» بهداشت و سلامت دندان » ویژگی‌های یک خمیردندان خوب چیست؟
خمیر دندان
بهداشت و سلامت دندان

ویژگی‌های یک خمیردندان خوب چیست؟

شهریور 27, 1402 130674

رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری است؛ دندان‌های سالم در زیبایی لبخند و بالابردن اعتمادبه‌نفس شما تاثیر گذار هستند. از طرف دیگر با دندان‌های سالم می‌توانید غذا را به راحتی بجوید و دستگاه گوارش سالم‌تری داشته باشید. مسواک زدن و استفاده از بهترین خمیر دندان برای رعایت بهداشت دهان و دندان از اقدامات ضروری جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان است.

در این مطلب قصد داریم اطلاعات دقیقی درباره ویژگی‌های خمیر دندان خوب در اختیار شما قرار دهیم.

انواع خمیر دندان بر اساس کاربرد

خمیر دندان انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی دارند و برای افراد خاصی مناسب هستند. بر این اساس می‌توانیم انواع خمیر دندان از لحاظ کاربرد را به موارد زیر دسته‌بندی کنیم.

 • خمیر دندان سفید کننده

 • خمیر دندان زغالی

 • خمیر دندان ضد پلاک و ضد جرم

 • خمیر دندان ارتودنسی

 • خمیر دندان کودک

 • خمیر دندان دندان‌ها و لثه‌های حساس

 • خمیر دندان بوی بد دهان

بخوانید  جرم گیری دندان چیست و آیا احساس درد دندان بعد از جرم گیری دندان ها طبیعی است ؟

ویژگی‌های بهترین خمیر دندان چیست؟

برای حفظ سلامت دندان‌ها لازم است خمیر دندان مناسبی را تهیه کنید. موارد زیر ویژگی‌های بهترین خمیر دندان است.

 • عدم آسیب به مینای دندان

 • پیشگیری از پوسیدگی دندان و دارا بودن خاصیت جرم‌زدایی و ضد پلاک بودن

 • افرایش میزان بزاق دهان

 • عدم وجود مواد شیرین‌کننده در خمیر دندان

 • دارابودن تایید ADA

 • قیمت و بسته‌بندی مناسب خمیر دندان

 • وجود فلوراید در ترکیبات خمیر دندان؛ البته خمیر دندان کودکان باید فاقد فلوراید باشد.

ویژگی‌های یک خمیردندان خوب چیست؟

اهمیت وجود فلوراید در ترکیبات خمیر دندان چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خمیر دندان خوب و مناسب، دارا بودن فلوراید است. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در محافظت از مینای دندان‌ها تاثیر بسیاری دارد و موجب کاهش میزان پوسیدگی دندان و افزایش استحکام آن می‌شود.

خمیردندان‌های طبیعی فاقد فلوراید هستند و با استفاده از ترکیبات طبیعی ساخته می‌شوند. با توجه به تاثیر بسیار زیاد فلوراید در سلامت دندان‌ها، برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان و حفظ زیبایی و سلامت دندان‌ها بهتر است خمیر دندان طبیعی را با خمیردندان حاوی فلوراید جایگزین کنید.

البته باید دقت داشته باشید حتی اگر بهترین و مناسب‌ترین خمیر دندان را تهیه کنید، اما روزانه سه مرتبه مسواک نرنید یا با روش صحیح مسواک زدن آشنا باشید، درگیر پوسیدگی دندانی می‌شوید.

بخوانید  آیا می دانید کیست دندان، آژیر خطر است؟

اهمیت درج ویژگی‌های خمیر دندان روی بسته‌بندی آن

یک از نکات مهمی که برای انتخاب بهترین خمیر دندان باید به آن توجه داشته باشید، اطلاعاتی است که روی بسته‌بندی درج شده است. لازم است روی جعبه خمیر دندان، مشخص شده باشد که این خمیر دندان مخصوص بزرگسالان است یا کودکان؛ همچنین لازم است اطلاعاتی درباره وجود طعم دهنده‌ها و شیرین‌کننده‌ها در خمیر دندان روی بسته‌بندی درج شود.

انتخاب بهترین خمیر دندان با مشورت پزشک

با توجه به اینکه ویژگی‌های دندان‌های افراد مختلف و بالطبع نیاز آن‌ها با هم متفاوت است، لازم است برای انتخاب مناسب‌ترین خمیر دندان از پزشک مشورت بگیرید.

ویژگی‌های یک خمیردندان خوب چیست؟

 • به طور مثال کسی که لمینیت یا کامپوزیت انجام داده، برای افزایش طول عمر و ماندگاری دندان‌ها، باید از خمیر دندانی استفاده کند که رنگدانه‌های غذا را از بین ببرد، اما در عین حال حاوی رنگدانه‌ای نباشد. همچنین مناسب‌ترین خمیر دندان برای کسانی که کامپوزیت یا لمینت انجام داده‌اند، خمیر دندانی است که فاقد مواد سفیدکننده باشد؛ زیرا جوش شیرین و هیدروژن پراکسید موجود در آن دندان‌ها را خراب می‌کند.

 • همچنین کسانی که التهاب لثه دارند، نمی‌توانند از همه خمیردندان‌های موجود در بازار استفاده کنند. بهترین خمیر دندان برای کسانی که لثه‌های ملتهبی دارند، خمیر دندان‌های حاوی تریکلوزان است. تریکلوزان ترکیب موثری است که التهاب لثه را کاهش می‌دهد.

 • خمیر دندان‌هایی که حاوی استرانسیوم استات، پتاسیم نیترات و استانرانسیوم کلراید باشند هم، مناسب‌ترین خمیر دندان برای کسانی هستند که دندان‌های حساس دارند. این خمیردندان‌ها در توبول‌های عاجی رسوب می‌کنند و پایانه‌های عصبی درون آن‌ را مسدود می‌کنند. بنابراین درد دندان‌های حساس کاهش پیدا می‌کند. بهتر است بدانید این خمیر دندان‌ها کف زیادی ندارند. اما به معنی بی‌کیفیت بودن خمیر دندان نیست.

بخوانید  همه چیز درباره درمان رشد فک

سخن آخر

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده نکردن از مسواک و خمیر دندان مناسب، موجب ایجاد پوسیدگی دندان می‌شود و هزینه‌های ترمیم و بازسازی دندان‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین دندان خراب زیبایی چهره و لبخند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات دقیقی درباره ویژگی‌های بهترین خمیر دندان در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از سلامت دندان‌های خود مراقبت کنید.

منبع: شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×