» معرفی دارو و قرص » ژل لیدوکائین چیست؟
ژل لیدوکائین چیست؟
معرفی دارو و قرص

ژل لیدوکائین چیست؟

تیر 2, 1402 140322

ژل لیدوکائین چیست؟

دسته ای از داروهای بی حس کننده موضعی که عموما برای کاهش احساس درد و ناراحتی بیمار در حین جراحی های سرپایی و زخم مقعدی، شقاق و هموروئید و …استفاده می شود ژل یا پماد لیدوکائین نامیده می شود.

این دارو عموما ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده اثرات خود را در کاهش احساس درد و یا بی حسی بیمار خواهد داشت و نقش بسیار موثری در پیشرفت صحیح مراحل بیماری دارد.

اما با وجود اثرات بسیار سودمند این داروی بی حس کننده موضعی استفاده بدون تجویز پزشک و طولانی مدت آن خطرات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.لذا در این مطلب قصد داریم به پاسخ جامعی برای سوال:” ژل لیدوکائین چیست؟”و کاربردهاو عوارض استفاده بی رویه آن بپردازيم.

بخوانید  قرص آسپرین برای چی خوبه و چه کسانی باید آسپرین مصرف کنند

پس تاانتهای این مطلب با ما همراه باشید:

ژل لیدوکائین چیست؟

انواعی از داروهای بی حس کننده که اغلب به شکل ژل یا پماد و کرم در دسترس پزشکان و بیماران قرار دارد ژل لیدوکائین نامیده می شود.

ژل لیدوکائین چیست؟

ژل لیدوکائین با انسداد سیگنالهای عصبی بدن افراد، موجب ممانعت از انتقال پیام درد و ناراحتی به مغز شده و بدین ترتیب موجب بی حسی موضعی بیمار در حین عمل جراحی سرپایی و … خواهد شد .

این دارو به شکل موضعی استفاده شده و در درمان موقتی درد بافتهای پوستی و پیرامون آن و همچنین پیشگیری از بروز درد در حین درمان های سرپایی استفاده می شود.

از دیگر موارد کاربرد این دارو می توان به درمان سرپایی سوختگی ها و خراش های جزئی و یا حتی تخفیف خارش نیش خوردگی حشرات نیز اشاره نمود.

کاربردهای ژل لیدوکائین

ژل لیدوکائین دارای کاربردهای بسیار زیادی برای بی حسی موضعی و درمان موقتی درد بیمار می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درمان دردهای ناشی از شقاق مقعدی و هموروئید یا بواسیر
 • درمان درد و ناراحتی تحریک رکتوم
 • بی حسی موضعی برای درد ناشی از سوختگی و بریدگی بخش از پوست
 • اسپری ژل لیدوکائین برای درمان درد دندانها
 • برای کاهش درد جراحی های سرپایی که نیاز به بی حسی موضعی دارند
 • پماد ژل لیدوکائین برای تاخیری و درمان زود انزالی
 • درمان واژینیسموس
بخوانید  آیا قرص استامینوفن تایلانول 500 برای دندان درد خوبه؟

طریقه مصرف پماد لیدوکائین مقعدی

بواسیر یکی از بیماری های به شدت آزاردهنده ناحیه مقعدی است که موجب اتساع یا بسته شدن سیاهرگ های ناحیه مقعدی بیمار شده و همین امر علائم خارش سوزش و درد شدیدی را در این ناحیه از بدن بیمار ایجاد خواهد کرد. بواسیر یا هموروئید ممکن است در سنین مختلف باعث درگیری بیمار با این درد آزاردهنده شود.

ژل لیدوکائین با خاصیت ضد درد و ضد التهابی خود می تواند درمان موقتی مناسبی برای کاهش ورم و خارش و سوزش ناشی از هموروئید باشد. اما مصرف آن بدون مشورت پزشک و همچنین مصرف طولانی مدت ژل لیدوکائین موجب بروز عوارض شدیدتر از بیماری هموروئید خواهد شد.

طریقه مصرف پماد لیدوکائین مقعدی

عموما طریقه مصرف ژل لیدوکائین برای بیماری های مقعدی توسط پزشک معالج برای بیمار توضیح داده می شود; ولی شیوه معمول برای درمان این عارضه این است که باید ابتدا پیرامون مقعد را با اب و صابون و یا شامپو بدن به آرامی بشوییم و خشک کنیم بعد مقداری از دارو را با اپلیکاتور برداشته و آن را به آرامی به داخل مقعد وارد نمایید و مقدار مناسبی از دارو را به داخل مقعد بریزید و بعد اپلیکاتور را خارج نموده و ان را با آب و صابون به خوبی بشویید و خشک کنید.

بخوانید  موارد مصرف قرص پردنیزولون ۵ چیست؟

پماد لیدوکائین برای تاخیری

امروزه یکی از کاربردهای پماد -ژل لیدوکائین برای درمان زود انزالی مردان است که به صورت پماد ژل و اسپری در بازار وجود دارند و مانع از انتقال سریع و کامل تحریکات به آلت شده و در نتیجه زمان انزال فرد و رضایت زوجین از رابطه جنسی ارتقا می یابد. اما نباید در استفاده از این پماد- ژل لیدوکائین برای تاخیری نیز افراط شود چرا که موجب عوارض جبران ناپذیری خواهد شد.

طریقه مصرف پماد لیدوکائین برای واژن/واژنیسموس

واژینسموس یکی از اختلالات بسیار آزاردهنده برای برقراری رابطه جنسی بین زوجین است .

در این اختلال فرد با تجربه تلخ گذشته و یا ترس از بروز درد بسیار زیاد قادر به برقراری ارتباط جنسی کامل و در نتیجه دخول نمی باشد اما خوشبختانه می توان با استفاده از پماد یا ژل لیدوکائین تا حدودی این مشکل را نیز حل کرد.

عوارض و تداخلات دارویی ژل لیدوکائین

تاکنون عوارض بسیار خطرناک و قابل توجهی از ژل لیدوکائین مشاهده نشده است و تنها ممکن است در موضع مورد استفاده کمی سوزش بوجود بیاید که جای نگرانی نیست.

اما زیاده روی در مصرف این دارو فرد را با اختلالات وسیعی همچون موراد ذیل مواجه خواهد نمود:

 • تغییرات خلقی ناگهانی نظیر گیجی و عصبی شدن فرد
 • خواب الودگی زیاد
 • لرزش و تسنج
 • افزایش ضربان قلب
 • کندی ریتم تنفسی فرد
 • تاری دید
 • کهیر
 • تغییرات دمای بدن بیمار
 • التهاب و قرمری در موضع
 • تب
 • تهوه و استفراغ
 • احساس شنیدن صدای زنگ
 • درد قفسه سینه
 • واکنش های الرژیک
بخوانید  قرص مونته لوکاست یا همان ایروکاست چیست و چرا برای درمان کرونا تجویز می شود؟

عوارض و تداخلات دارویی ژل لیدوکائین

آیا مصرف ژل لیدوکائین در بارداری خطرناک است؟

تا کنون شواهدی مبنی بر خطر ژل لیدوکائین برای خانم ها در دوران بارداری یا شیردهی گزارش نشده است. این دارو کاملا ایمن بوده و خطری جنین و مادر را تهدید نمی کند.

اما بهتر است مصرف خودسرانه این دارو را کنار بگذارید و آن را با مشورت پزشک معالج خود استفاده نمایید به علاوه اگر قصد دارید ژل لیدوکائین را برای نواحی نوک سینه استفاده کنید باید دقت کنید که دارو با دهان نوزاد شیرخوار ارتباطی نداشته باشد.

نکات مهم مراقبتی در استفاده از ژل لیدوکائین

 1. پیش از مصرف اشکال مختلف داروی لیدوکائین اطلاعات مندرج روی بسته بندی کالا را به دقت مطالعه نمایید چرا که برخی از اشکال دارو برای استفاده موضعی روی پوست و برخی دیگر برای استفاده داخلی طراحی و تولید شده اند.
 2. مصرف بیش از دوز تعیین شده توسط پزشک دلیلی بر افزایش سرعت بهبودی شما نمی باشد لذا توصیه می شود ژل لیدوکائین را به دقت مصرف نمایید. چرا که مصرف بی رویه آن یا بیش از دوز تعیین شده توسط پزشک موجب بروز واکنش های آلرژیک در بیمار خواهد شد.
 3. در صورتی که قصد دارید از اشکال اسپری لیدوکائین استفاه نمایید حتما قبل از مصرف آن را به خوبی تکان دهید و آن را با فاصله ای در حدود ۸ الی ۱۰ سانت از موضع اسپری نمایید.
 4. در صورت استفاده از ژل یا اسپری لیدوکائین برای ناحیه دهانی حداقل تا یک ساعت از خوردن و آشامیدن و جویدن آدامس و .. خودداری کنید چرا که ممکن است نتوانید به خوبی دمای خوراکی ها و مواد غذایی را تشخیص دهید و دچار سوختگی در ناحیه دهان شوید یا بر اثر ماندگاری اثار بی حسی موجب بروز زخم و گاز گرفتگی زبان خود شوید
 5. در صورتی که قصد دارید از این دارو برای کاهش درد ناشی از سوختگی و یا زخم استفاه کنید ژل لیدوکا۶ئینرا روی گاز استریل بریزید و در نهایت روی زخم قرار دهید.
 6. زمان مصرف دارو را به دقت مورد توجه قرار دهید چرا که فراموشی و بی دقتی در مصرف آن می تواند بیمار را با عوارض جدی یا عدم تاثیر در کاهش درد و بهبودی مواجه سازد.
 7. در صورت فراموش کردن یک دوز از دارو به محض یاداوری آن را مصرف کنید ولی در صورتی که تقریبا زمان مصرف دوز آتی فرا رسیده است از مصرف دو برابری دارو به شدت پرهیز نمایید.
بخوانید  قرص فلوکستین چیست و برای چی خوبه ؟ عوارض و نحوه مصرف قرص فلوکستین 20

نکات مهم مراقبتی در استفاده از ژل لیدوکائین

نحوه نگهداری ژل لیدوکائین

برای نگهداری ژل لیدوکائین به نکات زیر توجه نمایید

 • دارو را در دمایی مناسب (دمای اتاق)نگهداری کنید و از یخ زدگی ان ممانعت ورزید
 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید
 • بعد از هر بار استفاده بسته بندی دارو را به طور محکم ببندید
 • از تماس ژل لیدوکائین با چشم و نواحی داخلی بینی و واژن جدا بپرهیزید

قبل از شروع مصرف ژل لیدوکائین پزشک خود را بابت مطالب ذیل مطمئن سازید :

 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی به نوزاد به سر می برید
 • اگر به بیماری های کبدی و هپاتیت و .. مبتلا هستید
 • اگر دچار انواع اریتمی قلبی و یا بی نظمی در ضربان قلب هستید (هر گونه مشکلات قلبی )
 • اگر سابقه حساسیت به اروهای مشابه یا مواد غذایی هستید
 • اگر در حال اقدام برای بارداری هستید حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید

سوالات متداول

ایا می توانیم از ژل لیدوکائین برای واژن نیز استفاده کنیم؟

این ژل را می توان برای نواحی موضعی پوست اطراف واژن استفاده کرد(مشروط به دستور پزشک معالج) اما به هیچ عنوان نباید از آن برای نواحی داخلی واژن استفاده کنید.

بخوانید  برای درمان اسهال باید چه قرصی بخوریم؟ معرفی 4 قرص برای درمان اسهال

هدف از مصرف ژل لیدوکائین چیست؟

هدف از مصرف ژل لیدوکائین کاهش آلام و درد و ناراحتی بیمار به طور موقتی می باشد.

ایا ژل لیدوکائین گران است؟

خیر این دارو یکی از مقرون به صرفه ترین داروهای بی حسی موضعی می باشد. قیمت ژل لیدوکائین ۲درصد بنا به نحوه بسته بندی و حجم دارو متفاوت است.

مدت زمان اثر گذاری ژل لیدوکائین چقدر است؟

عموما ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بعد از مصرف دارو تاثیرات ان در کاهش درد و بی حسی موضعی مشاهده خواهد شد

اثر ژل لیدوکائین تا چند ساعت ماندگار است؟

مدت زمان ماندگاری اثرات ژل لیدوکائین حدود ۴ ساعت می باشد

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×