» بیماریهای تنفسی » چگونه سیگار بکشیم که ضرر نداشته باشد ؟
چگونه سیگار بکشیم که ضرر نداشته باشد ؟
بیماریهای تنفسی - سبک زندگی - سرگرمی - سلامت و پزشکی

چگونه سیگار بکشیم که ضرر نداشته باشد ؟

دی 6, 1402 340688

هیچگاه نمی‌توان گفت که سیگار کشیدن هیچ تأثیر منفی بر سلامتی ندارد، به هر نحوی که سیگار بکشیم به بدن آسیب می‌زند. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که سیگار کشیدن می‌تواند علت ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های تنفسی و غیره باشد.

در هر دقیقه که سیگاری کشیده می‌شود، بیش از ۷۰ ترکیب شیمیایی و مخرب به بدن وارد می‌شود، همچنین مقدار زیادی نیکوتین نیز به خون رفته و باعث افزایش ضربان قلب و مشکلات دیگر شده، اضافه به اینکه این مواد مخرب به راحتی وارد ریشه‌های موها در دهان و مجاری تنفسی شده و باعث تحریک آنها می‌شود و باعث به وجود آمدن خطر بیشتری از ابتلا به سرطان دهانه تنفسی و سایر بیماری‌های تنفسی می‌شود.

به طور کلی باید به جای سعی در کاهش ضرر سیگاری، برای بهبود کیفیت زندگی و سلامتی، تلاش برای ترک سیگار کنید. ترک سیگار می‌تواند بهبودی در خطرات عمده ای که بر سلامتی شما تأثیر می‌گذارند، در بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی و سرطان باشد.

بخوانید  The best ways to clean your rugs

سیگار بکشیم

چگونه سیگار بکشیم که ضرر کمتری داشته باشد ؟

بهترین روش برای کاهش خطرات سیگاری، کاملاً ترک سیگار است. به علاوه، باید خودتان را در مورد تأثیرات مخرب سیگار بر سلامتی آگاه سازید و برای ترک سیگار، از حمایت دوستان و خانواده استفاده کنید. اما اگر قصد دارید سیگار بکشید، در ادامه چند روش را برای کاهش ضرر سیگاری بیان کرده‌ام:

 1. خرید سیگار با نیکوتین کمتر: محصولات سیگاری با نیکوتین کمتر باعث کاهش ضررهای سیگاری می‌شوند. این محصولات معمولاً با نام‌های “سیگار سبک” یا “سیگار نیکوتین کم” شناخته می‌شوند.
 2. سیگار نکشید تا پس از صبحانه: سیگار کشیدن بعد از صبحانه شما را کمک می‌کند که از مزایای ِ سیگار کمتر نسبت به خطرات آن استفاده کنید.
 3. سیگار نکشید تا پس از غذا خوردن: این ایده مشابه ایده بالاست. در واقع، بعد از غذا خوردن تنباکو بهتر از قبل از غذا خوردن است.
 4. توجه به تکنیک درست سیگار کشیدن: درست سیگار کشیدن باعث می‌شود به مقدار نیکوتین کمتری نیاز داشته باشید. برای کاهش خطرات سیگار، باید بهترین روش‌ها را برای کشیدن سیگار پیدا کرد.
 5. کاهش تعداد سیگار: کاهش تعداد سیگار کشیده شده در هفته نیز می‌تواند باعث کاهش ضررهای سیگاری شود.
 6. تمرین ورزش: ورزش می‌تواند باعث کاهش خواص هیجانی شما و سطح اضطراب شما در موقعیت‌های استرسی شود.

 7. مدیتیشن: برخی آدم‌ها در مواجهه با اعتیاد سیگار موفق به کمک گرفتن از وسایلی همچون مدیتیشن می‌شوند. این حالت در برخی افراد آرامش روحی را تقویت کرده و به کاهش شدت دلخواه متعادل شده است.

 8. محدود کردن عوامل تحریک کننده: شما باید بدانید که برخی مواد تحریک کننده مانند کافئین و قند ممکن است سیگار کشیدن شما را تشدید کنند. به علاوه، شما می‌توانید حرکات خود را برای کاهش استرس مثل یوگا، تنفس استراتژیک و عملکردهای نوین تذکر دهید.

 9. به علاوه، می‌توانید از محصولات نیکوتین جایگزین مثل چسب نیکوتین، خراطین دهانی و پستهای نیکوتین استفاده کنید. این محصولات نیکوتین به کمک شما در ترک سیگار کمک می‌کنند.

اگر قصد ترک سیگار را دارید، پرسش‌های خود را به پزشکتان بپرسید. پزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه ترک سیگار ایمن و موفق برای خودتان تجربه کنید.

نکاتی که در نهایت باید به ذهن بسپارید:

  • ترک سیگار بهترین راه برای کاهش خطرات سیگار است.
  • سیگار کشیدن هیچ‌گاه به جایگزین ترک سیگار نمی‌تواند قرار بگیرد.
  • سعی کنید کمیت سیگاری که می‌کشید را کاهش دهید.
  • محصولات نیکوتین جایگزین مثل چسب نیکوتین و پستهای نیکوتین می‌توانند در کاهش مصرف سیگار به شما کمک کنند.
  • پزشک شما بهترین راهنمایی را برای ترک سیگار به شما می‌دهد.

ضرر سیگار کشیدن

به این نوشته امتیاز بدهید!

آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×