» دندانپزشکی » بهترین مارک چسب دندان مصنوعی چیست ؟
بهترین مارک چسب دندان مصنوعی
دندانپزشکی

بهترین مارک چسب دندان مصنوعی چیست ؟

فروردین 18, 1403 160589

بهترین مارک چسب دندان مصنوعی

عنوان بهترین مارک چسب دندان مصنوعی با توجه به قابلیت‌های مختلف این محصول در برندهای مختلف و ترجیح و رضایت استفاده‌کنندگان از آن می‌تواند به محصولات بهترین برندهای فعال در این زمینه تعلق بگیرد.

بدون شک چسب‌ها با قابلیت بیشتر و کاربری راحت‌تر شایسته‌ترین محصولات برای این عنوان هستند و افراد را به بهترین شکل در فیکس کردن و سازگار کردن دندان‌های مصنوعی خود با فرم لثه از طریق این چسب‌های موقتی یاری می‌کنند.

در این میان عواملی مانند عدم آسیب به بافت دهانی و ماندگاری طولانی و افزایش اعتماد به نفس افراد ارزش خرید این دسته از محصولات را بیشتر اثبات می‌کند و مصرف‌کنندگان می‌توانند بعد از مرور مارک‌های موجود در بازار و با توجه به این عوامل، اقدام به تهیه بهترینو ساخت چسب دندان مصنوعی برای خود کنند.

بخوانید  درمان خانگی سریع درد دندان کرم خورده در شب چیست ؟

چسب دندان مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب دندان مصنوعی یک چسب موقت است که با کاربرد اختصاصی ثابت نگه‌داشتن واحدهای مختلف پروتز دندان مصنوعی بر روی لثه ساخته شده و در دسترس عموم افراد قرار می‌گیرد.

چسب دندان مصنوعی چیست

کاربرد چسب دندان در چندین شرایط مختلف قابل تعرف است که اصلی‌ترین آن زمانی است که استخوان‌های فک بر اثر روال طبیعی تحلیل استخوان بعد از کشیدن دندان‌ها کوچک شده و موجب تغییر حالت لثه می‌شود.

در چنین شرایطی بیشتر افرادی که از پروتزهای مصنوعی دندان استفاده می‌کنند با مشکل شل شدن پروتزها مواجه می‌شوند و این عامل بر روی ثابت ماندن دندان مصنوعی در دهان و در نتیجه صحبت کردن، غذا خوردن و هرگونه فعالیت روزمره مرتبط با دهان و دندان‌ها تأثیر می‌گذارد.

بهترین مارک‌های چسب دندان مصنوعی با توجه به حالت ماده خمیری و کرم مانند خود فواصل خالی شده بین پروتز دندان مصنوعی و لثه را پر می‌کنند و به این وسیله مانع از حرکت‌های اضافی دندان مصنوعی می‌شوند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم چسب دندان هم برای دوره ابتدایی استفاده از دندان مصنوعی تعریف شده است که اغلب افراد در استفاده و ثابت نگاه داشتن پروتز درون دهان خود مشکل دارند و این محصولات می‌تواند کار آن‌ها را در این زمینه راحت کند.

بخوانید  نحوه کار با اتوکلاو دندانپزشکی

همین‌طور این چسب‌ها برای کاهش آسیب پروتزهای نامناسب و بد ساخته شده به بافت دهان و به‌خصوص لثه کاربرد دارند و افراد می‌توانند استفاده از آن را قبل از تعویض یا اصلاح پروتز دندان مصنوعی در نظر بگیرند.

انواع چسب دندان مصنوعی

  • چسب دندان مصنوعی به شکل خمیر
  • چسب دندان مصنوعی به شکل کرم
  • چسب دندان مصنوعی به شکل پودر
  • چسب دندان مصنوعی به شکل نوار یا لنت

راهنمای انتخاب بهترین مارک چسب دندان مصنوعی

بهترین مارک چسب دندان مصنوعی بستگی به نیازهای شما دارد. اما در کل، برای انتخاب بهترین مارک چسب دندان مصنوعی، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

مطابقت با نوع دندان مصنوعی

اگر دندان مصنوعی شما نوع خاصی دارد، باید از چسب دندان مصنوعی استفاده کنید که برای آن نوع دندان مناسب است.

توجه به حالت ماده چسب دندان مصنوعی

انواع مختلف چسب دندان ممکن است به‌صورت خمیری، پودری، کرمی و… باشد، اما معمولاً ساده‌ترین روش استفاده و همین‌طور کاربرد مطلوب را انواع چسب با حالت خمیری ارائه می‌دهند.

توجه به بدون روی بودن چسب

بیشتر عوارض چسب دندان مصنوعی مربوط به موجود بودن روی (ZINC) در ترکیب آن می‌شود و به همین دلیل بهترین محصولات چسب دندان حتماً باید بدون روی باشند.

بخوانید  هزینه ایمپلنت دندان

مدت ماندگاری چسب دندان مصنوعی

کاربرد اصلی چسب دندان نگه داشتن پروتز دندان مصنوعی در دهان است و با توجه به این کاربرد اصلی مسلماً بهترین محصولات موجود در بازار باید این کاربرد را به شکل مناسبی به کاربران ارائه بدهد.

معمولاً حدود هشت ساعت ماندگاری چسب به‌عنوان ماندگاری مطلوب این محصولات قلمداد شده و افراد می‌توانند با توجه به قابلیت‌های معرفی شده برای هر محصول و تجربه کاربری خود، بهترین مارک چسب دندان مصنوعی از این نظر را تشخیص بدهد.

توجه به رنگ و سایر مواد افزودنی به چسب

رنگ‌ها، طعم‌دهنده‌ها و هرگونه مواد افزودنی دیگر ممکن است برای سلامتی افراد مضر باشد، در نتیجه یکی از ویژگی‌های اصلی محصولات بهترین تولیدکنندگان چسب دندان، عاری بودن ترکیب آن‌ها از این مواد است.

آشنایی با بهترین مارک‌های چسب دندان مصنوعی خارجی

برخی از مارک‌های معروف چسب دندان مصنوعی خارجی عبارتند از:

چسب دندان مارک Secure

محصولات این برند مدل‌های مختلفی را شامل می‌شود که باقابلیت‌ترین آن چسب دندان Secure ضد آب و بدون روی است. خاصیت ضد آب بودن عمده محصولات با این برند عملاً باعث طولانی‌تر شدن ماندگاری چسب و به حداقل رساندن احتمال نفوذ مواد غذایی مختلف به زیر پروتز دندان مصنوعی می‌شود.

بخوانید  تولید محتوای متنی سایت دندانپزشکی: راهنمای عملی برای بهبود سئو

چسب دندان مارک Secure

این محصول همچنین فاقد طعم و رنگ‌های مصنوعی و سایر مواد افزودنی مضر است و از نظر سلامتی یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار به شمار می‌آید.

ضد آب بودن چسب دندان برند Secure باز هم به این دلیل حائز اهمیت است که غالب تولیدات، حتی تولیدات باکیفیت در این زمینه بر اساس ضد آب بودن فرموله نشده‌اند و برای همین به اندازه این نوع چسب دندان مصنوعی نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند.

چسب دندان مصنوعی مارک Cushion Grip

این برند معتبر تولیدکننده چسب دندان دارای فرمول ضد آب است و ماندگاری طولانی تا چهار روز، سهولت در استفاده و ایمنی بالایی دارد. با استفاده از این چسب به دلیل ضد آب بودن می‌توان تمامی فعالیت‌های روزانه را حتی مسواک زدن به راحتی انجام داد و هیچ گونه نگرانی در مورد خارج شدن پروتز از دهان نداشت.

فرمول این برند چسب بدون روی است و با خاصیت ضد باکتری مانع از فعالیت میکروارگانیسم‌ها و تشکیل عفونت در دهان می‌شود.

چسب دندان مارک DinaBase

محصولات این برند به دوام طولانی و خاصیت شکل پذیری و ایجاد پوشش عالی مشهور است و در انواع مختلف و قابلیت‌های گوناگون ازجمله بدون روی و طعم، قابل خریداری است.

بخوانید  هزینه ارتودنسی فک بالا

چسب دندان مارک Poligrip

محصولات این برند شناخته شده معمولاً به‌صورت چسب کرمی شکل و بدون روی تهیه می‌شود و می‌توان ماندگاری تا ۱۲ ساعت را از آن‌ها انتظار داشت.

از مزیت‌های عالی این برند چسب پروتز دندان مصنوعی، محافظ صد درصدی از نفوذ غذا به زیر لایه پروتز به دلیل خاصیت و قابلیت فرمول آن در گسترده شدن بین تمامی نواحی خالی مانده دندان مصنوعی و لثه است. تنها نکته منفی در مورد این مارک از محصولات مورد بحث، طعم دار بودن برخی از مدل‌‌های آن است.

چسب دندان مارک Fittydent

این برند تولیدکننده هم محصولاتش را با قابلیت ضد آب فرموله کرده است و جزو بهترین مارک‌های چسب دندان مصنوعی محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های مهم محصولات فیتی دنت علاوه بر ضد آب بودن (در مدل سوپر) می‌توان به ارائه چسب به صورت‌های مختلف (خمیری و نوار) خاصیت الاستیک و ضربه پذیری بالا، بدون روی بودن و ماندگاری طولانی اشاره کرد.

چسب دندان مارک Fixodent

فیکسودنت از بهترین تولیدکنندگان چسب دندان در دنیا محسوب می‌شود و به دلیل تنوع گسترده‌ای هم که برای محصولات خود در نظر می‌گیرد، نیازهای اکثر کاربران را در این زمینه برآورده می‌کند.

بخوانید  جراحی دندان

برخی از محصولات این برند مانند چسب دندان خمیری مدل Complete Original ماندگاری بالا در حد تمام طول روز ارائه می‌دهد. سایر محصولات فیکسودنت هم برای هر دو نوع پروتزهای سرتاسری یا جزئی قابل استفاده است.

چسب دندان مارک Fixodent

از نکات منفی چسب دندان با این مارک هم می‌توان به طعم دار بودن و استفاده از روی اشاره کرد که البته مقدار روی در ترکیب محصولات این برند جزئی است و به همین دلیل کم‌ترین عوارض را به دنبال دارد. طعم دار بودن چسب هم البته برای افرادی که با مشکل بوی بد دهان مواجه هستند، یک مزیت محسوب می‌شود.

چسب دندان مارک COREGA

اثر طولانی تا ۱۲ ساعت، بدون طعم بود، محافظ از مینای دندان برای پروتزهای جزئی، و همچنین سازگاری با محیط دهان افرادی که بزاق دهان بیش از حدی دارند، مشخصه‌های اصلی این برند معتبر چسب پروتز دندان مصنوعی را تشکیل می‌دهد.

چسب دندان مصنوعی مارک آویستار

محصولات برند آویستار علاوه بر بدون رنگ و روی بودن، بدون فلوراید هم هستند و ماندگاری بین ۸ تا ۱۲ ساعت را ارائه می‌دهند. همچنین طعم خنک و نعنایی این مارک چسب ممکن است برای برخی از افراد خوشایند باشد و یا به‌عنوان یک عیب مطرح شود.

بخوانید  علائم دندان در آوردن نوزاد

چسب دندان مصنوعی مارک Sea Bond

محصولات برند سی باند بدون روی بوده و با قابلیت‌هایی مانند پوشش تدریجی و جداسازی راحت پروتز از روی لثه، برای استفاده روزمره از بهترین گزینه‌ها است و هرچند دارای طعم نعناع و مدت ماندگاری کمی است، اما توسط خیلی از کاربران به دلیل کاربرد روزمره و آسان ترجیح داده می‌شود.

آشنایی با بهترین مارک‌های چسب دندان مصنوعی ایرانی

برخی از مارک‌های معروف چسب دندان مصنوعی ایرانی عبارتند از

چسب دندان مصنوعی مارک دنتینوکس

مهم‌ترین ویژگی انواع چسب پروتز مصنوعی ساخت ایران، قیمت پایین‌تر آن‌ها نسبت به محصولات خارجی است. دنتینوکس یکی از این محصولات ایرانی است که مانند محصولات بهترین برندهای چسب دندان مصنوعی بدون روی فرموله شده و می‌تواند حداقل ۶ ساعت ماندگاری داشته باشد.

چسب دندان مصنوعی مارک پرودوفیکس

محصولات این برند ایرانی هم مانند برند دنتینوکس بدون روی ارائه می‌شود و از ویژگی جلوگیری از ایجاد لکه بر روی دندان هم برخوردار است، اما طعم نعنا دارد و از این نظر شاید از نظر تأثیرگذاری بر طعم غذا مناسب تشخیص داشته نشود.

چسب دندان مصنوعی مارک پرودوفیکس

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

بهترین روش برای استفاده از چسب دندان مصنوعی به شرح زیر است:

بخوانید  چگونه از شر درد دندان خلاص شویم؟ / درمان سریع دندان درد با این 4 روش خانگی

روش استفاده از انواع چسب پروتز دندان به شکل خمیری

استفاده از این محصولات به‌خصوص بهترین مارک‌های چسب دندان مصنوعی به‌صورت خمیری و کرمی راحت است و افراد باید طبق دستورالعمل زیر عمل کنند:

ابتدا پروتز دندان مصنوعی را از دهان خارج کرده و به دقت خشک کنید. بعد مقدار کمی از چسب را (برای هر قسمت پروتز کامل به میزان دو تا سه قسمت چسب به اندازه یک نخود کافی است) روی دندان قرار دهید.

تنظیم مقدار مناسب چسب اهمیت دارد و باید با توجه به میزان شل قرار گرفتن آن بر روی لثه و فواصل خالی بین پروتز و لثه باشد، در غیر این صورت از کناره‌ها نشت می‌کند و از یک طرف باعث هدر رفتن چسب، و از طرف دیگر افراد را مجبور به پاک کردن میزان‌های نشت کرده می‌کند.

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

بعد از قرار دادن مقدار مناسب چسب دندان مصنوعی بر روی پروتز، می‌توان پروتز را درون دهان قرار داد و به مدت چند ثانیه محکم گاز گرفت. در انتها باید توجه داشت که اگر مقدار چسب اضافی بود و از کناره‌های پروتز نشت کرد، باید بدون قورت دادن آن را توسط زبان یا یک دستمال تمیز پاک کرده و از دهان خارج کنیم.

بخوانید  درمان دندان لق شده در بزرگسالان

بعد از این مرحله هم لازم است که برای ماندگاری بهتر چسب به مدت حداقل ۵ دقیقه از خوردن مواد غذایی و یا حتی نوشیدن آب پرهیز شود.

روش استفاده از چسب پروتز مصنوعی دندان به شکل نواری

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی به‌صورت نوار هم ساده است فقط کافی است که مراحل ابتدایی استفاده از چسب‌های خمیری یا کرمی را طی کنیم و بعد پوسته نوارهای این نوع چسی دندان را جدا کرده و آن را با کمی آب مرطوب و روی دندان مصنوعی بگذاریم.

روش استفاده از چسب پروتز مصنوعی دندان به شکل پودری

این نوع از چسب‌های به اندازه چسب‌های خمیری و نواری محکم نیستند اما استفاده راحتی دارند. کافی است که مقدار مناسبی از پودر را بر روی تمامی سطوح پروتز تمیز و خشک بریزیم و در دهان قرار داده تا این پودر بین پروتز و لثه بر اثر واکنش با بزاق دهان حالت چسبندگی پیدا کند.

روش خارج کردن دندان مصنوعی از دهان بعد از چسباندن

برای خارج کردن پروتز بعد از استفاده از انواع چسب (عموم افراد تمایل دارند که دندان مصنوعی خود را موقع خواب از دهان خارج کنند) کافی است که محکم پروتز را با انگشت‌ها گرفته و آن را از دهان خارج کنید یا ابتدا دهان را با آب گرم پر کرده و بعد از شل شدن چسب، پروتز را از دهان خارج کنید.

بخوانید  ایمپلنت دندان جلو

برای از بین بردن آثار چسب دندان از روی لثه و پروتز خارج شده هم می‌توان شستشوی ساده با آب ولرم را انجام داد و یا از مسواک‌های نرم و خمیردندان‌های غیر ساینده استفاده کرد؛ محصولات بهترین برندهای چسب دندان با این روش‌ها به‌راحتی پاک شده و مشکلی برای استفاده‌کنندگان ایجاد نمی‌کنند.

مزایای چسب دندان مصنوعی چیست؟

  • احتمال سایش و آسیب به بافت لثه از طریق پروتز دندان مصنوعی تا اندازه زیادی کاهش پیدا می‌کند.
  • باعث بهبود فرآیند جویدن می‌شود.
  • احتمال تجمع و نفوذ مواد غذایی به زیر پروتز را کم می‌کند.
  • اعتماد به نفس افراد با دندان مصنوعی را در هنگام صحبت کردن، خندیدن و آواز خواندن بالا می‌برد.

عوارض چسب دندان مصنوعی

استفاده طولانی مدت و بیش از حد از چسب‌هایی که حاوی مقادیر روی هستند می‌تواند باعث واکنش‌های نامطلوبی مثل احساس سوزش در لثه و بی‌حسی شود.
به‌طورکلی محصولات بدون روی هم ممکن است موجب ایجاد حالت‌های بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در لثه و بافت کلی دهان شوند، بنابراین افراد باید این نشانه‌ها را جدی بگیرند و از خرید و استفاده از این محصولات بپرهیزند.

خرید محصولات بی‌کیفت چسب دندان به دلیل اثیر بر روی پروتز هم توصیه نمی‌شود. برای مثال برخی از مارک‌های چسب دندان ممکن است به سختی از روی پروتز پاک شوند و افراد را مجبور به استفاده از مسواک‌ها و خمیردندان‌های ساینده و در نتیجه آسیب به بافت پروتز در مرور زمان کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×