» ارتودنسی » معرفی انواع روش های ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی
ارتودنسی
ارتودنسی

معرفی انواع روش های ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

خرداد 5, 1403 150697

با توجه به اینکه انسان ها به همان روش همیشگی برای زندگی بسنده نمی کنند ، همواره به فکر پیشرفت در زمینه های مختلف می باشند. یکی از موضوعات داغ این روزها ، زیبایی دندان ها و ایجاد یک نظم و ترتیب خاص در آن ها می باشد. محققین در این زمینه راه های متعددی را امتحان کرده اند ؛ ارتودنسی یکی از همان روش ها است که توانسته به خوبی رسالت خود را برای زیبایی دندان ها اثبات کند. برای اینکه به پیشرفت این متد واقف باشیم لازم است که یک توضیح اولیه درباره آن ارائه دهیم و سپس با مراجعه به متخصص ارتودنسی خوب در کرج ، بیش از پیش در مقابل آینه به خود لبخند بزنیم.

معرفی انواع روش های ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

ارتودنسی چیست ؟

شاخه ای از علم دندان پزشکی که تمرکز اصلی آن بر تشخیص و اصلاح ظاهر بد دندان ها می باشد. تاکنون روش ها و متریال های مختلفی برای این اقدام معرفی و اجرا شدند که از رایج ترین آن ها می توان به بریس ها ، ارتودنسی نامرئی (الاینرها) ، نگهدارنده ها (ریترینرها) اشاره کرد. اما چرا موضوع  نظم دندان ها تا این این حد اهمیت پیدا کرده است ؟ به گفته اغلب دندان پزشکان ، نحوه قرار گرفتن دندان ها بر روی هم تاثیر به سزایی در سلامت دندان ها دارد. با اصلاح نقوص موجود در دندان های فوقانی و تحتانی ، ریسک ابتلا به بسیاری از مشکلات دهان و دندان از جمله حفره ، بیماری های لثه ، سایش بیش از حد (فرسایش) به حد چشمگیری کاهش پیدا می کند. با این توضیحات ، اهمیت این اقدام زیبایی که می توان از دید درمان نیز به آن نگاه کرد برای ما روشن شد ؛ با توجه به این موضوع  طبیعی است اگر ، استفاده از به روز ترین متدها اهمیت داشته باشد.

بخوانید  انواع نگهدارنده ارتودنسی ثابت و متحرک چیست و مدت زمان استفاده از آن چقدر است ؟

برای ارتودنسی به چه کسی مراجعه کنیم ؟

با شنیدن مشکلات مربوط به دهان ودندان ، اولین اندیشه ای که به ذهن ها می رسد مراجعه به دندان پزشک می باشد. این دیدگاه درست اما همیشه کارایی ندارد زیرا برای انجام مسائل مربوط به ارتودنسی در کرج یا سایر شهر ها لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که پزشک مورد نظر ، دوره های تخصصی مربوطه را پشت سر گذاشته و در این حوزه صاحب نظر باشد. این نکته را در گوشه ذهن به خاطر بسپارید که این افراد ، مسئولیت های درمان های عمومی دندانپزشکی مانند پر کردن ، روکش یا بریج را برعهده نمی گیرند و بیشتر به نظم و ترتیب دندان ها اهمیت می دهند.

معرفی تکنیک های ارتودنسی

از آنجایی که هر فرد با یک ناهنجاری دندانی خاص به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند ، استفاده از تکنیک های همیشگی نمی تواند به خوبی نیاز همه افراد را برآورده کند. ازجمله روش های رایج ارتودنسی که در ابتدای مطلب به آن ها اشاره کردیم بریس ها ، ارتودنسی نامرئی (الاینرها) ، نگهدارنده ها (ریترینرها) بودند که در ادامه با معرفی آن ها می توانیم به پیشرفت این حوزه و جدیدترین روش ارتودنسی دندان در کرج یا سایر شهرها ، پی ببریم.

بخوانید  ارتودنسی یا لمینت ؟ نظر دندانپزشکان مطرح راجع به روش زیبایی دندان

وظیفه بریس ها

ابزار متشکل از براکت ها ، باندها و سیم ها که با تعبیه آن ها به تدریج ، دندان ها به موقعیت دلخواه خود می رسند. در واقع این ابزار با ایجاد یک نیروی کششی ، دندان ها را از موقعیت فعلی خود خارج و موقعیت اصلی خود بازمی گرداند. بریس ها از متریال های متفاوتی اعم از فلزی ، سرامیکی تشکیل شده اند که با توجه به هزینه ای که زیباجو تقبل می کند ، بهترین نوع در دسترس آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

الاینرها

پیشرفت در حوزه ارتودنسی به جایگاهی رسید که الاینرهای شفاف به تدریج جایگزین محبوبی برای بریس ها در نظر گرفته شدند. در واقع این روش را می توان مکمل ، بریس ها در نظر گرفت که در آن متخصص به جای استفاده از سیم و براکت ها از یک فرم از پیش طراحی شده استفاده می کند. الاینرها به راحتی قابل تعویض هستند و به علت شفافیت ان ها ، تاثیری بر ظاهر فرد ندارند.

ریتنرها

با گذشت زمان متخصصان متوجه این موضوع شدند که دو روش مورد استفاده پاسخگو اما کافی نیستند ، بنابراین به این موضوع اندیشیدند که ای کاش ، نگهدارنده ای به عنوان تکیه گاه ، تغییرات اعمالی را فیکس و به یاری بریس ها و الاینرها بشتابد. البته این موضوع به این معنی نیست که استفاده از این ابزار به تنهایی امکان پذیر نیست ، بلکه در کنار کاربرد منحصر به فرد خود می تواند به عنوان اتمام کننده دو تکنیک فوق در نظر گرفته شود.

بخوانید  هزینه ارتودنسی فک بالا

معیارهای ابداع متدهای نوین در ارتودنسی

با توضیحات فوق کاملا متوجه شدیم که پیشرفت این حوزه از چه نقطه ای آغاز و به کجا ادامه خواهد داشت. در انتخاب روش جدید برای اعمال تغییر در ترتیب دندان ها ، فاکتورهای مد نظر قرار دارد که توجه به آن ها رضایت مراجعه کننده را به همراه خواهد داشت. برای مثال ، مواد مورد استفاده در ساخت بریس ها در ابتدا از فلز بود اما به تدریج استفاده از سرامیک به علت استحکام بالاتر رایج شد. در تحقیقات اخیر موادی مورد استفاده قرار می گیرند که به صورت هوشمند طراحی شده اند که بعد از مدت ها به هیچ عنوان تحت نیروی کششی دائمی ، دچار خستگی نمی شوند و کاربرد همیشگی خود را حفظ می کنند.

از دیگر فاکتورهایی که در کیفیت کارایی ارتودنسی  تاثیر گذار است ، قابلیت تعبیه آن ها در قسمت های پنهان دهان می باشد. بریس های زبانی که با این هدف طراحی و اجرا شدند ، ابزارهایی هستند که به صورت نامرئی در پشت دندان های تعبیه می شوند به نحوی که حین صحبت کردن یا خندیدن به هیچ عنوان نمایان نخواهند شد.

بخوانید  هزینه و قیمت ارتودنسی 1401

منبع : دکتر ستاره سهرابی

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×