سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

زمانی که صحبت از دندان به میان می آید اولین نکته ای که ذهن آدم را به خود مشغول می کند سفیدی و زیبایی دندان ها و لبخند است. همه ی ما از اینکه دندان های سفید و درخشان داشته باشیم اعتماد به نفس می گیریم و یکی از دغدغه های ما چگونگی رفع رنگ زرد دندان هایمان است. همه ی ما می خواهیم بدانیم سفید کردن دندان چه فرآیندی دارد و آیا عوارضی را در پی دارد یا خیر. با ما همراه باشید تا فرایند سفید کردن دندان و یا بلچینگ را با هم بررسی کنیم.


چه مواردی باعث زرد شدن دندان می شود؟

نکته ای که باید بدانید این است که حتی در صورت رعایت دقیق اصول بهداشت دهان و دندان عاداتی که در زندگی داریم مثل سیگار کشیدن یا خوردن چایی و قهوه بر روی رنگ دندان ها تاثیر می گذارند. به همین جهت است که همیشه عده ای به دنبال یافتن روشی برای سفید کردن دندان هستند. زرد شدن دندان ها به دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد:

تغییر رنگ بیرونی

این نوع تغییر رنگ سطحی و ظاهری است به این شکل که تمام سطح دندان به یک نسبت زرد به نظر می رسد. این نوع از تغییر رنگ دندان بیشتر در نتیجه ی خوردن غذا و نوشدنی های حاوی رنگدانه های قوی می باشد.

تغییر رنگ ذاتی

این نوع از تغییر رنگ در همه ی جای دندان دیده نمی شود بلکه به شکل لکه های تیره نمود پیدا می کنند. بر خلاف مورد قبل، این نوع تغییر رنگ تا حد زیادی خطرناک است و به بنیان و ریشه ی دندان ارتباط پیدا می کند.
برای هر دوی این مشکلات راه حل هایی وجود دارد که در این پست بیشتر به سفید کردن دندان در نتیجه ی تغییر رنگ بیرونی می پردازیم.

سفید کردن دندان

فرآیند سفید کردن دندان به روش های مختلفی قابل انجام است، بعضی از خوراکی ها و یا انجام کارهای ساده ی روزانه می توانند باعث سفید شدن و درخشان شدن دندان شوند که بعضی از این روش ها عوارض جزیی و بزرگی هم دارند. سفید کردن دندان ها در کلینیک دندانپزشکی به سه روش نور، گرما و واکنش شیمیایی انجام می شود که مرسوم ترین روش، استفاده کردن از ماده بلیچینگ است. با استفاده از این روش سعی می شود که لک ها و رنگ زرد دندان از بین برود. توجه داشته باشید که اگر این کار توسط یک دندانپزشک صورت نگیرد ممکن است خسارات زیادی به دندان وارد شود.

سفید کردن دندان های ارتودنسی شده

چنانچه قصد دارید دندان های ارتودنسی شده را سفید کنید، طبق نظر متخصص ارتودنسی بهتر است این کار 5-6 ماه بعد از انجام ارتودنسی انجام شود.

عوارض سفید کردن دندان ها

باید در نظر داشته باشیم که سفید کردن دندان عوارضی دارد که در صورت رعایت موارد اصولی و تخصصی آن این عوارض ظرف یک تا چند روز از بین می رود.
التهاب لثه:
بعد از اتمام کار دندانپزشک و به دلیل تماس مواد سفید کننده، لثه ها به طور موقتی قرمز و ملتهب می شوند که البته این عارضه نهایتا ظرف چند روز از بین می رود. خیلی کم پیش می آید که این مشکل در مطب دندانپزشکی رخ دهد و بیشتر مربوط به استفاده از کیت های خانگی می باشد.
حساسیت دندان:
دیگر مشکلی که در پی سفید کردن دندان احتمالا به وجود می آید این است که بیمار تا چند روز به دمای سرد و گرم حساسیت پیدا می کند. این مشکل هم خیلی زود رفع می شود اما در صورتی که از حساسیت طولانی مدت دندان ها رنج می برید باید حتما این مسئله را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
عوارض طولانی مدت:
عوارضی که در بالا بررسی شد مربوط به عوارض کوتاه مدت و چند روزه ی سفید کردن دندان است و از بین می روند. با این حال کارهایی مثل بلیچینگ دائم و زیاد دندان ها باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. ما در بلیچینگ به دنبال ایجاد لبخندی زیبا هستیم ولی انجام بیش از حد آن می تواند باعث تغییر رنگ و کدر شدن آن بشود. برای رساندن احتمال آسیب دندان ها به صفر بهتر است برای انجام چنین کارهایی از کیت های خانگی استفاده نشود و به دندانپزشک شناخته شده مراجعه کرد.

نتایج بلیچینگ چقدر باقی می ماند؟

سفید کردن دندان یک روش دائمی نیست و به دلایلی که قبلا عنوان شد باز هم دندان های زرد می شوند. البته می توان با انجام کارهایی مثل مسواک زدن بعد از هر بار خوردن یا آشامیدن یا لااقل شستن دهان توسط آب فرآیند زرد شدن دندان های را بسیار کند کردن، با این حال تاثیر روش بلیچینگ با توجه به عوامل مختلفی که تاثیر گذار هستند می تواند بین 6 ماه تا 2 سال باقی بماند. با مراقبت از دندان و کم کردن عوامل تغییر رنگ دندان مثل نوشیدن قهوه می توانید این زمان را طولانی تر کنید.

پرینت