» ارتودنسی » ۷ نکته مهم برای کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان
7 نکته مهم برای کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان
ارتودنسی - دندانپزشکی

۷ نکته مهم برای کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان

اسفند 10, 1402 190693

مرتب کردن دندان ها و یا اصلاح موقعیت فک ها می تواند پروسه زمانبری باشد. در واقع طولانی ترین درمان در دندانپزشکی این روزها ارتودنسی است. نه تنها این، بلکه هزینه و قیمت ارتودنسی نیز در مقایسه با سایر روش های دندانپزشکی بیشتر است. در این نوشتار میانگین مدت زمان ارتودنسی را بررسی کرده و به عواملی که باعث کاهش آن می شوند نیز اشاره کرده ایم.

7 نکته مهم برای کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

مدت زمان درمان ارتودنسی بسته به هر شخص می تواند متفاوت باشد، زیرا نوع نامرتبی دندان ها و فک های هر فرد در وضعیت منحصر است. با این حال، میانگین مدت درمان ارتودنسی معمولاً بین ۱۸ تا ۲۴ ماه است. البته برخی از موارد ممکن است به زمان درمان طولانی تری نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به زمان درمان کوتاه تری نیاز داشته باشند.

مدت زمان ارتودنسی به چه عواملی بستگی دارد؟

طول درمان تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله شدت مشکل ارتودنسی، سن بیمار و نوع درمان مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، نامرتبی های پیچیده حتی اگر توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام شود ممکن است به زمان درمان طولانی تری نیاز داشته باشد، در حالی که مسائلی که شدت کمتری دارند ممکن است سریعتر اصلاح شوند.

بخوانید  بهترین مارک چسب دندان مصنوعی چیست ؟

توجه به این نکته ضروری است که اگرچه طول مدت درمان ارتودنسی مهم است، اما هدف نهایی دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای هر بیمار است. بیماران باید از نزدیک با متخصص ارتودنسی خود همکاری کنند تا یک برنامه درمانی متناسب با نیازها و اهداف فردی آنها تهیه کنند و برای دستیابی به بهترین نتایج باید صبور و متعهد به این روند باشند.

آیا روشی برای کاهش مدت زمان ارتودنسی وجود دارد؟

همانطور که اشاره شد، در اصل نباید به مدت زمان مرتب شدن دندان ها با ارتودنسی فکر کرد. زیرا نتایج، مهم تر از زمان درمان است. ما چه بخواهیم چه نخواهیم مدت زمان ارتودنسی طولانی است و فکر کردن به این زمان می تواند آزاردهنده باشد. با این حال روش هایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا به میزان کمی مدت زمان مرتب شدن دندان ها را کاهش دهید.

انتخاب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی شکلی از درمان ارتودنسی است که در آن از وسایل غیرقابل توجه و تقریبا نامرئی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود. ارتودنسی می تواند انواع مختلفی داشته باشد اما اغلب منظور از آن، استفاده از الاینرهای شفاف است. این ها قالب های بیرنگ و شفافی هستند که بر روی دندان ها قرار گرفته و به مرتب شدن دندان ها کمک می کنند. اگر نامرتبی دندان هایتان کم است، ارتودنسی نامرئی با الاینرها سریع ترین روش صاف کردن آن ها خواهد بود.

بخوانید  زیبایی دندان با کامپوزیت یا لمینت؟ کدام بهتر است؟

ارتودنسی نامرئی

رعایت بهداشت دهان و دندان

افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند حتما مدت زمان ارتودنسی شان بیشتر می شود. در واقع رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه می تواند از ایجاد پلاک و جرم (که باعث افزایش زمان درمان می شود) جلوگیری کند.

از مصرف غذاهای سفت و چسبنده پرهیز کنید

غذاهای سفت و چسبنده می توانند به براکت ها و سایر وسایل ارتودنسی آسیب برسانند و درمان را طولانی تر کنند. بیماران باید در طول درمان از خوردن غذاهایی مانند ذرت بو داده، آب نبات سفت و آدامس خودداری کنند.

غذاهای سفت و چسبنده

در تمام جلسات برنامه ریزی شده شرکت کنید

قرار ملاقات های منظم با متخصص ارتودنسی برای اطمینان از پیشرفت درمان طبق برنامه ضروری است. بیماران باید تمام تلاش خود را برای حضور در تمام جلسات برنامه ریزی شده انجام دهند و از دستورالعمل های ارتودنتیست خود برای مراقبت های اصولی پیروی کنند.

از وسایل ارتودنسی طبق دستور استفاده کنید

بخوانید  چرا برای ارتودنسی دندان را میکشند؟

چه ارتودنسی ثابت داشته باشید یا ارتودنسی نامرئی با قالب های شفاف، در هر صورت باید دستورالعمل‌های ارتودنتیست خود را جهت استفاده از وسایل مورد استفاده دنبال کنید. عدم انجام این کار می تواند مدت زمان ارتودنسی را طولانی تر کرده و حتی ممکن است به دندان ها یا دستگاه ها آسیب برساند.

روش های تسریع درمان ارتودنسی را امتحان کنید

ارتودنسی تسریع شده تکنیکی است که می تواند به سرعت بخشیدن به روند درمان ارتودنسی کمک کند. این تکنیک شامل استفاده از دستگاهی است که لرزش های ملایمی را بر روی دندان ها اعمال می کند که می تواند حرکت دندان را تسریع کند و زمان درمان را کاهش دهد.

همچنین در مواردی استفاده از لیزر می تواند نتیجه مشابهی داشته باشد. متخصص ارتودنسی ممکن است با کمک لیزر مدت زمان ارتودنسی را چند هفته کاهش دهد اما باز هم باید در نظر بگیرید که حتی با کمک این روش ها باز هم نباید انتظار معجزه داشته باشید. چند هفته کاهش زمان درمان، بیشترین نتیجه این روش ها خواهد بود.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات و پروتئین بدون چربی باشد، می تواند به حفظ سلامت دندان ها و لثه ها در طول درمان ارتودنسی کمک کند. بیماران همچنین باید غذاها و نوشیدنی های شیرین و اسیدی را محدود کنند، زیرا این موارد می توانند به دندان ها آسیب برسانند و درمان را طولانی کنند.

بخوانید  همه چیز درباره بلیچینگ دندان و تفاوت آن با سایر روش های دندانپزشکی

نکات پایانی

با پیروی از این دستورالعمل های بررسی شده در این نوشتار، بیماران می توانند به پیشرفت درمان ارتودنسی خود طبق برنامه ای که متخصص برایشان مشخص کرده کمک کنند و در کمترین زمان به بهترین نتایج ممکن دست یابند. همکاری نزدیک با متخصص ارتودنسی و پیروی از دستورالعمل های توصیه شده از سوی ایشان برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن بسیار مهم است.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×