» بیماریها » rf تیروئید چیست ؟ ۱۰ نکته در مورد آر اف یا سوزاندن ندول های تیروئید که نمی دانید
rf تیروئید چیست ؟ 10 نکته در مورد آر اف یا سوزاندن ندول های تیروئید که نمی دانید
بیماریها - دانستنی ها

rf تیروئید چیست ؟ ۱۰ نکته در مورد آر اف یا سوزاندن ندول های تیروئید که نمی دانید

تیر 19, 1402 210320

كنيك rf تیروئید به منزله یک شیوه کم تهاجمی به حساب می آید. این روش در برطرف نمودن توده ها و ندول های خوش خیم تیروئید و بعضی دیگر از توده های بدخیم بکار برده می شود. نتایج حاکی از تحقیقات نمایانگر آن است که فرکانس rf بعد از ۳۰ روز میان ۳۳ الی ۵۸ و بعد از ۶ ماه ۵۱ الی ۸۵ درصد از کاهش حجم توده خبر می دهد.

این نوع درمان حتی نشانه های خوشایند و مثبتی در خصوص با معالجه سرطان تیروئید از خود نشان داده است. افزون بر کم تهاجمی بودن آن، این روش دارای عوارض کمتری در قیاس با درمان عمل جراحی می باشد… افزون بر موارد گفته شده درمان بهتری برای بیماران به شمار می رود.

بخوانید  هر آنچه درباره لیزر موهای زائد باید بدانید ! فواید – عوارض

rf آر اف تیروئید
آر اف rf تیروئید چیست؟

(آر اف) rf تیروئید یک فناوری با بکارگیری امواج رادیویی می باشد. در آن گذر امواج از بافت های بدن سبب می شود تا مولکول ها در امواج بالاتر آغاز به بالا و پایین شدن کنند. همچنین سبب بالا و پایین شدن مولکول های دو قطبی در سلول می شود. بدین صورت یک تحریک سلولی- مولکولی روی بافت ها و تحریک کلاژن و الاستین انجام می گیرد که در پایان در امتداد روال درمان سبب بازگشت بافت ها و منعطف شدن آن ها می شود.

از این گونه تخریب معمولا جهت برطرف نمودن و از بین بردن ندول های جامد بهره برده می شود.

سابقه rf تیروئید در کشور ایران

نخستین rf تیروئید در کشور ایران در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ صورت گرفت که برای نخستین بار توده تیرویید مورد درمان قرار گرفت. با دستیابی به نتیجه ایده آل به منزله یک عمل روتین بکار برده شد و برآیند آن در مقالات موثق خارجی و همچنین در همایش های علمی غدد ایران معرفی شد. بنابراین این درمان حدود چند سالی است که در کشور ایران صورت می گیرد.

خوشبختانه متخصصان در بعضی از شهر ها من جمله تهران توانسته اند به وسیله این تکنیک برآیند های ایده آلی در درمان ندول ها و گره های تیروئید کسب کنند. اخیرا با انجام جراحی های موفق در حیطه ندول های تیروئید چه به وسیله آر اف تیروئید و یا شیوه هایی نظیر تزریق الکل به موفقیت های خوبی در این عرصه دست یافته اند. بدین جهت سعی آنها در رواج و گسترش این تکنیک به وسیله انتقال این روش به سایر پزشکان در کشور ادامه دارد.

بخوانید  کمیسیون ماده ۷

عملکرد rf تیروئید چگونه است؟

به صورت مختصر rf تیروئید به وسیله امواج الکتریکی بین ۲۰۰ الی ۱۲۰۰ کیلوهرتز سبب نزاع یون ها در سلول شده و در نهایت با منتقل نمودن حرارت در تومور و با اعمال اصطکاک دمای تومور بالا می رود. این افزایش دما سبب از بین رفتن سلول های تومور می شود.

تحولات دمایی بین ۶۰ الی ۱۰۰ سبب صدمه برگشت ناپذیر و تخریب بافت توده می شود. در دمای بین ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه سبب پیشگیری از توسعه تومور می شود. در مجموع شیوه rf تیروئید یکی از شیوه های بهینه در معالجه اثربخش توده های بدخیم و خوش خیم تیروئید بوده که تا به حال برایند اثر گذاری را در بیماران نشان داده است. این شیوه با هدایت توموگرافی یا سونوگرافی صورت می گیرد.

 عملکرد rf تیروئید چگونه است؟

آیا روش درمانی rf تیروئید موثر است؟

سوالی که امکان دارد برای هر کسی پیش آید این است که آیا روش rf تیروئید اثربخش است؟ پیش از جراحی rf شما بایستی اسناد پزشکی خود را برای متخصص اینترونشن تیروئید ارسال کنید. پزشک متخصص مدارک را وارسی می کند تا ببیند شما کاندید خوبی جهت درمان آر اف هستید یا خیر؟ بیمارانی مناسب این روش درمانی می باشند که خوش خیم بودن ندول تیروئیدشان با نمونه برداری مشخص و تایید شده باشد.

بخوانید  ضررهای دستگاه چای ساز برای دندان+راهکار برای استفاده

تقریبا زیاد نباشند و سایز آن کمتر از ۵ سانتی متر نباشد. معمولا ندول هایی که به شکل کیستیک یا مایع هستند زودتر به درمان پاسخ می دهند. اگر که ندول تیروئید بیشتر از ۵ سانت باشد امکان دارد شمار جلسات انجام جراحی آر اف هم بیشتر باشد.

مسئله ای که از اهمیت ویژه ای برخوردار است ارزیابی جامع و کامل وضعیت بیمار جهت آگاهی از این نکته که آیا متقاضی کاندید مطلوبی جهت انجام این عمل می باشد یا خیر؟ چنانچه ندول تیرویید شما به بافت های حیاتی ‌من جمله رگ های خونی یا مری و عصب تار های صوتی نزدیک باشد باز هم می توانید به وسیله این روش کاربردی مبادرت به درمان آن نمایید.

آیا در زمان جراحی rf تیروئید دردی متوجه بیمار می شود؟

تنها درد و ناراحتی ‌که امکان دارد در زمان جراحی rf تیروئید متوجه بیمار شود درد های کوتاه تیر کشنده در فک یا کتف مراجعه کننده می باشد. در اینگونه موارد مراجعه کننده می تواند مشکل را با پزشک متخصص خود مطرح کند تا متخصص با تغییر تنظیمات سیستم، مشکل را برطرف نماید.

شیوه انجام rf تیروئید به چه صورت می باشد؟

روش rf تیروئید معمولا با بی حسی موضعی و همچنین آرام بخش ضعیف تا متوسط صورت می گیرد. این عمل به شما یاری رسانده تا ریلکس، راحت، آرام و منسجم بمانید. در طی اعمال جراحی بایستی بتوانید با پزشک معالج خود حرف بزنید تا اطمینان حاصل نمایید که تار های صوتی شما تحت الشعاع واقع نشده و صدمه ندیده است.

بخوانید  کبد چرب چیست و برای کبد چرب چی بخوریم چی نخوریم ؟

•در زمان عمل rf تیروئید

با بکارگیری سونوگرافی، متخصص رادیولوژی مداخله ای، یک سوزن ظریف و باریک را داخل ندول نموده و آن را از درون، تفکیک می کند. این عمل زیر نظر سونوگرافی صورت می گیرد. این بدان مفهوم است که می توانید تمام سوزن را در طی جراحی به صورت کامل ببینید. این مسئله ریسک های احتمالی و عوارض را تا حد الامکان کم می کند. سوزن به یک ژنراتور متصل است که از انرژی برق، جهت ایجاد گرما در پیرامون نوک سوزن، بهره می برد.

متخصص سوزن مدنظر را داخل ندول عقب و جلو می برد تا آن را از درون بسوزاند. دقت نمایید که ساختار طبیعی تیروئید به هیچ وجه تحت الشعاع قرار نخواهد گرفت. ساختار فرسوده به تدریج به ساختار اسکار مبدل می شود و سبب کوچک شدن کم کم ندول می شود.

 شیوه انجام rf تیروئید به چه صورت می باشد؟
•پس از عمل rf تیروئید

پس از عمل می توانید تا موقعی که تاثیر آرام بخش تمام شود، استراحت کنید. بهتر است بدانید که بیشتر بیماران می توانند در روز اول پس از جراحی به خانه بازگردند. لازم است یک نفر طی اعمال جراحی و همچنین پس از آن همراه بیمار باشد.

بخوانید  فال شمع سریع روزانه، امروز و فردا و ماهیانه

کاندیدای مناسب جهت درمان به روش rf تیروئید

در مجموع هر متقاضی با ندول خوش خیم که داوطلب جراحی است می تواند جهت درمان، شیوه rf تیروئید را در نظر بگیرد. کاندید مناسب جهت انجام rf تیروئید شامل متقاضیانی می شود که نشانه ها یا مسائل زیبایی حاصل از نمو ندول تیروئید دارند و یا افرادی که ندول سمی دارند. (ندول، هورمون تیروئید زیادی تولید می کند).

کاندید مناسب جهت انجام rf تیروئید کسانی هستند که نمی توانند با خیالی آسوده جراحی انجام دهند و برای عمل محدودیت دارند. همانند افرادی که به هیچ وجه نمی توانند تحت بیهوشی واقع شوند. بهتر است بدانید پیش از انجام این روش جهت تایید خوش خیم بودن ندول به ۲ بیوپسی مجزا احتیاج دارید.

چنانچه تا پیش از این، نمونه برداری انجام نداده اید، متخصص رادیولوژی مداخله ای در مطب به راحتی می تواند این دو بیوپسی را انجام دهد. موقعی که بیوپسی نشان داد که شما سرطان تیروئید ندارید متخصص به شما برنامه های ضروری جهت اعمال rf تیروئید را ارائه می دهد.

چه افرادی نمی توانند مورد جراحی rf تیروئید قرار بگیرند؟

جراحی rf تیروئید به هیچ وجه به بیماران باردار و همچنین دارای ضربان ساز قلب پیشنهاد نمی شود. برخی از متخصصان بر این باورند گره های تیروئیدی که خوش خیم هستند احتیاجی به عمل جراحی سرطانی ندارند بنابراین بهتر است از rf برای این موضوع استفاده شود. ولی بایستی سایر شرایط هم در نظر گرفته شود از جمله:

بخوانید  دیابت بی مزه چیست ؟ علایم , عوارض , تشخیص و درمان آن را بشناسید

•سن مراجعه کننده

•اندازه گره ها

•شمار گره ها

تصور کنید شخصی شمار بسیاری گره در تیروئید او وجود دارد برخی از این گره ها بزرگ هستند و شمار بسیاری ‌گره کوچکتر دارد. چنانچه برای گره های بزرگتر rf انجام شود و با آر اف این گره های بزرگ، کوچک شده و رفع شدند قطعا این مراجعه کننده راضی است می باشد که تیرویید او کوچکتر شده است. ولی با این خطر مواجه است که ۱۰ الی ۲۰ سال آتی تیروئید او مجدد گره تولید کند و این روال ادامه داشته باشد.

بدین علت امکان دارد متخصصین این شخص را برای انجام آر اف مناسب ندانند. چرا که بافت یا ژنتیک تیرویید این افراد به گونه ای است که دوباره شمار بسیاری گره ایجاد کند. ولی اگر این گره ها برطرف شوند نشانه ها بهتر می شود و التیام می یابد ولی همانطور که می دانید این بهبودی دائمی نیست. در این صورت متخصصین به این مراجعه کننده پیشنهاد جراحی یا شیوه های دیگر درمان را توصیه می کنند.

درمان سرطان تیروئید با rf تیروئید

بکارگیری امواج rf تیروئید در معالجه بیماران سرطان تیروئید و توده های تیروئید حاکی از آن است که این شیوه می تواند یکی از انتخاب های ایده آل پزشک معالج باشد. برآیند بدست آمده از درمان سرطان تیروئید شواهد مناسبی جهت تایید این موضوع می باشد. با این وجود بکارگیری آر اف در هرگونه سرطان و ندول بدخیم رایج نیست و برای بعضی اقسام سرطان تیروئید استفاده نمی شود.

بخوانید  آندوسکوپی معده چیست و چقدر طول میکشد؟

من جمله سرطان های فولیکولار تیروئید با این روش پیشنهاد نمی شود، چرا که در پژوهشات علمی شواهدی حاکی بر نتایج موثر در این گونه Cancer مشاهده نشده است.

 کاندیدای مناسب جهت درمان به روش rf تیروئید

سوزاندن ندول های تیروئید توسط روش آر اف

از بین بردن ندول های تیروئید به وسیله روش rf تیروئید به چه صورت می باشد؟ ندول تیرویید ها گره هایی می باشد که داخل تیروئید ایجاد می شود. هر چند اکثر توده های تیروئید زیان بخش نیستند و احتیاجی به درمان ندارند. بعضی از گره ها امکان دارد به حدی بزرگ باشند که سبب ناراحتی در نفس کشیدن و بلع شوند. خیلی کم این توده ها نشانه ای از سرطان تیروئید می باشند که در این شرایط توده یا همه غده تیروئید بایستی برداشته شود.

متخصص با شناسایی نخستین مشکل برای نخستین بار یک معاینه جسمانی را جهت دیدن حرکت غده تیروئید انجام می دهند. جهت ارزیابی میزان هورمون تیروئید در بدن شما یک تست خون هم انجام داده می شود. چرا که وجود توده های تیروئید می تواند ساخت این گونه هورمون ها را تحریک نماید. چنانچه میزان هورمون زیاد باشد متخصص امکان دارد سونوگرافی را انجام دهد تا فرم و بافت ندول را ببیند.

بخوانید  5 فاکتور انتخاب مهدکودک خوب

جهت مطمئن شدن از اینکه توده سرطانی نیست، متخصص نیز امکان دارد بیوپسی را در ناحیه ای که نمونه ای از بافت ها گردآوری می شود قرار دهد. این عمل جهت خوش خیم بودن یا بدخیم بودن توده انجام می گیرد. متخصص نیز امکان دارد اسکن تیروئید را پیشنهاد دهد که در آن به تزریق ید رادیو اکتیو می پردازند تا کارکرد این غده را به صورت مطلوبی بداند.

همانطور که اکثر توده های تیروئید سبب مسائل چشمگیری نمی شوند متخصص امکان دارد در پی معاینه جسمانی و تست های اولتراسوند جهت نظارت بر سایز توده ها و کارکرد این غده باشد.

جراحی هم امکان دارد در مواردی بکار برده شود که توده خیلی بزرگ باشد و شخص را در نفس کشیدن و بلع دستخوش مشکل نماید. یا اینکه گره ها و گره های تیروئیدی سرطانی باشند. با این وجود، عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد و معمولا با خطرات و عوارض احتمالی همراه خواهد بود.

تخلیه حرارتی یک شیوه جایگزین جهت معالجه این ناراحتی می باشد. این روش مطلوب و مطمئن است که به صورت چشمگیری میزان توده تیروئید را کم می کند. تخلیه حرارتی با بکارگیری لیزر یک شیوه سالم است چرا که احتیاجی به بیهوشی عمومی ندارد. عوارض این روش هم کم می باشد. ساختار نرمال تیروئید در طی درمان حفظ می شود و ریسک کم کاری تیروئید بعد از درمان خیلی پایین است.

بخوانید  نشانه وجود نبض در بدن چیست؟

مزایای درمان گره های تیروئید به وسیله این روش کاربردی

معالجه گره تیروئید به وسیله rf تیروئید یک روش کم تهاجمی نوین است که جهت برطرف نمودن زائدات خوش خیم و بدخیم در خیلی از بیماری ها بکار برده می شود. این روش به علت کاربری راحت و مهار محدود بخش مدنظر در حال حاضر مورد توجه و مورد استقبال واقع شده است. به تازگی در ندول های تیروئید، روش رادیوفرکوئنسی برای معالجه عود سرطان تیروئید و ندول های خوش خیم بکار برده می شود.

در چند پژوهش نشر داده شده و همچنین ثابت شده است که سوزاندن با امواج رادیویی در کم کردن اندازه ندول بین ۴۶.۶٪ الی ۷۹.۹٪ تا ۶ ماه پس از رادیوفرکوئنسی اعلام شده است. از مزایای درمان گره های تیروئید به وسیله rf تیروئید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

•عدم تغییر صدا

•عدم سوختگی پوست

•عدم ایجاد هماتوم

•از مزایای درمان گره های تیروئید به وسیله rf تیروئید می توان به عفونت نکردن بیمار اشاره کرد.

•عدم صدمه به جوارح حیاتی گردن

و…

معایب و خطرات احتمالی این روش

عوارض rf تیروئید همانند عوارض عمل جراحی می باشد. با این اختلاف که با سرعت کمتری رخ می دهد. خطرات احتمالی این روش فلج شدن تارهای صوتی، گرفتگی صدا، عفونت و صدمه به بافت های پیرامون گردن همچنین خونریزی می باشند.

یکی از معایب rf تیروئیدی این است که امکان دارد تحت پوشش بیمه قرار نگیرد. زیرا یک شیوه نوین می باشد. ابلیشن امواج رادیویی هم اکنون، هزینه خیلی زیادی دارد. از دیگر معایب rf تیروئیدی می توان به دراز مدت بودن تاثیر معالجه اشاره کرد. همواره بین ۱ الی ۶ ماه زمان نیاز دارد تا برایند موثر درمان معلوم شود.

بخوانید  هزینه عمل لیزیک در بیمارستان چقدر است ؟

گرفتن وقت مشاوره از آر اف تیروئید

مراجعه کننده های عزیز می توانند به وسیله سایت های معتبر یا به وسیله ارتباط تلفنی برای مشاوره rf تیروئید وقت بگیرند. همه پرسش های خود را می توانند در این جلسات بیان کنند. پزشک مورد نظر با ارزیابی وضعیت و سوابق پزشکی مراجعه کننده انجام یا انجام ندادن این روش را پیشنهاد می دهد.

وضعیت پس از انجام آر اف تیروئید

پس از انجام تکنیک rf تیروئید شخص بیمار در مرکز موردنظر تقریبا ۱ الی ۲ ساعت تحت نظر بوده و بعد از آن ترخیص می شود. به علت تحولات آر اف بعد از عمل بین ۳ الی ۵ روز مراجعه کننده حس سفتی، درد، خارش و کمی تعرق شبانه و کم شدن اشتها می کند. موارد نامبرده علامت تاثیر درمان می باشند و پس از طی این مدت زمان بیمار به زندگی عادی خود باز می گردد.

درد و ناراحتی نامبرده شده به وسیله درمان های حمایتی و استفاده مایعات و داروهای آرامبخش قابل تحمل بوده و مشکلی در روال زندگی به وجود نمی آورد. پس از تقریبا ۵ روز توده آغاز به کاهش اندازه نموده که این روال در سی روز نخست خیلی چشمگیر است اما حدود ۶ ماه ادامه خواهد یافت.

چه اقداماتی پس از آر اف تیروئید ضروری هستند؟

استفاده منظم و مرتب دارو های تجویز شده مخصوصا در ۵ روز نخست که عمده ترین وظیفه شخص بیمار می باشد. بعد از یک ماه تست جدیدی صورت می گیرد و از لحاظ کارکرد، هورمون ها ارزیابی می شوند که همواره بدون تغییر است. زیرا به ساخت طبیعی تیروئید صدمه وارد نمی شود. بعد از یک ماه کاهش اندازه توده مانیتور شده و در طول یک فرایند ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱ ساله هم معاینه و مانیتور می شوند.

چنانچه احتیاج به درمان دوباره داشته باشند انجام می شود و معمولا یک تنفس ۳ ماهه میان جراحی خواهند داشت.

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×