» ارتودنسی » بهترین سن ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان
ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی دندان

شهریور 21, 1402 190691

واضح است که والدین باید کودکان را به صورت منظم به دندانپزشک ببرند تا از همان ابتدا مشکلات مربوط به دندان و فک آنها، درمان شود. اگر دندان های کودک مشکل به خصوصی داشته باشد، دندانپزشک درمان ارتودنسی را به والدین پیشنهاد می دهد. انجمن ارتودنسی آمریکا، بهترین سن ارتودنسی دندان را از سن ۷ سالگی می داند و توصیه می کند که کودکان از سن ۷ سالگی توسط ارتودنتیست مورد ارزیابی دندان و دهان قرار گیرند. به این ترتیب مشکلات احتمالی دندان آن ها، با سرعت و نتایج بهتری رفع می شود.

اولین معاینه ارتودنسی در چه سنی انجام می شود؟

دندانپزشکان توصیه می کنند که در سن ۷ سالگی به بعد در کنار معاینات دیگر، معاینه مربوط به ارتودنسی نیز انجام پذیرد.

این معاینه برای شروع درمان ارتودنسی، الزامی ایجاد نمی کند، ولی اگر در انجام معاینات، شرایط دندان کودک از معیارهای تعیین شده خارج باشد، آن زمان می توان برای زمان ارتودنسی، برنامه ریزی لازم صورت گیرد. پزشک با معاینات خود تعیین می کند که بهترین زمان ارتودنسی برای کودک در چه سنی است. اولین سن معاینه کودک برای ارتودنسی سن ۷ سالگی می باشد. دلیل این موضوع این است که دندان های دائمی کودک در سن ۷ سالگی رشد می کنند و ظاهر نهایی خود را تشکیل می دهند.

بخوانید  آیا درمان ارتودنسی در طول بارداری برای جنین مضر است؟

چرا ارتودنسی در سنین پایین تر بهتر است؟

انجام ارتودنسی در سنین پایین باعث می شود که وضعیت ادامه رشد فک و دندان ها، مدیریت شود. زیرا فک و دندان ها در این سنین، همواره در حال تغییر بوده و هنوز به حالت پایدار و سخت نرسیده اند.  درمان ارتودنسی در سنین پایین با مزیت های زیر همراه است:

  1. روند درمانی راحت تر

اگر کودکی دارای مشکل ناهنجاری فک است، با شروع روند درمان در همان آغاز، رشد فک به خوبی کنترل می شود. ولی با انجام این کار در سنین بزرگسالی، تنها راه باقی مانده، جراحی فک است که این عمل ساده نبوده و دوره نقاهت آن حدود ۲ ماه می باشد.

  1. طی شدن سریع تر روند درمانی

در سنین پایین، استخوان های فک توسط دستگاه ارتودنسی قابلیت جابجایی دارند و به علت حرکت راحت دندان ها، روند درمان سریع سپری می شود.

  1. درمان کم هزینه تر

در زمان کودکی علاوه بر کوتاه تر بودن طول درمان، روند درمان راحت تر سپری شده و هزینه نهایی ارتودنسی نسبت به سنین بزرگسالی، کاهش می یابد.

  1. به دست آمدن سلامت دهان و دندان
بخوانید  ارتودنسی ثابت چیست؟

با انجام ارتودنسی در سنین کودکی، ناهنجاری های دهان و دندان، سلامت و بهبودی کامل می یابند. معمولا کودکان نظم در مسواک زدن را رعایت نکرده و با کج بودن دندان آن ها، احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می شود.

  1. افزایش اعتماد به نفس کودک

اگر کودکان دندان های نامرتب داشته باشند، در زمان صحبت اعتماد به نفس ندارند و به مرور گوشه گیر می شوند. انجام ارتودنسی باعث زیبایی دهان و افزایش اعتماد به نفس در آن ها خواهد شد.

ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی دندان برای دختران ۸ سال و برای پسران ۹ سال می باشد. البته براساس نوع ناهنجاری، می توان این درمان را زودتر یا دیرتر انجام داد.

اگر بیمار مشکلی در ناحیه فک نداشته باشد و تنها دندان های خود را برای هم تراز شدن ارتودنسی می کند، این کار در هر سنی قابل انجام میباشد، البته توصیه می شود. مدت زمان درمان به وسیله ارتودنسی، به شدت خرابی و نوع ناهنجاری دندان بیمار بستگی دارد. در صورتی که سن بیمار کمتر باشد، درمان دندان ها کوتاه تر، آسانتر و موفق تر خواهد بود. لازم است بیمارانی که مشکلات فک دارند، قبل از ورود به سنین بلوغ معاینه شوند.

بخوانید  جزئیات درمان همزمان ایمپلنت و کامپوزیت + قیمت کامپوزیت دندان مشهد

آیا با انجام ارتودنسی در سن کودکی مشکل نهفتگی دندان ها درمان خواهد شد؟

ارتودنسی دندان نهفته در سنین کودکی، بهترین روش جهت درمان دندان نهفته می باشد. سیم ها و براکت های ارتودنسی به صورتی روی دندان ها نصب می گردند که باعث گسترده تر شدن فک پایین و بالا می شوند و اینگونه فضای دهان جهت خارج شدن دندان نهفته باز می‌ شود. در این شرایط متخصص ارتودنسی توسط جراحی، قسمتی از بافت لثه را کنار میزند تا دندان نهفته بیرون آید. (البته اگر دندان نیمه نهفته باشد، به جراحی نیازی ندارد)

پس از آن متخصص ارتودنسی سیم ها را به دندان نهفته وصل کرده و با گذشت زمان دندان نهفته به طرف پایین هدایت می‌‍‌ شود و اینگونه دندان در جای استاندارد لازم قرار می گیرد. در این شرایط با تشخیص و مشاوره با متخصص ارتودنسی، درمان یا با کشیدن دندان یا بدون کشیدن دندان انجام می‌ پذیرد.

ارتودنسی

آیا طول درمان ارتودنسی به سن بیمار ربط دارد؟

با افزایش سن افراد، میزان سرعت رشد فک و دندان آن ها کمتر می شود. این رشد تا زمانی مشخص ادامه دارد و از مرحله ای به بعد، رشد فک و دندان افراد متوقف شده و این دو بخش، در سخت ترین حالت خود قرار خواهند گرفت. به این دلیل طول درمان ارتودنسی افزایش یافته و از میزان بازدهی آن کم می گردد.

بخوانید  ارتودنسی متحرک چیست؟

والدین با آگاهی از  سن مناسب برای ارتودنسی، می توانند درمان ناهنجاری های دندان فرزندان خود را در سنین کمتر انجام دهند. این روش درمان در سنین پایین باعث کاهش طول درمان شده و شرایط دندان، فک و لثه به مراتب بهتر از درمان در سنین بالاتر خواهد شد.

حداکثر سن برای ارتودنسی

با توجه به این مسئله که روش درمانی ارتودنسی، هیچگونه محدودیت سنی ندارد، نمی توان حداکثر سنی جهت ارتودنسی مشخص نمود. ولی لازم است بدانید که فرد تا زمانی می تواند از روش درمانی ارتودنسی متحرک و ثابت برای مرتب کردن دندان ها و ناهنجاری های خفیف آن ها استفاده کند که لثه های سالمی داشته و استخوان های فک او فرسوده و ساییده نشده اند و مقاوم می باشند. اما در صورت تحلیل رفتگی لثه و فک و همچنین وجود ناهنجاری های شدید نظیر مشکلات فکی، روش ارتودنسی نمی تواند درمان موثری باشد و فرد باید از سایر روش ها مانند جراحی فک و پیوند استخوان فک، استفاده نماید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×