ایمپلنت

ایمپلنت

از دست دادن یک یا چند دندان کابوس غیر قابل تحملی است که تا چندی پیش هیچ راه حلی به جز استفاده از دندان های مصنوعی برای آن نبود. این دندان ها مشکلات بسیار زیادی داشتند و هیچ گاه نتوانستند رضایت بیماران را به خود جلب کنند. با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات در این زمینه روشی جدید و کاربردی برای ایجاد دندان های ثابت و دائمی که می توانند نقش دندان های اصلی شما را بازی کنند تحت عنوان ایمپلنتولوژی به وجود آمد. از بین روش های مختلفی که برای جایگزینی ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد، ایمپلنت دندان به عنوان کامل ترین آن ها شناخته می شود چرا که هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شود.


ایمپلنت چیست؟

در ایمپلنت از نوعی پایه ی تیتانیومی که با سلول های بدن نیز سازگار است استفاده می شود و به دلیل نحوه ی جایگذاری آن در دهان جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته ی شما خواهد بود. در این روش ایمپلنت توسط دندانپزشک متخصص در داخل استخوان فک قرار داده می شود. پس از آن با استخوان سازی در سطح ایمپلنت، استخوان فک و ایمپلنت به یکدیگر جوش می خورند که این فرآند چیزی در حدود 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد و در نهایت قسمت تاج و روکش دندازشن بر روی پایه قرار می گیرند. کاربرد ایمپلنت با توجه نحوه ی قرار دادن آن در دندان کاملا شبیه به دندان های واقعی است و قرار گیری آن در دهان دائمی است.

انواع ایمپلنت چیست و از کدامیک باید استفاده کرد؟

یکی از اولین سوالاتی که به ذهن بیمار خطور می کند این است که من باید از کدام نوع ایمپلنت ( انواع ایمپلنت آمریکایی، کره ای، سوئیسی، ایمپلنتیوم، ایمپلنت sic و … ) استفاده کنم؟
مسئله ای که باید به آن توجه کرد این است که تقریبا همه ی انواع ایمپلنت خوب هستند و می توانند خواسته ی ما را به انجام برسانند. درواقع مهم ترین نکته درباره ی استفاده از ایمپلنت این است که حتما به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنیم، قطعا مهارت و دانش دندانپزشک به مراتب بیشتر از نوع ایمپلنت مورد استفاده بر روی نتیجه ی کار تاثیر می گذارد. بعد از انتخاب یک دندانپزشک متخصص می تواند درباره ی نوع اینپلنت مورد استفاده از او سوال کنید.

چرا هزینه های ایمپلنت تا این اندازه زیاد است؟

هزینه ی انجام ایمپلنت دندان به نسبت دیگر درمان های مرتبط با دندان بیشتر است و دلیل این موضوع بیشتر به خاطر وسایل و ابزاری است که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد.هزینه ی ایمپلمنت دندان شامل فیکسچر، قطعات پروتزی، لابراتوار و دستمزد دندانپزشک متخصص می شود که در این میان سه مورد اول قسمت زیاید از هزینه را به خود اختصاص داده اند.
مسئله بعدی این است که بسیاری از این وسایل از خارج از کشور تامین می شود که به همین دلیل هزینه ی ایمپلنت وابسته به قیمت ارز خواهد بود. برای اطلاع از هزینه ی قطعی و میزان مدت زمان درمان خود باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

|مقاله مرتبط : هزینه ایمپلنت دندان

آیا ایمیپلنت هم مثل انواع دیگر پیوند پس میزند؟

خیر، ایمپلنت بر خلاف انواع دیگر پیوند ها (قلب، کلیه و …) – که ممکن است بعد از مدتی پس بزنند- نیست اما به دلایل متعددی از جمله جراحی نامناسب، پروتز نامناسب و مهم تر از همه عدم رعایت بهداشت دهان ممکن است موفقیت آمیز نباشد. به همین جهت تاکید زیادی می شود که حتما ایمپلنت را نزد یک دندانپزشک متخصص و معتبر انجام دهید.

مزایا و معایب استفاده از ایمپلنت

اگرچه هزینه ی ایمپلنت زیاد است اما باید در نظر داشت که در این روش مقاومت دندان بسیار بیشتر است و استفاده از آن راحت تر و کاربردی تر است. مشکلات بسیار زیادی که دندان های مصنوعی داشتند از جمله بروز درد در لثه و ایجاد حالت تهوع دیگر در ایمپلنت وجود ندارد و در صورت مراقبت های بهداشتی استفاده از آن دائمی خواهد بود. همچنین در این روش دیگر نیازی نیست بقیه ی دندان ها قربانی جایگزینی دندان از دست رفته شوند.
نکته ی دیگر این است که پایه ایمپلنت مثل ریشه دندان داخل استخوان قرار می گیرد و استخوان فک تحلیل نمی رود که در نتیجه فرم صورت کمتر تغییر می کند. همچنین در صورت از دست رفتن ایمپلنت امکان جایگزینی آن وجود دارد و مشکلی در این زمینه ایجاد نمی شود.
البته باید در نظر داشت انجام این عمل هزینه ی بالایی دارد و تکمیل آن مدت زمانی در حدود 4 تا 9 ماه به طول می انجامد، همچنین برای انجام آن نیاز به جراحی وجود دارد و هر عمل جراحی نیز ریسک ها و خطرات خود را دارد. یکی دیگر از مواردی که در ایمپلنت وجود دارد این است که شما نیاز داردی به طور مستمر و دوره ای توسط دندانپزشک معاینه شوید.

پرینت