» زیبایی و پزشکی » مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی، کدام بهتر است؟ + تفاوت ها و مزیت ها
فرق دندانپزشکی و پزشکی - تصویر 1
زیبایی و پزشکی

مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی، کدام بهتر است؟ + تفاوت ها و مزیت ها

اسفند 7, 1402 00238

تفاوت پزشکی و دندانپزشکی شامل مدت تحصیل، دروس، ادامه تحصیل، درآمد و بازار کار می شود که در این مقاله به آن ها پرداخته شده است. اگر بخواهیم مختصرا فرق پزشکی با دندانپزشکی را بگوییم: یک پزشک ۷ سال در دوره عمومی و ۳ تا ۵ سال برای دوره تخصص وقت می گذارد. در این مدت پزشکان دروس تخصصی زیادی را مطالعه می کنند. شرایط کاری آن ها همراه با شیفت های سنگین و نامنظم است. پزشکان در دوره عمومی درآمد بالایی ندارند و با گرفتن تخصص در آمدشان زیاد می شود. ادامه تحصیل در رشته پزشکی با تنوع بیشتری همراه است و می توان با گذراندن دوره های فوق تخصص وارد کار های پژوهشی نیز شد. در طرف مقابل یک دندانپزشک دوره ی عمومی را ۶ ساله و دوره تخصص را ۳ تا ۴ ساله تمام می کند. هرچند دروس تخصصی نسبت به پزشکی کمتر است اما در دندانپزشکی بیشتر بر روی مهارت های عملی تمرکز دارند. برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در رشته های تخصصی تنوع کمتری وجود دارد. ساعات کاری دندانپزشکان منظم تر است و کمتر از پزشکی با شرایط بحرانی روبرو می شوند. یک دندانپزشک با گذراندن دوره عمومی هم درآمد بالایی دارد و با گذراندن تخصص، این درآمد بیشتر هم می شود. پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است؟ علاقه و روحیات شما تاثیر گذارترین فاکتور برای انتخاب رشته دندانپزشکی یا پزشکی است.

بخوانید  بهترین روش اصلاح صورت بدون درد

 

مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی

مهم ترین و واضح ترین فرق پزشکی با دندانپزشکی، موضوع و حیطه فعالیت آن هاست. در پزشکی تمرکز اصلی سلامت کلی بدن است. یک پزشک به تشخیص و درمان انواع بیماری ها، تجویز دارو و جراحی می پردازد. رشته دندانپزشکی به طور خاص بر سلامت دهان و دندان متمرکز است.

رشته دندانپزشکی و رشته پزشکی هر دو از رشته های خوب دانشگاهی هستند و تحصیل در آن ها امتیاز ویژه ای محسوب می شود. با این حال برای انتخاب هر یک از آن ها لازم است نسبت به آن آگاهی داشته باشید. برای مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی موارد متعددی را باید در نظر گرفت:

ظرفیت پذیرش و رقابت برای قبولی در رشته:

در کنکور ۱۴۰۲ ظرفیت پذیرش رشته پزشکی تقریبا پنج برابر رشته دندانپزشکی بوده است. بنابراین از لحاظ ظرفیت، قبولی در رشته دندانپزشکی به طور نسبی سخت تر است.

طول دوره تحصیل:

یک دانشجوی پزشکی ۷ سال دوره دکترای عمومی را پشت سر می گذراند و پس از آن اگر قصد تخصص داشته باشد، باید ۳ تا ۵ سال دوره تخصص را بگذراند. در حالی که دانشجوی دندانپزشکی دوره عمومی را در ۶ سال تمام می کند و برای تخصص ۳ تا ۴ سال تحصیل می کند.

بخوانید  معرفی بهترین ماسک روشن کننده پوست خانگی با طرز تهیه 8 ماسک روشن کننده

شرایط کاری:

شیفت های کاری یک پزشک معمولا سنگین و نامنظم است، به خصوص اگر در بخش های اورژانس یا بیمارستان ها کار کنند. بیماران مختلف با بیماری های متنوع را باید معاینه کند. یک پزشک در دوران کاری با موقعیت های اورژانسی و شرایط بحرانی مختلف و متفاوتی روبرو می شود. در طرف مقابل ساعات کاری دندانپزشک منظم تر است. بیماری ها و مشکلات دندانی تنوع زیادی ندارد و یک دندانپزشک با شرایط بحرانی کمتری روبرو می شود.

از سوی دیگر دندانپزشکان برای انجام دقیق درمان معمولا نیاز به ایستادن یا خم شدن به سمت بیمار برای مدت طولانی دارند که این می‌تواند به خستگی پاها، کمردرد و گردن درد منجر شود. درمان های دندانپزشکی نیاز به هماهنگی دقیق چشم و دست دارد. در کنار این ها، کار در دهان بیمار یعنی یک فضای کوچک، با دقت بالا می تواند خستگی فیزیکی و روانی داشته باشد.

پزشکان عمومی

درآمد:

پزشکان عمومی معمولا درآمد پایین تری نسبت به دندانپزشکان عمومی دارند. با گذراندن دوره تخصص درآمد آن ها افزایش پیدا می کند؛ اما دندانپزشکان از همان مقطع عمومی درآمد نسبتا خوبی دارند و با گذراندن دوره تخصص این درآمد بیشتر هم می شود.

بخوانید  صفر تا صد راهکار خوش اندامی بانوان

ادامه تحصیل:

یک پزشک برای ادامه تحصیل انتخاب های متنوعی دارد. حتی می تواند دوره های فوق تخصص را نیز بگذراند و وارد کار های پژوهشی شود. در مقابل دندانپزشک ها تنوع خیلی کمتری را در دوره تخصص دارند و بیشتر روی مهارت های عملی تمرکز می کنند.

سختی تحصیل:

حجم درس های تخصصی در رشته پزشکی بسیار زیاد است و نیازمند تلاش و مطالعه مداوم است. تعداد و حجم درس های تخصصی در دندانپزشکی کمی کمتر است با این حال یک دانشجوی دندانپزشکی باید روی مهارت های عملی خود وقت زیادی بگذارد.

علاقه و روحیات:

برای وارد شدن به دنیای پزشکی باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید. یک پزشک باید روحیه ی قوی داشته باشد و بتواند در شرایط بحرانی به سرعت تصمیم گیری کند. در دندانپزشکی شما علاوه بر صبور بودن باید بتوانید کارهای عملی را با دقت و ظرافت بالا انجام دهید و در مهارت کار با دست قوی باشید.

پزشک عمومی در حال ویزیت بیمار - تصویر 3

شباهت های پزشکی و دندانپزشکی

همانطور که گفته شد هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی در حوزه سلامت فعالیت دارند. هر دو این رشته ها نیازمند آموزش، دانش و مهارت های علمی و عملی بالایی هستند. پزشک و دندانپزشک هر دو به صورت مستقیم با بیماران در ارتباطند، بنابراین باید صبر، حوصله و مهارت های ارتباطی قوی ای داشته باشند.

بخوانید  پی آر پی چیست؟ و آیا PRP سرطان زاست ؟ مزایا و عوارض پی آر پی

بالاخره پزشکی خوبه یا دندانپزشکی ؟

دو راهی انتخاب پزشکی یا دندانپزشکی دشوار است. با این حال به خاطر داشته باشید که هیچ کس به طور قطعی نمی تواند بگوید که برای شما پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی. شما باید فاکتور ها و عوامل مختلف و شرایط و علایق خودتان را در نظر بگیرید و با توجه به آن تصمیم بگیرید کدام رشته برای شما بهتر است. برخی از مواردی که به شما کمک می کند تا تصمیم بهتری بگیرید در این جا آمده است:

  • به علایق و روحیات خود توجه کنید.
  • به مهارت ها و ظرفیت های جسمی خود توجه کنید.
  • اطلاعات کافی در مورد هر دو رشته کسب کنید.
  • با افراد مشغول در هر دو رشته صحبت کنید و تجربیات آن ها را بشنوید.
  • به رتبه و تراز خود در کنکور توجه کنید.
  • به آینده شغلی هر دو رشته و فرصت های موجود برای هر کدام توجه کنید.

در نهایت به خاطر داشته باشید که رشته ای برای شما بهتر است که بیشتر به آن علاقه دارید.

برای دختران پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟

یکی از سوالات رایج برای دختران محصل یا والدین آن ها این است که برای دختر پزشکی بهتره یا دندانپزشکی؟ همانطور که قبلا گفته شد جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما شاید با در نظر گرفتن مواردی بتوان انتخاب راحت تر و بهتری داشت:

بخوانید  بوتاکس چیست؟ مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس و 7 عوارض شایع آن

اگر توانایی کار مستقل و عملی دارید، یا در انجام کار های ظریف دقت و مهارت دارید، دندانپزشکی گزینه مناسب تری است. اما اگر به دنبال کار تیمی هستید، در شرایط بحرانی می توانید خونسردی خود را حفظ کنید و تصمیمات درستی بگیرید، بهتر است به پزشکی به عنوان گزینه برتر نگاه کنید.

برای مهاجرت پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟

اینکه برای مهاجرت پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی به عواملی بستگی دارد که در ادامه بیان می شود:

اولین مورد شرایط و قوانین مهاجرت است که در هر کشور متفاوت است. برخی از کشور ها به پزشکان و برخی به دندانپزشکان نیاز بیشتری دارند و شرایط مهاجرت برای آن ها ساده تر است. دقت داشته باشید که برای مهاجرت به عنوان پزشک یا دندانپزشک باید مدارک تحصیلی خود را معادلسازی کنید و آزمون های مربوطه را با موفقیت پشت سر بگذارید.

قبل از اقدام به مهاجرت باید درباره میزان فرصت های شغلی آن کشور درباره پزشکی یا دندانپزشکی به طور کامل تحقیق کرد. تحقیقات لازم درباره فراوانی فرصت های شغلی در کشور مقصد را به طور کامل انجام دهید.

علاوه بر این ها درباره میزان درآمد پزشکی یا دندانپزشکی در هر یک از کشور های مقصد مطالعه و تحقیق کنید. هزینه های معمول زندگی در کشور موردنظر برای مهاجرت را بررسی کنید. آیا این هزینه ها با درآمد شما همخوانی خواهد داشت؟

بخوانید  معرفی برند معتبر کوکتل پدیکور با کیفیت و ارگانیک

در نهایت باید ببینید که سبک زندگی کدام کشور به شما و علایق شما نزدیک تر است. گزینه ای را انتخاب کنید که برای شما راحت تر است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×