» سلامت جنسی » راه‌های ترک خودارضایی از نظر علمی چیست ؟
راه‌های ترک خودارضایی از نظر علمی چیست ؟
سلامت جنسی

راه‌های ترک خودارضایی از نظر علمی چیست ؟

مرداد 15, 1402 90587

یکی از مسائلی که بسیاری از افراد، به خصوص جوانان با آن مواجه هستند، خودارضایی است. برخی از افراد ممکن است با این فعالیت مشکلی نداشته باشند، در حالی که دیگران برای ترک آن دست و پنجه نرم می کنند. در این مقاله از دندان لند ما می خواهیم به بررسی راه های علمی برای ترک خودارضایی بپردازیم.

آیا به خود ارضایی اعتیاد پیدا کرده ام؟

هنوز هم درباره مفهوم اعتیاد به خود ارضایی توافقی وجود ندارد. برخی محققان آن را به عنوان یک اعتیاد مشابه سایر اعتیادها در نظر می‌گیرند، در حالی که دیگران معتقدند که این موضوع یک اعتیاد نیست و در حوزه وسواس‌های رفتاری قرار می‌گیرد که منجر به رفتارهای اجباری در فرد می‌شود.

آیا به خود ارضایی اعتیاد پیدا کرده ام؟

به هر حال، اعتیاد به خود ارضایی به عنوان یک اختلال روانی دسته‌بندی نمی‌شود و معیارهای تشخیصی برای این اختلال وجود ندارد. به دلیل عدم توافق درباره وجود اعتیاد به خود ارضایی، از این عبارت برای توصیف رفتارهای جبری جنسی، بیش‌فعالی جنسی و رفتارهای جنسی خارج از کنترل استفاده می‌شود.

بخوانید  مازو چیست و نحوه استفاده از جوشانده مازو برای تنگی واژن زنان

خود ارضایی در برخی موارد به عنوان یک اعتیاد یا رفتار جبری در نظر گرفته نمی‌شود. اما ترک خود ارضایی و درمان آن ضروری است زمانی که شرایط زیر برقرار باشد:

 1. زمان و انرژی زیادی را در طول روز اختصاص می‌دهید.
 2. اعمال روزمره شما به دلیل خود ارضایی مختل شده است، شامل امور خانه، کار، تحصیل و زندگی.
 3. رویدادها، مراسم‌ها و قرارهای مهم را لغو می‌کنید تا بتوانید در تنهایی خود ارضایی کنید.
 4. از مکان‌های اجتماعی دوری می‌کنید یا حتی در صورت اجبار به طور مخفیانه خود ارضایی می‌کنید، زیرا زمان کافی برای رفتن به خانه ندارید.
 5. حتی در زمانی که احساس شهوت و تحریک ندارید، به خود ارضایی می‌پردازید.
 6. در مواجهه با احساسات منفی مانند خشم، اضطراب، استرس یا غم، به خود ارضایی متوسل می‌شوید تا از این احساسات رهایی یابید.
 7. پس از خود ارضایی، احساس گناه، ناراحتی و پشیمانی می‌کنید.
 8. با وجود تمایل به ترک خود ارضایی، هنوز نمی‌توانید از آن دست بردارید.
 9. نمی‌توانید از فکر کردن به خود ارضایی دست بردارید.
 10. همواره بهمحتوای جنسی فکر می‌کنید و در جستجوی آن هستید.

روش های ترک خودارضایی از نظر علمی چیست ؟

تخلیه انرژی از طریق ورزش یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش فشار، استرس و اضطراب است. این فعالیت‌ها می‌توانند به عنوان جایگزینی مناسب برای خود ارضایی در پاسخ به احساسات منفی عمل کنند. به عنوان مثال، دویدن، شنا کردن و وزنه‌برداری می‌توانند به قدرت و استحکام بدن کمک کرده و با ترشح اندورفین، هورمون خوش‌حالی، احساس خوبی در فرد ایجاد کنند. این احساس شادی و آرامش بیشتر می‌تواند نیاز فرد به خود ارضایی را کاهش دهد. در ادامه راهکارهای علمی ترک خودارضایی آورده شده است:

بخوانید  کلیتوریسم یا خروسک زن چیست و کجاست ؟ 7 رازی که باید بدانید

روش های ترک خودارضایی از نظر علمی چیست ؟

۱٫ درک علمی خودارضایی

خودارضایی یکی از روش های طبیعی برای برآورده کردن نیازهای جنسی است. همچنین می تواند به افزایش درک فرد از بدن و نیازهای جنسی خود کمک کند. با این حال، زمانی که خودارضایی به یک عادت اجباری تبدیل می شود، ممکن است مشکلات روانی و عاطفی ایجاد کند.

۲٫ درک و انتخاب هدف مشخص

برای ترک هر عادتی، ابتدا باید هدف مشخصی انتخاب کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید خودارضایی را کاملاً ترک کنید یا فقط کمتر انجام دهید. هدف شما باید واقع بینانه و قابل دستیابی باشد.

۳٫ استراتژی های علمی ترک خودارضایی

پس از مشخص کردن هدف، استراتژی های علمی متعددی برای کمک به ترک خودارضایی وجود دارد:

۳٫۱٫ درمان شناختی رفتاری (CBT):
درمان شناختی رفتاری یکی از موثرترین روش ها برای کنترل و تغییر رفتارهای اجباری است. این روش شما را قادر می سازد تا الگوهای فکری و رفتاری خود را شناسایی و تغییر دهید.

۳٫۲٫ مدیتیشن و آگاهی:
مدیتیشن و تمرینات آگاهی می توانند به شما کمک کنند تا به طور کامل در لحظه حاضر باشید و به جای پیروی از افکار و احساسات خود، آنها را مشاهده کنید.

بخوانید  بهترین قرص تاخیری و حجم دهنده موجود در داروخانه

۳٫۳٫ فعالیت های جایگزین:
یک روش دیگر برای ترک خودارضایی، یافتن فعالیت های جایگزین است. فعالیت هایی که توجه و انرژی شما را از خودارضایی دور می کنند، می تواند بسیار مفید باشد.

۴٫ پشتیبانی و کمک

گاهی اوقات، ترک خودارضایی ممکن است نیاز به کمک و پشتیبانی از دیگران داشته باشد. ممکن است بخواهید با یک مشاور گفتگو کنید یا به گروه های پشتیبانی مراجعه کنید و حتما این مقاله دندان لند در مورد ترک آسان خودارضایی را مطالعه کنید.

۵٫ صبر و پیگیری

تغییر رفتار و ترک عادات قدیمی زمان می برد. لازم است که از خود صبر بخواهید و در صورت بروز سردرگمی یا شکست، ناامید نشوید. به یاد داشته باشید که پیشرفت گام به گام اتفاق می افتد و ممکن است روزها، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.

خودارضایی

نتیجه گیری

ترک خودارضایی ممکن است چالش برانگیز باشد، اما با استفاده از راهکارهای علمی، می توانید در این مسیر موفق باشید. از درمان شناختی رفتاری گرفته تا مدیتیشن، فعالیت های جایگزین و دریافت کمک از دیگران، همه می توانند به شما کمک کنند تا به هدف خود برسید.

بخوانید  علت و دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی چیست ؟

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×