» ارتودنسی » ارتودنسی ثابت چیست؟
ارتودنسی ثابت چیست
ارتودنسی - دندانپزشکی - مقالات

ارتودنسی ثابت چیست؟

آذر 21, 1402 190473

ارتودنسی ثابت یکی از انواع ارتودنسی است که براکت های با جنس سرامیکی یا فلزی کوچک ساخته می شود و هر براکت بر روی دندان چسبیده و ثابت می شود. این براکت ها با استفاده از سیم باریکی به یکدیگر وصل می شوند و به مرور زمان برای صاف کردن و اصلاح جای فک تنظیم می شوند. در ارتودنسی ثابت بیمار نمی تواند هیچ قسمتی از ارتودنسی را از دهان خارج کند و براکت ها تا پایان درمان در جای خود ثابت خواهند بود.


ارتودنسی ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

در بررسی اول توسط دندانپزشک همه ی گزینه های درمان برای شما توضیح داده خواهند شد و بررسی می شود که چه نوع از ارتودنسی برای شما مناسب تر است ولی به طور کلی استفاده از ارتودنسی ثابت هیچ وقت دیر نیست و در سنین مختلف این نوع درمان قابل استفاده است.

بخوانید  لمینت دندان چیست و آیا لمینت دندان ترمیم دارد؟

انواع ارتودنسی ثابت

 

۱- ارتودنسی فلزی

این نوع از ارتودنسی رایج ترین شکل آن نیز هست. جنس بریس هاب فلزی عمدتا از استیل ضد زنگ می باشد و با استفاده از مواد پر کننده همرنگ دندان بر روی سطح دندان چسبانده می شوند. این بریس ها را در پایان دوره درمان می توان به راحتی و بدون آسیب زدن از آن ها جدا کرد.

۲- ارتودنسی سرامیکی

می توان به جای استفاده از بریس های استیل ضد زنگ از نوع سرامیکی آن ها استفاده کرد که به لحاظ ظاهری می توانند همرنگ دندان باشند و زیبایی ظاهری را افزایش داد. به لحاظ استحکام و نتیجه گیری تفاوت بین بریس سرامیکی و فلزی وجود ندارد، همچنین جدا کردن بریس های سرامیکی بر خلاف فلزی کمی سخت تر است.


مزایای ارتودنسی ثابت

هر نوع ارتودنسی نسبت به بقیه انواع آن مزیت هایی دارد که در اینجا به بررسی آن ها می پردازیم:
• ارتودنسی ثابت به صاف شدن دندان و آسان تر شدن نظافت و بهداشت دندان کمک می کند.
• در ارتودنسی ثابت بر خلاف ارتودنسی متحرک که پزشک نیازمند همکاری بیمار برای درمان بهتر است، براکت ها در جای دقیق خود ثابت می شوند و میزان موفقیت ارتودنسی به مراتب بیشتر می شود.
• در ارتودنسی ثابت احتمال اینکه دندان ها بعد از درمان به حالت اولیه خود برگردند به حداقل میزان خود می رسد.

بخوانید  مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی و کامپوزیت

مدت زمان درمان با ارتودنسی ثابت

مدت زمان درمان در روش ارتودنسی ثابت، بسته به پیچیدگی تنظیمات مورد نیاز برای صاف کردن دندان معمولا بین ۶ تا ۲۲ ماه زمان نیاز دارد. همچنین در این مدت نیاز است که بیمار به طور مرتب و با فواصل زمانی معین به دندانپزشک خود مراجعه کند. بعد از اتمام مراحل درمان و برداشتن براکت ها نیز باید از نگهدارنده های پلاستیکی تا مدتی استفاده شود از نتیجه بخش بودن درمان اطمینان حاصل شود.

درمان با ارتودنسی ثابت درد دارد؟

روش ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری های دندان و فک هیچ دردی ندارد اگر چه ممکن است پس از نصب براکت ها و تنظیم سیم ها کمی دچار ناراحتی شوید که این حالت بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود.

!! نکات مهم استفاده از ارتودنسی ثابت

برای نتیجه بخش بودن ارتودنسی ثابت نیاز است که بیمار به توصیه های پزشک خود به خوبی عمل کند و حتما مراقبت های بهداشتی را جدی بگیرد. همچنین براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند و باید در طول درمان از رژیم غذایی خاصی استفاده کرد.

ارتودنسی ثابت پشت دندانی

بریس های پشت دندانی نوعی از ارتودنسی است که بر خلاف انواع دیگر ارتودنسی به سطح داخلی دندان های متصل می شود و از دید بقیه افراد پنهان است که در نتیجه تاثیری بر زیبایی دندان ها ندارد. نتایج به دست آمده از آن نیز نشان می دهد که تفاوت چندانی با انواع دیگر ارتودنسی ندارد. از نظر مشکلات و عوارض هم باید گفت که بیماران در این نوع با مشکلاتی در صحبت کردن، زخم شدن زبان و مشکلات بهداشتی دهان روبرو هستند. همچنین هزینه ی مورد استفاده در این نوع ارتودنسی به مراتب از انواع دیگر آن بیشتر است.

|مقاله مرتبط : هزینه ارتودنسی

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×