» زیبایی دندان ها » لمینت کنم یا کامپوزیت؟ کدوم رو انجام بدم؟
کامپوزیت
زیبایی دندان ها

لمینت کنم یا کامپوزیت؟ کدوم رو انجام بدم؟

آذر 8, 1402 850740

همه آدم‌ها در طول زندگی دوست دارند از دندان‌های سفید و تمیزی برخوردار باشند. ظاهر زیبا در دندان‌ها می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس ما داشته باشد. با توجه به اینکه علم و تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است؛ بسیاری از ما برای داشتن دندان‌های سفید و زیبا به کلینیک‌ها و مطب‌ها مراجعه می‌کنیم. اما سوالی که برای ما پیش می‌آید این است که لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ کدام روش برای سفیدی دندان‌ها مناسب است؟ چه تفاوتی با هم دارند؟ در این مطلب ما سعی داریم به تفاوت لمینت و کامپوزیت بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لمینت با کامپوزیت دندان چه تفاوت هایی دارد؟

لمینت و کامپوزیت دندان هر دو برای زیبایی و سفیدی دندان‌ها استفاده می‌شود؛ اما یکی از تفاوت‌های اصلی لمینت و کامپوزیت دندان، مواد تشکیل دهنده آن‌ها می‌باشد. معمولا از لمینت برای دندان‌های آسیب دیده، شکسته یا پر شده استفاده می‌شود. در مقابل کامپوزیت بیشتر مواقع برای رفع ایرادات جزئی مثل زردی دندان و شکستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بخوانید  آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان ها می شود؟【سال2023】

تفاوت دیگر لمینت دندان با کامپوزیت، مقاومت بسیار بالای آن است. لمینت در برابر ضربه و فشار مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. از لحاظ هزینه‌ای، کامپوزیت دندان به‌ صرفه‌تر و اقتصادی‌تر می‌باشد؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که احتمال خرابی دندان‌های کامپوزیتی وجود دارد. پس در انتخاب روش زیبایی دندان‌های خود، دقت بالایی داشته باشید. آخرین مورد از تفاوت‌های لمینت با کامپوزیت، طول عمر و ماندگاری آن‌ها است. ماندگاری لمینت دندان معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سال است؛ اما طول عمر کامپوزیت نسبت به لمینت کمتر بوده و حدود ۵ تا ۸ سال می‌باشد.

لمینت دندان مناسب چه افرادی هستند؟

لمینت دندان محدوده سنی خاصی ندارد؛ اما توصیه می‌شود افرادی که دارای سن بالای ۱۸ سال هستند دندان‌های خود را لمینت کنند، همچنین افرادی که دارای شرایط زیر هستند می‌توانند کاندید‌های مناسبی برای لمینت دندان‌ها باشند:

 • کسانی که دندان‌های سالم و بهداشت دندانی را رعایت می‌کنند

 • افرادی که دندان‌های بسیار کوتاه و کوچکی دارند.

 • کسانی که مینای دندان‌ آن‌ها بسیار نازک هستند.

 • اشخاصی که دندان‌های آن‌ها تحت فشار قرار می‌گیرد.

 • افرادی که دندان‌های آن‌ها کج یا شکسته می‌باشد.

 • کسانی که دندان‌های حساس ندارند.

 • افرادی که دندان‌های هم ردیف و صاف دارند.

بخوانید  اصول و روش های کاربردی ارتودنسی دندان: راهی به سوی لبخندی زیبا و سالم

لمینت دندان مناسب چه افرادی هستند؟

چه کسانی داوطلب مناسب برای لمینت دندان نیستند؟

افرادی که این شرایط را دارند مناسب لمینت دندان نیستند:

 • اشخاصی که در دندان‌های خود ترک خوردگی عمیق دارند.

 • افرادی که پرکردگی دندان بزرگ را دارند.

 • اشخاصی که لثه‌های عفونتی دارند.

 • کسانی که ساختار دندانی آن‌ها بسیار ضعیف است.

 • کسانی که فاصله دندان‌ها آن‌ها زیاد بوده یا دندان‌های کج دارند.

چه کسانی می‌توانند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند؟

کسانی که دارای حداقل یکی از این شرایط زیر هستند می‌توانند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند:

 • دندان‌های لکه‌دار یا زرد رنگ

با افزایش سن، دندان‌ها مانند مو و پوست تغییر شکل می‌دهد و رنگ سفیدی خود را از دست می‌دهد. مصرف برخی مواد غذایی یا دخانیات باعث می‌شود دندان‌ها شما زرد و لکه دار شود. کامپوزیت به صورت لایه‌ای سفید رنگ روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و دندان‌های زرد و لکه‌دار را می‌پوشاند.

 • نامرتب بودن دندان‌ها

افرادی که دندان های نامنظمی دارند، یکی از داوطلب‌های مناسب برای کامپوزیت می‌با‌شند؛ اما ابتدا نیاز است دندان‌ها ارتودنسی و مرتب شوندچه کسانی می‌توانند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند؟

 • داشتن دندان‌ها کوتاه

داشتن دندان کوتاه برای بعضی از افراد ممکن است ظاهر زیبایی نداشته باشد. کامپوزیت می‌تواند تمامی دندان‌ها صاف و یک دست کند و طول عمر دندان‌ها را افزایش دهد.

 • دندان شکسته و ترک خورده

کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان شما ندارد و هنگامی که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، شکستگی و ترک خوردگی دندان را می‌پوشاند. پس کامپوزیت می‌تواند مناسب این افراد باشد.

بخوانید  از چه سنی میتوان لمینت کرد؟ آیا لمینت دندان برای سن شما مناسب است ؟

چه افرادی کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان نیستند؟

افرادی که مشکلات زیر را دارند، نمی توانند دندان های خود را کامپوزیت کنند. ابتدا باید ایرادات دندان‌های آن‌ها برطرف شده سپس اقدام به کامپوزیت دندان کنند:

 • رعایت نکردن بهداشت دندانی

اشخاصی که به بهداشت دهان خود بی‌توجه هستند و مراقبت‌های دندان را جدی نمی‌گیرند، نمی‌توانند کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان‌های خود باشند. چرا که پس از کامپوزیت کردن دندان‌ها، واجب است روزی دو بار مسواک و نخ دندان استفاده شود. بی‌توجهی به کامپوزیت می‌تواند به دندان‌ها شما آسیب زده و هزینه سنگینی برای شما به وجود آورد.

 • دندان‌های ضعیف از لحاظ ساختاری

کسانی که دندان‌های بسیار ضعیفی دارند، نمی‌توانند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند. کامپوزیت دندان به دلیل اینکه چسبنده است و به دندان‌ها می‌چسبد، احتمال افتادن یا خارج شدن کامپوزیت از دندان‌ها وجود دارد. قبل از انجام کامپوزیت حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 • داشتن بیماری‌های دندانی

افرادی که دارای بیماری‌های دهانی – دندانی هستند، کامپوزیت دندان می‌تواند باعث آسیب بیشتر به دهان و ایجاد عفونت در دندان‌ها شود. قبل از کامپوزیت دندان حتما از سلامت کامل دهان و دندان‌های خود مطلع شوید.

 • داشتن عادتی مثل دندان قروچه

دندان قروچه به معنای فشار زیاد به دندان‌ها است. کسانی که هنگام استرس و عصبی به دندان‌های خود فشار می‌دهند، داوطلب مناسب برای کامپوزیت نیستند؛ چرا که فشار زیاد به کامپوزیت باعث از بین رفتن آن می‌شود.

بخوانید  روش خانگی برای صاف شدن دندان های کج و علت آن

با توجه به توضیحات داده شده، لمینت کردن دندان انتخاب بهتری است یا کامپوزیت دندان؟

با توجه به موارد و نکاتی که گفته شد، انتخاب بهترین روش برای زیبایی و سفیدی دندان بستگی به شرایط شما دارد. به‌طور کلی کسانی که به دنبال اصلاح کردن ایرادات کوچیک دندان هستند و می‌خواهند در سریع‌ترین زمان به لبخندی زیبای برسند، کامپوزیت کردن دندان می‌تواند انتخاب مناسبی برای این افراد باشد. اما افرادی که می‌خواهند تغییرات اساسی و زیادی به دندان‌های خود بدهند و اهمیت زیادی به رنگ سفیدی دندان‌ها دارند، لمینت گزینه مناسب‌تری می‌تواند برای این اشخاص باشد.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت بپردازیم. انتخاب کامپوزیت یا لمینت دندان بسته به نیاز شما دارد و از همه مهم‌تر که شما دارای شرایط برای کامپوزیت دندان یا لمینت هستید. شما می‌توانید برای تصمیم‌گیری دندان‌ها خود با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: https://simadentclinic.com/teeth-laminate/

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×