کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان چیست و به چه روش های انجام می شود؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بنا به دلایل متفاوت دندان یا دندان های خود را از دست بدهید. در سال های اخیر یکی از مهم ترین چالش های دندانپزشکان نوع جایگزینی دندان بوده و کاشت دندان بوده است.
دندانی که کشیده می شود مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می کند و مشکل فقط زشت کردن چیدمان دندان و لبخند نیست و بر بسیاری دیگر از مسائل نیز تاثیر می گذارد.
بعد از مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت حالا با استفاده از پروتز های مصنوعی می توان به خوبی دندان های از دست رفته را جایگزین کرد. با این حال ممکن است زمانی که به دنبال انتخاب بهترین روش برای جایگرینی دندان های خود هستید سردرگم شوید که بهترین انتخاب چه چیزی است و بهتر است از ایمپلنت دندان استفاده کنید یا بریج؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی راجع به انواع کاشت دندان و مزایای هر روش نسبت به دیگری در اختیار شما قرار دهیم.


انواع روش کاشت دندان

به طور کلی کاشت دندان شامل روش های کاشت دندان مصنوعی، کاشت دندان به روش بریج و کاشت دندان ایمپلنت می شود.
برای انتخاب بهترین روش فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید به همه ی آن ها توجه شود. در این مطلب به بررسی تفاوت های بریج و ایمپلنت می پردازیم.

|مقاله مرتبط : ایمپلنت چیست؟

دندان مصنوعی:

کاشت دندان از طریق دندان مصنوعی که روش قدیمی جایگزینی دندان است این روزها به دلیل مشکلاتی که برای دندان ها و فک افراد به وجود می آورد و همچنین استفاده سخت و غیر کاربردی آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد و دیگر کمتر کسی به سراغ این نوع از جایگزینی دندان می رود.

بریج دندانی چیست و به چه روشی انجام می شود؟

کاشت دندان به روش بریج

یکی از روش های مورد استفاده برای پر کردن و جایگزینی دندان افتاده یا از دست رفته بریج دندان است. روش کار به این طریق است که دندان افتاده به شکل یک پل قسمت بی دندان را می پوشاند و این کار با قرار گرفتن آن بر روی دندان های مجاور انجام می شود.
به خاطر قرار گرفتن دندان بر روی دندان های مجاور نیاز است که این دندان ها کمی برش بخورند. همچنین در اغلب موارد بریج دو طرف محل اتصال روکش می شود و در مواردی هم بریج به دندان های دو طرف مانند بالا می چسبد و یا گاهی تنها از یک طرف پایه دار می شود. بریج معمولا از جنس چینی یا سرامیک متصل به فلز ساخته می شود.

استفاده از بریج برای چه کسانی مناسب است؟

با توجه به اینکه در بریج باید دندان های کناری برش بخورند و بعضی دیگر از موارد دندانپزشک ها در موارد خاصی استفاده از بریج را پیشنهاد می کنند. به طور کلی بریج بیشتر در مواردی پیشنهاد می شود که افراد یک دندان افتاده دارند یا استفاده از ایمپلنت با توجه به فک و لثه ی افراد مقدور نیست. یکی از مشکلاتی که در رابطه با بریج وجود دارد این است که امکان تمیز کردن دندان هایی که زیر روکش قرار می گیرند وجود ندارد و در اغلب موارد بیمار متوجه این مسئله نشده و با پوسیدگی دندان ها مواجه می شود.

ایمپلنت چیست و چگونه انجام می پذیرد؟

کاشت دندان به روش ایمپلنت 

روش جدید کاشت دندان یا همان ایمپلنت چند وقتی است در مرکز توجهات قرار دارد و بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته شناخته می شود. از طرفی ایمپلنت دندان در درمان های ارتودنسی نیز کمک شایانی به پزشک متخصص ارتودنسی کرده است. در این روش یک قسمت فلزی از جنس تیتانیوم درون لثه کار گذاشته می شود و بعد از مدتی دندان را روی آن پیاده سازی می کنند. در این روش بر خلاف بریج هیچ نیازی به برش خوردن دندان های مجاور نیست.

| مقاله مرتبط : مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب تر است؟

جایگزینی و کاشت دندان از طریق ایمپلنت علاوه بر اینکه به تشخیص دندانپزشک صورت می گیرد به خواست و انتخاب بیمار نیز بستگی دارد. افرادی که نمی توانند با استفاده از دندان مصنوعی غذا را به خوبی بجوند، کسانی که نیاز به بریج دارند اما تمایلی به برش خوردن دندان های مجاور ندارند، کسانی که دندان های خود را از دست داده اند اما نمی خواهند از دندان مصنوعی استفاده کنند و در آخر مهم ترین دلیل استفاده از ایمپلنت تمایل افراد به داشتن دندان های بسیار شبیه به دندان های طبیعی است.

مقایسه کاشت دندان از طریق بریج و ایمپلنت

در حال حاضر کاشت دندان از طریق بریج یا ایمپلنت (دندان مصنوعی متحرک نوعی بریج است) صورت می گیرد و ما می توانیم این دو روش را از 5 زاویه مختلف مقایسه کنیم.
– نحوه ی کار گذاشتن:
در روش بریج همان طور که پیش از این گفته شد ما تنها با جای خالی دندان کار نداریم بلکه دندان های مجاور نیز درگیر می شود و تا حدودی تراش داده می شوند که البته این تراش دادن دندان ها برای استفاده از آن ها به عنوان تکیه گاه پروتز مصنوعی لازم است. در روش ایمپلنت اما به هیچ یک از دندان ها کاری نداریم و تنها با جای خالی دندان کار خواهیم داشت و هیچ برشی بر دیگر دندان ها وارد نمی کنیم. معمولا از بریج زمانی استفاده می کنند که دندان های کناری پرشدگی های زیادی داشته باشند و بخواهیم برای آن ها از روکش یا تاج استفاده کنیم.

– بهداشت دهان و دندان:
اینکه بتوانیم بعد از کاشت دندان بهداشت دهانمان را رعایت کنیم بسیار با اهمیت است و می دانیم که در این زمینه ایمپلنت عملکرد بهتری دارد. بریج حداقل شامل سه تاج متصل به هم است و فضای خالی دندان ها پر می شود. این طراحی چالش هایی را برای استفاده از مسواک و نخ دندان ایجاد می کند به همین جهت رعایت بهداشت دهان و دندان در این حالت مسکل تر و حساس تر است. اما از طرف دیگر ایمپلنت کاملا مثل دندان های طبیعی است و از این جهت بهداشت آن با بهداشت دندان های عادی تفاوتی ندارد.

– دوام و ماندگاری:
ایمپلنت به طور کلی از دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به بریج برخوردار است و می تواند به عنوان یک جایگزین دندان تا آخر عمر استفاده داشته باشد. از طرف دیگر ایمپلنت به لثه و استخوان پیرامون خود ضرری وارد نمی کند و از پوسیدگی و مشکلات لثه مقاومت می کند. بریج اما طول عمر کوتاه تری دارد (در حدود 10 سال) و می تواند باعث پوسیدگی دندان های اطراف شود.

– هزینه کاشت دندان:
از نظر هزینه، کاشت دندان به طریق بریج هزینه ی به مراتب کمتری نسبت به ایمپلنت دارد اما از طرف دیگر ممکن است شخص مجبور شود هر چند وقت یکبار اقدام به بریج جدید کند که این خود هزینه ی کاشت دندان را بسیار زیاد می کند. گفته می شود که اگرچه در ابتدا هزینه ایمپلنت بیشتر است اما به مرور زمان و در دراز مدت مقرون به صرفه تر خواهد بود.

|مقاله مرتبط : هزینه ایمپلنت

– زیبایی:
یکی از سوالاتی که در رابطه با کاشت دندان ایجاد می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است مسئله ی ظاهر و زیبایی دندان می باشد. جواب این سوال که بریج زیباتر است یا ایمپلنت را نمی توان با قطعیت داد اما به طور کلی نتایج ایمپلنت رضایت بخش تر بوده است. توجه داشته باشید در صورتی که بلافاصله بعد از کشیدن دندان اقدام به ایمپلنت شود از تحلیل استخوان ها هم جلوگیری خواهد شد که در نتیجه ظاهر نهایی دندان در وضعیت بهتری قرار می گیرد.

پرینت