» ترمیم دندان » همه چیز در مورد دندان مصنوعی ثابت
دندان مصنوعی ثابت
ترمیم دندان

همه چیز در مورد دندان مصنوعی ثابت

فروردین 19, 1403 40225

استفاده از دندان مصنوعی ثابت، می‌تواند جایگزینی عالی برای دندان‌های از دست رفته باشد. به شرطی که قبل از اقدام به سفارش این دندان‌ها، بدانید که دندان مصنوعی ثابت چیست و چه خصوصیاتی دارد. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد دندان مصنوعی ثابت را برای شما شرح بدهیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

دندان مصنوعی ثابت چیست؟

دندان‌ مصنوعی ثابت در واقع یکی از انواع دندان مصنوعی است که در بافت لثه شما قرار می‌گیرند و به‌طور کامل در آن تثبیت می‌شوند. به همین خاطر است که به این نوع پروتزها، دندان مصنوعی ثابت گفته می‌شود.

دندان مصنوعی ثابت یا همان اوردنچر که از یک بخش تیتانیومی (فلزی) و یک بخش سرامیکی به عنوان روکش تشکیل شده است. این ایمپلنت‌ها به طور کامل در لثه جایگذاری می‌شوند و می‌توانند مانند یک دندان طبیعی به نظر برسند. تمامی مراحل مربوط به نصب دندان مصنوعی، توسط دندانپزشک انجام می‌شود و می‌تواند تاثیر زیادی روی زیبایی دندان‌ها و خط لبخند شما داشته باشد.

بخوانید  لمینت چه فرقی با کامپوزیت دارد؟

کاشت دندان مصنوعی ثابت چگونه در لثه جایگذاری می‌شود؟

دندان مصنوعی ثابت یا ایمپلنت دندانی متشکل از سه بخش اصلی است که در مراحل مختلف در لثه نصب می‌شوند.

مرحله اول: کشیدن دندان و کاشت فیکسچر

اولین مرحله برای نصب دندان مصنوعی، خارج کردن ریشه دندان قدیمی است. چرا که جایگزین ریشه یک جسم فلزی است که می‌تواند به‌خوبی با استخوان لثه همخوانی پیدا کند و به عبارتی در آن تثبیت شود. پس از نصب جسم فلزی درون لثه، باید اجازه داد تا بافت لثه ترمیم شده و جسم فلزی در استخوان جوش بخورد.

مرحله دوم: قالب‌گیری

پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه می‌توان مراحل قالب گیری را برای نصب روکش سرامیکی روی دندان مصنوعی ثابت انجام داد. لابراتوار می‌تواند، یک روکش سرامیکی بسیار باکیفیت که دوام عالی دارد را بسازد.

مرحله سوم: نصب روش‌ها بر پایه های ایمپلنت

پس از آماده سازی روکش‌ها، دندانپزشک پروتز را روی پایه‌های کاشته شده در فک شما شما تثبیت می‌کند.

آیا امکان جویدن غذا با دندان مصنوعی ثابت وجود دارد؟

یکی از سوالات رایجی که از سوی افراد در مورد دندان مصنوعی ثابت پرسیده می‌شود، این است که آیا می‌توانند با این دندان مصنوعی به خوبی غذا میل کنند؟

بخوانید  جرمگیری و بروساژ یک اقدام ساده با نتایج شگفت‌انگیز

جواب بله است. دندان مصنوعی ثابت اگر به‌درستی در لثه ساخته شده باشد و از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد، می‌تواند برای جویدن غذا مانند دندان معمولی مورد استفاده قرار گیرد و هیچ تفاوتی وجود ندارد.

راه‌های مراقب از کاشت دندان مصنوعی ثابت چیست؟

شما می‌توانید مانند دندان‌های معمولی خودتان از دندان مصنوعی مراقبت کنید.

 • آن‌ها را مسواک بزنید.

 • همچنین در صورت نیاز می‌توانید دهانشویه‌های مختلف را برای جلوگیری از تشکیل پلاک روی دندان‌های مصنوعی و طبیعی خودتان، مورد استفاده قرار دهید.

همه چیز در مورد دندان مصنوعی ثابت

مزایای کاشت دندان مصنوعی ثابت چیست؟

استفاده از دندان مصنوعی ثابت می‌تواند نسبت به زمانی که از دندان مصنوعی متحرک استفاده می‌کنید، مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. به ویژه اینکه دندان‌های مصنوعی متحرک برای بازه‌های سنی پایین قابل استفاده نیستند و باید از روش‌های بهتری برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته کمک گرفت. از جمله مزایای دندان مصنوعی ثابت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام و دوام زیاد

 • ایجاد احساس بهتر در حین جویدن

 • عدم تحریک لثه و سایر دندان‌ها

 • امکان مراقبت از آن‌ها مانند دندان‌های طبیعی

 • افزایش استحکام استخوان فک و لثه

 • دارای دوام بالا

بخوانید  کشیدن دندان عقل با لیزر چگونه است؟

دندان مصنوعی ثابت چقدر دوام می‌آورد؟

طول عمر دندان مصنوعی ثابت یا اوردنچر بستگی به نکات مراقبتی دارد که رعایت می‌کنید. اگر می‌خواهید طول عمر دندان‌های مصنوعی خودتان را افزایش دهید، باید هر روز از آن‌ها مراقبت کنید. اگر به نکات مراقبتی توجه داشته باشید، طول عمر این دندان‌ها حتی به ۲۰ سال نیز می‌رسد.

هزینه دندان مصنوعی ثابت

قیمت دندان مصنوعی ثابت، براساس فاکتورهای متعددی تعیین شود. در ادامه عوامل موثر بر قیمت دندان مصنوعی ثابت را آورده‌ایم:

 • نوع برند ایمپلنت انتخاب شده

 • مرکز درمانی که این کار را انجام می‌دهد

 • برند پروتز مورد استفاده

 • تعداد پایه‌های ایمپلنت کاشته شده

در این مقاله در پاسخ به سوال دندان مصنوعی ثابت چیست؟ توضیحاتی را به شما ارائه کردیم. این دندان‌های مصنوعی در واقع همان ایمپلنت‌های دندانی هستند که امکان جابجایی آن‌ها وجود ندارد. به همین خاطر به آن‌ها دندان مصنوعی ثابت گفته می‌شود.

منبع: دندانپزشکی میخک

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×