» ایمپلنت » کاشت ایمپلنت دندان راهی دائمی برای بی دندانی
ایمپلنت دندان - تصویر 1
ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان راهی دائمی برای بی دندانی

بهمن 3, 1402 80589

با فراهم شدن امکان کاشت ایمپلنت دندان، تحولی بزرگ در درمان های دندانپزشکی به وجود آمده است. امروزه ایمپلنت به عنوان راه حلی دائمی برای جبران دندان های از دست رفته می باشد.

کاشت ایمپلنت دندان فرایندی اختصاصی است که باید توسط متخصص ایمپلنت به خوبی انجام گیرد. امروزه مراکز معتبری اقدام به ارائه این روش درمانی می نمایند که کیفیت کاشت متفاوتی را می توانند ارائه دهند. کاشت دندان دارای اهمیت بالایی است و هر کلینیک دندانپزشکی باید به صورت تخصصی این روش درمانی را ارائه دهد، زیرا درمان ایمپلنت متقاضیان فراوانی دارد

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی از پایه های تیتانیومی یا سرامیکی بوده که به همانند ریشه دندان درون لثه و استخوان فک بیمار جایگذاری می شوند. پایه ایمپلنت نقش ریشه دندان از دست رفته را بازی می کند. جنس ایمپلنت به صورتی است که می تواند با سیستم دهان و دندان افراد سازگاری داشته باشد و هیچ گونه عوارضی برای بیماران نخواهد داشت.

با کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک بیمار، با گذر زمان اتصال محکم و قوی بین پایه ایمپلنت و استخوان فک برقرار می گردد. در مرحله بعدی برای پایه کاشته شده ایمپلنت، روکش تهیه شده و بر روی آن نصب می گردد. دقت داشته باشید که یک دندانپزشک عمومی قادر به درمان ایمپلنت نخواهد بود، باید متخصص ایمپلنت، پایه ایمپلنت را درون استخوان فک بیمار جایگذاری کند و در صورت نیاز به درمان های تکمیلی نیز اقدام نماید.

بخوانید  کاشت دندان و ایمپلنت دندان طبیعی

بکارگیری بهترین روش ها برای کاشت دندان، بهترین برندهای ایمپلنت و درمانی های مورد نیاز برای افراد با شرایط متفاوت بر عهده متخصص ایمپلنت است. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که مراقبت های لازم از طرف بیمار می تواند بر کیفیت و درصد موفقیت این روش درمانی تاثیر فراوان داشته باشد.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

درمان کاشت دندان، روشی موفق برای جبران بی دندانی است. اگر شخصی دندان های خود را از دست داده باشد، بهترین روش برای جبران دندان های از دست رفته، ایمپلنت است. در حالت کلی می توان درمان ایمپلنت را روشی موفق برای افراد در سنین مختلف دانست.

معمولا محدودیتی برای استفاده از درمان ایمپلنت وجود ندارد و تمامی اشخاصی که دندان های خود را از دست داده باشند می توانند از این روش درمانی برای خود استفاده نمایند. اما در برخی از افراد مشکلات دیگری نظیر وجود دارد، به عنوان مثال برخی از افراد دچار بیماری پوکی استخوان هستند و حجم استخوان کافی در فک ندارند. ایمپلنت در این گونه افراد دارای شرایط خاص خود است. باید درمان هایی نظیر پیوند استخوان برای آن ها در نظر گرفته شود.

بخوانید  ایمپلنت All On 4 و تفاوت آن با ایمپلنت معمولی در چیست؟

ایمپلنت دندان - تصویر 2

یا در مورد بیماران قلبی و عروقی، بیماران با دیابت و … باید تمامی جهات درمان با توجه به شرایط بیماران انتخاب گردد. بیماران دیابتی باید قند کنترل شده داشته باشند و با تشخیص متخصص قادر به درمان خواهند بود.

قبل از کاشت دندان باید چه کنیم؟

درمان ایمپلنت به صورت چند مرحله ای است که باید فرد قبل از درمان آمادگی های لازم را داشته باشد، اولین گام برای کاشت موفق دندان، بررسی های قبل از درمان است که دندانپزشک با توجه به آن ها، بهترین روش های درمانی را انتخاب می نماید.

برخی از افراد از بیماری های مختلفی رنج می برند، این گونه افراد باید مشکل خود را با دندانپزشک مطرح نمایند و در صورت مصرف داروهای خاص، لیستی از داروها و مکمل هایی که مصرف می کنند را به دندانپزشک خود بدهند، تا دندانپزشک براساس آن ها درمان را در پیش گیرد. به عنوان مثال برخی از افراد از رقیق کننده های خون استفاده می کنند، در این گونه افراد باید دندانپزشک مطلع گردد تا با هماهنگی مراقبت های اولیه صورت گیرد که آیا نیاز به قطع مصرف داروها قبل از انجام عمل ایمپلنت است یا خیر.

بخوانید  معرفی انواع ایمپلنت + معرفی دندانپزشکی برای کاشت ایمپلنت

قبل از درمان، دندانپزشک بررسی های لازم را بر روی سیستم دهان و دندان افراد صورت می دهد، او به حجم استخوان موجود در فک بیمار توجه خاصی می نماید، زیرا لازمه موفقیت در کاشت دندان داشتن حجم استخوان فک کافی است، در صورت نقص در این مورد، دندانپزشک درمان هایی نظیر پیوند استخوان را در نظر مسیس گیرد. لازم به ذکر است که درمان های پیوند استخوان با مواد هماهنگ با سیستم دهان و دندان افراد صورت می گیرد.

یا در مورد افراد با مشکلات سینوسی، باید درمان های سینوس لیفت صورت گیرد. اگر دندانی در فک بالای بیمار کشیده شود و مدت زمان طولانی بگذرد، سینوس ها رشد نموده و بدین ترتیب حجم استخوان در فک بالا کاهش می یابد. در این گونه افراد با درمان سینوس لیفت می توان مشکلات این چنینی را برطرف نمود.

برای بررسی های قبل از درمان، بهره گیری از تجهیزات نوین نظیر فناوری های دیجیتال می تواند بسیار کمک کننده باشد، زیرا با تصویربرداری های سه بعدی فراهم شده با فناوری های نوین، امکان تهیه فهرست مناسبی از شرایط دندانی فرد وجود دارد و بر این مبنا دندانپزشک می تواند روش درمانی را اصلاح نماید. تنها متخصص ایمپلنت حرفه ای از فناوری های نوین نظیر فناوری های دیجیتال برای بیماران استفاده می کند.

بخوانید  همه چیز درباره ایمپلنت دندان | کاشت دندان دائمی

مرحله کاشت دندان چگونه است؟

پس از آماده سازی شرایط کاشت دندان، برای افراد مرحله جراحی فرا می رسد. با پیشرفت های حاصل شده در این مرحله، درمان برای بیماران آسان تر شده است. اما در روش سنتی ابتدا محل کاشت دندان، برش زده می شود و دندانپزشک به استخوان فک بیمار دسترسی پیدا می نماید، سپس پایه ایمپلنت که به فیکسچر موسوم است درون استخوان فک جایگذاری می گردد.

در این مرحله افراد دچار ترس و نگرانی نباشند زیرا در کمترین درد این مرحله طی می شود، دندانپزشک از بی حسی های موضعی برای کاشت دندان بهره گرفته و فرد کمترین درد را تحمل می نماید. بی حسی موضعی را برای بی حس کردن لثه ها تجویز می کنند، گاهی براساس شرایط بیمار می توان از بیهوشی کنترل شده نیز برای کاشت دندان استفاده کرد.

ایمپلنت دندان - تصویر 3

دقت داشته باشید که برش لثه برای قرار گیری ایمپلنت دندان در استخوان فک است. این کار استخوان زیرین را در معرض دید قرار می دهد تا جراح شما بتواند ایمپلنت را قرار دهد. بر این اساس باید پس از برش لثه، از بخیه برای ترمیم استفاده کرد.

بخوانید  لیست و اطلاعات دندانپزشک و ایمپلنت در اراک

روش های نوین در کاشت دندان

مراحل کاشت دندان به طور کلی برای همه یکسان است، اما گاهی اوقات، جراح می تواند ایمپلنت و ترمیم دندان (مانند تاج یا پل) را در یک ویزیت قرار دهد، یا در مورد برخی از افراد از روش هایی نظیر ایمپلنت پانچی یا ایمپلنت دیجیتال و … استفاده کرد. همه ی این روش ها بستگی به میزان تجربه و مهارت دندانپزشک دارد. در روش کاشت دندان ترمیم نهایی به چند ماه زمان نیاز دارد تا ایمپلنت بهبود یابد. حال بهره گیری از روش های جدید می تواند میزان خونریزی، درد و سرعت بهبودی را افزایش دهد.

ایمپلنت پانچی چیست؟

در روش کاشت دندان به روش پانچی، با استفاده از پانچ punch لثه، ایمپلنت درون لثه و استخوان فک بیمار قرار می گیرد. در واقع برش لثه برای رسیدن به استخوان فک صورت نمی گیرد. به همین دلیل خونریزی و جراحات بافت ها به حداقل ممکن خواهد رسید. سرعت بهبودی در روش پانچی بسیار بالاتر است.

دقت شود که روش ایمپلنت پانچی برای افراد با شرایط مناسب قابل استفاده است، باید افراد در ناحیه فک استخوان کافی داشته باشند تا بتوانند از روش پانچی استفاده کنند. درد در روش پانچی به حداقل ممکن خواهد رسید و افراد رضایت بیشتری از این روش درمانی دارند.

بخوانید  قیمت و هزینه ایمپلنت دندان سال 1402

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

یکی از پیشرفته ترین روش ها برای کاشت دندان، روش دیجیتال است. در این روش درمانی با بهره گیری از فناوری های دیجیتال امکان کاشت دقیق دندان فراهم می شود. در واقع در مرحله نخست با استفاده از تجهیزات دیجیتال امکان تصویر برداری سه بعدی از سیستم دهان و دندان افراد فراهم می شود. دانستن محل دقیق کاشت دندان باعث می شود که از آسیب به سایر بافت ها جلوگیری شود. بنابراین در روش ایمپلنت دیجیتال دقت کاشت بسیار بالاتر رفته است.

نکته دیگر در مورد تجهیزات و فناوری های دیجیتال آن است که در ساخت روکش های مورد نیاز برای ایمپلنت می توان از تجهیزات و فناوری های پیشرفته کد کم استفاده کرد و روکش های زیبای مورد استفاده بریا ایمپلنت را ساخت. بدین ترتیب با استفاده از فناوری کد کم، روکش های تهیه شده زیبایی بیشتری خواهد داشت.

تنها واحدهای دندانپزشکی معتبر از فناوری های نوینی نظیر کاشت ایمپلنت دیجیتال برای بیماران بهره می گیرند.

بعد از کاشت دندان چه کنیم؟

فرایند کاشت دندان به صورت چند مرحله ای است، بنابراین باید بیمار پس از کاشت نیز مراقبت های لازم را از ایمپلنت کاشته شده انجام دهد. متخصص ایمپلنت لیست دقیقی از دستورالعمل های بعد از عمل را به شما می دهد.این دستورالعمل ها برای جلوگیری از عفونت و افزایش درصد موفقیت درمانی است، مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت های دندانی، برای بعد از کاشت معمولا توصیه می گردد. مجموعه اقداماتی که برای پس از کاشت دندان توصیه می گردد به شرح زیر هستند:

  • تمام داروها را دقیقاً مطابق با تجویز پزشک خود مصرف کنید. معمولا داروهایی نظیر آنتی بیوتیک ها و مسکن ها برای بیماران تجویز می گردد.
  • حداقل به مدت ۷۲ ساعت از ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • از آوردن فشار بیش از حد به ایمپلنت کاشته شده اجتناب نمایید.
  • هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
  • محل ایمپلنت را طبق دستور جراح خود تمیز کنید.
بخوانید  ایمپلنت دندان چیست ؟

با رعایت مراقبت های لازم از ایمپلنت کاشته شده می توانید طول عمر آن را افزایش دهید.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت ها دارای مزایای فراوانی هستند و به عنوان بهترین روش برای جبران دندان های از دست رفته به حساب می آید. از جمله مزایای این روش درمانی می توان موارد زیر را نام برد:

  • بهبود توانایی گفتار و جویدن.
  • فراهم شدن دندان های ردیف و منظم با ایمپلنت های دندانی، بدین ترتیب ظاهر لبخند خود را تقویت کنید.
  • ثابت کردن پروتزهای متحرک و بهبود تکلم و جویدن غذا در سالمندان
  • جلوگیری از تحلیل لثه و بافت استخوان فک بیماران

تنها با بهره گیری از روش های درمانی مناسب می توانید درصد موفقیت کاشت دندان را افزایش دهید. اگر قصد ایمپلنت دندان دارید، مراکزی را برای این امر انتخاب نمایید که خدمات را با بهترین متریال ارائه دهند.

بعد از چه مدت می توان از ایمپلنت های دندانی بهره گرفت؟

زمان بهبود ایمپلنت دندان می تواند متفاوت باشد، اما بیشتر افراد می توانند فعالیت های عادی خود را در حدود سه روز از سر بگیرند. برای فراهم شدن اتصال قوی بین ایمپلنت و استخوان فک معمولا چند ماه زمان نیاز است. سعی شود در این دوره زمانی از اوردن فشار بیش از حد به ایمپلنت کاشته شده اجتناب گردد.

بخوانید  نکات جالب و خواندنی درباره ایمپلنت دندان در کودکان

پس از کاشت دندان باید بیمار در دوره های زمانی مشخص به دندانپزشک مراجعه نماید تا پس از کاشت ایمپلنت دندان، جراح شما به طور دوره ای پیشرفت شما را بررسی می کند

ماندگاری ایمپلنت دندانی چقدر است؟

کاشت دندان معمولا با انجام مراقبت های لازم می تواند درمانی با دوره بالای استفاده باشد. با مراقبت و نگهداری مناسب، آنها می توانند یک عمر دوام بیاورند. بر روی عمر ایمپلنت ها، نوع برند مورد استفاده نیز تاثیر دارد، برندهای با کیفیت تر دارای طول عمر بالاتری هستند.

اگر قصد کاشت دندان دارید، از متخصص خود بخواهید از با کیفیت ترین برندها برای شما استفاده نماید.

برای کاشت ایمپلنت کجا برم؟

اگر قصد کاشت دندان دارید، سعی نمایید از خدمات مراکز معتبر در این زمینه بهره گیرید. این امر می تواند در افزایش درصد موفقیت درمانی تاثیر داشته باشد. مراکز معتبر در زمینه ایمپلنت خدمات را با فناوری های نوین عرضه می کنند.

اگر سوال دارید که چگونه مراکز معتبر را در زمینه ایمپلنت پیدا کنید، با دو روش به خوبی می توانید به این امر دست یابید. ابتدا از سایر بیماران مشورت بگیرید و از آن ها بخواهید که نظرشان را در مورد خدمات دریافت شده از مراکز درمانی، ارائه دهند. مورد دیگر توجه به نمونه کارهای ارائه شده دندانپزشک، خصوصا نمونه کارهای ارائه شده در وب سایت دندانپزشک توجه نمایید.

بخوانید  ایمپلنت دندان لیزری برای چه کسانی مناسب است؟

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×