» ایمپلنت » شرح کامل مراحل ایمپلنت دندان
شرح کامل مراحل ایمپلنت دندان
ایمپلنت

شرح کامل مراحل ایمپلنت دندان

تیر 13, 1403 3071

فرایند ایمپلنت دندان یک روش چند مرحله ای و پیچیده است که با مشاوره دندانپزشکی آغاز می شود. پس از این مشاوره و تصمیم گیری برای انجام ایمپلنت، باید چندین مرحله را طی کنید تا به مرحله نصب ایمپلنت برسید. در ادامه به بررسی کامل مراحل ایمپلنت دندان تصویری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از شروع مراحل کاشت ایمپلنت دندان

قبل از شروع مراحل کاشت ایمپلنت دندان، دندانپزشک اقداماتی انجام می دهد. ابتدا، با معاینه جامع و استفاده از اشعه ایکس یا سی تی اسکن، سلامت دندان ها، لثه و تراکم استخوان فک را ارزیابی می کند. سپس بر اساس نتایج، یک برنامه درمانی شخصی تهیه می شود که شامل تعداد و جایگذاری ایمپلنت ها و در صورت نیاز، پیوند استخوان یا لیفت سینوس است. در صورت لزوم، اقدامات آماده سازی نظیر کشیدن دندان یا درمان بیماری لثه انجام می شود.

مراحل ایمپلنت دندان

شرح کامل مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان شامل چندین مرحله دقیق و تخصصی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته با پایه های فلزی و روکش های شبیه به دندان طبیعی انجام می شود. در ادامه به توضیح مراحل ایمپلنت دندان تصویری می پردازیم.

بخوانید  اسنپ آن اسمایل چیست؟

بررسی وضعیت دندان ها و فک

مهم ترین مرحله قبل از ایمپلنت دندان، بررسی وضعیت دندان ها، سلامت لثه ها و استحکام استخوان های فک و آرواره است. این بررسی شامل معاینات دندانپزشکی و تصویربرداری با اشعه ایکس و سی تی اسکن می شود تا تراکم استخوان و مشکلات احتمالی شناسایی شوند.

کشیدن ریشه دندان باقی مانده

اولین مرحله عملیاتی ایمپلنت دندان، کشیدن ریشه دندان باقی مانده توسط دندانپزشک است. پس از کشیدن دندان، نیاز است که چند هفته زمان بگذرد تا لثه و استخوان فک بهبود یابند.

بررسی وضعیت استخوان فک

چند هفته پس از کشیدن دندان، دندانپزشک وضعیت استخوان های فک بیمار را بررسی می کند. این کار با استفاده از رادیوگرافی دندان و سی تی اسکن انجام می شود. در صورت نیاز به پیوند استخوان، این مرحله قبل از کاشت ایمپلنت انجام می شود.

پیوند استخوان

در صورتی که استخوان فک بیمار به اندازه کافی قوی نباشد، پیوند استخوان انجام می شود. بسته به وضعیت سلامت استخوان ها، از پودر استخوان یا استخوان های سالم بیمار برای پیوند زدن به استخوان فک استفاده می شود. دوران نقاهت بعد از پیوند استخوان حدود ۳ ماه زمان می برد تا استخوان ها بهبود یابند و آماده کاشت ایمپلنت شوند.

بخوانید  ایمپلنت فوری چیست؟ مزایا و معایب این روش

کاشت ایمپلنت

بعد از بهبود استخوان فک، ایمپلنت با جراحی در استخوان نصب می شود و پایه فلزی آن در استخوان قرار می گیرد. فرآیند ادغام استخوان و ایمپلنت (osseointegration) حدود ۵ ماه طول می کشد و برای ایجاد پایه محکم برای روکش دندان ایمپلنت آغاز می شود. در طول این مدت، از یک محافظ healing cap برای حفاظت استفاده می شود.

نصب اباتمنت

بعد از ادغام موفقیت آمیز ایمپلنت و استخوان، اباتمنت به ایمپلنت پیوسته و به عنوان نگهدارنده روکش دندان عمل می کند. تا زمان بهبود کامل بافت نرم لثه، که حدود ۱ تا ۱٫۵ ماه زمان می برد، از تاج مصنوعی موقت استفاده می شود.

ساخت و نصب روکش دندان

پس از بهبود کامل بافت نرم لثه، دندان ها قالب گیری شده و تاج ایمپلنت ساخته می شود که حدود دو هفته زمان می برد. سپس تاج با استفاده از چسب مخصوص یا پیچ به اباتمنت متصل شده و سوراخ پیچ با مواد همرنگ دندان پر می شود.

پایان مراحل ایمپلنت و مراقبت های پس از آن

پس از اتمام مراحل ایمپلنت دندان، ممکن است تورم لثه و صورت، کبودی پوست و لثه درد در محل ایمپلنت و خونریزی جزئی را تجربه کنید. متخصص ایمپلنت در صورت لزوم داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک تجویز می کند و در صورت بدتر شدن تورم یا ناراحتی، تماس با جراح پیشنهاد می شود.

بخوانید  طرز استفاده از مسواک بین دندانی برای ایمپلنت چگونه است ؟

سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان

سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان، جراحی کاشت فیکسچر در استخوان فک است. این مرحله تهاجمی بوده و با درد و خون ریزی همراه است. دقت بالای آن تأثیر زیادی در موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت دارد.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

ایمپلنت دندان یک روش زمان بر است و روند بهبودی آن ممکن است تا یک سال طول بکشد. مراحل اجرای ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

  1. مرحله اول مراجعه به دندانپزشک متخصص ایمپلنت و انجام مشاوره است که طی آن، تمامی عکس های رادیوگرافی بیمار با دقت بررسی شده و بهترین روش درمان انتخاب می شود.
  2. مرحله دوم کشیدن دندان و انجام جراحی پیوند استخوان (در صورت نیاز) است. در صورت انجام پیوند استخوان، مدت زمان بهبودی بین ۴ تا ۱۲ ماه است.
  3. مرحله سوم کاشت ایمپلنت در استخوان فک است که حدود ۲ ساعت زمان می برد و بهبودی آن حدود ۵ تا ۷ ماه طول می کشد.
  4. مرحله چهارم قرار دادن healing cap است که حدود ۲ هفته روی لثه باقی می ماند.
  5. در مرحله پنجم، اباتمنت روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود و از یک تاج موقت به مدت ۴ الی ۶ هفته استفاده می شود تا بافت نرم بهبود یابد و فک آماده قالب گیری شود.
  6. مرحله ششم ساخت و نصب روکش دائمی است که حدود دو هفته زمان نیاز دارد.
بخوانید  قیمت انواع برندهای ایمپلنت دندان شیراز

در مجموع، فرآیند کامل ایمپلنت دندان ممکن است تا یک سال به طول بیانجامد؛ اما نتایج آن معمولاً دائمی و بسیار مؤثر است.

جمع بندی

کاشت ایمپلنت دندان، یک فرآیند چند مرحله ای است که نیاز به دقت و مراقبت زیادی دارد. مشاوره با دندانپزشک متخصص در مورد مراحل ایمپلنت دندان، از نکات مهم قبل از جراحی است. اگر به دنبال دندانپزشک حرفه ای ایمپلنت دندان هستید، کلینیک دندانپزشکی دکتر شهرام اسعدی یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود. دکتر اسعدی پس از بررسی وضعیت دندان‌ها، اعلام می‌کند که مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد و شما را برای رسیدن به بهترین نتیجه راهنمایی می‌نماید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×