» بیماریها » علت قرمز شدن ناگهانی لپ کودک چیست ؟
قرمز شدن ناگهانی لپ کودک
بیماریها - سلامت کودکان

علت قرمز شدن ناگهانی لپ کودک چیست ؟

اسفند 9, 1402 360701

در حالت نرمال اکثر کودکان دارای لپ های قرمز می باشند در برخی شرایط نیز با گریه یا خنده، لپ نوزاد گل می اندازد که نگرانی خاصی وجود ندارد. اما اگر قرمز شدن ناگهانی لپ کودک رخ دهد یا ادامه دار باشد و از حالت قبلی خود خارج شود، نشانه بیماری است.

از دیگر دلایل قرمزی گونه کودک به صورت ناگهانی حساسیت، ضربه، عفونت ویروسی و یا میکروبی می باشد. بنابراین در صورت مشاهده عفونت، گلو درد و تب ناگهانی علت قرمزی لپ حساسیت غذایی است. حال اگر کبودی صورت و لب را به دنبال داشته باشد نشانه بیماری های تنفسی و قلبی در کودک است. در حالت کلی علت ناگهانی قرمز شدن لپ کودک، وجود بیماری است که باید سریعا به پزشک مراجعه نمود.

علت قرمز شدن ناگهانی لپ کودک

قرمز شدن لپ کودک علائم و نشانه های زیادی دارد که در زیر به چند مورد اشاره می شود.

بخوانید  علائم سرماخوردگی کلیه چیست؟ 3 نشانه عفونت پهلو و شکم و کلیه

ترک خوردن پوست

یکی از دلایل قرمز شدن لپ کودک، حساسیت او به هوای سرد است که در چنین شرایطی گونه نوزاد دچار ترک خوردگی یا اگزما می شود. سپس با التهاب لپ ها، قرمزی گونه کودک خود را نشان می دهد که با ماساژ یک کرم مرطوب کننده می توان آن را درمان کرد.

دندان در آوردن

دندان در آوردن کودک

در برخی مواقع علت قرمز شدن لپ کودک، دندان در آوردن است که آب دهان روی صورت ریخته می شود. سپس با خشک شدن موجب ترک خوردگی لپ و چانه می گردد که در نهایت ترک خوردن و سرخی پوست را به همراه دارد.

علت قرمز شدن صورت نوزاد

قرمز شدن لپ کودک و صورت نوزاد دلایل متعددی دارد که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد.

باز و یا گشاد شدن رگ های پوستی

حساسیت به بعضی از مواد دارویی و غذاها

حساسیت به مواد شوینده در لباس یا نوع شامپو و صابون جهت استحمام نوزاد

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

خارش پوستی نامشخص

سرخک

لوپوس

آنافیلاکسی

سلولیت

آکنه کودک

اگزما

درمان خانگی قرمزی پوست صورت نوزاد

حساسیت و قرمز شدن لپ کودک یا پوست صورت آن از جمله بیماری های رایجی است که در همان اوایل تولد به وفور دیده می شود. برخی مواقع این ضایعات پوستی خود به خود رفع شده و یا از طریق درمان خانگی بهبود می یابند. البته در مرحله اول باید علت قرمزی پوست صورت نوزاد مشخص شود. سپس درمان خانگی مختص به بیماری مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین بسته به نوع بیماری یا حساسیت چند روش درمان خانگی در زیر شرح داده می شود.

بخوانید  آخرین مهلت دندان درآوردن نوزاد

درمان خانگی آکنه کودک

یکی از دلایل بارز قرمز شدن لپ کودک یا صورت آن وجود بیماری آکنه است. در مرحله اول برای درمان این بیماری می توان یک تکه پنبه بهداشتی را آغشته به شیر مادر نمود. سپس روی پوست کودک ماساژ داد و به محض خشک شدن صورت نوزاد را با آب ولرم شست. زیرا شیر حاوی اسید اوریک بوده و با خواص ضد باکتریایی با باکتری ها و عفونت ها مبارزه می کند.

در نتیجه آکنه روی پوست صورت نوزاد بهبود می یابد. همچنین می توان نشاسته ذرت را با آب مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را روزی یک بار و به مدت یک ساعت روی صورت نوزاد مالش داد. البته به محض خشک شدن باید آن را با آب ولرم شست.

درمان خانگی راش پوستی ناشی از آب دهان یا راش بزاق

یکی از راه های درمان خانگی قرمز شدن لپ کودک یا راش پوستی استفاده از روغن نارگیل است. این روغن دارای چربی زیاد بوده که سوزش ناشی از قرمزی را کاهش می دهد. همچنین با وجود اسید اوریک می تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند.

بخوانید  درمان فوری گلودرد و سوزش گلو بعد از استفراغ مشروب

البته در حالت طبیعی به محض مشاهده آب دهان کودک فورا آن را پاک کرده و خشک نمایید. یکی دیگر از روش های درمان خانگی راش پوستی در کودکان استفاده از پماد وازلین است. این محصول از پوست کودک محافظت کرده و وظیفه مرطوب سازی آن را بر عهده دارد.

لکه قرمز روی پوست نوزاد

دلیل قرمز شدن لپ کودک و ایجاد لکه روی کل صورت وجود یک عارضه پوستی به نام بوسه فرشته یا لکه های سالمون است. این بثورات پوستی رنگ قرمز یا صورتی روشن داشته و غیر برجسته می باشد که در ۳۰% از نوزادان به وفور دیده می شود. معمولا لکه های قرمز از گردن به بالا و روی صورت نوزاد ظاهر شده که برای تشخیص آن ها به آزمایش خاصی نیاز نیست.

بنابراین پزشک به محض معاینه لکه را تشخیص داده و در صورت ایجاد سوزش یا خارش می تواند نشانه بیمار دیگری باشد. البته دلیل اصلی ایجاد لکه قرمز روی پوست نوزاد می تواند گشادی رگ های خونی یا مویرگ ها باشد. همچنین تغییر دمای بدن یا گریه زیاد کودک از این قاعده مستثنی نیست.

بخوانید  شربت کتوتیفن برای آبریزش بینی کودکان

علت قرمز شدن صورت نوزاد هنگام شیر خوردن

علت قرمز شدن ناگهانی لپ کودک چیست ؟
یکی از دلایل اصلی قرمز شدن ناگهانی لپ کودک یا کل صورت هنگام شیرخوردن، عدم پوزیشن شیردهی صحیح است. زیرا در چنین حالتی هوای زیادی وارد روده و معده شده و با نفخ نوزاد، صورت او نیز قرمز می شود. رفلاکس معده یا برگشت شیر می تواند یکی دیگر از دلایل قرمزی صورت نوزاد باشد. بنابراین کودک هنگام شیر خوردن با تکان دادن خود، بی قراری، فرو بردن پاها در شکم و قرمزی صورت بیماری رفلاکس را نشان می دهد.

درمان قرمزی لپ کودک

قرمز شدن ناگهانی لپ کودک دلایل متعددی دارد که بسته به نوع بیماری باید برای آن دارو یا پروسه درمان تجویز گردد. برای مثال درمان بیماری اگزما با مصرف مرطوب کننده ها و پمادها و در موارد نادر برخی داروهای تجویزی رفع می شود. درمان کهیر نیز نیاز به مصرف آنتی هیستامین دارد. همچنین بیماری درماتیت تماسی با مصرف آنتی هیستامین و کرم استروئیدی بهبود می یابد

قرمز شدن صورت نوزاد هنگام گریه

گریه نوزادان امری کاملا طبیعی است ولی اگر با قرمز شدن لپ کودک و کل صورت همراه باشد دلیل دیگری دارد. بنابراین علت اصلی قرمز شدن صورت نوزاد هنگام گریه وجود بیماری کولیک است. اوج این بیماری در اواخر عصر یا اوایل شب می باشد که کودک به صورت ناگهانی و بدون دلیل شروع به گریه می کند. این گریه ها ممکن است از چند دقیقه به ۳ الی ۴ ساعت برسد و کل صورت نوزاد به رنگ قرمز درآید.

بخوانید  بهترین پماد برای عفونت ناخن پا کدام است؟

درمان سنتی اگزمای نوزاد

اگزمای یکی دیگر از عارضه های پوستی و دلیل قرمز شدن ناگهانی لپ کودک می باشد که بدون مراجعه به پزشک درمان های سنتی برای آن وجود دارد. بنابراین برای رفع قرمزی و خشکی پوست ناشی از اگزما در نوزادان می توان از مرطوب کننده ها، روغن آفتابگردان و روغن نارگیل استفاده کرد. همچنین کمپرس آب سرد با یک حوله یا پارچه مرطوب و خنک می تواند سوزش و خارش ناشی از اگزما را کاهش دهد. ناگفته نماند که نوشیدن فراوان آب درمان اکثر بیماری می باشد که اگزما از این قاعده مستثنی نیست. زیرا رطوبت بدن را به طور چشمگیری افزایش می دهد که کاهش خشکی پوست را به دنبال دارد.

علت قرمز شدن لب چیست؟

علت قرمز شدن لب در نوزادان تحریک لب ها یا پوست اطراف آن از طریق بزاق دهان است. بنابراین زمانی که کودک یا نوزاد این عادت را ترک کند، علائم ناشی از اگزما نیز از بین می رود. همچنین نوزادان عادت دارند که دست خود را بمکند یا با زبان دور دهان را لیس بزنند. در چنین شرایطی با انواع مشکلات یا حساسیت های پوستی دور لب یا خود لب مواجه می شوند که مهم ترین آنها اگزما است.

بخوانید  علت های درد صورت از زبان دکتر محمدرضا کاظمی

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×