» اعصاب و روان » دیسک کمر عصبی چیست ؟
کمردرد عصبی
اعصاب و روان

دیسک کمر عصبی چیست ؟

مرداد 24, 1402 30313

بررسی هر آنچه نیاز است در مورد دیسک کمر عصبی بدانید!
یکی از انواع دیسک کمر، دیسک کمر عصبی است. این نوع از lumbar disc به واسطه تنش‌های عصبی در فرد ایجاد می‌شود و با کاهش این تنش‌های شدت آن نیز کمتر خواهد شد. با پیروی از روش‌هایی که برای کاهش درگیری‌های ذهنی وجود دارد می‌توانید این بیماری را بهتر کنترل کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با چیستی دیسک کمر عصبی و روش‌های کنترل آن کسب کنید. همچنین در این مقاله قصد داریم شما را با کار هایی که برای دیسک کمر ضرر دارد آشنا نماییم پس تا انتهای مقاله را مطالعه کنید

کمردرد عصبی چیست؟

وقتی اعصابی که از مهره‌های کمر خارج می‌شوند تحت فشار یا ضربه قرار می‌گیرند، شما ممکن است درد‌های عصبی را در ناحیه کمر تجربه کنید. این درد‌ها ممکن است به عنوان درد ارجاعی از عصب سیاتیک در پا‌ها نیز باشند. بنابراین، در برخی موارد، درد‌های کمر و پا ممکن است با یکدیگر مرتبط باشند. برای مثال، فشار طولانی‌مدت بر روی عصب سیاتیک که از منطقه کمر به سمت پا‌ها می‌گذرد، می‌تواند منجر به درد کمر و درد عصبی در پا‌ها شود. این نوع درد اغلب به عنوان “درد سیاتیک” شناخته می‌شود و ممکن است با علائم دیگری همچون احساس سوزش، تورم یا کمرنگی در منطقه تحت تأثیر عصب سیاتیک همراه باشدهمچنین برای درمان دیسک کمر میتوانید از روش های درمانی همچون جراحی دیسک کمر و یا درمان دیسک کمر بدون جراحی کمک بگیرید .
بنابراین، در صورتی که درد کمر و پا‌هایتان را تجربه می‌کنید و مشکوک به وجود فشار یا آسیب در اعصاب مهره کمری خود هستید، مهم است که به متخصصین پزشکی مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی برای علت این درد‌ها به شما ارائه دهند و درمان مناسب را دریافت کنید.

بخوانید  عوارض وحشتناک قرص ترامادول 100 و 200 که نمی دانید

دیسک کمر عصبی چیست ؟
علائم دیسک کمرعصبی چیست؟

در این بخش با بررسی علائم دیسک کمرعصبی همراه شما هستیم. با بررسی این موارد بهتر به اصل بیماری خود پی خواهید برد و در صورتی که این علائم را داشته باشید، می‌توانید سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا در اسرع وقت با ارائه روش‌های درمانی کارساز بهترین نتیجه را برای شما کسب کند. این موارد عبارتند از:
•    تجربه کردن مداوم کمردرد، تنش، سفتی، درد یا اسپاسم کمر
•    بی حرکتی خفیف بدن بر اثر درد شدید کمر
•    برای انجام امور روزانه خود به دلیل دردکمر عصبی تحت فشار هستید
•    انجام حرکت‌های عادی برای شما غیر ممکن است
•    برنامه خواب شما دچار مشکل می‌شود
•    احساس سوزش را در کمر خود خواهید دید
•    در بخش تیغه شانه درد احساس خواهید کرد
•    مسکن‌ها برای کنترل درد شما فایده‌ای نخواهند داشت
•    شاهد اسپاسم ماهیچه‌های پشت کمر خواهید بود
•    و…

علائم دیسک کمر عصبی چه زمانی نمایان می‌شوند؟

کمردرد، یک عارضه پیچیده است که می‌تواند به صورت ناگهانی و در پاسخ به حرکات ملایمی مانند خم شدن و چرخش، آغاز شود. این علائم ممکن است به صورت نادر، مکرر یا به طور مداوم رخ دهند. به‌عنوان مثال، شما ممکن است به‌صورت کوتاه‌مدت با کمردرد مواجه شوید و آن را در برخی از زمان‌ها تجربه کنید و در برخی دیگر موارد به صورت پیوسته درگیر آن باشید. علائم کمردرد عصبی می‌توانند پیوسته و مداوم بوده یا به صورت کوتاه‌مدت باشند. علاوه بر این، کمردرد عصبی ممکن است قبل، همزمان یا پس از تشدید سایر علائم اضطرابی رخ دهد یا به طور خودبه‌خودی ظاهر شود؛ در واقع ممکن است قبل، همزمان یا پس از یک دوره استراحت، اضطراب، ترس و استرس رخ دهد یا به‌طور ناگهانی و بدون علت ظاهر شوند.
شدت کمردرد عصبی می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است در شکل موجی ظاهر شود که در برخی لحظات قدرتمندتر می‌شود و در لحظات دیگر آرام می‌گیرد. علائم عصبی کمردرد می‌تواند روز به روز و لحظه به لحظه تغییر کند. تمام این ترکیبات و تغییرات، مشترک هستند و نشان‌دهنده ارتباط حاکم بر اضطراب، کمردرد، تنش، سفتی، درد، اسپاسم و علائم بی‌حرکتی است.

بخوانید  اختلال بیش فعالی- نقص توجه (ADHD) در کودکان + علت و درمان

images_1692077828_64db0f045efcd.jpeg
بررسی روش‌های درمان کوتاه‌مدت دیسک کمر عصبی

هر فرد می‌تواند تجربه‌ها و علائمی منحصر به فردی در رابطه با دیسک کمر عصبی داشته باشد، زیرا هر فرد از نظر فیزیکی، روانی و عاطفی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. بنابراین، راه‌های کاهش استرس و بهبود وضعیت بدن نیز برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. بدن شما با روش‌های مختلفی می‌تواند به کاهش استرس بپردازد. یکی از راه‌های مؤثر استفاده از تکنیک‌های آرامش عمیق و استراحت منظم است. همچنین، فعالیت‌های ورزشی سبک تا متوسط نیز می‌تواند به شل شدن عضلات سفت، به ویژه در مناطقی مانند کمر کمک کند. به علاوه، می‌توانید از روش‌های زیر نیز برای کاهش استرس بهره بگیرید:
۱٫    استفاده از پد حرارتی: گرما می‌تواند عضلات سفت را شل کند.
۲٫    حمام آب گرم: آب گرم در حمام می‌تواند به شل شدن عضلات کمک کند.
۳٫    ماساژ: ماساژ عضلات و فشار وارد کردن به نقاط مشخص می‌تواند به شل شدن عضلات کمک کند.
۴٫    استفاده از ویبراتور در ناحیه درد: ارتعاش می‌تواند به شل شدن عضلات سفت و کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند.
۵٫    اجتناب از محرک‌ها: از محرک‌هایی که به بدن استرس وارد می‌کنند، پرهیز کنید.
۶٫    استفاده از شل‌کننده‌های عضلانی: از محصولات شل‌کننده عضلات مانند برخی از دارو‌ها یا آمپول‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
۷٫    کشش ملایم: تمرین‌های کششی ملایم و خفیف می‌توانند به شل شدن عضلات کمک کنند.
۸٫    دستگاه TENS: استفاده از دستگاه TENS که با استفاده از جریان الکتریکی عضلات را تحریک می‌کند، می‌تواند به کاهش درد و استرس عضلانی کمک کند.
۹٫    کاهش استرس‌های زندگی یا اصلاح سبک زندگی پرمشغله: سعی کنید استرس‌های زندگی را کاهش دهید و زندگی آرام‌تری را تجربه کنید.
۱۰٫    استراحت کافی: به بدنتان فرصتی بدهید تا استراحت کند و خستگی خود را کاهش دهد.
۱۱٫    سرگرمی و برنامه برای بازی منظم: به فعالیت‌های سرگرم‌کننده و بازی بپردازید.
۱۲٫    استفاده از جکوزی: استفاده از جکوزی با حداقل گرما و بدون ناراحتی می‌تواند به شل شدن عضلات کمک کند.
۱۳٫    تفریح: وقتی فرصت داشتید، به تفریح بروید و از فعالیت‌هایی که لذت می‌برید، بهره‌مند شوید.
۱۴٫    خندیدن: خنده به عنوان یک راه بسیار خوب برای کاهش استرس و شل کردن عضلات شناخته شده است.
۱۵٫    در آغوش گرفتن یا نوازش شدن: در آغوش گرفتن یا نوازش شدن توسط عزیزان می‌تواند به شما آرامش خوبی بدهد.
۱۶٫    فیزیوتراپی: مراجعه به فیزیوتراپیست می‌تواند در شل شدن و رهاسازی عضلات سفت کمر کمک کند.
۱۷٫    تغییر وضعیت نشستن: اگر برای طولانی مدت با رایانه کار می‌کنید، هر ساعت از جای خود بلند شوید، حرکت کنید و عضلاتتان را کش بدهید یا شل کنید.
۱۸٫    تمرین‌های تنفسی: تمرین تنفس عمیق می‌تواند به کاهش استرس و ایجاد آرامش شما کمک کند.
۱۹٫    رسیدن به آرامش ذهنی: از روش‌های آرامش ذهنی مانند مدیتیشن، یوگا و تمرینات آرامش بخش استفاده کنید.
۲۰٫    تغذیه سالم: تغذیه مناسب و متعادل که شامل مواد غذایی سالم و مغذی باشد، می‌تواند به بهبود وضعیت بدن و کاهش استرس کمک کند.
لطفاً توجه داشته باشید که این موارد فقط چند نمونه از روش‌های ممکن برای کاهش استرس و شل شدن عضلات است و شما می‌توانید روش‌های دیگری را نیز امتحان کنید. مهم‌ترین نکته این است که به نیاز‌های واقعی بدن و روح خود توجه کنید و روش‌هایی را انتخاب کنید که برای شما مؤثر و مطابق با وضعیت شما باشند.

بخوانید  قرص رهاکین برای چه بیماری است و برای چی خوبه ؟ نکات ضروری مصرف

images_1692077919_64db0f5fd31a5.jpeg
خلاصه مطلب

در این نوشته پی بردیم عامل اصلی دیسک کمر عصبی همانطور که از نامش پیدا است، درگیری‌های عصبی است. از این رو به بررسی روش‌هایی برای کنترل استرس و کاهش آن پرداختیم. با استفاده از این اقدامات می‌توانید در کنترل تعداد دفعاتی که به دیسک کمر عصبی دچار می‌شوید موفق‌تر عمل کنید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.دکتر رضا سنجری جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات فارق التحصیل از دانشگاه تهران یکی از بهترین پزشکان جراح مغز و اعصاب در ایران میباشند از خدمات ایشان میتوانیم به درمان دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی اشاره نماییم جهت دریافت نوبت میتوانید از منشی مطب نوبت انلاین دریافت نمایید .

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×