هزینه ارتودنسی

یکی از خدماتی که به صورت ویژه برای اکثر مردم انجام می شود ارتودنسی دندان می باشد. امروزه اختلالات زیادی در فک و صورت دیده می شود که بسیاری از آن ها با کمک این روش قابل درمان خواهند بود. در حال حاضر ارتودنسی بیشترین تاثیر مثبت را بر روی ظاهر فک و دندان ها دارد و بسیاری از مسائل را رفع می کند. با توجه به تقاضای زیاد مردم برای انجام ارتودنسی شرایط قیمتی مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است. هزینه و قیمت ارتودنسی دندان به گونه ای تعیین شده که بخش بیشتری از مردم بتوانند از آن بهره مند گردند.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از شاخه های مهم خدمات دندانپزشکی است که محل قرارگیری دندان های مختلف را اصلاح می نماید. در این روش یک بریس در داخل دهان قرار داده می شود. این ابزار با ایجاد فشار مثبت دندان ها را در محل خود قرار می دهد و نحوه قرارگیری آن ها را اصلاح می نماید. طول درمان در این روش طولانی است و معمولا بین یک الی چهار سال طول خواهد کشید. البته نتیجه ایجاد شده ارزش وقت گذاشتن را دارد و پس از این مدت شما دندان های سالم و زیبایی خواهید داشت. البته کاربردهای ارتودنسی بسیار فراتر رفته و انواع مشکلات فکی نیز با کمک آن درمان خواهد شد. در حال حاضر حداقل هزینه ارتودنسی برای هر نفر متفاوت است که بر اساس شرایط شخصی تعیین می گردد. با توجه به فواید زیادی که این روش دارد، پرداخت هزینه برای آن کار عاقلانه ای به نظر می رسد.

هزینه درمان بیماری ها و مشکلات مربوط به دندان از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت است و نمی توان برای همه ی آن ها یک نسخه ی مشابه داد، این موضوع در رابطه با درمان ارتودنسی به مراتب متفاوت تر و پیچیده تر است به نحوی که برای اطلاع از هزینه ی قطعی یک ارتودنسی باید توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی معاینه شوید و بعد از تعیین نوع درمان، زمان درمان، مواد مورد استفاده و … هزینه ی قطعی به شما اطلاع داده شود.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که تقریبا همه ی ابزار و لوازم مورد استفاده برای ارتودنسی از خارج از کشور تامین می شوند و هزینه ی استفاده از آن ها تابعی از قیمت ارز است و هزینه ی استفاده از ابزار هم در زمان ویزیت تعیین می شود.

نکته ی دیگری که بر هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است خواسته ی بیمار است، اینکه از ارتودنسی نامرئی با براکت های هم رنگ دندان، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی اینویزیلاین یا ارتودنسی لینگوال استفاده شود هر کدام به نحوی بر هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است.
با همه ی مطالب گفته شده می توان از عوامل تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی به موارد زیر اشاره کرد:

زمان شروع درمان ارتودنسی

نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشت این است که هر چه زودتر مشکل دندان شناسایی و درمان شود هزینه ی کمتری در بر خواهد داشت. به طور معمول گفته می شود که در ابتدای هفت سالگی بیمار مورد ویزیت دندانپزشک قرار بگیرد تا در صورت نیاز به ارتودنسی هر چه زودتر اقدام به درمان صورت گیرد. هر چه سن بیشتر شود شکل دادن به دندان ها و فک توسط ارتودنسی سخت تر است و به زمان و توجه بیشتری نیاز است که در نتیجه هزینه ی بیشتری صرف آن می شود.

میزان مشکل

مسئله ای که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند این است که ارتودنسی فرآیندی زمان بر است و نتایج آن تنها در طول زمان قابل روئت است، در بعضی از موارد برای رسیدن به نتایج دلخواه ممکن است نیاز باشد چند سال درمان ارتودنسی ادامه پیدا کند و در بسیاری از مواقع نیاز است دندانپزشک، دندانی را بکشد یا جراحی کند و خیلی از اوقات همه ی این کار ها پیش از آن که براکت و سیم ها در دهان قرار بگیرند انجام می گیرد و بعد از آن بیمار نیاز به استفاده از نگهدارنده به مدت چند ماه دارد. این قسمت و کاری که بر روی دندان و سیم کشی دندان می شود بخش اصلی هزینه ارتودنسی را تعیین می کند.

مدت زمان درمان و تعداد دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی

عامل دیگری که بر روی هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است طول مدت درمان و تعداد دفعاتی است که بیمار به متخصص مراجعه می کند. هر چه مدت زمان درمان طولانی تر باشد و در این مدت بیمار نیاز به مراجعه بیشتری به متخصص داشته باشد هزینه ی درمان نیز افزایش پیدا می کند.
مسئله ای که وجود دارد این است که شما تنها هزینه ی مربوط به ابزار و مواد مورد نیاز برای ارتودنسی را پرداخت نمی کنید و بخشی از هزینه ی پرداختی شما مربوط به میزان تخصص و مهارت دندانپزشک می باشد، قطعا هزینه ی ارتودنسی نزد دندانپزشک متخصصی که 3 الی 4 سال بیشتر از دندادنپزشک های عمومی در زمینه جراحی دندان و فک علم و تجربه دارند بیشتر خواهد بود.
فراموش نکنید که هزینه ی نهایی و قطعی ارتودنسی را فقط و فقط زمانی می توانید متوجه شوید که توسط یک متخصص ارتودنسی ویزیت شوید و ابزار مورد نیاز، طول درمان، نوع و … تعیین شود.

برگشت دندان بعد از ارتودنسی امکان پذیر است؟

زمانی که طول دوره ارتودنسی شما به پایان می رسد، دندان ها فرم جدید به خود می گیرند. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که امکان برگشت دندان ها به فرم قبلی وجود دارد پس باید مراقبت های لازم را انجام دهید. بعد از تمام شدن ارتودنسی پزشک توصیه های خاصی به شما می کند که باید همه آن ها را رعایت کنید. معمولا بعد از ارتودنسی یک پلاک نگهدارنده توسط پزشک به شما داده می شد که باید تا مدت زمان مشخصی از آن استفاده نمایید. درحال حاضر قیمت سیم کشی دندان سال ۱۴۰۰ شامل موارد مختلفی می شود. اگر می خواهید برآرود قیمتی درستی داشته باشید باید هزینه ارتودنسی و پلاک نگهدارنده را با هم در نظر بگیرید. با توجه به مزیت های فوق العاده ای که ارتودنسی برای شما دارد،‌ بهتر است که آن را علارغم هزینه هایی که دارد اجرا نمایید.

سخن آخر
بسیاری از افراد از قیمت ارتودنسی فک بالا یا پایین هراس دارند و به همین دلیل انجام آن را به تاخیر می اندازند. این در حالی است که هزینه ارتودنسی در قبال سلامتی شما بسیار ناچیز است و می تواند حس خوب را به شما برگرداند. خوشبختانه انواع مختلف ارتودنسی وجود دارد که هر کس با توجه به شرایط مالی خود می تواند برای آن اقدام کند. چنانچه شما درمان را آغاز کنید از نتایج آن خوشحال خواهید شد و تاثیر آن را بر روی زندگی خود می بینید. داشتن دندان های زیبا و سالم از شما یک انسان قوی و با اعتماد به نفس می سازد.

پرینت