» سلامت پوست و مو » درمان فوری شپش در یک شب
درمان فوری شپش در یک شب
سلامت پوست و مو - دانستنی ها - سلامت کودکان

درمان فوری شپش در یک شب

اسفند 19, 1402 180588

درمان فوری شپش در یک شب

شپش سر چیست؟

شپش حشرات انگلی کوچکی هستند که می توانند به پوست حمله کنند، روی سر افراد زندگی می کنند و از خون آنها تغذیه می کنند. شپش سر می تواند باعث خارش شدید شود.

شپش سر، که بیشتر کودکان را مبتلا می کند، معمولاً راه انتقال آن خیلی راحت است و موجوداتی هستند که از موهای یک نفر به موهای دیگری سرایت می کند.

آلودگی به شپش سر نشانه محیط کثیف و غیربهداشتی نیست. شپش ناقل بیماری های باکتریایی یا ویروسی نیست. به غیر از شپش سر، دو نوع دیگر شپش وجود دارد: شپش بدن و شپش شرمگاهی.

چه چیزی باعث پدیکولوز می شود؟

پدیکولوزیس یک بیماری انگلی است که توسط شپش ها، حشرات خونخوار ایجاد می شود. شایع ترین شپش ها، شپش های سر، در موهای سر زندگی می کنند، آنها می توانند ناقل یک بیماری خطرناک – تب عود کننده باشند.

بخوانید  علت پف نکردن کیک چیست ؟ 7 دلیل که باعث می شود کیک شما پف نکند

اما بیشتر اوقات، مشکلات دیگری با پدیکولوزیس همراه است. شپش ها خون انسان را می نوشند. آنها از طریق پوست گاز می گیرند و بزاق خود را به داخل زخم می ریزند تا از لخته شدن خون جلوگیری کنند. بزاق حشرات باعث خارش شدید می شود. افراد آلوده پوست خود را به شدت می خراشند، گاهی اوقات به خون و زخم های چرکین می رسند که به راحتی قابل عفونی شدن هستند.

درمان فوری شپش در یک شب

روند الودگی فرد به شپش سر

شپش را می توان از فردی به فرد دیگر از طریق:

 • کلاه و روسری
 • برس و شانه
 • لوازم مو
 • هدفون
 • بالش، حوله و اثاثه یا لوازم داخلی
 • ممکن است بین لباس هایی که با هم در جایی نگه داری می شوند، انتقال غیرمستقیم وجود داشته باشد. کلاه، روسری، شال، روسری، گوش بند که در همان محل نگهداری می شود می تواند باعث انتقال شپش شود.
 • همچنین حیوانات خانگی مانند گربه و سگ نقشی در گسترش شپش ندارند.

چه کسانی در خطر ابتلا به شپش سر هستند؟

شپش سر معمولا در کودکان خردسال و کودکان در سن مدرسه دیده می شود. فرقی نمی‌کند که موهای فرزندتان تمیز باشد یا خانه‌تان چقدر تمیز باشد، فرقی نمی‌کند که بچه‌ها و خانواده‌ها کجا زندگی می‌کنند، بازی می‌کنند یا کار می‌کنند.

بخوانید  چه زمانی خارش بدن خطرناک است

شپش بیشتر به روش های زیر منتقل می شود:

 • محیط مدرسه برای بچه ها
 • نشستن خیلی نزدیک با افرداری که بیمار هستند
 • خوابیدن در یک تخت مشترک
 • شانه، برس، کلاه یا حوله مشترک

علائم شپش سرچیست؟

شایع ترین علامت شپش سر خارش است. خارش می تواند بسیار بد شود، به خصوص در شب. شپش یا تخم آنها معمولاً روی مو، پشت گوش یا گردن یافت می شود، اما در برخی موارد شپش حتی روی ابروها و مژه ها نیز ظاهر می شود.

خارش:

معمولاً خارش در پوست سر، گردن و گوش ها شدید است. خارش یک واکنش آلرژیک به نیش شپش است. آلودگی شپش برای اولین بار ممکن است چهار تا شش هفته پس از آلودگی خارش نداشته باشد.

شپش روی پوست سر:

شپش ها قابل مشاهده هستند اما اندازه بسیار کوچکی دارند، به سختی قابل تشخیص هستند، زیرا از نور اجتناب می کنند و خیلی سریع حرکت می کنند.

علائم شپش سرچیست؟

تخم شپش بر روی ساقه مو (نیتس):

شپش ها به تارهای مو می چسبند و جوجه کشی می کنند. دانه های جوجه کشی از نظر اندازه بسیار کوچک هستند و به سختی دیده می شوند. معمولاً ساده ترین کار بررسی خط موی اطراف گوش و پشت گردن است.

بخوانید  نحوه محاسبه مالیات پزشکان و دندان پزشکان 1402

زخم‌های پوست سر، گردن و شانه‌ها:

خاراندن ناحیه شپش می‌تواند باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک و قرمز رنگ شود که گاهی اوقات می‌تواند با باکتری عفونی شود.

چگونه وجود شپش سر را تشخیص دهیم؟

تخم های گذاشته شده توسط شپش معمولا قابل مشاهده هستند. به این ترتیب پزشک بیماری شما را به راحتی می تواند تشخیص دهد. دستورالعمل های خاصی برای یافتن شپش سر وجود دارد. این دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند به دنبال شپش روی موهایی باشید که با نرم‌کننده آغشته شده و روغن‌کاری شده‌اند. پزشک شما با کمک یک شانه دندانه ظریف، موهای بیمار مبتلا به شپش را از پوست سر تا نوک مو به دقت بررسی می کند.

پزشک شما همچنین به دنبال تخم‌های شپش یا نیش‌هایی است که در موهای شما یافت می‌شود. برای زنده ماندن یک nits زنده باید تا حد امکان به پوست سر نزدیک باشد. حفره هایی که تقریباً ۶ میلی متر دورتر از پوست سر قرار دارند ممکن است خالی یا مرده باشند. در برخی موارد، nits را می توان زیر میکروسکوپ مشاهده کرد تا ببیند که آیا آنها زنده هستند یا خیر. اگر nits زنده پیدا نشد، چیزی برای ترس وجود ندارد زیرا احتمالاً از آلودگی قبلی باقی مانده است و نیازی به درمان ندارد.

چگونه شپش سر را درمان کنیم؟

درمان بر اساس علائم بیمار، سن، سلامت عمومی و شدت بیماری برنامه ریزی خواهد شد. وجود شپش یک بیماری قابل درمان است. درمان شامل استفاده از کرم یا شامپو دارویی روی موهای کودک شما است. بسیاری از داروهای شپش سر بدون نسخه در دسترس هستند. در مواردی که داروهای بدون نسخه برای بیمار مؤثر نیستند، پزشک ممکن است یک داروی تجویزی تجویز کند.

بخوانید  معرفی رشته های بین المللی برای مهاجرت

با پزشک خود در مورد اینکه کدام کرم یا شامپو برای شما بهتر است صحبت کنید. از دو روش درمانی مختلف به طور همزمان استفاده نکنید. اگر یکی از درمان‌ها مؤثر نبود، استفاده از درمان دیگری را شروع کنید یا برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنید.

همراه با کرم یا شامپو دارویی، درمان و توصیه شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن تخم های شپش از موهای خیس با یک شانه دندانه ظریف.
 • شانه ها و برس ها را حداقل ۱۵ دقیقه در آب داغ با شامپو خیس کنید.
 • همه اعضای خانواده را از نزدیک بررسی کنید تا ببینید آیا فرد دیگری نیاز به درمان برای شپش دارد یا خیر.
 • شستن همه ملافه ها و لباس ها در آب داغ (۶۰ درجه سانتیگراد) یا نگهداری اقلام غیرقابل شستشو در یک کیسه پلاستیکی به مدت ۲ هفته.
 • کودکان می توانند یک روز پس از اولین درمان برای شپش سر به مدرسه یا مهدکودک برگردند.
 • داروهای مورد استفاده در درمان شپش که بدون نسخه مصرف می شود

پیپرونیل بوتاکسید با پیرترین:

برای درمان در کودکان زیر ۲ سال مناسب نیست. از آنجایی که از گل داوودی تهیه شده است، در صورت حساسیت از آن استفاده نکنید.

بخوانید  ارتفاع صندلی اداری تا زمین چقدر باید باشد؟

لوسیون پرمترین ۱% (نیکس) :

شامپوی شپش است و برای نوزادان و کودکان بالای ۲ سال تایید شده است.

داروهای تجویزی برای درمان شپش

بنزیل الکل:

به عنوان لوسیون استفاده می شود و به طور فعال شپش را از بین می برد. نمی تواند تخم ها را بکشد. این درمان شپش سر برای کودکان ۶ ماه به بالا کار ساز هست. همچنین برای افراد باردار و شیرده بی خطر است. برای استفاده، ابتدا موهای خود را با کمک یک شانه ظریف شانه کنید. سپس محصول را با شامپو روی موهای خشک بشویید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. این درمان باید تکرار شود، پس از حدود ۱ هفته مجددا استفاده شود.

ایورمکتین:

لوسیونی است که شپش سر و حتی شپش های تازه بیرون آمده را از بین می برد. شما نیازی به شانه زدن ندارید. مناسب برای کودکان ۶ ماه به بالا.

مالاتیون:

یک لوسیون بسیار قوی، مالاتیون باعث ریشه کن کردن و از بین رفتن برخی شپش ها می شود. برای استفاده در کودکان ۶ سال و بالاتر تایید شده است. اگر بعد از ۷ تا ۹ روز احساس کردید که شپش حرکت می کند، ممکن است لازم باشد درمان را به روش دیگری ادامه دهید. یا ممکن است یک روش درمانی دوم توسط پزشک شما توصیه شود. همچنین این دارو حاوی محتوای قابل اشتعال است، لطفاً مواد قابل اشتعال را نزدیک نکنید.

بخوانید  تقویم مناسبت های سال 1402 همه تعطیلات و روزهای مهم

داروهای تجویزی برای درمان شپش

Spinosad:

با Spinosad، شما فقط به یک درمان نیاز داریدیا به عبارتی درمان شپش سر در یک شب رای شما کاملا ملموس است. فورا نیت ها و شپش های زنده را از بین می برد. برای کودکان ۴ سال به بالا قابل استفاده است.

شامپو لیدان:

این محصول مورد تایید FDA در درمان شپش است. اما به عنوان آخرین راه حل، توصیه می شود زمانی که سایر داروها جواب نمی دهند، استفاده شود. آکادمی اطفال دیگر آن را توصیه نمی کند زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد با سیستم عصبی مرتبط است. همچنین در مقایسه با سایر داروها عوارض جانبی زیادی دارد.

درمان های خانگی برای درمان شپش

بسیاری از مردم بیشتر به جای داروهای شیمیایی به طب سنتی اعتماد دارند.

اگر نمی خواهید درمان های شیمیایی به پوست سر شما ضربه بزند، می توانید گزینه های جایگزین مختلفی را در خانه امتحان کنید. با این حال، توصیه می شود این کار را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید. اگر تراکم و آسیب شپش شما خیلی زیاد نیست، درمان هایی وجود دارد که می توانید به تنهایی از آنها استفاده کنید.

بخوانید  آیا لازم است کودک را به خوردن غذا وادار کنیم؟

مدت ها قبل از ظهور داروهای مؤثر دارویی، مردم به روش های مختلف با شپش مبارزه می کردند. اولین پدیکول کش ها سمی بودند، بنابراین حتی پس از اختراع آنها، دستور العمل های خانگی همچنان مورد استفاده قرار می گرفت.

در اینجا ۹ مورد از محبوب ترین درمان عامیانه خانگی برای شپش وجود دارد:

 • تراشیدن سر
 • اسید لیمو
 • نفت سفید
 • dichlorvos
 • سرکه
 • صابون (خانگی، گرد و غبار، قطران)
 • آب اکسیژنه
 • ودکا

بیایید هر یک از آنها را با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم.

اصلاح سر

مادربزرگ ها بر این باورند که به محض اینکه کودک یک ساله می شود، باید موهای آن ها را خیلی کوتاه کرد در حد تاسی. آنها می گویند، پس از این عمل موها ضخیم تر می شوند و بهتر رشد می کنند. پزشکان اطفال مطمئن هستند که چنین روشی بر رشد و کیفیت مو تأثیر نمی گذارد و این سنت با شیوع پدیکولوزیس در دوران قدیم همراه است.

تراشیدن سر، مانند هیچ روش دیگری، از نوزاد در برابر شپش محافظت می کرد. این روش حتی امروزه نیز می تواند موثرترین و ایمن ترین باشد. شپش با تخم گذاری – نیتس تولید مثل می کند. شپش ماده با یک ماده چسبنده مخصوص، نیت ها را در انتهای مو می چسباند. نزدیکی به پوست انسان برای کنترل دمای مطلوب مهم است. با تراشیدن مو، فرصت تکثیر شپش را محدود می کنیم.

بخوانید  آشنایی با انواع شیرآلات چدنی و مزیت های آن ها

بنابراین، برای یک کودک بسیار کوچک، این یک راه عالی برای خلاص شدن از شر انگل است. تنها نکته منفی این است که ممکن است کودک از صدای دستگاه بترسد. اما بعید است که بزرگسالان بخواهند تصویر خود را تا این حد اساسی تغییر دهند و دختران پیش دبستانی که در سن مدرسه هستند این ایده را دوست ندارند.

مزایا: ایمن، موثر.

معایب: باید موهای خود را در حد طاسی کوتاه کنید.

اسید لیمو

اگر با تراشیدن موهای خود نمیتوانید کنار بیایید، می توانید از چنین پدیکولیک عامیانه مانند اسید سیتریک استفاده کنید. برای مبارزه با انگل ها، ۵ گرم اسید سیتریک را در یک لیوان آب ریخته، هم بزنید تا کاملا حل شود، حداقل یک ساعت روی پوست سر و مو قرار دهید، سپس شسته شود. گاهی برای تأثیر بیشتر، به جای آب معمولی، از جوشانده گیاهان معطر استفاده می شود.

درمان های خانگی برای درمان شپش

اما جزء اصلی محصول هنوز اسید سیتریک است. فرآیندهای زندگی نیتس ها، لاروها را کند می کند، شپش های بالغ را فلج می کند، چسبی را که ماده با آن نی ها را به موهای خود می چسباند حل می کند. اثر اصلی لیمو – بر روی شپش بسیار موثر است. شما باید از این روش استفاده کنید: پس از انجام این عمل، مهم است که تمام موها را با یک شانه مکرر، رشته به رشته شانه کنید.

بخوانید  پماد کالامین برای چیست ؟ عوارض و نحوه مصرف آن چگونه است ؟

این عمل باید چندین بار تکرار شود. تنها در صورتی می توان انتظار از بین بردن کامل پدیکولوز را داشت که بیماری زمانی که هنوز تعداد کمی از حشرات روی سر وجود دارد کشف شود. محلول اسید سیتریک بسیار مایع است: می تواند وارد چشم شود و باعث احساس سوزش شود. لیمو همچنین به دلیل زخم های شانه شده به شدت پوست سر را می سوزاند.

مزایا: ایمن، ارزان

معایب: بی اثر.

نفت سفید

با شنیدن نام این روش به یاد می آورید که نفت سفید یک سوخت است، یعنی بسیار قابل اشتعال است. هر جرقه تصادفی در طول عمل می تواند منجر به عواقب غم انگیز شود. نفت سفید یک ماده روغنی با بوی تند است و اغلب به عنوان حلال استفاده می شود.

برای از بین بردن شپش توصیه می شود آن را روی موها، روی پوست سر بمالید، سر را با یک کیسه پلاستیکی و حوله گرم بپیچید، بگذارید یک ساعت بماند و سپس حشرات و شپش ها را با شانه ظریف شانه کنید. پس از چند روز، در صورت زنده ماندن برخی از انگل ها، این روش را تکرار کنید.

بخوانید  پی آر پی چیست؟ و آیا PRP سرطان زاست ؟ مزایا و عوارض پی آر پی

نفت سفید واقعا شپش را می کشد؟ نه ۱۰۰٪، اما موثرتر از سایر داروهای مردمی است. با این حال، این می تواند باعث سوختگی شیمیایی پوست سر شود و مو را خراب کند. یک ساعت نگه داشتن این ماده بدبو روی سر کار آسانی نیست. و شستن مواد چسبنده روغنی از روی مو حتی دشوارتر است.

مزایا: موثرتر از سایر داروهای مردمی.

معایب: می تواند باعث آتش سوزی، سوختگی شیمیایی غشاهای مخاطی و پوست سر شود. بوی بد می دهد؛ سخت شسته می شود؛ مو را خراب می کند – آنها را خشک، شکننده، ضعیف می شوند.

دی کلرووس

البته شپش ها حشرات هستند. و dichlorvos فقط برای مبارزه با حشرات طراحی شده است. اما، قرار نیست روی پوست سر اعمال شود و حتی استنشاق شود. درمان سر با دی کلرووس می تواند منجر به سرگیجه، تب و سایر علائم مسمومیت، تحریک پوست و سرفه شود. Dichlorvos در برابر تخم های انگل بی تاثیر است، زیرا آنها با پوسته قوی کیتین پوشیده شده اند. بنابراین، در صورتی که هنگام شانه کردن، چند نیت را از دست بدهید، پردازش باید تکرار شود.

مزایا: کاملا موثر است

معایب: بسیار سمی است، به دلیل شکل آئروسل، اغلب وارد دستگاه تنفسی فرد، روی غشاهای مخاطی می شود.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×