» دانستنی های بارداری » لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری چگونه است؟
لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری
دانستنی های بارداری

لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری چگونه است؟

تیر 17, 1403 230772

آشنایی کامل با تست بارداری با انگشت

بارداری یکی از لحظات شیرینی است که هر بانویی یک زمانی آن را حس می کند. نکته قابل توجه این است که قبل از متوجه شدن از بارداری باید تست بدهید تا مطمین شوید البته گاهی شرایطی به وجود می آید که نمی توان به آزمایشگاه رفت و تست و آزمایشی برای بارداری داد به همین جهت می توان از روش های مختلف و خانگی استفاده کرد. که اگر با شرایط این روش ها آشنایی کامل داشته باشید می توانید بدون دردسر تا حدودی از باردار بودن یا نبودن خودتان مطلع شوید.

در این مقاله قصد داریم شما را با روش تست بارداری بر اساس تغییرات دهانه رحم آشنا سازیم که به اصطلاح به آن تست بارداری‌ با انگشت نیز گفته می شود. پس اگر نیاز مبرمی به استفاده از این روش دارید ادامه مطالب را با دقت بخوانید و مطالب مهم را در این راستا از دست ندهید.

بخوانید  آیا درمان ارتودنسی در طول بارداری برای جنین مضر است؟

لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری چگونه است؟

یکی از روش هایی که از زمان های بسیار قدیمی برای تشخیص بارداری‌ از آن استفاده می کردند تست بارداری با انگشت یا اگر بخواهیم راحت تر بگویم لمس دهانه رحم بود. تشخيص بارداری یکی از لحظات حساس برای زوج ها می باشد که دوست دارند سریع تر به نتیجه برسند و بدانند که آیا می توانند لحظات خوش پدر و مادر بودن را تجربه کنند یا نه.

یکی از روش هایی که می توانید از آن استفاده کنید تست بارداری با انگشت می باشد. چک کردن دهانه رحم می تواند نشان دهد که شما حامله هستید یا نه. اگر به تازگی اقدام به بارداری کرده اید یا حس می کنید که باردار هستید ولی مطمئن نیستید و می خواهید در خانه از حامله بودن یا نبودنتان مطلع شوید پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم به صورت کامل شما را با روش لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری آشنا سازیم.

دهانه رحم در زمان های مختلف از جمله قاعدگی و یا زمان تخمک گذاری در پوزیشن مختلفی قرار دارد یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان بارداری‌ وجود دارد تغییر حالت و پوزیشن دهانه رحم می باشد به همین جهت می توان به راحتی با لمس دهانه رحم از وضعیت بارداری مطلع شد، این مورد یکی از دلایلی است که باعث شده است امروزه از لمس دهانه رحم برای تست بارداری استفاده شود.

بخوانید  بهترین قرص اورژانسی چیست و کی و چگونه باید مصرف کرد + عوارض قرص اورژانسی

لمس دهانه رحم با انگشت برای تشخیص بارداری چگونه است؟

باید بدانید زمانی که باردار هستید دهانه رحم کاملا نرم شده و به سمت بالا حرکت می کند در حالت طبیعی و نرمال دهانه رحم پایین است و کاملا سفت می باشد که در هنگام بارداری‌ این عمل کاملا برعکس می شود، یعنی دهانه رحم نرم شده و به سمت بالا حرکت می کند که شما با لمس کرد این ناحیه می توانید به تشخیص بارداری بپردازید. لذا در ادامه روشی بیان می‌ کنیم که می توانید با این روش به راحتی حالت دهانه رحم را تشخیص داده و به تست بارداری با انگشت اقدام کنید.

تغییرات دهانه رحم در اوایل بارداری

اگر باردار باشید تغییراتی در دهانه رحم اتفاق می افتد که با چک کردن این موارد می توانید به راحتی از باردار بودن یا نبودنتان مطلع شوید. در دهانه رحم مایع سفید، شفاف و بد بویی ترشح می شود به نام مخاط دهانه رحم که اگر حامله باشید تغییراتی در دهانه رحم صورت می‌ پذیرد و مایعی از دهانه رحم ترشح می شود که مانند ترشحات معمولی واژن می باشد ولی بد بو، سفید و شفاف است.

خدمت شما عرض شود ترشح این ماده در اوایل بارداری رخ می دهد و بیش از دیگر زمان ها اتفاق می افتد لازم به ذکر است که این مایع می تواند آبکی نیز باشد. این مورد یکی از تغییرات اصلی است که در اوایل بارداری در دهانه رحم اتفاق می افتد و به صراحت می توانید آن را مشاهده کنید.

بخوانید  علت یبوست طولانی مدت + عوارض 5 راه درمان فوری خانگی و پزشکی

شکل های مختلف دهانه رحم

دهانه رحم می تواند شکل های مختلفی داشته باشد که این شکل های مختلف در هنگام بارداری، تخمک گذاری، قاعدگی و… متفاوت هستند، البته دهانه رحم در هر سیکل قاعدگی شکل متفاوتی به خود می گیرد. در ادامه از شکل های مختلف دهانه رحم برایتان بیشتر خواهیم گفت. شکل های مختلف دهانه رحم عبارت است از:

 1. دهانه رحم پایین، سفت و کمی باز: به طور کلی شکل طبیعی و عادی رحم اینگونه می باشد تا بتواند ترشحات رحم را دفع و خارج کند. اگر دهانه رحم پایین، سفت و کمی باز بود در این صورت باردار نیستید.
 2. دهانه رحم پایین، سفت و بسته: باید عرض کنیم که اگر دهانه رحم شما در این حالت قرار بگیرد حامله نمی باشید چرا که در دوران پایان قاعدگی قرار دارید. در این زمان دهانه رحم مانند نوک بینی سفت و بسته می باشد.
 3. دهانه رحم بالا، مرطوب و نرم: اگر پس از لمس کردن حس کردید دهانه رحم شما بالا بوده، مرطوب و نرم است باید عرض کنیم که در این حالت نیز باردار نمی باشید. به جهت اینکه به زمان تخمک گذاری نزدیک هستید دهانه رحم بالا رفته و مرطوب و نرم خواهد بود. حالتی شبیه به لب که کمی نیز باز است تا اسپرم بتواند به راحتی وارد رحم شود. این زمان نیز یکی از بهترین زمان ها برای رابطه جنسی و اقدام به بارداری‌ می باشد.
 4. دهانه رحم بالا و نرم: دهانه رحم اگر بالا باشد می تواند شکل های مختلفی داشته باشد و تفسیر های مختلفی از آن را شاهد باشیم. ولی توجه داشته باشید که اگر دهانه رحم بالا باشد و کمی نرم شود در این حالت شما باردار هستید.
 5. حس نکردن دهانه رحم: اگر در زمان لمس کردن متوجه دهانه رحم نشدید و آن را حس نکردید باید بگوییم که دهانه رحم به قدری بالا رفته است که با واژن ترکیب شده است البته جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و بر اساس تحقیقاتی و نظر پزشکان این زمان یکی از بهترین زمان ها برای رابطه جنسی می باشد.
بخوانید  آیا معده درد نشانه حاملگی است ؟ رابطه معده و بارداری چیست ؟

شکل های مختلف دهانه رحم

نحوه بررسی پوزیشن دهانه رحم

برای بررسی پوزیشن دهانه رحم بهتر است که به دکتر مراجعه کنید ولی اگر شرایط مراجعه به دکتر را نداشتید در ادامه می توانید بر اساس رعایت نکاتی که گفته می شود اقدام به بررسی پوزیشن دهانه رحم کنید.

 • اول از همه دست های خود را بشویید و آن ها را ضد عفونی کنید.
 • دست های شما نباید ناخن داشته باشد چرا که می تواند باعث آسیب بدن شما شود.
 • برای معاینه و بررسی بهتر است در پوزیشن مناسب قرار بگیرید می توانید از پوزیشن نشستن روی توالت فرنگی استفاده کنید.
 • یک الی دو انگشت وسط خود را به آرامی وارد واژن‌ کنید سعی کنید دیواره هایی را که در بالا و جلو قرار گرفته اند را لمس کنید.
 • در نهایت بر اساس شکل هایی مختلفی که از دهانه رحم برایتان شرح دادیم چیزی را که لمس کرده اید را مطابقت دهید.

نکته قابل توجه این است که زنان از نظر قاعدگی دوران متفاوتی را از سر می گذارنند که البته دوره تخمک گذاری آنان نیز متفاوت خواهد بود، خدمت شما عرض شود که برای بررسی دهانه رحم و تغییرات در این ناحیه بهتر است چند دوره قاعدگی بدنتان را چک کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. لذا نکاتی که در این مقاله گفته شد علاوه بر اینکه می تواند شما را در تست بارداری با انگشت راهنمایی کند می تواند شما را با روند تخمک گذاری نیز بیشتر آشنا سازد.

بخوانید  ایا لمینت ناخن در بارداری ضرر دارد ؟

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×