» ارتودنسی » عوارض ارتودنسی
عوارض-ارتودنسی
ارتودنسی - دندانپزشکی - مقالات

عوارض ارتودنسی

دی 10, 1402 260483

درمان ارتودنسی نیز عوارضی می تواند برای فرد به وجود بیاورد. عوارض ارتودنسی می تواند به خاطر ضعف در لثه بیمار، انتخاب نامناسب پزشک متخصص و … رخ بدهد. در حقیقت ارتودنسی دندان یکی از رشته های تخصصی در علم دندان پزشکی است و سالیانه افراد بسیاری برای ارتودنسی دندان های خود به پزشکان متخصص مراجعه می کنند. اغلب این افراد پس از انجام عمل ارتودنسی با مشکلی رو به رو نمی شوند، ولی گاهی نیز افراد با عوارض ارتودنسی درگیر می شوند. در این مقاله قصد داریم درباره ارتودنسی دندان و عوارض آن صحبت کنیم.

عوارض ارتودنسی چیست؟

در حالت کلی اگر عمل ارتودنسی به درستی انجام شود و سپس بیمار نیز همکاری مناسبی در طول روند درمان داشته باشد، می توان گفت که عمل ارتودنسی دندان عوارضی ندارد. در حقیقت این عوارض زمانی بروز می کند که اشکالی در طول فرآیند درمان پیش آمده باشد. این مشکلات می تواند شامل پوسیدگی اطراف براکت، عفونت لثه و حتی سست شدن ریشه دندان باشد. عوارض ارتودنسی دندان می تواند به شکل پوسیدگی سطح دندان ها، از بین رفتن مینای دندان و حتی عفونت لثه فک بیمار بروز کند. اگر پس از عمل ارتودنسی دندان با چنین نشانه هایی مواجه شدید، بهتر این است که سریعاً پزشک خود را در جریان گذاشته و با او مشورت کنید. در ادامه به صورت جزئی تری به این موارد خواهیم پرداخت.

بخوانید  استانداردهای ایزو ویژه دندان پزشکی

عوارض-ارتودنسی
یکی از نگرانی های معمول در بین کسانی که رو به عمل ارتودنسی دندان می آورند، این باور است که پس از انجام عمل ارتودنسی، سطوحی از دندان که در زیر براکت قرار می گیرند، ساییده شده و اصطلاحاً مینای آن ها از بین می رود. در نتیجه این چنین تصور می شود که پوسیدگی سطح دندان یکی از عوارض عمل ارتودنسی دندان است. این باور البته به اشتباه در بین مردم رایج شده و پوسیدگی دندان ها به خاطر خود عمل و از عوارض ارتودنسی نیست. در حقیقت اگر مراقبت از دندان ها به شکل صحیحی انجام نشود و به صورت مستمر سطح دندان ها مسواک نشده و تمیز نشود، به مرور زمان فرد را دچار مشکل می کند. زیرا اطراف براکت ها محل مناسبی برای جمع شدن مواد غذایی و در نتیجه رشد باکتری هاست. به همین خاطر می توان گفت که یکی از عوارض ارتودنسی دندان، در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان ها، پوسیدگی سطح دندان ها و ضعیف شدن مینای دندان است. از مهم ترین نشانه های این پوسیدگی ها، ایجاد لکه های سفید رنگ بر روی دندان است. اگر چنین لکه هایی را روی دندان خود مشاهده کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید که سلامت دندان ها از اهمیت بالاتری برخوردار است.

بخوانید  اسباب بازی فکری جدید

ضعیف شدن ریشه دندان

آسیب به ریشه دندان نیز یکی دیگر از عوارض ارتودنسی دندان است که گاهی در برخی از بیماران بروز می کند. این مشکل بیشتر در بیمارانی شایع است که سابقه شکستگی دندان یا ضربه خوردن دندان را دارند. همچنین اگر قبل از این عمل نادرست ارتودنسی را پشت سر گذاشته باشید، در عمل مجدد ممکن است به ریشه دندان ها فشار وارد شده و سطوح تیز درونی آن ها دچار آسیب شود. این مشکل را البته می توان به درستی مدیریت کرد. اگر پیش از عمل ارتودنسی با پزشک خود صحبت کنید، عوارض ارتودنسی دندان را در این مورد می توان تا حد خوبی کاهش داد. استفاده از براکت در زمان های طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد. معمولاً دندان پزشکان متخصص در طول روند درمان ارتودنسی یک یا دوبار از دهان بیمار عکس رادیوگرافی تهیه می کنند. همچنین اگر در این مورد نگرانی دارید، می توانید خودتان از پزشک درخواست رادیوگرافی و بازبینی ریشه ها را داشته باشید.

بیماری های لثه

مورد دیگری که در بین عوارض ارتودنسی دندان از آن نام برده می شود، بیماری های لثه است. این مشکل نیز معمولاً به خاطر رعایت نکردن نکات بهداشتی پیش می آید. خون ریزی در نواحی حساس لثه، عفونت کردن لثه و دچار التهاب شدن آن از جمله عوارض ارتودنسی دندان است. این عوارض می تواند باعث کند شدن روند درمان شده و برای فرد مشکلاتی را پیش بیاورد. به همین خاطر در طول روند درمان هم خود فرد باید مراقبت ویژه ای از دندان و لثه خود به عمل بیاورد و هم ویزیت های میان دوره ای پزشک باید وضعیت دهان و دندان فرد را مورد بررسی قرار دهد.

بخوانید  سایت پی جومرجعی برای یافتن دندانپزشکان معتبر

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×