» ایمپلنت » مینی ایمپلنت چیست ؟
مینی ایمپلنت
ایمپلنت

مینی ایمپلنت چیست ؟

آبان 29, 1402 30468

ایمپلنت را می‌توان به دو دسته ایمپلنت نرمال و مینی ایمپلنت تقسیم بندی کرد. تفاوت ایمپلنت نرمال و مینی ایمپلنت در قطر فیکسچر است. اگر به دلیل عدم وجود فضای کافی امکان استفاده از ایمپلنت نرمال وجود نداشته باشد از مینی ایمپلنت استفاده می‌کنند. تنها زمانی می‌توان از مینی ایمپلنت استفاده کرد که فشار زیادی روی دندان نیست.

ایمپلنت دندان

یکی از موارد بسیار مهمی که همواره دندانپزشکان به آن اشاره دارند پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت است. اگر جای خالی دندان با ایمپلنت پر نشود فشار از روی استخوان فک، در قسمت دندان کشیده شده برداشته می‌شود و در صورت نبود فشار بر روی استخوان فک، این استخوان به مرور زمان تحلیل می‌رود و چهره انسان در گذر زمان تغییر شکل می‌دهد. تحلیل استخوان فک باعث ضعیف شدن استخوان صورت می‌شود و مشکلات زیادی در پی دارد. از طرفی جویدن غذا سخت خواهد شد و بیماری‌های گوارشی برای شخص به وجود خواهد آمد.

مهم‌ترین دلیل استفاده از ایمپلنت دندان

به دلیل درگیر شدن ایمپلنت با استخوان فک و وارد آوردن فشار مستقیم به آن، ثبات استخوان فک حفظ شده و تغییری در استخوان صورت در سنین پیری ایجاد نخواهد شد. این مهم‌ترین دلیل برای پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت است. چنانچه قصد انجام درمان ایمپلنت را دارید و در جستجوی درمانگاه دندانپزشکی مناسب هستید، می‌توانید برای انجام ایمپلنت در رباط کریم به درمانگاه دندانپزشکی سیو واقع در رباط کریم، بلوار امام خمینی، ساختمان سعادت، طبقه بالای کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید و یا با شماره تلفن ۰۲۱۵۶۴۲۴۴۲۰ تماس حاصل نمایید.

بخوانید  آیا ورم صورت بعد از ایمپلنت طبیعی است؟

اجزای ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دارای اجزای مختلفی است و وجود هر کدام از آن‌ها برای داشتن یک دندان قوی در دهان لازم است. در ادامه به توضیح این اجزای مختلف خواهیم پرداخت.

  • فیکسچر: مهم‌ترین قسمت ایمپلنت است که با یک عمل جراحی کوچک درون استخوان فک قرار داده می‌شود و دیگر قسمت‌های ایمپلنت بر روی آن سوار می‌شوند. کل فشار وارده به دندان از طریق فیکسچر به استخوان فک وارد می‌شود.
  • اباتمنت: این قطعه از پایین به فیکسچر با پیچ محکم شده و از بالا به روکش چسبانده می‌شود. اباتمنت نقش واسط بین فیکسچر و روکش را ایفا می‌کند. وجود یک اباتمنت مناسب باعث قرارگیری صحیح روکش در جای خود است.
  • روکش: قسمت بالایی و تاج دندان که قابل مشاهده است. وجود یک روکش مناسب، غذا خوردن را برای افراد لذت‌بخش می‌کند.

قرار دادن فیکسچر داخل فک پیش‌نیازهایی دارد که باید مهیا باشد. به طور مثال استخوان فک باید مستحکم باشد که تشخیص آن بر عهده دندانپزشک است. همچنین شخص نباید بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای و یا قلبی داشته باشد. توجه داشته باشید که پودر استخوان در مواردی می‌تواند به استحکام بیشتر ایمپلنت کمک کند.

بخوانید  ایمپلنت دندان مادام‌العمر است!

مینی ایمپلنت چیست ؟

در مواردی که استخوان فک از لحاظ ابعاد و قطر، شرایط لازم برای قرار دادن ایمپلنت را نداشته باشد و ضخامت استخوان کمتر از حالت استاندارد باشد می‌توان از مینی ایمپلنت استفاده کرد. مینی ایمپلنت به ایمپلنت‌هایی گفته می‌شود که عرض آن کمتر از ایمپلنت نرمال باشد.

ایمپلنت نرمال قطری بین ۳٫۵ تا ۵ میلیمتر و مینی ایمپلنت قطری بین ۲٫۸ تا ۳٫۴ میلیمتر دارد. تشخیص استفاده از مینی ایمپلنت بر عهده دندانپزشک است. بر خلاف ایمپلنت نرمال در مینی ایمپلنت، برای اتصال فیکسچر به روکش، از قطعه واسط اباتمنت استفاده نمی‌شود و روکش به طور مستقیم به فیکسچر متصل می‌شود.

ایمپلنت

چه زمانی از مینی ایمپلنت استفاده می‌شود ؟

  • زمانی که فاصله بین دندان‌ها کم است
  • زمانی که قطر استخوان کم است

در این شرایط فضا برای استفاده از ایمپلنت نرمال وجود ندارد و باید از مینی ایمپلنت استفاده کرد. وقتی عرض ایمپلنت کم باشد مقاومت آن در برابر نیرو کم خواهد بود و در نتیجه احتمال شکستن ایمپلنت زیاد است. پس تنها زمانی که شرایط قرارگیری ایمپلنت معمولی وجود ندارد و فاصله بین دندان‌ها کم است و یا قطر استخوان ناچیز است از مینی ایمپلنت استفاده می‌شود. همچنین مینی ایمپلنت زمانی کاربرد دارد که فشار زیادی به دندان وارد نمی‌آید. یعنی از مینی ایمپلنت تنها برای دندان‌های قدامی پایین و یا لترال بالا استفاده می‌کنند که فشار روی آن کم و ناچیز است.

بخوانید  انواع ایمپلنت دندان

نحوه قراردهی مینی ایمپلنت

نحوه قرار دادن مینی ایمپلنت درون استخوان فک مانند ایمپلنت نرمال است و مراحل در هر دو یکسان است. در ضمن همه وسائلی که برای مینی ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود مخصوص به مینی ایمپلنت است و نیاز به تجهیزات جداگانه‌ای نسبت به ایمپلنت نرمال دارد. مراقبت‌های بعد از قرار دادن مینی ایمپلنت، مشابه ایمپلنت نرمال است.

مینی ایمپلنت دندان باعث حذف جراحی سنگین خواهد بود و با یک جراحی نسبتا راحت می‌توان آن را درون استخوان فک قرار داد. در صورتیکه هنوز در استفاده از مینی ایمپلنت شک دارید مقاله بهترین جایگزین دندان از دست رفته را مطالعه کنید.

در صورتی که تمایل دارید برای معاینه و انجام اعمال دندانپزشکی در رباط کریم اقدام کنید، درمانگاه دندانپزشکی سیو آماده خدمت رسانی به شما شهروند گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت وقت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱۵۶۴۲۴۴۲۰ تماس حاصل نمایید.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×