» سلامت دهان » ۹ دلیل و علت اصلی قهوه ای شدن زبان چیست ؟ رنگ های متفاوت زبان نشانه چیست ؟
دلایل قهوه ای شدن زبان
سلامت دهان - سلامت دستگاه گوارش

۹ دلیل و علت اصلی قهوه ای شدن زبان چیست ؟ رنگ های متفاوت زبان نشانه چیست ؟

مهر 15, 1402 280608

قهوه ای شدن زبان : زبان اغلب آینه بدن ما نامیده می شود. هر گونه اختلال در بدن بر روی سطح زبان منعکس می شود. معاینه خارجی زبان می تواند به شما اطلاع دهد که آیا مواد مغذی کافی دریافت می کنید و آیا بیماری دستگاه گوارش دارید یا خیر. رنگ و بافت زبان شاخص های مهم مشکلات سلامتی است.

جلوی آینه بایستید، دهان خود را باز کنید و زبان خود را بیرون بیاورید. اگر رنگ صورتی با سطح خشن دارد، پس شما کاملا سالم هستید. با افزایش سن، بدن انسان پیر می شود و در برابر بیماری ها سطح ایمنی اش کمتر می شود که در زبان منعکس می شود. زبان شاخص سلامت انسان است، با توجه به وضعیت زبان می توانید مشکلاتی را که در بدن ما ایجاد می شود مشخص کنید.

زبان نیز مانند هر عضو دیگر انسان با لایه ای از اپیتلیوم پوشیده شده است که بسته به محل قرار گرفتن آن ساختار متفاوتی دارد. قسمت پایینی زبان صاف است، سمت بالایی خشن است، پاپیلاهای کوچکی دارد که به لطف آن فرد طعم های مختلف را تشخیص می دهد.

بخوانید  درمان فوری گلودرد و سوزش گلو بعد از استفراغ مشروب

یک زبان سالم معمولی صورتی است، سطح پاپیلاها دارای رنگ مایل به خاکستری مایل به سفید است. پس از خوردن غذا، ذرات ریز غذا می توانند بین پاپیلاها گیر کنند که در آن باکتری ها شروع به تکثیر می کنند. این ذرات غذا و مواد زائد باکتریایی هستند که اساس پلاک را تشکیل می دهند که معمولاً مدتی پس از خوردن غذا روی زبان ایجاد می شود.

دلایل قهوه ای شدن زبان

دلایل ایجاد پلاک قهوه ای می تواند بسیار متنوع باشد، از خوردن غذاهایی که دارای رنگدانه ها هستند تا وجود بیماری های مزمن جدی. اغلب، زبان قهوه ای نشانه بیماری های دستگاه گوارش است. علاوه بر این، هر چه رنگ شدیدتر باشد، بیماری پیچیده تر و جدی تر است. با این حال، بیماری های دستگاه گوارش به هیچ وجه تنها دلیل وجود یک پوشش قهوه ای روی زبان نیست.

۱ – صبح بعد از خواب

پوشش قهوه ای، سفید-قهوه ای یا زرد-قهوه ای روی زبان در صبح بعد از خواب نشانه اختلال در عملکرد بدن انسان است. به طور معمول، صبح ها ممکن است یک پوشش شفاف سفید وجود داشته باشد که به راحتی با مسواک و خمیر دندان پاک می شود.

بخوانید  آیا معده درد نشانه حاملگی است ؟ رابطه معده و بارداری چیست ؟

گاهی اوقات حتی پلاک قهوه ای روشن در صبح اگر به راحتی برداشته شود و بعد از مسواک زدن دوباره ظاهر نشود، عادی است. اما اگر صبح رنگ تند داشته باشد، به سختی می توان آن را خارج کرد و پس از مدتی بعد از تمیز کردن دوباره ظاهر شد، باید به وضعیت سیستم برونش ریوی (واقع در نوک زبان) یا دستگاه گوارش (نزدیک به ریشه) توجه کرد.

۲ – سیگار کشیدن

پوشش قهوه ای روی زبان و سیگار کشیدن در نگاه اول چیزهایی ناسازگار هستند. با این حال، این فقط در نگاه اول است. در واقع، افراد سیگاری اغلب لکه های تیره روی زبان و دندان های خود دارند. مسئله این است که رزین های تشکیل دهنده سیگار خاصیت رنگی دارند و به مرور زمان نه تنها نوک انگشتان، بلکه دندان ها و حتی زبان فرد سیگاری را به رنگ تیره رنگ می کنند.

۳ – چای و قهوه

رنگ تیره زبان می تواند باعث مصرف مقدار زیادی شکلات داغ و همچنین شکلات تخته ای شود. در این حالت پلاک قهوه ای روی زبان و دندان ها تشکیل می شود که هنگام مسواک زدن به راحتی از بین می رود. اگر چای بیش از حد پررنگ در مقادیر زیاد بنوشید، پوشش قهوه ای روی زبان می تواند ظاهر شود. در این مورد، مانند تشکیل پلاک از شکلات، لکه ها به راحتی پس از اقدامات بهداشتی پاک می شوند.

بخوانید  بهترین خمیر دندان های ایرانی و خارجی موجود در بازار کدامند ؟

قهوه همچنین می تواند باعث ایجاد پوشش قهوه ای روی زبان شود که به راحتی با مسواک و خمیر دندان پاک می شود. چنین پلاک نشانه ای از بیماری نیست و نیازی به درمان خاصی ندارد. می توان توصیه کرد که از مصرف بیش از حد چای و قهوه غلیظ خودداری کنید، مصرف شکلات را محدود کنید و دندان ها، لثه ها و زبان را با مسواک، خمیر و دهان شویه های مخصوص تمیزتر کنید.

۴ – آنتی بیوتیک ها و داروها

استفاده از برخی داروها نیز می تواند دلیلی باشد که بیمار زبان قهوه ای یا قهوه ای تیره دارد. به عنوان مثال، رنگ قهوه ای شدید در اثر استفاده از دارویی مانند pharyngosept (که برای التهاب لوزه ها و سایر بیماری های گلو استفاده می شود) ایجاد می شود بعد از مصرف مقداری آنتی بیوتیک پلاک ایجاد می شود.

مالاویت همچنین می تواند زبان قهوه ای را تحریک کند. تعدادی از داروها وجود دارند که اثر مشابهی دارند، معمولاً احتمال تشکیل پلاک قهوه ای در دستورالعمل ها نشان داده شده است. در این صورت پس از قطع دارو عوارض جانبی نیز از بین می رود. به هر حال، پلاک زرد-قهوه ای یا سفید-قهوه ای روی زبان که در نتیجه مصرف داروها ایجاد شده است، معمولاً نیازی به حذف خود داروها یا اصلاح درمان ندارد.

بخوانید  چطور معده خود را کوچک کنیم ؟ چی بخوریم معده کوچک بشه ؟

۵ – بیماری های قارچی حفره دهان

یکی دیگر از دلایل نسبتاً رایج دیگری که باعث می شود یک پوشش قهوه ای روی زبان ایجاد شود این است که بیمار مبتلا به بیماری های قارچی حفره دهان است. با میکوز غشاهای مخاطی حفره دهان در مراحل اولیه، پلاک سفید رنگی ظاهر می شود که به سختی قابل حذف است. اگر درمان به موقع شروع نشود، شروع به تیره شدن می کند. در موارد پیشرفته، یک پلاک کانونی زرد مایل به قهوه ای از بیمار تشکیل می شود که معمولاً در مرکز زبان قرار دارد. در این صورت باید فوراً با پزشک مشورت کنید و بدون معطلی شروع به مصرف داروهای تجویز شده کنید.

قهوه ای شدن زبان

۶ – دیس باکتریوز و مسمومیت غذایی

پوشش قهوه ای روی زبان، تلخی دهان، یبوست یا اسهال، به ویژه اگر با درد شکم همراه باشد، معمولاً نشان دهنده مسمومیت غذایی یا دیس بیوز روده است. در این مورد، نمی توان از داروها صرف نظر کرد، شما باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید تا تشخیص را تعیین کرده و درمان مناسب را تجویز کند. توجه داشته باشید که علت اصلی آموزش یعنی اختلال در دستگاه گوارش باید درمان و برطرف شود. پس از بهبودی، پلاک روی زبان خود به خود و بدون درمان خاصی از بین می رود.

بخوانید  علت گلودرد بعد از گذاشتن دندان مصنوعی

اغلب، تأخیر در شروع درمان به این دلیل است که بیمار با مشاهده یک پوشش قهوه ای روی زبان، نمی داند با کدام پزشک تماس بگیرد. اگر تشکیل پلاک با حالت تهوع، اسهال، درد شکم، احساس تلخی در دهان همراه باشد، باید با متخصص گوارش مشورت کنید، زیرا این علائم نشان دهنده اختلال در دستگاه گوارش است. اگر علت تشکیل پلاک قهوه ای روی زبان ناشناخته باشد، باید برای معاینه کامل با پزشک عمومی مشورت کنید تا تشخیص صحیح را به شما امکان دهد.

۷ – استوماتیت

پلاک قهوه ای صبح روی زبان نیز ممکن است نشان دهنده ایجاد استوماتیت باشد. در این مورد، مانند بسیاری از موارد قبلی، در مراحل اولیه بیماری یک پوشش سفید تشکیل می شود که مخاط دهان را می پوشاند و هنگام برداشتن باعث درد می شود. معمولاً در این مرحله، بیمار به پزشک مراجعه می کند و شروع به مصرف دارو می کند، بنابراین علائم بیماری متوقف می شود.

اما اگر به طور ناگهانی، به دلایلی، بیمار به موقع به دنبال درمان نگردید، پلاک به تدریج از سفید به قهوه ای تبدیل می شود که نشان دهنده پیشرفت روند است. در این صورت، درمان باید در اسرع وقت آغاز شود.

بخوانید  دهانشویه را چند بار در هفته و قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنیم ؟

۸ – کم آبی بدن

اگر زبان قهوه ای در بیمار یافت شود، دلایل این وضعیت ممکن است در کم آبی بدن باشد. معمولاً اختلالات شدید طولانی مدت دستگاه گوارش با کم آبی بدن همراه است. در این صورت، افزایش مقدار مایعی که می نوشید کافی نخواهد بود، به درمان شایسته تری از جمله استفاده از داروها تحت نظارت یک متخصص گوارش مجرب نیاز است.

در این حالت، هر چه پلاک ضخیم تر و تیره تر باشد، شرایط بیمار دشوارتر می شود. اگر در طول درمان ضخامت و شدت رنگ کاهش یابد، درمان با موفقیت پیش می رود. اگر برعکس، ضخامت پلاک افزایش یابد و رنگ آن تیره تر شود، درمان بی اثر است و باید آن را اصلاح کرد.

۹ – کمبود ویتامین B و علل دیگر

زبان قهوه ای نشانه بیماری های وحشتناکی مانند پلاگر، کمبود ویتامین گروه B، کمای دیابتی، بیماری آدیسون و برخی دیگر است. در این مورد، تنها یک پزشک با تجربه می تواند تشخیص صحیح را بر اساس آزمایشات آزمایشگاهی ایجاد کند. کمبود ویتامین B نه تنها باعث ایجاد پلاک قهوه ای تیره یا سیاه می شود، بلکه باعث ایجاد ترک های دردناک نیز می شود. اگر مصرف داروهای لازم را به موقع شروع نکنید، در آینده زبان قرمز روشن می شود و به نظر می رسد.

بخوانید  12 علائم ترش کردن معده + پیشگیری ، درمان خانگی و پزشکی

دلیل پلاک زبان در کودکان چیست ؟

در کودکان، یک پوشش قهوه ای روی زبان می تواند نشان دهنده مشکلات مشابه در بزرگسالان باشد. اول از همه، یک پزشک با تجربه محل بیشترین تجمع پلاک را تعیین می کند. اگر یک لایه ضخیم در نوک زبان قرار دارد، به احتمال زیاد این نشان دهنده مشکلات ریه ها و برونش ها است. اگر لکه های پلاک به طور متقارن در نوک زبان قرار گرفته باشند، ممکن است حتی نشانه ای از شروع ذات الریه دو طرفه باشد.

اگر کودک دارای یک پوشش قهوه ای رنگ است که در مرکز زبان قرار دارد، این به احتمال زیاد نشان دهنده مشکلات دستگاه گوارش است. به هر حال، کودک باید در اسرع وقت به یک متخصص اطفال با تجربه نشان داده شود. فقط او می تواند برای معاینه بفرستد، تشخیص صحیح بدهد و درمان را تجویز کند.

قهوه ای شدن رنگ زبان

نحوه حذف رنگ قهوه ای زبان و درمان آن

اگر پلاک قهوه ای در بیمار یافت شود، درمان باید با هدف از بین بردن علت ایجاد کننده آن باشد. ابتدا باید دندان ها، لثه ها، سطح داخلی گونه ها و زبان را از پلاک با مسواک و خمیر به طور کامل تمیز کنید. در مرحله بعد، باید مشاهده کنید که آیا پلاک دوباره ظاهر می شود و اگر چنین است، با چه سرعتی و بسته به نتیجه، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید یا نخواهید. اگر پس از اقدامات بهداشتی دقیق، پلاک ناپدید شد و دوباره ظاهر نشد، به احتمال زیاد نتیجه رنگ‌آمیزی با غذا یا دارو بوده است. در این صورت دلیلی برای زنگ خطر و درمان وجود ندارد.

بخوانید  برای معده و زخم معده چه میوه ای خوبه ؟

اما اگر پلاک بارها و بارها ظاهر شود، برداشتن آن دشوار است و بیش از پنج روز روی زبان می ماند، این دلیل جدی برای تماس با متخصص گوارش است، زیرا زبان قهوه ای در درجه اول نشان دهنده مشکلات دستگاه گوارش است. .

مقابله مستقیم با پلاک به شستشوی دهان با جوشانده گل بابونه یا گل همیشه بهار کمک می کند. همچنین می توانید یک تکه کوچک بره موم را برای چند دقیقه بجوید، این ماده دارای خواص باکتری کشی عالی است و به یاد داشته باشید: اگر علتی که باعث ایجاد یک پوشش قهوه ای روی زبان شده است از بین برود، پس از چند روز بدون هیچ اقدامی خود به خود ناپدید می شود بنابراین باید با علت ایجاد کننده آن مقابله کرد.

انواع دیگر پلاک در زبان چیست ؟

زبان گاهی اوقات در اثر مواد غذایی حاوی رنگ یا در اثر هوای گرم و خشک زرد می شود. این رنگ پس از مدت زمان مشخصی از بین می رود. در موارد دیگر، زبان زرد رنگ نتیجه عملکرد ضعیف دستگاه گوارش و کبد است. اگر کل زبان با یک لایه نازک از پلاک زرد با چگالی متوسط پوشیده شده باشد، به احتمال زیاد، فرد مبتلا به کوله سیستیت شده است، از استاز صفرا، افزایش اسیدیته معده رنج می برد.

بخوانید  بهترین فوق تخصص کبد معیارهای انتخاب + مزایا و هزینه

یک پوشش چرب نشان دهنده هضم ضعیف است. رنگ زرد روشن نوک زبان نشانه هپاتیت است. زردی شدید پشت زبان وجود سیروز کبدی را تایید می کند. این واقعیت که بیماری های مزمن دستگاه گوارش به مرحله یک بیماری حاد رفته اند، از پوشش خاکستری قابل مشاهده است. در این مورد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

9 دلیل و علت اصلی قهوه ای شدن زبان چیست ؟ رنگ های متفاوت زبان نشانه چیست ؟

رنگ خاکستری قهوه ای با گاستروانتریت به شکل مزمن رخ می دهد. زبان خاکستری مایل به زرد و خاکستری مایل به زرد نشانه کم آبی بدن است. رنگ مایل به آبی پوشش روی زبان نشان دهنده وجود تیفوس و اسهال خونی است. قارچ با رنگ سبز زبان آشکار می شود.

یکی از علائم رکود خون وجود لکه های بنفش رنگ روی زبان است. بیماری های شدید ریه ها و دستگاه گوارش را می توان با بررسی یک پوشش قهوه ای رنگ که در تمام سطح زبان قرار دارد، تشخیص داد. در مستی های مزمن، می توانید یک پوشش قهوه ای رنگ در ناحیه پایه زبان مشاهده کنید. بیماری وبا و کرون در مرحله اولیه با وجود پلاک سیاه ظاهر می شود. همین علامت را می توان با کم آبی شدید بدن یا با تشنج های اپیدمی شدید مشاهده کرد.

بخوانید  رشد فک تا چه سنی ادامه دارد؟

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.00
آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×