» سلامت و پزشکی » تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل
تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل
سلامت و پزشکی - دندانپزشکی

تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل

آبان 26, 1402 60471

جراحی و کشیدن دندان عقل یکی از کارهای سخت برای دندان پزشک‌ها است. با توجه به قرار گیری دندان عقل در دهان و ریشه‌های قوی که این دندان‌ها دارند، همواره افراد در هنگام کشیدن آن‌ها و بعد از انجام این کار، دچار درد و عذاب می‌شوند. تب و بدن درد یکی از رایج‌ترین عوارض کشیدن دندان عقل است. در ادامه این مقاله به طور کامل‌تری به این موضوع پرداخته ایم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

کشیدن دندان عقل چیست و چگونه انجام می‌شود؟

کشیدن دندان عقل به جراحی گفته می‌شود که در طی آن یک دندانپزشک با استفاده از ابزار مختلفی که در دست دارد دندان عقل را از لثه جدا می‌کند. کشیدن دندان عقل بنا به دلایل مختلف کار بسیار سختی است. این دندان‌ها معمولاً به عنوان آخرین دندان‌ها در دهان قرار دارند و به خاطر کم بود فضا در داخل دهان، نمی‌توانند به صورت صحیح در داخل لثه‌ها قرار بگیرند. به همین دلیل نیز مشکلات بسیار زیادی مانند تورم، عفونت، احساس درد و… را ایجاد می‌کنند.

بخوانید  همه چیز در مورد آزمایش‌های بارداری

بسیاری از افراد بعد از در آوردن دندان عقل نسبت به جراحی و کشیدن آن‌ها اقدام می‌کنند. اما متاسفانه به دلیل آن که دندان‌های عقل ریشه‌های قوی دارند و به صورت نامنظمی در دهان قرار گرفته اند، پروسه کشیدن آن‌ها نیز سخت بوده و اغلب با عوارضی مانند تب و بدن درد همراه است.

کشیدن دندان عقل چیست و چگونه انجام می‌شود؟

توجه داشته باشید که در طول پروسه جراحی دندان عقل، اقدامات مختلفی بر روی دندان و دهان انجام می‌شود به همین دلیل نیز باید توجه و مراقبت‌های ویژه ای بعد از جراحی انجام شود.

آیا احساس درد بدن و تب بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است؟

در اکثر مواقع بعد از جراحی دندان عقل، فرد احساس تب و بدن درد دارد. این علائم بسیار طبیعی بوده و در اغلب افراد بروز می‌دهد. اما خیلی‌ها دلیل اصلی آن را نمی‌دانند. در واقع پس از انجام جراحی بر روی دندان عقل ممکن است عفونت یا التهاب در محل کشیدن دندان عقل‌ها به وجود بیاید. این عامل خود یکی از دلایل تب و ایجاد بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل دانسته می‌شود.

از این رو می‌توان گفت احساس درد بدن و تب بعد از کشیدن دندان عقل یک امر طبیعی بوده و در مدت زمان کوتاهی و نهایتاً تا چند روز دیگر از بین می‌رود و نیازی نیست که فرد نگرانی در این رابطه داشته باشد.

بخوانید  درمان فوری سردرد و سرگیجه ناشی از گاز زغال و قلیان

دلیل تب و بدن درد چیست؟

در واقع باکتری‌های زیادی در داخل دهان زندگی می‌کنند، هنگامی که دندان عقل کشیده می‌شود، محل آن زخم بوده و نفوذ پذیری بالایی دارد. باکتری‌ها از طریق این منافذ وارد بدن انسان شده و سیستم ایمنی آن را فعال می‌کنند. در نتیجه فعال شدن سیستم ایمنی بدن تب و بدن درد رخ می‌دهد.

در برخی از مواقع دیگر بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل ناشی از استرس و اضطرابی است که فرد قبل از جراحی دندان خود و در هنگام انجام این پروسه دارد. همچنین در طول فرایند جراحی دندان عقل فشار بسیار زیادی بر افراد وارد می‌شود که این دلیل نیز به خودی خود برای ایجاد بدن درد کافی است.

روش‌های پیشگیری از تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل

بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی هستند که با انجام آن‌ها از وقوع تب و بدن در بعد از انجام جراحی دندان عقل پیشگیری کنند. اما حقیقت آن است که تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل یک عامل بسیار رایج بوده و با انجام اقدامات مختلف نیز ممکن است فرد به آن دچار شود. اما دندانپزشک‌ها به افراد توصیه می‌کنند که به نظافت دهان و دندان خود رسیدگی کنند و با استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه ها احتمال وقوع تب و بدن درد را کاهش دهند.

بخوانید  عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

در واقع استفاده از این محصولات باعث می‌شود تا باکتری‌های موجود در دهان تا حد قابل توجهی از بین بروند. در این صورت حتی زمانی که تحت اثر کشیدن دندان عقل در داخل لثه‌ها شکاف ایجاد شد، باکتری‌ها به میزانی نخواهند بود که باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن شوند.

درمان تب بعد از کشیدن دندان عقل

درمان تب بعد از کشیدن دندان عقل

اگر بعد از کشیدن دندان عقل خود دچار تب شدید، می‌توانید با مصرف قرص‌های تب بر تا حد زیادی دمای بدن خود را به حالت طبیعی برگردانید. از طرفی دیگر رسیدگی به بهداشت دندان نیز می‌تواند تا حد بسیار زیادی از پیشگیری و درمان تب بعد از کشیدن دندان عقل موثر باشد. همچنین استفاده از کیسه‌های آب سرد نیز می‌توانند تا حد بسیار زیادی تب شما را از بین ببرند و دمای بدنتان را به حالت عادی برگردانند.

با آن که قرص‌های تب بر عوارض خاصی ندارند اما به شما توصیه می‌کنیم برای اطمینان خاطر، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با تجویز وی به استفاده از قرص‌های تب بر بپردازید.

درمان بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل

به دلیل فشارهای زیادی که در هنگام کشیدن دندان عقل بر فرد تحمیل می‌شود و در اثر داروهای بی حسی مختلف که در طول این پروسه به وی تزریق می‌شود، بعد از اتمام جراحی دندان عقل، فرد در نقاط مختلف بدن خود احساس درد دارد. شدت درد بدن بسته به شرایط هر فرد و با توجه به فرایند جراحی دندان عقل او می‌تواند متفاوت باشد.

بخوانید  از بین بردن بوی بد پا و کفش با 7 راهکار تضمینی خانگی

اگر فردی درد کمی را بعد از جراحی دندان عقل احساس کند با کمی استراحت و خوابیدن، مشکل او بر طرف خواهد شد. اما ار فرد احساس درد شدیدی داشته باشید حتماً بایستی از مسکن‌های مختلف استفاده کند تا بتواند درد خود را کاهش دهد. همچنین این افراد در کنار مصرف مسکن حتماً باید به میزان کافی استراحت داشته باشند تا بدن آن‌ها بتواند در مدت زمان کوتاه خود را ریکاوری کند.

تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل تا چه مدتی ادامه دارد؟

بعد از کشیدن دندان عقل افرادی که تب می‌کنند، معمولاً در عرض چند ساعت این مشکل برای آن‌ها بر طرف می‌شود. استفاده از داروهای تب بر و کیسه‌های آب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش زمان از بین رفتن تب داشته باشد. اما اگر در یک الی دو روز آینده نیز تب داشتید، جای هیچ گونه نگرانی نیست و این امر کاملاً طبیعی است. اما اگر بعد از گذشت چندین روز همچنان تب کردید، حتماً باید این موضوع را به دندانپزشک خود گزارش دهید.

تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل تا چه مدتی ادامه دارد؟

از طرفی دیگر احساس درد بعد از جراحی دندان به عوامل مانند فشارهایی که در طول پروسه جراحی بر فرد وارد شده، مقاومت بدن او، شرایط جسمانی فرد، استرس و اضطراب قبل از جراحی و… بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت مدت زمانی که لازم است تا احساس درد به طور کامل از بین برود طولانی تز از زمانی است که برای از بین بردن تب و برگرداندن دمای بدن به حالت طبیعی نیاز است.

بخوانید  هزینه ی تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در کشور کانادا 2022-بهیدو

سخن پایانی

تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که به سراغ افراد می‌آید. این عوارض کاملاً طبیعی بوده و تحت اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. به یاد داشته باشید که تب و بدن درد بعد از کشیدن دندان عقل نهایتاً تا چند روز دیگر و با مصرف قرص‌های مسکن و تب بر و داشتن استراحت کافی از بین می‌رود. اگر بعد از یک هفته همچنان تب بکنید یا احساس بدن درد داشته باشید بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×