» بهداشت و سلامت دندان » “رازهای پنهان دهان: آبسه دندان، نشانگر چه چیزهای مخفی در دهان می باشد؟ “
_رازهای پنهان دهان_ آبسه دندان، نشانگر چه چیزهای مخفی در دهان می باشد؟ _ - تصویر 1
بهداشت و سلامت دندان

“رازهای پنهان دهان: آبسه دندان، نشانگر چه چیزهای مخفی در دهان می باشد؟ “

فروردین 18, 1403 10228

آیا می‌دانستید مراحل آبسه دندان علائم متفاوتی دارند و برخی دردناک‌تر از سایر مراحل هستند؟

آبسه‌ دندان شدید می‌تواند بسیار دردناک باشد. بروز این مشکل، هیچ محدودیت سنی ندارد و هر فردی در هر سنی، ممکن است با این مشکل روبرو شود. امروزه، دندانپزشکان متخصص مراحل آبسه دندان، علت ایجاد آن و نحوه درمان آن را توضیح می‌دهند.

فهرست مطالب این نوشته

آبسه دندان چیست؟

انواع آبسه دندان

مراحل آبسه دندان

پوسیدگی مینا

پوسیدگی عاج

عفونت پالپ دندان

تشکیل آبسه

از دست دادن دندان

آبسه دندان با چه سرعتی پیشرفت می‌کند؟

چگونه باید متوجه شد که آبسه دندان در حال گسترش است؟

درمان آبسه دندان در گروه دندانپزشکی تخصصی

جمع‌بندی

سؤالات متداول

 

آبسه دندان چیست؟

کیسه (پاکت)های چرک و آب که می‌تواند در نتیجه عفونت باکتریایی، کنار دندان یا روی لثه جمع شود و فرد را در معرض خطر آبسه دندان قرار دهد. در حالی که شاید آبسه دندان مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند، ممکن است از دانستن این موضوع متعجب شوید که آبسه، مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در مبارزه با عفونت است.

در اینجا لازم است شما را با کلینیک شیان یکی از دندانپزشکی های تخصصی تهران که در تهران ایمپلنت اقساطی نیز انجام می دهد اشاره کنیم.

بخوانید  درمان عفونت لثه با عسل و فواید عسل برای دندان ها

با ایجاد یک لایه چرک، آبسه از رسیدن عفونت به مناطق دیگر جلوگیری می‌کند. در حالی که آبسه‌ها می‌توانند در نقاط مختلف بدن ایجاد شوند، آبسه لثه یا دندان یکی از رایج‌ترین انواع آن است. متأسفانه، آبسه دندان همراه با خواص دفاعی طبیعی خود، خطر بیشتری را برای دندان‌ها و لثه‌ها ایجاد می‌کند.

در نتیجه بروز آبسه، ممکن است پریودنتیم – ساختار دندان ساخته شده از لثه، رباط پریودنتال PDL))یا استخوان آلوئولی فشرده سخت – را فرسایش دهد و خسارات جبران‌ناپذیری را برای دندان ایجاد کند. در برخی موارد، تنها راه‌حل، کشیدن دندان آسیب‌دیده است.

پوسیدگی دندان یکی از علل شایع آبسه‌های دندانی است که می‌تواند در نتیجه شکستگی یا تِرَک خوردگی دندان نیز اتفاق بیفتد. در هر صورت، باکتری مقصر اصلی است؛ زیرا از طریق حفره یا تِرَک دندانی وارد می‌شود.

بهترین دکترهای ایمپلنت تهران در کلینیک شیان مشغول به فعالیت هستند.

در پاسخ به این تهاجم باکتری‌ها، بدن یک سد یا سپر محافظ به شکل چرک ایجاد می‌کند. البته این موضوع می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

 

انواع آبسه دندان                                                                     

انواع آبسه‌های دندانی بر اساس محل تشکیل آنها در دهان طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

 1. آبسه لثه – این آبسه در سطح بافت لثه ایجاد می‌شود. برای اکثر مردم، این آبسه، شبیه یک جوش کوچک اما قابل مشاهده است. با تشخیص زود هنگام، درمان و بهبودی آبسه لثه آسان است.
 2. آبسه دندان پریودنتال – این نوع آبسه در عمق لثه اتفاق می‌افتد – عمدتاً در پاکت یا کیسه لثه. از آنجایی که چرک، جایی برای تخلیه ندارد، آبسه دندان پریودنتال می‌تواند به راحتی به استخوان و بافت اطراف گسترش یابد.
 3. آبسه پری آپیکال – می‌تواند مینای محافظ دندان و عاج داخلی نرم‌تر را فرسایش دهد. هنگامی‌که به عاج می‌رسد، به راحتی می‌تواند به پالپِ نرم داخلی که اعصاب دندان در آن قرار دارد، حمله کند. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که درد شدید ایجاد می‌شود. برای این نوع آبسه تنها راه‌حل،‌ استفاده از روش درمانی کانال ریشه برای نجات دندان است.
بخوانید  هر آنچه درباره خرید تجهیزات دندانپزشکی برای تجهیز مطب باید بدانیم
آبسه دندان چیست
آبسه دندان چیست

مراحل آبسه دندان

به خاطر داشته باشید که آبسه دندان به تدریج اتفاق می‌افتد و باید یک سری مشکلات دندانی و مراحل واضح رخ دهد تا آبسه ایجاد شود. مراحل آبسه دندان به شرح زیر است:

 • پوسیدگی مینا

پلاک، همان چیزی است که باعث تجمع باکتری در دهان می‌شود که در نهایت منجر به ایجاد چرک و در نهایت آبسه دندان می‌شود. اگر به اندازه کافی یا کامل مسواک زده نشود تا پلاک از دندان‌ها و در امتداد خط لثه از بین برود، پلاک روی لثه و سطوح دندان باقی می‌ماند. اسید می‌تواند به مینای دندان آسیب زده و آن را فرسایش دهد. هنگامی‌که پوسیدگی دندان رخ می‌دهد، یک حفره درون آن ایجاد می‌شود.

 • پوسیدگی عاج

اگر فوراً برای پر کردن حفره به دندانپزشک مراجعه نکنید، باکتری‌ها همچنان از طریق مینای دندان عبور کرده و وارد عاج (زیر لایه دندان) می‌شوند.

 • عفونت پالپ دندان

پس از اینکه باکتری عاج را از بین بُرد، می‌تواند وارد پالپِ داخلی دندان شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، اعصاب داخل دندان از بین رفته و سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به عفونت می‌کند. سپس چرک در اطراف ریشه‌های در حال مرگ ایجاد می‌شود و باعث آبسه دندان می‌شود.

 • تشکیل آبسه
بخوانید  راهنمای خرید واترجت دندان و ترازوی دیجیتال

در مراحل بعدی پوسیدگی دندان، پس از اینکه باکتری وارد پالپِ دندان شد یا راه خود را به عمق لثه یا استخوان فک باز کرد، ممکن است متوجه درد اطراف دندان، همراه با قرمزی و تورم لثه شوید. یک آبسه شدید نیز می‌تواند باعث تب شود.

 • از دست دادن دندان

در این مرحله، ناراحتی یا درد ضربان‌دار معمولاً به فرد هشدار می‌دهد که آبسه دندانی اتفاق افتاده است و باید به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالاً آبسه به نقطه بحرانی رسیده و قبل از وخیم‌تر شدن، باید اقدامات درمانی برای آن آغاز شود. اگر به دلایلی دندان یا آبسه دندان درمان نشود، آبسه می‌تواند استخوان را بیشتر فرسایش دهد که این موضوع، منجر به از دست دادن دندان می‌شود.

علاوه بر این، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است متوجه شوند که عفونت گسترش یافته است  که با رسیدن به سایر نقاط بدن به راحتی می‌تواند کشنده باشد.

 

آبسه دندان با چه سرعتی پیشرفت می‌کند؟

آبسه‌ها می‌توانند نسبتاً سریع ایجاد شوند – فقط یک یا دو روز پس از اولین علائم عفونت. آنها ممکن است بدون شناسایی و در نتیجه درمان نشده، پیشرفت کنند و برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها رشد کنند. از آنجایی که تشخیص زودهنگام، امری کلیدی است، توصیه می‌شود که به طور مرتب برای معاینات دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت مشاهده اولین علائم عفونت یا مشکل، با دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

بخوانید  درمان فوری و سه سوته آبسه دندان در خانه

 

چگونه باید متوجه شد که آبسه دندان در حال گسترش است؟

سرایت عفونت دندان به سایر بخش‌های بدن، بسیار نادر است. با این حال، از آنجایی که اگر این اتفاق بیفتد عواقب آن می‌تواند شدید باشد، این موضوع، یک اورژانس دندانپزشکی در نظر گرفته می‌شود. در زیر، لیستی از علائمی‌ وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده گسترش عفونت دندان به قسمت‌های دیگر بدن باشد.

هر کسی که مشکوک به عفونت دندان است و متوجه بروز هر یک از این علائم می‌شود، باید فوراً به نزد دندانپزشک  مراجعه کند:

 1. سردرد شدید
 2. مشکل در باز کردن دهان (تریسموس)
 3. مشکل در بلع
 4. دشواری در تنفس
 5. تورم گردن، گونه‌ها یا صورت
 6. دهان و زبان دردناک
 7. احساس خارش یا سوزش روی پوست
 8. تب
 9. حالت تهوع یا استفراغ
 10. دوبینی یا از دست دادن بینایی
 11. گیجی
 12. افتادگی پلک

 

 

فرد ممکن است بدون درمان سریع، در معرض خطر ابتلا به عفونت در رگ‌های خونی، سینوس‌ها، استخوان اطراف دندان، پوست و عفونت‌های خونی باشد که می‌توانند باعث سپسیس شوند. آبسه پارافارنژیال (عفونت در پشت دهان) نیز ممکن است در اثر این سهل‌انگاری ایجاد شود.

 

درمان آبسه دندان در گروه دندانپزشکی تخصصی

بخوانید  درمان ریشه‌ دندان

مشابه بسیاری از مسائل دیگر دندانپزشکی، هرچه زودتر باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا آبسه دندان را درمان کنید که این موضوع نتایج مطلوب‌تری برای لبخند و سلامت طولانی مدت فرد خواهد داشت.

عوامل مختلفی در درمان دخیل هستند ، از جمله:

 1. محل اولیه آبسه
 2. این که عفونت چقدر گسترش یافته است
 3. ضعیف بودن یا قوی بودن سیستم ایمنی بدن و میزان واکنش به عفونت

دندانپزشک ممکن است در ابتدا، یک بُرش کوچک در آبسه ایجاد کند تا چرک و عفونت تخلیه شود. سپس باید ناحیه آبسه را با محلول نمکی بشویید. اگر آبسه دندان به محفظه پالپِ داخلی رسیده باشد، درمان ریشه دندان برای پاکسازی باکتری‌ها از محفظه پالپِ دندان، لازم است. سپس یک روکش دندان برای محافظت از دندان باقی مانده روی آن قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر، ممکن است نیاز به کشیدن دندان و تخلیه آبسه برای جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت باشد. همراه با مراحل بالا، دندانپزشک ممکن است مصرف دوره‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها را برای بیمار تجویز کند، به خصوص اگر عفونت به دندان‌های مجاور سرایت کرده باشد.

_رازهای پنهان دهان_ آبسه دندان، نشانگر چه چیزهای مخفی در دهان می باشد؟ _ - تصویر 3

جمع‌بندی

اگر مشکوک به آبسه دندان یا مشکل دیگری هستید که نیاز به بررسی دندانپزشک دارد، برای تعیین وقت ملاقات با دندانپزشک متخصص تماس بگیرید و یا به درمانگاه مراجعه کنید. دندانپزشک می‌تواند مشکل دندان را تشخیص داده و درمان متناسب را با توجه به شدت و نوع آبسه بوجود آمده، ارائه دهد.

بخوانید  دندونت درد میکرد راحت داد بزن !!!

 

سؤالات متداول

 1. از چه درمان‌های دارویی می‌توان برای درمان آبسه استفاده کرد؟

برای بهبود درد آبسه می‌توان از داروهای تسکین‌دهنده هر ۴ یا ۶ ساعت یکبار استفاده کرد:

 • نوافن
 • آسیفن
 • ژلوفن
 • مگافن
 • ادویل
 • آلفن x

 

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×