» سلامت دستگاه گوارش » بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی[هزینه های درمان و معرفی ]
فوق تخصص کولونوسکوپی
سلامت دستگاه گوارش - سلامت و پزشکی

بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی[هزینه های درمان و معرفی ]

اسفند 11, 1402 80610

افرادی که دارای مشکلات مختلف گوارشی هستند، ممکن است به کولونوسکوپی نیاز داشته باشند. در واقع کولونوسکوپی نوعی آزمایش است که برای تشخیص تغییرات یا موارد غیر عادی در روده بزرگ و رکتوم ( راست روده ) برای افراد مشکوک تجویز می شود. به پزشکانی که این آزمایش را انجام می دهند با عنوان فوق تخصص کولونوسکوپی شناخته می شوند.

بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی

انجام آزمایش کولونوسکوپی تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد به همین دلیل نیز توصیه می شود حتما به یک فوق تخصص برای انجام این آزمایش مراجعه کنید. در ادامه هر آن چه که لازم است تا در مورد فوق تخصص کولونوسکوپی بدانید را برای شما در دندان لند به طور کامل توضیح داده ایم.

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولونوسکوپی یک روش درمانی و معاینه ای می باشد که به کمک آن می توان قسمت های انتهایی کولون و رکتوم را مورد بررسی قرار داد. هدف از انجام این آزمایش، بررسی دقیق وضعیت سلامت انتهای روده ها به منظور انجام درمان های مختلف می باشد.
برای انجام این آزمایش، فوق تخصص کولونوسکوپی به کمک ابزار های خاصی وضعیت روده ها را بررسی می کند. این ابزار ها شامل یک لوله نرم و انعطاف پذیر است که آن را از طریق مقعد به بخش های انتهایی روده وارد می کنند.
کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟
ویژگی این لوله، وجود نور و دوربین در آن است که تصاویر روده را به صورت دقیق و با جزئیات، به مانیتور پزشک انتقال می دهد. پزشک متخصص نیز با مشاهده ی این تصاویر، وضعیت روده ها را از نظر وجود هر نوع اختلال یا بیماری بررسی می کند و سپس روش های مختلف درمانی را برای درمان پیشنهاد می کند.
نکته حائز اهمیت در کولونوسکوپی این است که امکان نمونه برداری از روده نیز به کمک لوله ی آن امکان پذیر می باشد و این اقدام به کمک تجهیزاتی که در قسمت های مختلف لوله قرار دارد، انجام می شود.

فوق تخصص کولونوسکوپی کیست؟

فوق تخصص کولونوسکوپی به پزشکی گفته می شود که بر تمام بیماری های روده مانند التهاب های روده، انسداد روده، پولیپ های روده، سرطان روده، یبوست و …. اشراف داشته و درک کامل و جامعی از آناتومی بدن دارد. فوق تخصص کولونوسکوپی به خوبی می تواند مشکلات ایجاد شده در دستگاه گوارش را تشخیص داده و در راستای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهد.

چه زمانی مراجعه به فوق تخصص کولونوسکوپی لازم است؟

 کولونوسکوپی زمانی ضروری و مهم می باشد که فرد دارای علائم خاصی باشد و یا این که نشانه هایی از مشکلات مختلف گوارشی را از خود نشان دهد. از مهم ترین علائم مربوط به مشکلات گوارشی می توان به یبوست های مداوم و شدید، کاهش وزن، درد های ناحیه شکمی، اشهال و غیره اشاره کرد. در این شرایط فرد بیمار با مراجعه به فوق تخصص کولونوسکوپی و مطرح کردن علائم و مشکلات خود، تحت معاینه و درمان قرار می گیرد.
به دلیل این که علائم و نشانه های بیماری های گوارشی عمدتا دارای شباهت های زیادی هستند، لذا پزشک متخصص با انجام کولونوسکوپی می تواند به صورت دقیق به علت یابی بپردازد.

هزینه مراجعه به فوق تخصص کولونوسکوپی چقدر است؟

بسیاری از افرادی که برای تشخیص علت درد های گوارشی خود یا شروع روند درمانی آن می خواهند به یک پزشک مراجعه کنند، در رابطه با هزینه های ویزیت و انجام این کار سوالاتی در سر دارند. در واقع بد نیست بدانید که هزینه مراجعه به فوق تخصص کولونوسکوپی و ویزیت شدن توسط یک پزشک متخصص در تمام مطب ها یکسان بوده و هر شخصی قادر به پرداخت هزینه آن است.

بخوانید  قرص هیوتکس برای چیست ؟

از طرفی دیگر ممکن است بسته به شرایط شما و مشکل گوارشی که دارید، دارو های مختلف، آزمایش ها و… تجویز شود. طبیعتا این موارد باعث افزایش هزینه های شما خواهند شد.

هزینه فوق تخصص کولونوسکوپی

اهمیت مراجعه به بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی

در هر شهری که زندگی کنید عده ای از پزشکان در زمینه فوق تخصص کولونوسکوپی تحصیل کرده و به طبابت مشغول هستند. اما بهتر است دقت و حساسیت بالایی را در انتخاب یک پزشک مناسب داشته باشید. در واقع اگر متخصص کولونوسکوپی که به وی مراجعه می کنید دانش و تجربه بالایی نسبت به سایر پزشک ها داشته باشد، می تواند علت اصلی بیماری شما را بهتر و دقیق تر تشخیص دهد.

از طرف دیگر دانش و تجربه بالای او سبب می شود تا فرایند درمان شما بسیار راحت تر و سریع تر طی شود و شما بتوانید با هزینه های کم تر به درمان خود بپردازید. به طور کلی می توان گفت هر چقدر که در انتخاب یک فوق تخصص کولونوسکوپی دقت بیشتری به خرج دهید و حساس تر باشید، بی شک انتخاب مناسب تری خواهید داشت و فرایند درمانی برای شما بهتر طی خواهد شد.

بخوانید  5 نکته مهم آمادگی برای کولونوسکوپی [ تغذیه+عوارض ]

معیار های انتخاب فوق تخصص کولونوسکوپی

حال که با اهمیت انتخاب یک فوق تخصص کولونوسکوپی مناسب و با دانش آشنا شدید، احتمالا این سوال را پیش خود خواهید داشت که چه معیار هایی را بایستی برای این کار باید در نظر گرفت. به همین نیز در ادامه مهم ترین معیار های انتخاب فوق تخصص کولونوسکوپی پیداخته ایم.

  • حتی الامکان موقعیت جغرافیایی درمانگاه یا مطب دکتر به محل زندگیتان نزدیک باشد تا مشکلی از جهت رفتار و آمد نداشته باشید.
  • سابقه کار و رضایت مندی بیماران قبلی که به پزشک مراجعه کرده بودند را پرس و جو کنید.
  • تجهیزات و دستگاه هایی که پزشک برای معاینه یا درمان بیمارانش مورد استفاده قرار می دهد یک موضوع بسیار مهم است. پس این موضوع را نیز در نظر داشته باشید.
  • سطح علمی و دانش پزشک را بررسی کنید.

با در نظر گرفتن این معیار ها می توانید یک فوق تخصص کولونوسکوپی را پیدا کرده و برای بر طرف کردن مشکلات خود به وی مراجعه کنید.

چگونه در شهر خود بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی را پیدا کنیم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه می توان بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی را در شهری که زندگی می کنید، پیدا کنید. برای این کار تنها کافی است که به پرس و جو از افرادی که قبلا این مشکل را داشتند بپردازید. شما می توانید با توجه به میزان رضایتمندی بیماران قبلی از پزشکان مختلف که در زمینه کولونوسکوپی تخصص دارند، یک پزشک قابل اعتماد را پیدا کنید.

بخوانید  بیماری های مجاری صفراوی [تشخص + راه درمان و هزینه]

از طرفی دیگر جست و جو کردن در سایت های پزشکی نیز می تواند اطلاعات مفیدی را در این باره در اختیار شما قرار دهد. همچنین بسیاری از این سایت ها دارای قسمتی از نظرات مراجعه کنندگان قبلی هستند و شما با خواندن نظرات این بخش ها می توانید اطلاعات مفید و صحیحی را از پزشک های مختلف به دست بیاورید.

بهترین فوق تخصص کولونوسکوپی

عملکرد فوق تخصص کولونوسکوپی

فوق تخصص کولونوسکوپی لوله ای قابل انعطاف و باریک را که بر سر آن دوربینی وصل شده است، از طریق مقعد به بدن بیمار وارد کرده و را معاینه می کند. شایان ذکر است که قبل از استفاده از این لوله، مقعد بیمار کمی چرب می شود تا لوله به راحتی وارد شود تا در حین انجام آزمایش بیمار احساس درد یا ناراحتی نداشته باشد.

همچنین برای انجام این کار فوق تخضض کولونوسکوپی لوله را با یک میزان فشار قابل تنظیم بر بدن بیمار وارد می کند تا عوارض کولونوسکوپی او را تهدید نکند. در برخی از آزمایش ها پزشک با توجه با سابقه و دانشی که دارد به وسيله نمونه برداري از طريق لوله، می تواند به نمونه برداری از مناطق آسیب دیده روده اقدام کند.

بخوانید  12 علائم ترش کردن معده + پیشگیری ، درمان خانگی و پزشکی

وظیفه فوق تخصص کولونوسکوپی در هنگام انجام آزمایش چیست؟

فوق تخصص کولونوسکوپی در مرحله اول و قبل از انجام آزمایش وظیفه دارد تا بیمار را به طور کامل از این آزمایش، شرایط آن و عوارضی که ممکن است به همراه داشته باشد آگاه سازد.

در وهله دوم یک متخصص کولونوسکوپی باید آمادگی برای کولونوسکپی قبل از انجام این آزمایش را به بیمار خود شرح داده و تمام نکات مهم که لازم است توسط بیمار رعایت شوند را به او توضیح دهد. اما وظیفه اصلی فوق تخصص کولونوسکوپی در هنگام آزمایش است. این شخص وظیفه دارد تا در طول انجام آزمایش با دقت و صبر و حوصله تمام کات و پروتکل های لازم برای انجام آزمایش را رعایت کند تا نتیجه آن معتبر و قابل استناد باشند.

به بیان ساده‌تر می توان گفت کل مسئولیت، پروسه انجام این آزمایش بر عهده فوق تخصص کولونوسکوپی است. همچنین لازم است تا وی بعد از اتمام آزمایش نکات لازم و مراقبت های بعد از آزمایش کولونوسکوپی را نیز به طور کامل برای فرد توضیح دهد.

نتایج به دست آمده توسط کولونوسکوپی

فوق تخصص کولونوسکوپی بعد از انجام این آزمایش، نتایج آن را بررسی می کند. پزشک بعد از انجام کولونوسکوپی با دو نوع نتیجه مثبت و منفی مواجه است. در مواقعی که نتیجه آزمایش متفی است یعنی هیچ گونه وضعیت غیر عادی در بیمار را نشان داده نمی شود و مواردی مانند التهاب، پولیپ و یا آسیب دیدن جداره های روده و… وجود ندارد. اما باز هم فوق تخصص کولونوسکوپی به فرد توصیه می کند که هر ۱۰ سال یک بار این آزمایش را انجام دهد.

بخوانید  مهم ترین تاثیر نگهداری گیاهان برای سلامت ما چیست ؟

اما در حالتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد این بدان معنا است که پولیپ های ریز و درشت، پارگی های روده، مواد مسدود کننده روده و … در بیمار مشاهده شده اند. در این صورت روش های درمانی لازم برای بیمار تجویز شده و لازم است تا وی هر ۳ الی ۵ سال یک بار برای سنجش وضعیت خود و پیشرفت بیماری این آزمایش را انجام دهد.

سخن پایانی

فوق تخصص کولونوسکوپی پزشکی است که به تشخیص علل درد های سیستم گوارشی بدن پرداخته و درمان های مناسبی را برای این کار ارائه می دهد. هر چقدر که در انتخاب فوق تخصص کولونوسکوپی دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهید، بی شک پروسه درمانی شما بهتر و سریع تر طی خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار ظهور

ظهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×