» ترمیم دندان » تفاوت روکش کامپوزیت و لمینت دندان – دکتر عطیه تقوایی
روکش کامپوزیت و لمینت دندان
ترمیم دندان

تفاوت روکش کامپوزیت و لمینت دندان – دکتر عطیه تقوایی

مهر 8, 1402 100472


یکی از اجزای اصلی صورت، دهان و فرم دندان ها است که زیبایی آن باعث ایجاد لبخندی زیبا در چهره خواهد شد. داشتن لبخند زیبا علاوه بر تأثیر قابل توجهی که در ظاهر دارد، در عزت نفس و اعتماد به نفس هم موثر است. داشتن دندان هایی زیبا باعث می‌شود فرد جوانتر به نظر برسد.

زیرا یکی از دلایلی که چهره را پیر نشان می‌دهد دندان های خراب شده و یا نداشتن دندان است. خیلی از افراد هستند که در سنین کم و حتی از کودکی دندان های نا مرتبی دارند و یا فاصله‌ی بین دندان هایشان زیاد است که همه‌ی این مسائل قابل اصلاح است.

از بهترین راهکارهایی که در سالهای اخیر در جهت اصلاح طرح لبخند مورد استقبال قرار گرفته، لمینت و کامپوزیت دندان است. لمینت و کامپوزیت دندان این دو روکش نازک‌ به رنگ دندان هستند که به روش‌های مختلف روی دندان ها قرار می‌گیرند و مشکلات دندان را بر طرف می‌کنند. اصلاح طرح لبخند با لمینت و کامپوزیت معمولا برای دندان‌های جلویی است.

برای اینکه میان روکش کامپوزیت و روکش لمینت انتخاب درستی داشته باشید ابتدا باید با دندانپزشک خود مشورت کنید و شرایط دهان و دندان شما مورد بررسی قرار گیرد. حالا برای اینکه بدانید تفاوت میان لمینت دندان و کامپوزیت دندان چیست تا در انتخاب برای اصلاح طرح لبخند تصمیم بهتری بگیرید، می‌خواهیم با هم به بررسی جنبه های مختلف این دو شیوه بپردازیم.

بخوانید  11 درمان خانگی و طبیعی برای درد دندان

تفاوت روکش لمینت و کامپوزیت دندان

  • قیمت پایین تر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت دندان

اگر بودجه‌ی کافی برای اجرای لمینت دندان ندارید می توانید از کامپوزیت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنید. یکی از مهم ترین مزیت های کامپوزیت نسبت به لمینت دندان همین قیمت مناسب آن است. تفاوت قیمت لمینت دندان و کامپوزیت به عوامل مختلفی بستگی دارد. روکش های لمینت و کامپوزیت چون جزو موارد زیبایی در دندان پزشکی به حساب می آیند تحت پوشش بیمه ها قرار نمی گیرند.

به همین علت به دلیل قیمت بالای لمینت سرامیکی بسیار از افراد طرفدار ونیر کامپوزیت دندان هستند، زیرا قیمت لمینت دندان تقریبا دو برابر کامپوزیت است و برای خیلی از کسانی که به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستند پرداخت آن دشوار است.

  • مراحل و طول درمان کامپوزیت نسبت به لمینت

اگر از لحاظ زمان و مدتی که نیاز است به درمان اختصاص دهید دچار مشکل هستید، بهتر است کامپوزیت دندان را انتخاب کنید. زیرا زمان انجام روکش لمینت و کامپوزیت نیز با هم تفاوت دارد. برای کسانی که وقت کمی دارند انتخاب ونیر کامپوزیت گزینه‌ی مناسبی است و معمولا ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت به طور کامل اجرا و پایان می‌پذیرد. برای این کار دندانپزشک دندان ها را با پوششی از نوع رزین می پوشاند و لایه‌های اضافی رزین از روی دندان تراشیده و به شکل مورد نظر در می‌آید .

بخوانید  کشیدن دندان عقل با لیزر چگونه است؟

در این مرحله رزین از طریق دستگاه لیزر نوری سخت و محکم شده و در نهایت روکش‌ها را جلا می دهند. برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین صیقل داده می‌شود تا از لحاظ ظاهری شبیه به دندان طبیعی به نظر برسد. یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت نسبت به لمینت این است که برای اجرای آن نیاز به تراشیدن دندان های طبیعی نیست ولی در اجرای لمینت باید دندان های طبیعی کمی تراشیده شود.

برای اجرای لمینت سرامیکی دندان بر خلاف کامپوزیت دندان نیاز به دو الی سه هفته زمان است. در روش نصب لمینت دندان، ابتدا دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراش می‌دهد و بعد از آنها قالب گیری می‌کند و قالب ها را به لابراتوار های دندانسازی می‌فرستد تا لمینت دندان در آنجا ساخته شود.

زمان آماده سازی روکش لمینت بستگی به جنس آن و شرکتی که لمینت ها را سفارش می‌دهید دارد. حدود سه هفته تا یک ماه ممکن است زمان نیاز داشته باشد. در این فاصله دندانپزشک دندان‌ها را میتراشد و برای نصب لمینت آماده می کند. پس از آماده شدن لمینت ها به دندانپزشکی ارسال می‌شوند، و توسط دندانپزشک روکش لمینت روی دندان چسبانده می شوند.

  • لمینت دندان و کامپوزیت دندان از لحاظ برگشت پذیری
بخوانید  همه چیز در مورد دندان مصنوعی ثابت

این دو روکش لمینت و کامپوزیت از نظر میزان برگشت پذیری نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند. مهمترین مزیت درمان روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، قابلیت برگشت پذیری آن است. همانطور که گفته شد برای اجرای کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن دندان نیست و می توان بعد از مدتی روکش ها را از دندان جدا کرد و از دندان های طبیعی خود استفاده کنید.

ولی به دلیل تراشیدن دندان در درمان لمینت دیگر نمی توان از دندان های طبیعی خود استفاده کرد. پس در نتیجه روش لمینت دندان قابلیت برگشت پذیری ندارد و در صورت اجرا باید همیشه از این روکش استفاده کرد.

  • دوام و طول عمر لمینت دندان و کامپوزیت دندان

روکش کامپوزیت هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ روش درمان نسبت به لمینت بهتر است اما از نظر طول عمر لمینت نسبت به کامپوزیت دوام بیشتری دارد. و چیزی در حدود دو الی سه برابر کامپوزیت عمر می کند. هر چند پیشرفت زیادی در طی سالیان دراز برای ماده رزین، انجام شده اما ماده به کار رفته در روش لمینت، بسیار قویتر از رزین کامپوزیت می‌باشد. عمر لمینت به طور میانگین چیزی حدود ​​۱۰-۱۵ سال مقاومت دارد و دوام می‌آورد‌.

بخوانید  لمینت چه فرقی با کامپوزیت دارد؟

البته با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک، احتمالا می‌تواند برای مدت طولانی‌تری هم از زیبایی آنها بهره مند شد. بر خلاف روکش لمینت، روکش کامپوزیت حدود نیمی‌ از زمان‌، یعنی چیزی حدود ۵-۷ سال دوام می‌آورد. سعی کنید در انتخاب بین لمینت و کامپوزیت همه جوانب را بسنجید و عجولانه تصمیم نگیرید، زیرا درست است که کامپوزیت‌ها‌ نصف لمینت قیمت دارند، اما آنها فقط به اندازه نصف عمر لمینت دوام می‌آورند و علاوه بر آن ظرافت و زیبایی لمینت را هم ندارند.

هزینه لمینت دندان

عوارض لمینت و کامپوزیت چیست؟

بیشتر دندانپزشکان در این مسئله اتفاق نظر دارند که روش لمینت‌، نسبت به روش کامپوزیت زیبایی طبیعی دارند و اگر به دنبال روکشی هستید که تشخیص آن از دندان های طبیعی دشوار باشد، لمینت را انتخاب کنید. در واقع این روش زیبایی دندانپزشکی، از نظر کیفیت، دارای شفافیتی کاملا مشابه مینای دندان شما است.

علاوه بر آن روکش لمینت به علت بالا بودن استحکام ماده و لعاب مصرفی پس از درمان در برابر لکه‌ شدن و خراشیدگی بسیار مقاومتر هستند. اما روکش کامپوزیت به دلیل بالاتر بودن درجه تخلخل لک پذیری بیشتری هم دارند. برای اینکه از رنگ پذیری زود هنگام کامپوزیت دندان جلوگیری شود، باید در مصرف بعضی از مواد غذایی رعایت کرد و ضروری است تا رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید.

بخوانید  درمان سریع ورم صورت در اثر دندان درد

همچنین پس از اجرای آن یا پس از مدت کوتاهی باید مجددا به دندان پزشکی مراجعه و آن را صیقلی و لک ها را از بین ببرید. با انتخاب روش لمینت ممکن است بیمار بیشتر از روش کامپوزیت درگیر باشد و اغلب اوقات افراد به علت انتظار برای ساخت روکش ها در آزمایشگاه دچار خستگی مفرط شوند. به همین دلیل دندانپزشکان در تلاش هستند تا از فناوری CAD / CAM برای ساخت بهره مند شوند. زمانی که می خواهید انتخاب کنید که کدام یک از روش های لمینت و کامپوزیت را استفاده کنید، خوب است بدانید که بررسی انواع مختلف فناوری‌های در دسترس دندانپزشک شما، اهمیت بالایی دارد.

انواع کامپوزیت دندان و مزایای آنها

کامپوزیت دندان دارای انواع مختلفی از جمله کامپوزیت درشت دانه، ریز دانه، هیبرید، نانو کامپوزیت و … است. حالا می خواهیم به طور مختصر آنها را توضیح دهیم:

در توضیح کامپوزیت درشت دانه و یا ماکروفیل باید بگوییم دارای ذراتی به ابعاد ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر هستند. بزرگی ابعاد ذرات تاثیر فوق‌العاده‌ای در مقاومت کامپوزیت می‌گذارد ولی در روش ریز دانه یا همان میکروفیل، ابعاد ذرات به ۱۰۰ نانومتر هم خواهد رسید و دوام کامپوزیت ریز دانه کمتر از روش درشت دانه است. ولی سهولت انجام امر پولیش کردن از جمله مزایای این روش است.

بخوانید  معرفی اجمالی دستگاه روتاری دندانپزشکی و کاربردهای آن

در روش هیبریدی یا ترکیبی، ابعاد ذرات ما بین دو روش قبلی یعنی چیزی حدود ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و همچنین تا ۴۰ نانو متر هم می‌باشند. فیلر بالای مواد پرکننده منجر به افزایش مقاومت آنها در برابر ساییده شدن می شود ولی ایراد این روش کاهش یافتن زیبایی روکش به مرور زمان در اثر استهلاکی است که به آن وارد می‌شود.

روش نانو کامپوزیت نیز از جمله روش های جدید روکش است که ابعاد ذرات حدود ۲۰ نانومتر است، به علت تجمع ذرات ریز و تشکیل ذرات با ابعاد بزرگتر، مقاومت در برابر سایش، امکان پولیش و محکم بودن کامپوزیت افزایش پیدا می‌کند. از نظر دندان پزشکان از بین روش‌های بیان شده، روکش نانو کامپوزیت بهترین انتخاب برای زیبا ساختن دندان‌ها است.

انواع لمینت دندان و مزایای آنها

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که شامل لمینت دندان سرامیکی، کامپوزیتی، فوری، لمینت متحرک و … هستند. بهترین آنها روش سرامیکی است که به علت روشن بودن و شفافیت مینای دندان، ظاهر یکدستی دارند و بسیار شبیه به دندان طبیعی می‌باشند. لمینت دندان بسیار قوی و مقاوم در برابر تراشیدن می‌باشد ولی قیمت آن کمی گرانتر است از سایر لمینت های دندان.

بخوانید  راهنمای انتخاب دندانپزشک برای کودک

لمینت متحرک از پیش ساخته هستند و نسبت به بقیه ارزان‌تر است، اما دوام کمتری دارد و مورد تایید دندانپزشکان نیستند. اگر دندانی کاملا از دست رفته دارید باید از ایمپلنت به جای روکش استفاده کنید.

مطب دکتر عطیه تقوایی

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×