» اخبار » ۵ واقعیت ترسناک درباره مضرات خواندن و تماشای اخبار که احتمالا نمی‌دانستید ؟
5 واقعیت ترسناک درباره مضرات خواندن و تماشای اخبار که احتمالا نمی‌دانستید ؟
اخبار - سبک زندگی - سلامت ذهن

۵ واقعیت ترسناک درباره مضرات خواندن و تماشای اخبار که احتمالا نمی‌دانستید ؟

فروردین 9, 1403 160593

آیا به این فکر کرده‌اید که تماشای اخبار چه سودی برای شما دارد؟ احتمالا تا به حال زمانی برای پاسخ به این سوال اختصاص نداده‌اید یا اگر به آن فکر کرده باشید، پاسخ قانع کننده‌ای برای آن نمی‌یابید.

خواندن یا تماشای بخش حوادث، اتفاق‌های تلخ و جنایات در تلویزیون یا روزنامه‌ها احتمالا سودی برای شما ندارد. اما مسئله این است که آیا داستان به همین جا ختم می‌شود؟ یا با خواندن اخبار دچار ضرر هم می‌شویم؟

در این مقاله قصد داریم به این بپردازیم که خواندن یا تماشای اخبار چه معایب و مضراتی می‌توانند برای ما داشته باشند.

مضرات خواندن اخبار

اولین و بزرگترین عیب تماشای اخبار از بین رفتن زمان

با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که تلویزیون‌ها روزانه چند ساعت اخبار پخش می‌کنند. اگر شما فقط ۱۰ درصد از این اخبار را مشاهده و پیگیری کنید، چندین ساعت از طول روز شما بابت تماشای اخبار صرف می‌شود.

بخوانید  4 روش علمی برای خوابیدن سریع و راحت

حال اگر این عدد را در هفت روز هفته، سی روز ماه و تمام روزهای سال ضرب کنید، عدد بسیار قابل توجهی می‌شود. از طرفی شبکه‌های اجتماعی و مجازی را هم به این آمار اضافه کنید، به یک فاجعه پی خواهید برد.

این زمان بسیار ارزشمند را که افراد موفق از آن به عنوان طلای گران‌بها یاد می‌کنند را در ازای دریافت چه چیزی در اختیار شبکه‌های خبری قرار می‌دهید؟

دومین و بدترین عیب تماشای اخبار افزایش اضطراب

صبر کنید، معایب خواندن اخبار به این جا ختم نمی‌شود. خواندن یا تماشای اخبار منفی آنقدر مضرات و معایب زیادی دارد که آرزو می‌کنیم، ای کاش فقط به از دست دادن زمان‌تان ختم می‌شد. اما مسئله خیلی پیچیده‌تر از این‌ها است. تقریبا می‌شود گفت بیشتر از ۹۰ درصد اخبار موجود، حاوی پیام‌های منفی مانند قتل، دزدی، انفجار و  بلایای طبیعی هستند.

پیام‌های منفی به طور مستقیم و غیرمستقیم احساسات شما را هدف قرار می دهند. این احساسات منفی باعث بروز افسردگی، استرس و اضطراب در طول روز در شما می شود. خواب آرام و با کیفیت را از شما می‌گیرد و نهایتاً روز بعدی هم از مضرات خواندن اخبار منفی در امان نخواهید بود.

بخوانید  بهترین دندانپزشک را چگونه انتخاب نماییم؟

سومین و پنهان‌ترین ضرر اخبار بر شما فراموشکاری

ذهن شما روزانه به چه میزان توان دریافت و پردازش اطلاعات را دارد؟ فراوانی و تنوع اخبار منتشر شده آن‌قدر زیاد است، که ذهن ما توان نگهداری این اطلاعات را ندارد. خواندن یا تماشای اخبار منفی با تنوع اطلاعات زیاد و درگیری‌های ذهنی، توجه و تمرکز ما را از خودمان می‌گیرد و به چیزهایی که رسانه‌های بزرگ دوست دارند، سوق می دهند. در واقع با ورود اطلاعات به درد نخور و اخبار منفی به ذهنمان، اطلاعات ضروری و با اولویت بیشتر مانند مطالعات علمی و قرارهای کاری را فراموش می‌کنیم.

ضربه نهایی تماشای اخبار

آیا تماشای اخبار مفید است ؟

آیا فکر می‌کنید رسانه‌های خبری تمام آن چیزی که اتفاق افتاده است را بازگو می‌کنند؟ ظاهراً این طور به نظر می رسد، امّا این طور نیست. رسانه‌ها تقریبا در اکثر موارد اخبار را به درستی و بر اساس واقعیات منتشر نمی‌کنند. امّا این چه سودی برای آن‌ها و چه ضرری برای شما دارد؟

رسانه‌های خبری با انتشار اخباری که خودشان می خواهند، روزانه اطلاعات زیادی را به شما تلقین می‌کنند. آن‌ها از این راه به درآمدهای قابل توجهی دست پیدا می کنند. امّا در عوض ضرری که شما می‌بینید بسیار بیشتر است. می‌پرسید چرا؟

بخوانید  راهنمای کامل نگهداری از گیاه پتوس در خانه

دلیلش این است که با دریافت اطلاعات غلط، تصمیم‌گیری‌های شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با دریافت اطلاعات غلط و غیرواقعی، تصمیمات اشتباهی می گیرید.

معایب تماشای اخبار تمام شدند؟

پاسخ خیر است. تا اینجا در مورد مضرات خواندن اخبار، اطلاعات مفید زیادی را با شما درمیان گذاشتیم. امّا یک سم بزرگی که خواندن اخبار منفی در پی دارد، این است که احساسات منفی اخبار، اطلاعات نا ‌‌اُمید کننده و بدبینی‌هایی که اخبار در شما ایجاد می‌کنند، به طور غیرمستقیم در روابط شما تاثیر منفی دارند.

وقتی شما روزانه با شنیدن، خواندن و تماشای اخبار منفی بمباران می‌شوید، به طور غیرمستقیم و در ناخودآگاه شما این سوال ایجاد می شود که آیا اطرافیان من هم چنین هستند؟

در نتیجه شما نسبت به دوستان و نزدیکان خود بدبین می‌شوید. امّا نکته مهم اینجاست که هیچوقت به این مسئله فکر نمی‌کنید و حتی باور نمی‌کنید که اخبار منفی روابط شما را به هم می‌زند.

سخن نهایی و یک پیشنهاد ویژه

اگر چه معایب تماشای اخبار تمام شدنی نیستند، امّا در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین مضرات خواندن اخبار را برای شما بیان کنیم و دلیل‌های محکمی بیاوریم که چرا اخبار نبینیم. حال سوال این است که چطور می‌توانیم از زمان‌های مُرده‌مان استفاده کنیم.

بخوانید  9 مدل سقف کاذب موجود در بازار

پیشنهاد می‌کنیم به جای وقت تلف کردن با اخبار بیهوده و بی‌نتیجه، زمان خود را برای کارهایی مانند مطالعه کتاب، تماشای مستند علمی، ورزش، مدیتیشن و حضور در انجمن‌های خیریه اختصاص دهید. رسانه سلامتی‌مَگ هم گزینه‌ی مناسبی برای وقت‌های آزاد شما است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×