» سلامت و پزشکی » چه چیزهایی برای ارتودنسی ضرر دارد ؟
چه چیزهایی برای ارتودنسی ضرر دارد ؟
سلامت و پزشکی - مقالات

چه چیزهایی برای ارتودنسی ضرر دارد ؟

دی 18, 1402 220319

ارتودنسی یکی از روش های درمانی مرسوم برای حل مشکلات دهان و دندان است که استفاده زیادی از آن می شود. با این حال کسانی که ارتودنسی انجام می دهند باید بعضی از مراقبت ها را بیشتر کنند تا در این مورد دچار آسیب های متعدد نشوند. انجام برخی از کارها و عادات نامناسب می تواند برای ارتودنسی شما تاثیرات منفی داشته باشد پس حتما این موضوع را جدی بگیرید. برای اینکه اطلاع بهتری از موارد آسیب زننده داشته باشید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

تاثیر مخرب دخانیات بر روی ارتودنسی

مصرف دخانیات می تواند آسیب های زیادی در پی داشته باشد که بهتر است هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از افراد سوال می کنند که آیا قلیان برای ارتودنسی ضرر دارد؟ اگر شما نگاهی به دندان های فرد سیگاری و قلیانی بیندازید جواب سوال خود را خواهید گرفت. مصرف دخانیات باعث می شود که دندان های شما زرد رنگ شود و اگر مراقبت لازم را انجام ندهید، در آینده ای نزدیک به صورت کامل پوسیده می شود. دود سیگار برای دندان های ارتودنسی شده بسیار مضر است و باعث ایجاد خرابی و زرد شدن دندان ها می شود پس از آن دوری کنید.

بخوانید  چرا باید از مشاوره آنلاین پزشکی استفاده کنیم؟

جویدن آدامس؛ یکی دیگر از مضرات برای ارتودنسی

در صورتی که شما دندان های خود را به تازگی اردتودنسی کرده اید، باید به برخی از اصول پایبند باشید. یکی از کارهای ممنوعه در هنگام ارتودنسی،‌ استفاده از آدامس است که متاسفانه توسط بسیاری از افراد انجام می شود. زمانی که سیم ارتودنسی در داخل دهان شما است،‌ احتمال دارد که آدامس در میان آن گیر کند و به زیر بریس دندانی برود. در این حالت ذراتی از آدامس در آن قسمت باقی می مانند و با گذشت زمان باعث ایجاد آلودگی در آن نقطه خواهند شد. از همین رو شما باید از جویدن آدامس در این دوره خودداری کنید تا روند درمان شما به صورت کامل به اتمام برسد. با این حال هنوز برخی افراد می پرسند که آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد که بدون شک جواب آن مثبت خواهد بود.

آیا ارتودنسی برای دندان ضرر دارد؟

به صورت کلی ارتودنسی یک روش درمانی است که برای بهبود دندان‌ها استفاده می شود. از همین رو این روش نمی تواند برای دندان های شما ضرری داشته باشد. البته در طول مدت زمان ارتودنسی شخص باید مراقبت های بهداشتی خود را چند برابر کند. در صورتی که شما این موارد بهداشتی را رعایت کنید مشکلی به وجود نمی آید.

بخوانید  نحوه محاسبه مالیات پزشکان و دندان پزشکان 1402

ارتودنسی برای بارداری ضرر دارد؟

 ارتودنسی کردن دندان ها  ارتباط زیادی با بارداری ندارد و به همین جهت برخی از افراد در این  دوران نیز این کار را انجام می دهند. از آنجایی که در دوران حاملگی مادران دغدغه های زیادی دارند، بهتر است که انجام ارتودنسی را به تاخیر بیندازند تا بعدا با خیال راحت به وضعیت دندان های خود رسیدگی کنند. برای اطمینان از این موضوع می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد دانستنی های بارداری میتوانید به لینک مورد نظر در سایت مراجعه کنید.

آیا ارتودنسی باعث تغییر فرم بینی می شود؟

برخی از افراد از تغییر فرم بینی خود بعد از انجام ارتودنسی خبر داده اند. زمانی که شما ارتودنسی می کنید، حالت کلی فک و دندان ها دچار تغییراتی خواهد شد. زمانی که موقعیت قرارگیری این قسمت ها عوض می شود،‌ احتمال دارد که موقعیت بینی نیز کمی با تغییر همراه باشد که البته مقدار آن زیاد نیست. از همین رو بسیاری از افراد در کنار ارتودنسی از عمل زیبایی بینی هم استفاده می کنند.

آیا ارتودنسی باعث تحلیل ریشه دندان می شود؟

زمانی که شما ارتودنسی انجام می دهید، یک شی خارجی به نام واریس بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت. در این حالت میزان دسترسی شما به دندان ها کمتر از حالت عادی خواهد بود. همین مورد می تواند باعث ایجاد یک فضای مناسب برای رشد باکتری ها شود. در صورتی که دقت لازم صورت نگیرد، احتمال تحلیل ریشه دندان هم وجود دارد. خوشبختانه اگر تمامی اصول بهداشتی را رعایت کنید هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. حال که متوجه شدید آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود یا نه، بهتر است که شما هم از این روش درمانی استفاده کنید.

بخوانید  اورولوژی چیست؟ و دکتر اورولوژیست کیست؟

آیا پستانک ارتودنسی ضرر دارد؟

نوزادان عادت به مکیدن دارند که این میل به صورت طبیعی برای استفاده از شیر مادر در آن‌ ها ایجاد شده است. حال وقتی که کودک بزرگتر می شود،‌ باید این عادت را کم کم کنار بگذارد. مکیدن بیش از حد انگشتان یا پستانک باعث می شود که دندان ها از فرم طبیعی خود خارج شوند و ظاهر بدی به خود بگیرند. پستانک ارتودنسی مانع از ایجاد این آسیب در کودکان خواهد شد. با توجه به این موارد، استفاده از پستانک ارتودنسی هیچ ضرری برای کودکان ندارد ولی بهتر است که برای طولانی مدت در دهان آنها باقی نماند. با این حال این موضوع خیلی نگران کننده نیست و می توانید از این وسیله برای آرام کردن کودکتان استفاده کنید.

آیا اردتودنسی صدا را تغییر می دهد؟

برای اینکه شما بتوانید به خوبی صحبت کنید، باید دندان های سالمی داشته باشید. زمانی که یک یا چند دندان در فرد دچار آسیب می شوند، تن صدای شخص نیز عوض خواهد شد. با توجه به اینکه شما در ارتودنسی یک شی خارجی را در داخل دهان خود می گذارید،‌ به طور قطع تغییر صدای اندکی رخ می دهد. البته میزان این تغییر به قدری نیست که همه افراد متوجه آن شوند. فراموش نکنید که روش انجام ارتودنسی و نوع آن نیز بر این موضوع تاثیرگذار است. برای اینکه بعد از ارتودنسی صدای شما زیاد تغییر نکند، بهتر است که درمان خود را نزد یک متخصص و کاربلد انجام دهید.

بخوانید  مهم ترین تاثیر نگهداری گیاهان برای سلامت ما چیست ؟

چه چیزهایی برای ارتودنسی ضرر دارد ؟

سخن آخر

در صورتی که شما به تازگی ارتودنسی کرده اید، باید میزان مراقبت از دندان های خود را تا چند برابر افزایش دهید. همچنین خوردن مواد غذایی سفت و شکستن آجیل با دندان در این دوران ممنوع است. در طول این دوره باید مصرف دخانیات را نیز به کمترین حد ممکن برسانید تا از آسیب های بیشتر در این مورد در امان باشید. چنانچه تمامی موارد گفته شده را به صورت دقیق رعایت کنید، ظرف مدت زمان کوتاهی تمامی مشکلات را پشت سر خواهید گذاشت.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×