» ارتودنسی » ارتودنسی نامرئی چیست؟
ارتودنسی نامرئی چیست؟
ارتودنسی - دندانپزشکی - مقالات

ارتودنسی نامرئی چیست؟

آذر 19, 1402 200325

ارتودنسی یکی از مرسوم ترین راه کارها برای درمان مشکلات دهان و دندانی است که امروزه با پیشرفت در این زمینه از متدهای مختلفی نیز استفاده می کنند. یکی از متد های ارتودنسی رایج، ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین است. این دستگاه متحرک نامرئی قابلیت جا به جا شدن دارد که استفاده آن راحت تر است.


عملکرد بریس های نامرئی چگونه است؟

بریس های نامرئی دارای طراحی خاصی هستند که از جنس پلاستیک شفاف می باشند تا اطراف دندان را محکم در بر گیرند. هر پلاک ارتودنسی معمولا به مدت دو هفته قابل استفاده است و تنها زمان غذا خوردن و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان مجاز به درآوردن پلاک هستند.
با توجه به تشخیص پزشک به فواصل زمانی معین باید پلاک ها تعویض شوند. در طی مدت استفاده از اینویزیلاین دندان ها هفته به هفته حرکت می کنند تا در بهترین وضعیت خود قرار گیرند.
در طول درمان تعداد۱۸تا ۳۰ پلاک مورد استفاده قرار می گیرند. البته لازم به ذکر است که این تعداد پلاک برای هرفرد متفاوت است.

بخوانید  معرفی رشته دندانپزشکی

مزایای ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

غیر قابل مشاهده است: در ارتودنسی نامرئی بریس ها شفاف و تقریبا نامرئی هستند که مزیت بزرگی نسبت به بریس های فلزی هستند، زیرا بعضی از افراد تمایل ندارند تا دستگاه ارتودنسی آن ها مشخص باشد.

ارتودنسی نامرئی راحت تر است: بعضی از افراد به هنگام استفاده از ارتودنسی فلزی با سیم معمولا از تحریک شدن بافت نرم دهان ها و خراشیدگی لب ها و زبان هایشان شکایت می کنند، اما در ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین از جنس پلاستیک با سطحی صاف و راحت طراحی شده است که مشکلات ارتودنسی فلزی را بر طرف کره است.

غذا خودن راحت تر است: در هنگام استفاده از ارتودنسی فلزی گاهی با محدودیت خوردن غذا مواجه می شوید و ممکن است باقی مانده غذا در بین بریس ها گیر کند. خوشبختانه با استفاده از ارتودنسی نامرئی هیچ گونه محدودیتی برای خوردن غذا ها ندارید و در مواردی نیز می توانید بریس را از دهان خو خارج کنید و پس از مسواک زدن دوباره جا گذاری کنید.

ارتودنسی نامرئی بهداشتی تر است: بریس ها در ارتودنسی نامرئی قابلیت جابه جا شدن را دارند در نتیجه به هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانید از دهان خود خارج کنید در صورتی که در ارتودنسی فلزی رعایت بهداشت دهان و دندان به مراتب سخت تر است.

بخوانید  آبسه یا عفونت دندان و درمان آن

سازگاری با شرایط دهان و دندان: افرادی که دچار براکسیسم (سابیدن و فشار دادن دندان ها به همدیگر را براکسیسم یا دندان قروچه می گوئیم) هستند چه در بیداری و چه در خواب، از گارد محافظتی دندان استفاده می کنند. به همین خاطر استفاده از ارتودنسی نامرئی جایگزین مناسبی برای این افراد هستند زیرا از پلاستیک ساخته شده و سطح بالایی و پایینی دندان ها را پوشش می دهد و مانع آسیب دیدگی و پوسیدگی می شوند.

معایب ارتودنسی نامرئی

محدودیت استفاده: تنها زمانی که مشکل اختلالات دندانی خفیف تا متوسط وجود داشته باشد امکان استفاده از این روش از ارتودنسی جواب می دهد در غیر این صورت در مشکلات پیچیده تر باید از بریس های فلزی استفاده کنید.

برای مثال در مواردی که افراد از بریج دندان یا تاج دندان استفاده می کنند و همچنین ونیر پرسلن دارند قادر به استفاده از ارتودنسی نامرئی نیستند.

وزن زیاد: بریس های نامرئی متاسفانه دارای وزن زیادی هستند که باید ۲۲ ساعت در شبانه روز بر روی دندان هایتان قرار بگیرد. تنها زمان غذا خوردن می توانید در بیاورید که حتما قبل از استفاده از بریس باید مسواک بزنید و بهداشت دندان را رعایت کنید.

بخوانید  روش خانگی برای صاف شدن دندان های کج و علت آن

تغییر رنگ: اگر به بهداشت دهان و بریس های خود نرسید متاسفانه بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد که چهره خوشایندی نیز ندارد.

ارتودنسی نامرئی مناسب برای چه کسانی است؟

ارتودنسی نامرئی برای افرادی که تمایل ندارند دستگاه ارتودنسی آن ها مشخص باشد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اما دقت داشته باشید که این نوع ارتودنسی نیز باید با توجه به مشورت متخصص ارتودنسی صورت گیرد.
معمولا در مواردی مانند اوربایت یا اورجک کم ( دندان های فک بالا جلوتر از دندان های پایین قرار دارند)
کراس بایت ( هم محور نبودن فک بالا با فک پایین موجب می شود تا چند دندان فک بالا، جلو و یا کنار دندان یا پشت دندان های پایین قرار بگیرند)
اصلاح بهم فشردگی ناچیز بین دندان ها ( در فک فضای کافی وجود ندارد تا دندان ها بدون همپوشانی و کج شدن در جای مناسب خود قرار بگیرند)
و اصلاح فاصله های بسیار کم در میان دندان ها قابل استفاده است.

|مقاله مرتبط : اورجت چیست؟

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

برای تهیه بریس های نامرئی هزنیه بیشتری را باید متحمل شوید، چون متناسب با سایز دندان و دهان شما ساخته می شود . اما خوشبختانه بر خلاف بریس های فلزی نیاز به تنظیم مجدد توسط متخصص ارتودنسی ندارد در نتیجه تعداد جلسات شما کاهش پیدا کرده که خود علتی بر کاهش هزینه هاست.
در نظر داشته باشید که حق الزحمه هر متخصص ارتودنسی متفاوت بوده و در مواردی متخصصین ممکن است جلسات مشاور خود را رایگان قرار دهند.
برای پرداخت هزینه ها پزشکان طرح های مختلفی را برای آسودگی بیماران در نظر گرفته اند که شما نیازی به پرداخت تمام هزینه ها به صورت یک جا ندارید.

بخوانید  مسکن قوی برای درد دندان

طول درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

با توجه به میزان مشکلات فکی هر شخص و میزان بازخورد مثبت از ارتودنسی طول درمان هر بیمار متفاوت می باشد. اما به طول معمول و در بهترین حالت ممکن، میانگین ۱۸ ماه طول می کشد تا درمان بیمار پایان یابد. با همکاری مستمر بیمار ممکن است طول درمان نیز کاهش پیدا کند.

برای داشتن لبخندی زیبا و دندان های مرتب استفاده از ارتودنسی از بهترین راه کار های درمانی است. قبل از هر گونه انتخاب برای متد ارتودنسی باید یک جلسه برای معاینه و بررسی دندان وپیش متخصص ارتودنسی بروید تا با توجه به میزان مشکلات دندان و فک بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×