» سلامت پوست و مو » چه زمانی خارش بدن خطرناک است
چه زمانی خارش بدن خطرناک است
سلامت پوست و مو

چه زمانی خارش بدن خطرناک است

اسفند 20, 1402 150685

خارش بدن ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند الرژی، التهاب، عفونت، خشکی پوست و … باشد. برخی از این علائم ممکن است نشانه بیماری‌های جدی باشند. به طور کلی، اگر خارش شدید و پایدار برای چند روز یا هفته‌ها ادامه داشته باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر با خارش علائم دیگری مانند تورم، درد، قرمزی، پوست خشک و ترشحات دیگر همراه شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه بیماری‌های خطرناکی باشد.

خارش بدن می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند الرژی، عفونت، اختلالات ایمنی، بیماری‌های پوستی، عوامل تحریک کننده مانند مواد شیمیایی و فیزیکی، داروها و … باشد. برخی از بیماری‌هایی که ممکن است با خارش بدن همراه باشند عبارتند از:

 • پسوریازیس: بیماری پوستی است که با خارش و تشدید کننده شدن لکه‌های پوستی همراه است.
 • اگزما: بیماری پوستی است که با خارش شدید، قرمزی و ترشحات پوستی همراه است.
 • عفونت‌های قارچی: برخی از عفونت‌های قارچی مانند کاندیدیازیس (عفونت قارچی در ناحیه تناسلی) با خارش بدن همراه هستند.
 • عفونت‌های باکتریایی: برخی از عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت های پوستی باکتریایی با خارش همراه هستند.
 • اختلالات کبدی: برخی از اختلالات کبدی مانند هپاتیت و سیروز با خارش بدن همراه هستند.
 • سرطان: برخی از سرطان‌های پوستی مانند کارسینوم با سلول‌های سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) با خارش همراه هستند.
بخوانید  با بهترین روغن و کرم جوانه گندم و خواص شگفت انگیز درمانی و زیبایی آن بیشتر آشنا شوید

در کل، اگر خارش بدن شما شدید و پایدار برای چند روز یا هفته‌ها ادامه داشته باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود ؟

کمبود ویتامین‌های مختلف می‌تواند بر روی سلامت پوست و بافت‌های پوستی تأثیر بگذارد و به علت خارش بدن شدید در برخی موارد منجر شود. به طور کلی، ویتامین‌هایی که بر روی سلامت پوست تأثیر مثبت دارند، شامل ویتامین‌های A، C، D، E و B-complex می‌شوند.

به عنوان مثال، کمبود ویتامین A می‌تواند به خشکی پوست و بروز خارش بدن منجر شود. همچنین، کمبود ویتامین C می‌تواند به خشکی پوست، ترک‌های پوستی و خارش بدن منجر شود. ویتامین‌های B-complex همچنین می‌توانند بر روی سلامت پوست تأثیر بگذارند و کمبود آن‌ها ممکن است به خارش پوستی و ریزش مو منجر شود.

معمولاً، کمبود ویتامین‌ها به تنهایی عامل اصلی خارش بدن نیستند و عوامل دیگری مانند عفونت‌ها، بیماری‌های پوستی و تحریک‌کننده‌های شیمیایی و فیزیکی ممکن است نقش مهمی در بروز خارش داشته باشند. به هر حال، برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از بروز کمبود ویتامین‌ها، توصیه می‌شود که یک رژیم غذایی سالم و متنوع با مصرف مناسب از ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگر را رعایت کنید. در صورتی که خارش بدن شما شدید و پایدار باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

بخوانید  رفع چین و چروک های صورت با کلاژن درمانی و 6 روش کلاژن سازی پوست در خانه

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود ؟

چه غذاهایی باعث خارش پوست میشود؟

مصرف برخی غذاها می‌تواند بر روی سلامت پوست تأثیر منفی داشته باشد و به علت بروز خارش پوستی در برخی افراد موثر باشد. در زیر، برخی از غذاهایی که به خارش پوستی منجر می‌شوند، آورده شده است:

 1. مواد شیرین: مصرف مواد شیرین مانند شکر، عسل، شیره و … می‌تواند به بروز خارش پوستی در برخی افراد منجر شود.
 2. غذاهایی که حساسیت‌های غذایی را تحریک می‌کنند: برخی از غذاهایی که حساسیت‌های غذایی را تحریک می‌کنند، مانند میگو، ماهی، سویا، گندم و … می‌توانند به خارش پوستی منجر شوند.
 3. غذاهایی که حاوی تندی‌ها هستند: مصرف غذاهایی که حاوی تندی‌هایی مانند فلفل سیاه، فلفل قرمز، سیر و … هستند، می‌تواند به بروز خارش پوستی در برخی افراد منجر شود.
 4. نوشیدنی‌های الکلی: مصرف نوشیدنی‌های الکلی مانند شراب، بیر و … می‌تواند به بروز خارش پوستی در برخی افراد منجر شود.
 5. غذاهایی که حاوی رنگ‌ها، مواد نگهدارنده و مواد شیمیایی هستند: برخی از غذاهایی که حاوی رنگ‌ها، مواد نگهدارنده و مواد شیمیایی هستند می‌توانند به بروز خارش پوستی در برخی افراد منجر شوند.

برای جلوگیری از بروز خارش پوستی، توصیه می‌شود که رژیم غذایی سالم و متنوعی را رعایت کرده و از مصرف غذاهایی که به خارش پوستی منجر می‌شوند، به‌طور موقت کاهش دهید. در صورت بروز خارش پوستی شدید و پایدار، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

بخوانید  معرفی کلینیک تخصصی کاشت مو دکتر رابط

چه غذاهایی باعث خارش پوست میشود؟

علت خارش بدن در شب چیست؟

خارش بدن در شب ممکن است به دلیل عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 1. الرژی: الرژی یکی از علل شایع خارش بدن در شب است. در افراد حساس به آلرژن‌های مختلف از جمله گرده‌های گیاهان، مواد غذایی، حیوانات خانگی و غیره، ممکن است در شب خارش پوستی شدیدتری تجربه کنند.
 2. عفونت‌های پوستی: برخی از عفونت‌های پوستی مانند عفونت قارچی، عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی می‌توانند با خارش پوستی در شب همراه باشند.
 3. خشکی پوست: پوست خشک می‌تواند باعث خارش بدن در شب شود. خشکی پوست معمولاً در فصل‌های سرد سال رخ می‌دهد یا به دلیل استفاده از صابون‌ها و مواد شوینده قوی ممکن است ایجاد شود.
 4. تحریک‌کننده‌های شیمیایی: استفاده از تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند پارفوم‌ها، لوسیون‌ها و صابون‌های حاوی مواد شیمیایی ممکن است با خشکی پوست همراه شده و باعث خارش بدن در شب شود.
 5. استرس و اضطراب: استرس و اضطراب ممکن است با خارش بدن در شب همراه باشد. این مسئله به دلیل تأثیرات استرس بر سیستم ایمنی و فعالیت هورمونی در بدن است.

در هر صورت، در صورت بروز خارش شدید و پایدار در شب، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

بخوانید  بهترین روش اصلاح صورت بدون درد

خارش بدن در شب

برای خارش بدن چه بخوریم ؟

برای کاهش خارش بدن، مصرف برخی مواد غذایی مفید می‌تواند مفید باشد. در زیر، برخی از غذاها و مواد مغذی مفید برای کاهش خارش بدن آورده شده است:

 1. غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان: غذاهایی مانند سبزیجات، میوه‌ها، توت‌ها، آلوئه ورا و … که حاوی آنتی‌اکسیدان هستند، می‌توانند به کاهش التهاب پوست و خارش بدن کمک کنند.
 2. ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳: ماهی‌هایی مانند ماهی سالمون، ماهی تن، ماهی ماکرل و … که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، می‌توانند به کاهش التهاب پوست و خارش بدن کمک کنند.
 3. غذاهای حاوی پروبیوتیک: غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست، کفیر، جوانه گندم و … به بهبود عملکرد سیستم گوارش و کاهش خارش بدن کمک می‌کنند.
 4. میوه‌های حاوی ویتامین C: میوه‌هایی مانند پرتقال، توت فرنگی، توت سیاه و … که حاوی ویتامین C هستند، می‌توانند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کنند.
 5. مواد غذایی حاوی روی: مواد غذایی حاوی روی مانند گردو، بادام، برنج قهوه‌ای و … می‌توانند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کنند.

توصیه می‌شود در کنار مصرف این غذاها، رژیم غذایی سالم و متنوعی را رعایت کرده و از مصرف غذاهایی که به خارش پوستی منجر می‌شوند، به طور موقت کاهش دهید. همچنین، در صورت بروز خارش شدید و پایدار، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

بخوانید  برای درمان فوری آفتاب سوختگی صورت چی خوبه؟

برای خارش بدن چه قرصی بخوریم ؟

منصوح می‌شود قبل از مصرف هر نوع قرصی برای کاهش خارش بدن، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا علت خارش بدن شما را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند. زیرا دلایل خارش پوست متنوع هستند و درمان آن بستگی به علت آن دارد.

بسته به علت خارش بدن، پزشک ممکن است شما را به مصرف قرص‌های ضد هیستامین، قرص‌های ضد التهاب، قرص‌های ضد آلرژی، قرص‌های ضد قارچ و یا قرص‌های دیگر ارجاع دهد. اما همانطور که گفته شد، تنها پزشک شما می‌تواند داروی مناسب را برای شما تجویز کند و مشورت با پزشک قبل از مصرف هر نوع دارویی بسیار مهم است.

بهترین روغن برای خارش پوست چیست ؟

برای کاهش خارش پوست، بسیاری از روغن‌های طبیعی می‌توانند مفید باشند. در زیر، برخی از روغن‌های مفید برای کاهش خارش پوست آورده شده است:

 1. روغن بادام: روغن بادام به دلیل حاوی ویتامین E و عناصر ریزمغذی مفید، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 2. روغن جوجوبا: روغن جوجوبا به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی خود، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 3. روغن نارگیل: روغن نارگیل به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی‌باکتریالی خود، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 4. روغن آووکادو: روغن آووکادو به دلیل حاوی اسید چرب امگا ۳، ویتامین E و گلیسرین، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 5. روغن زیتون: روغن زیتون به دلیل حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌های مفید، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
بخوانید  معرفی بهترین ماسک روشن کننده پوست خانگی با طرز تهیه 8 ماسک روشن کننده

توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر نوع روغن برای کاهش خارش پوست، با پزشک خود مشورت کنید تا علت خارش پوست بدن شما را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند. همچنین، در صورت بروز حساسیت یا عوارض جانبی، استفاده از هر نوع روغن باید متوقف شود.

بهترین روغن برای خارش پوست چیست ؟

بهترین میوه برای خارش پوست

مصرف برخی از میوه‌ها می‌تواند به کاهش خارش پوست کمک کند. در زیر، برخی از میوه‌های مفید برای کاهش خارش پوست آورده شده است:

 1. آلوئه ورا: آلوئه ورا به دلیل خواص ضد التهابی، ضد قارچی و آنتی‌باکتریالی خود، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 2. توت‌ها: توت‌ها به دلیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفید مانند ویتامین C، می‌توانند به کاهش التهاب پوست و خارش بدن کمک کنند. توت‌فرنگی، توت سیاه، توت قرمز و توت خشک از جمله توت‌های مفید هستند.
 3. میوه‌های حاوی ویتامین C: میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی، ترشی، گوجه فرنگی و … که حاوی ویتامین C هستند، می‌توانند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش پوست کمک کنند.
 4. موز: موز به دلیل حاوی پتاسیم، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های مفید، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش بدن کمک کند.
 5. خرمالو: خرمالو به دلیل حاوی ویتامین C، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های مفید، می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش خارش پوست کمک کند.
بخوانید  5 سایت پوست و مو در ایران و جهان مخصوص بانوان

توصیه می‌شود در کنار مصرف این میوه‌ها، رژیم غذایی سالم و متنوعی را رعایت کرده و از مصرف مواد غذاییی که به خارش پوستی منجر می‌شوند، به طور موقت کاهش دهید. همچنین، در صورت بروز خارش شدید و پایدار، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×