های تکه‌ای بهترین و مناسب‌ترین راهکار است. پروتزهای تکی معمولاً دارای یک چهارچوب فلزی و با یک ظاهر طبیعی‌تر به دندان‌های شما متصل می‌شود.

بخوانید  دهانشویه را چند بار در هفته و قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنیم ؟

باتوجه‌به مشکلی که در ناحیه دندان پیش‌آمده و درنظرگرفتن نیاز شما دندانپزشک می‌تواند پروتز تکه‌ای متناسب با نوع دهان را به‌درستی طراحی کند. اولین و مهم‌ترین قدم برای تشخیص بهترین روش زیبایی دندان، مراجعه به تیم حرفه‌ای اسمایل استایل و معاینه‌کردن دهان و دندان به‌صورت دقیق است.

در چه زمانی افراد باید برای کاشت دندان‌مصنوعی اقدام کنند؟

نیاز به دندان­مصنوعی در افراد جوان ممکن است بر اساس عواملی که در ادامه از آنها نام می‌بریم اتفاق بیفتد.

تخریب شدید دندان‌های طبیعی

درصورتی‌که احساس کردید یک یا چند دندان طبیعی شما به دلیل عواملی همچون ترمیم‌های قدیمی و نازک دچار مشکل شده می‌توانید به دندان‌های مصنوعی روی بیاورید. این کار در نهایت ظاهر بهتر دهان و عملکرد بیشتر آن را به دنبال دارد.

عدم توانایی برای جوان‌سازی دندان‌های آسیب‌دیده

در مواقعی که دندان‌های طبیعی فرد به‌شدت آسیب‌دیده و نیاز به جوان‌سازی داشته باشد، در این شرایط استفاده از دندان‌های مصنوعی می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین جایگزین تلقی شود. این روش به افراد جوان کمک می‌کند تا لبخند زیبا و طبیعی خود را به طور مجدد بازگردانند.

بخشیدن اعتبار به خود

معمولاً در بسیاری از مواقع یکی از دلایل مراجعه افراد جوان به مطب دندانپزشکی اسمایل استایل و استفاده از پروتز‌ها و دندان‌های مصنوعی فقط به دلیل بالابردن اعتمادبه‌نفس بیشتر خود است. در چنین مواقعی نیز استفاده از دندان‌های مصنوعی مانند ایمپلنت و دندان هیبریدی نقش بسیار ویژه‌ای در رسیدن به خواسته آنها به همراه دارد و از این طریق نیز ظاهر و قدرت لبخند خود را بیش‌ازپیش بهبود می‌بخشند.

بخوانید  آیا می دانید کیست دندان، آژیر خطر است؟

بهبود کارایی گوارشی

افرادی که بنا به دلایل متعددی همچون فقدان دندان‌های طبیعی نمی‌توانند مواد سخت و چسبند بخورند، به کمک دندان‌مصنوعی این امکان برای آنها فراهم می‌شود تا کیفیت زندگی و کارایی گوارش خود را تا حدود بسیار زیادی بهبود ببخشند.

بهبودبخشیدن سلامت دندان و دهان

آسیب و فقدان یک یا چند دندان طبیعی در بازه زمانی کوتاه مشکلات ویژه‌ای همچون تغییر در بنیاد لثه تغییر جهت دندان‌های مجاور و در نهایت خراشیدن دندان‌های همسایه را به دنبال دارد به کمک دندان‌مصنوعی می‌توانید تمامی این موارد را تا حد چشمگیری از بین ببرید و به طور مجدد سلامت دندان و دهان خود را حفظ کنید.

بالابردن کیفیت زندگی

داشتن دندان‌های سالم و فاقد هرگونه ایراد برای افراد جوان امری مهم و حائز اهمیت تلقی می‌شود و در نهایت باید بیان کنیم که اگر بنا به هر دلیلی سطح کیفیت زندگی شما به دلیل دندان‌های آسیب‌دیده و خراب کاهش پیدا کرده می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف و قراردادن دندان‌مصنوعی این موارد را از بین ببرید. بهتر صحبت کنید، غذا بخورید و اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته خود را بازگردانید.

بهترین دندان مصنوعی برای جوانان - تصویر 3

مزایای استفاده از دندان‌ مصنوعی برای افراد جوان چیست؟

قطعاً جهت انجام هر کاری در طول زندگی به دنبال مزایا و معایب آن خواهید رفت تا بتوانید از این طریق اطلاعات کامل و لازم را به دست آورید. از جمله مزیت‌های مهم استفاده از دندان‌مصنوعی عبارت‌اند از:

بخوانید  فرق جرم گیری لثه با جرم‌ گیری دندان چیست؟

داشتن استحکام و مقاومت

دندان‌های مصنوعی که در مطب برای شما به کار گرفته می‌شود از مقاومت و استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند و در مقابل عواملی همچون فشار و خراشیدگی‌های روزمره نیز وظایف خود را به‌درستی انجام می‌دهند.

ظاهر طبیعی

باتوجه‌به پیشرفت فوق‌العاده مهم و چشمگیری که در تمام صنعت‌های پزشکی رخ‌داده دندان‌های مصنوعی که امروزه برای افراد به کار گرفته می‌شود یک ظاهر کاملاً طبیعی دارند. به‌طوری‌که امکان تشخیص تفاوت بین دندان‌های طبیعی خود فرد و دندان‌مصنوعی به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد.

بهبود عملکرد

دندان‌های مصنوعی این قابلیت را به دنبال دارند تا انجام مواردی همچون هضم و جوان‌سازی را به طور قابل‌توجهی بهبود ببخشند.

حفظ ساختار فک و صورت

معمولاً شما نیز در بسیاری از مواقع شاهد این موضوع بوده‌اید که عدم وجود یک یا چند دندان طبیعی فرد باعث به‌هم‌ریختن کلیه ساختار فک و صورت خواهد شد و در چنین شرایطی روی زیبایی چهره تأثیر منفی می‌گذارد. علاوه بر این مورد بهداشت دهان را نیز تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. به کمک دندان‌های مصنوعی می‌توانید ساختار طبیعی صورت را به طور مجدد حفظ کرده و تمام مشکلات مربوطه را به طور چشمگیری کاهش دهید.

بخوانید  راهنمای خرید واترجت دندان و ترازوی دیجیتال

قیمت دندان مصنوعی چقدر است؟

یکی از دغدغه‌های مهم افراد در زمان مراجعه به مطب دندانپزشکی دررابطه‌با هزینه کاشت دندان ‌مصنوعی است و پیش از هر چیزی به دنبال این موضوع هستند که به طور دقیق از تمام هزینه‌های موجود مطلع شوند.

قیمت دندان مصنوعی برای افراد جوان با درنظرگرفتن دندان‌مصنوعی ثابت و متحرک می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد و برای مشخص‌شدن این موضوع لازم است که در وهله اول با مشاورین مجموعه اسمایل استایل تماس حاصل کرده و یا به‌صورت حضوری به مطلب ما مراجعه فرمایید. دندانپزشک متخصص (دکتر محمدرضا ابوالبشری) با انجام معاینات لازم و با درک این موضوع که کدام دندان‌مصنوعی می‌تواند برای شما مناسب‌تر از سایرین است، هزینه نهایی را در اختیار شما قرار خواهند داد. دراین‌بین موارد مهمی همچون استفاده از مواد مرغوب، استفاده از دستگاه‌های مجهز روز و دستمزد خود دندانپزشک تأثیر زیادی روی هزینه کاشت دندان‌مصنوعی به دنبال دارد.

کاشت دندان‌مصنوعی در دندانپزشکی‌های معتبر

همان‌طور که ملاحظه کردید، تمامی موارد لازم دررابطه‌با استفاده از دندان‌ مصنوعی برای افراد جوان نام بردیم. در این قسمت باید بیان کنیم که اگر بنا به دلایلی که از آنها نام بردیم قصد استفاده از دندان‌مصنوعی را داشتید اولین و مهم‌ترین قدم باید مراجعه به یک متخصص شناخته شده در این زمینه باشد.

بخوانید  درمان سریع ورم صورت در اثر دندان درد

در بسیاری از مواقع دیده شده که برخی از افراد تنها برای صرف هزینه کمتر به مطب‌هایی مراجعه می‌کنند که پس از پشت سر گذاشتن مرحله کاشت و گذشت یک بازه زمانی کوتاه به طور مجدد در آن ناحیه دچار مشکل خواهند شد‌. در چنین شرایطی نیز باید به طور مجدد به یک مطب دیگر مراجعه کرده و نقص‌های موجود را با هزینه بالاتری از بین ببرند. دقت داشته باشید که تنها با یک‌بار مراجعه به متخصص شناخته شده اسمایل استایل در این زمینه می‌توانید تمام مشکلات به وجود آمده مربوط به دهان و دندان را از بین برده و کاشت دندان‌مصنوعی را به بهترین نحو ممکن دریافت کنید.

این اطمینان وجود دارد که تیم حرفه‌ای و معتبر دکتر محمدرضا ابوالبشری – دکتر امیرحسین ابوالبشری، بهترین و مناسب‌ترین دندان‌مصنوعی را برای جوانان در نظر گرفته و لبخندی جذاب را به این دسته از افراد هدیه می‌دهند.

سؤالات متداول

  • دندان‌مصنوعی مناسب برای افراد جوان شامل چند دسته می‌شود؟

باتوجه‌به پیشرفت موجود در حوزه پزشکی و دندانپزشکی امروزه می‌توانید از انواع مختلف دندان‌های مصنوعی شامل پروتز دندانی، ایمپلنت، دندان‌های مصنوعی هیبریدی، دندان‌مصنوعی تکی، پروتزهای نگهدارنده و غیره استفاده کنید.

  • هزینه کاشت دندان‌مصنوعی بر اساس چه عواملی مشخص خواهد شد؟
بخوانید  چگونه از شر درد دندان خلاص شویم؟ / درمان سریع دندان درد با این 4 روش خانگی

هزینه در نظر گرفته شده برای کاشت دندان‌مصنوعی باتوجه‌به نوع مواد در نظر گرفته شده، دستمزد پزشک، میزان کیفیت مواد مصرفی و غیره محاسبه خواهد شد.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×