» ایمپلنت » مراحل ایمپلنت دندان
مراحل کاشت ایمپلنت
ایمپلنت - دندانپزشکی - مقالات

مراحل ایمپلنت دندان

آذر 28, 1402 240697

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

از دست دادن یک یا چند دندان مشکلی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و حل این مشکل یکی از دغدغه های اصلی دندانپزشکان بوده و هست. در گذشته از روش هایی مثل دندان مصنوعی برای جبران کمبود های دندان استفاده می شده که به خاطر مشکلات خاص خودش و کارآمد نبودن آن روش های جدیدتری تحت عنوان کاشت دندان ایجاد شد. در این بین ایمپلنت دندان بهترین روشی است که امروزه برای کاشت دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد و تا حد زیادی می تواند نقش یک دندان طبیعی را بازی کند.
در روش ایمپلنت دندان پروتز هایی کاملا شبیه به دندان طبیعی بر روی لثه کار گذاشته می شود به طوری که هیج تفاوت ظاهری و حتی کاربردی با دندان واقعی ندارد. از طرف دیگر اما کاشت ایمپلنت در یک جلسه و به یه یکباره صورت نمی گیرد. در پاسخ به این سوال که مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد باید گفت که این کار پیچیدگی های خاص خود را دارد و ممکن است انجام یک دوره درمان تا ۳ ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. با ما همراه باشید تا مراحل کاشت ایمپلنت دندان را با هم بررسی کنیم.

بخوانید  بهترین ایده ها ناب و لوکس برای دکوراسیون مطب دندانپزشکی کوچک و بزرگ ارزان در سال 2022

|مقاله مرتبط : ایمپلنت دندان جلو


ساختار ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان شامل سه بخش می باشد. بخش اول آن شامل یک پایه ی فلزی که معمولا از جنس تیتانیوم است می باشد که درون حفره ای در استخوان فک قرار می گیرد و نقش ریشه دندان را ایفا می کند. این پایه ی تیتانیومی بعد از مدتی با استخوان فک پیوند می خورد و جزئی از آن می شود. بخش دوم آن نیز یک بخش میانی است که باعث می شود قسمت سوم یعنی تاج ایمپلنت بر روی پایه بدون مشکلی سوار شود و بین این دو ارتباط برقرار شود.

مراحل ایمپلنت دندان

۱- معاینه و بررسی بیمار

در ابتدا باید دندانپزشک متخصص وضعیت دهان و دندان بیمار را به دقت بررسی کند که این کار از طریق روش های مختلف مثل عکس برداری، سی تی اسمن و رادیولوژی صورت می گیرد. در این بررسی ها دندانپزشک متخصص به ساختار دندان و فک و همچنین میزان مقاومت لثه پی می برد. یکی از مواردی که باید حتما بررسی شود این است که آیا لثه بیمار می تواند عمل جراحی ایمپلنت را تحمل کند یا خیر.

بخوانید  ۵ نکته برای قبولی تضمینی و بدون کنکور در رشته دندانپزشکی سال ۱۴۰۳

۲- کاشت پایه تیتانیومی

در مرحله اول باید پایه ی فلزی که از جنس تیتانیوم و به شکل یک پیچ است را درون استخوان فک بیمار قرار داد. در این فرایند لثه ی بیمار برش داده می شود و پایه ی تیتانیومی که به خوبی با سلول های بدن جوش می خورد در نزدیکی استخوان فک قرار داده می شود. برای انجام این پروسه از بی حسی های موضعی استفاده می شود اما بعد از اتمام کار بیمار درد زیادی را احساس می کند که می توان این درد را با مسکن ها از بین برد. بعد از گذشت ۳، ۴ ماه پایه تیتانیومی به جزیی از استخوان تبدیل می شود به طوری که می توان از آن به عنوان پایه و ریشه استفاده کرد.

۳- اباتمنت

قسمت میانی ایمپلنت که بر روی پایه قرار می گیرد و شرایط قرارگیری روکش را فراهم می کند اباتمنت نام دارد. بعد از آنکه پایه تیتانیومی کار گذاشته و محکم شد اباتمنت را روی آن قرار می دهند تا محل قرار گیری و حفظ پروتز یا همان روکش فراهم شود. اباتمنت در سه نوع تولید و استفاده می شود:

  •  پیچ شونده به تنه اصلی
  • سمان شونده به تنه اصلی
  • اتصال با کمک اتصالات اوردنچری
بخوانید  قیمت ایمپلنت دندان در شرق تهران چقدر است؟

اینکه اباتمنت به طور مستقیم یا زاویه دار بر روی پایه قرار می گیرد را تنها دندانپزشک با توجه به محل قرار گیری دندان کاشته شده و نوع استفاده آن تشخیص می دهد.

اباتمنت مستقیم و زاویه دار 

۴- قسمت تاج یا روکش (آخرین بخش از مراحل ایمپلنت)

بخش ظاهری و قسمتی از ایمپلنت که دیده می شود و کار اصلی دندان را انجام می دهد همین تاج یا روکش است. تاج ایمپلنت بسیار شبیه به دندان طبیعی ساخته می شود و تشخیص تمایز آن با دندان طبیعی کار بسیار دشواری است. اندازه و زنگ تاج با توجه به محل قرار گیری دندان و میزان فضای خالی انتخاب می شود که به همین خاطر دندانپزشک قالب دندان بیمار را می گیرد و در لابراتوار تاج مناسب با آن را طراحی می کند. مزیت مهمی که تاج دندان دارد شباهت زیاد آن به دندان طبیعی و نحوه ی آسان تمیز کردن و رعایت بهداشت است.

|مقاله مرتبط : هزینه ایمپلنت دندان

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×