• امروز : چهارشنبه - ۱۲ بهمن - ۱۴۰۱
7

دندانپزشکی کودکان

  • کد خبر : 790
  • ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
دندانپزشکی کودکان
بنا بر آماری که سازمان های بهداشتی جهانی اعلام می کنند، امروزه پوسیدگی زودهنگام دندان ۵ برابر بیشتر از آسم و ۷ برابر بیشتر از تب یونجه شایع است. بنا بر آمارها پوسیدگی دندان کودکان رو به افزایش است و همین موضوع اهمیت مراقبت های ویژه از دندان های کودکان را بیشتر می کند

بنا بر آماری که سازمان های بهداشتی جهانی اعلام می کنند، امروزه پوسیدگی زودهنگام دندان ۵ برابر بیشتر از آسم و ۷ برابر بیشتر از تب یونجه شایع است. بنا بر آمارها پوسیدگی دندان کودکان رو به افزایش است و همین موضوع اهمیت مراقبت های ویژه از دندان های کودکان را بیشتر می کند.
دندان های شیری کودکان از ۶ ماهگی شروع به روش می کنند و در سنین ۶، ۷ سالگی جای خود را به دندان های دائمی دهند. در ادامه می خواهیم با بررسی ای موارد به اهمیت دندانپزشکی کودکان و  متخصص دندانپزشکی کودکان بپردازیم.


متخصص دندانپزشکی کودکان کیست؟

متخصص دندانپزشکی کودکان مانند هر دندانپزشک دیگری ۶ سال دوره ی عمومی را گذرانده و توانایی درمان و بررسی بیماری ها دندان را دارد. متخصص کودکان بعد از اتمام این دوره ی ۶ ساله و بعد از قبولی در آزمون تخصص وارد یک دوره ی ۳ ساله می شود که به طور تخصصی درباره ی دهان و دندان کودکان آموزش می بیند و برای درمان کوکان بهترین گزینه خواهد بود.
در این دوره ی ۳ ساله فرد با انجام انواع درمان های پیشرفته و تخصصی کودکان آشنا می شود و از طرفی با گذراندن واحد های درسی پزشکی کودکان، روانشاسی کودکان، مراحل رشد روانی کودکان، ارتودنسی پیشگیرانه و …. به صورت علمی و تئوری به خوبی می تواند با کودکان ارتباط بگیرد و بهترین روش درمان را قبرای آن ها انتخاب کند.

بخوانید  بلیچینگ دندان چیست ؟ و چقدر دوام دارد

دندانپزشک کودکان چه کارهایی انجام می دهد؟

معاینه و تشخیص سلامتی یا احتمال پوسیدگی دهان نوزادان و کودکان و مادر
مراقبت و پیشگیری از بروز پوسیدگی با استفاده از فلوراید، تمیز کردن مناسب دندان ها و همچنین توصیه های غذایی به مادر
ارائه مشاوره های تخصصی در رابطه با عادات نامناسب مثل استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت
تشخیص زودهنگام و درمان ناهنجاری های دندان با استفاده از ارتودنسی و اصلاح قرارگیری دندان ها
ترمیم و درمان پوسیدگی های دندان
تشخیص و درمان بیماری های مربوط به لثه و مشکلاتی مثل زخم ها، کوتاه بودن فرنوم، موکوسل و بیماری های پریودنتال کودکان
مراقبت و درمان آسیب های دهان و دندان مثل شکسته شدن و جابجایی دندان

روانشناسی کودک

متخصص دندانپزشک کودکان در طول دوره ی ۳ ساله ی تخصص با روانشناسی و برخورد صحیح با کودکان به خوبی آشنا می شود. هر متخصصی در این دوره آموزش های لازم را به کار بردن کلمات مناسب و در سطح درک کودک را می بیند به خوبی می داند به چه نحوی باید با نگرانی ها و ترس های کودکان در رابطه با دندانپزشکی و پوسیدگی دندان روبرو شود.
همچنین محیط مطب متخصص کودکان به صورتی طراحی می شود که کودکان در این محیط از آسودگی خیال زیادی برخوردار باشند.

بخوانید  مسواک زدن ارتودنسی

بیهوشی و آرام بخش های مخصوص کودکان

یکی از مشکلاتی که در رابطه با دندانپزشکی کودکان وجود دارد این است که در بسیاری از موارد ممکن است نیا به کشیدن دندان یا ترمیم دندان وجود داشته باشد که با توجه به سن کم بیمار و عدم کنترل فیزیکی چاره ای جز  دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی وجود ندارد.
متخصصین دندانپزشکی کودکان آموزش ها و تجهیزات لازم را برای عمل بیهوشی صحیح و استاندارد در اختیار دارند و برای چنین وضعیتی کاملا آماده هستند.

چرا باید کودکمان را نزد دندانپزشک متخصص کودکان ببریم؟

متخصصین کودکان آموزش های لازم را برای نوع برخورد با کودکان و روانشناسی آن ها دیده اند که در نتیجه در هر شرایطی و با توجه به رفتار کودک می توانند راه حل را تشخیص دهند و به خوبی را کودکان رفتار کنند. این مسئله بر روی درمان و نتایج آن نیز به وضوح قابل مشاهده است. هر کودکی ممکن است واکنش و رفتار متفاوتی به دندانپزشکی داشته باشد و فقط متخصصین کودکان با توجه به آموزش هایی که دیده اند می توانند در هر شرایطی با کودک ارتباط برقرار کنند.

بخوانید  هزینه و قیمت ارتودنسی 1401

اهمیت حفظ و نگهداری دندان های شیری

ممکن است با خود بگویید که دندان های شیری عمر کوتاهی دارند و دیگری نیازی به مراقبت از آن ها به طور جدی نیست، این استدلال به شدت اشتباه است. دندان های شیری از دوران جنینی تشکیل می شوند و در حدود ۶ ماهگی شروع به رویش می کنند و حداکثر تا ۳ سالگی همه ی دندان های شیری از لثه بیرون آمده اند. برای دندان شیری می توان وظایف زیر را برشمرد:
در غذا خوردن به کودک کمک می کند.
به تکلم صحیح و واضح کودک کمک می کند.
فضای مورد نیاز را برای رویش دندان های دائمی حفظ می کند.
از مشکلات فک و دندان در آینده جلوگیری می کند و در زیبایی لبخند کودک تاثیر دارد.

به این ترتیب دندان های شیری هم ممکن است دچار پوسیدگی شوند و در واقع بنا بر آمار، میزان پوسیدگی دندان کودکان در حال افزایش است. نکته ی مهم این است که نباید دندان شیری را زودتر از موعد از دست داد و به همین خاطر نیاز داریم که دندانپزشک های متخصص دندان کودکانمان را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل آن را درمان کنند.

بخوانید  لمینت دندان چیست و آیا لمینت دندان ترمیم دارد؟

مراقبت از دندان های شیری

مراقبت از دندان های شیری

از بدو تولد و از همان ابتدا باید بهداشت دهان و دندان کودکانمان را جدی بگیریم حتی قبل از آنکه دندان های شیری از لثه بیرون بیایند. بهتر است بعد از هر بار شیر خوردن لثه ی کودک را با دستمال یا مسواک های مخصوص کودکان تمیز کنید. همچنین بعد از برون آمدن دندان های شیری باید روزی دو بار دندان ها را با مسواک و خمیر دندان تمیز کنید.

عادت مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت برای کودکان اصلا عادت بدی نیست، درواقع مکیدن انشکت، پستانک و … به آرامش کودک کمک می کند اما این عادت اگر ادامه پیدا کند و تا زمان رویش دندان های دائمی رفع نشود می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند که از آن جمله می توان به مشکلات بایت، کج شدن دندان ها و … اشاره کرد. متخصص کودکان برای رفع این عادت در صورت ادامه دار شدن آن به شما کمک می کند.

برنامه غذایی مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان

برنامه غذایی به همان اندازه که برای بزرگسالان با اهمیت است برای کودکان نیز اهمیت دارد. در واقع برنامه غذایی تاثیر مستقیم بر روی سلامت دهان و دندان دارد و از این رو برای اطلاع از عادت های غذایی بد در رابطه با کودکان باید حتما به یک دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.

بخوانید  مسکن قوی برای درد دندان

چطور دندانپزشک متخصص کودکان خوب پیدا کنیم؟

قطعا یکی از دغدغه های شما در مراجعه به دندانپزشک کودکان مناسب انتخاب چگونگی بهترین دندانپزشک است. قبل از هر چیز اطمینان پیدا کنید که پزشکی که به او مراجعه می کنید متخصص کودکان باشد، در قدم بعد باید بررسی کنید که آیا مطب او برای جلب نظر کودکان مناسب است و آیا کودکان می توانند در محیط مطب بازی کنند؟
باید فرزند خود را به مطب و ملاقات دندانپزشک ببرید تا مطمئن شوید که از او خوشش می آید و در انتها در برخی موارد بهتر است نظر فرزند خود را در انتخاب دندانپزشک بدانید.

لینک کوتاه : https://dandanland.com/?p=790

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات در مورد مطلب "دندانپزشکی کودکان"
برچسب ها