» ارتودنسی » اورجت چیست ؟ / درمان اورجت و دندان خرگوشی
ناهنجاری دندانی - اورجت
ارتودنسی - زیبایی دندان ها - سلامت دهان - ناهنجاری های دندان

اورجت چیست ؟ / درمان اورجت و دندان خرگوشی

اسفند 3, 1402 160317

سلامتی و مرتب بودن دندان ها یکی از مسائلی است که در روابط اجتماعی افراد به خصوص کسانی که در زمینه بازاریابی مشغول به کار هستند تاثیر به سزایی دارد. مانند ناهنجاری های فک، دندان هم دچار ناهنجاری های متفاوتی است. یکی از این ناهنجاری ها، اورجت است. اورجت به حالتی گفته می شود که دندان های جلوی فک بالا، بیشتر از حد نرمال جلو هستند. افرادی که به این ناهنجاری دچار هستند اغلب با اصطلاح دندان خرگوشی یاد می شوند. در این مقاله قصد داریم اورجت دندانی و درمان آن را برررسی کنیم.


اورجت چیست؟

دندان های قدامی افراد، ۲ میلی متر جلوتر از دندان های فک پایین قرار میگیرد. اگر به هر دلیلی این مقدار از ۲ میلی متر تجاوز کند در اصطلاح دندانپزشکی می گوئیم که فرد دچار اورجت دندانی شده است.
به بیانی دیگر این عارضه نوعیناهنجاری دندانی است که در آن دندان های جلویی فک بالا شیبی به سمت بیرون دارند و جلو زده اند. طوری که کاملا جلوی دندان های پایین قرار گرفته اند.
اینکه فاصله ذکر شده بیش از ۲ میلی متر باشد دلایل متفاوتی دارد. این دلایل را در ادامه لیست کرده ایم:
بیش از اندازه رشد کردن فک بالا
کم رشد کردن فک پایین
ترکیبی از غیر طبیعی رشد کردن هر دو فک
جلو بودن ۶ دندان جلو فک بالا (همانطورکه می دانید ۶ دندان جلوی فک بالا را دندان های قدامی می نامند)
عقب بودن دندان های قدامی فک پایین
ترکیبی از غیر طبیعی بودن دندان های قدامی فک بالا و فک پایین

بخوانید  رشد فک تا چه سنی ادامه دارد؟

دلایل بوجود آمدن اورجت

ناهنجاری های فک و دندان اغلب به دو دلیل وراثت و محیط بوجود می آید. با هم دو مورد از این علل را بررسی میکنیم:

مکیدن طولانی مدت انگشت

اینکه کودک شما انگشتان خود را بمکد امری روتین و طبیعی است ولی اگر اینکار خیلی طولانی شود و بعد از رویش دندان های دائمی کودک همچنان عادات بد دهانی خود را ادامه دهد ممکن است به فک و دندان کودک آسیب وارد شود و دچار ناهنجاری های متفاوتی از جمله اورجت شود. بعد از ۴ سالگی کودک باید عادت مکیدن انگشت را ترک کند. اگر در این رابطه به مشکل برخوردید بهترین راه مراجعه به دندانپزشکی است. استفاده از گارد انگشت کودک را از مکیدن انگشت باز میدارد.

گارد انگشت کودک

تناسب نداشتن دندان و فک

درمورادی مشاهده شده که کودک سایز دندان را از مادر و سایز فک را از پدر (یا بالعکس) خود به ارث می برد. بزرگ بودن دندان به فضای بیشتری در فک نیاز دارد. بدیهی است که اگر فک کوچک باشد، اورجت و بیرون زدگی دندان ها پیش می آید.

درمان اورجت و دندان خرگوشی

با توجه به تجهیزات پیشرفته در زمینه دندانپزشکی، درمان دندان خرگوشی سخت و پیچیده نیست. در ابتدا باید علت اورجت بودن دندان ریشه یابی شود. اورجت ممکن است به دلیل ناهنجاری های دندانی باشد که با دستگاه های ارتودنسی حل شدنی است. یا ممکن است در اثر ناهنجاری های فکی باشد در این صورت مراجعه قبل از سن بلوغ، بهتر است چرا که بعد از سن بلوغ نیاز به جراحی فک هم هست.
درمان اورجت به ۲ عامل سن بیمار و شدت ناهنجاری بستگی دارد. مسلم است در سنین کودکی اورجت راحت و سریعتر درمان می شود. متخصص ارتودنسی برای درمان اورجت از کش های الاستیک و بریس استفاده میکند. و با این وسیله های ارتودنسی، دندان های فک پایین را به جلو و دندان های فک بالا را به عقب می برد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×