» سلامت پوست و مو » درمان خانگی دمل چرکی با این درمان های سنتی و گیاهی
دمل چرکی
سلامت پوست و مو - بیماری های عفونی

درمان خانگی دمل چرکی با این درمان های سنتی و گیاهی

آبان 21, 1402 230480

دمل چرکی که به آن جوش نیز می‌گویند، یک بیماری پوستی است که در آن التهاب فولیکول مو رخ می‌دهد و بر بافت‌های نرم و غده چربی نیز تأثیر می‌گذارد. با تشکیل توده های چرک و نکروز همراه است. این مشکل آنقدرها هم که در نگاه اول به نظر می رسد بی ضرر نیست. این قادر به تحریک عوارض شدید است که تهدیدی برای زندگی است و مشکل جدی است.

آیا تا به حال با مشکل آبسه یا دمل چرکی روبرو شده‌اید؟ آبسه یا دمل چرکی روی قسمتی از بدنتان قطعاً تجربه‌ای خوب نیست. این آفت صورتی-قرمز رنگ پر از چرک است و به شدت دردناک است. به دلیل احتمال عفونت آبسه، بسیار مهم است که بلافاصله درمان آن را آغاز کنید. شما قطعاً نمی‌خواهید آبسه را تحریک کنید و اقداماتی انجام دهید که وضعیت بدتر شود. اما می‌توانید ذهنیت خود را از نگرانی به آرامش تغییر دهید، زیرا روش‌های درمانی خانگی وجود دارد که می‌توانند به شما در درمان آبسه یا دمل چرکی کمک کنند. بهترین بخش درباره این روش‌های خانگی این است که آنها هم اقتصادی هستند و هم بسیار موثر. پس در ادامه با ۱۰ درمان خانگی برای درمان آبسه آشنا خواهید شد.

بخوانید  از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده ؟

آیا می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید در خانه از آبسه یا دمل چرکی خلاص شوید؟ پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را بخوانید!

عامل بیماری دمل چرکی

ظاهر و دمل چرکی و چرک جوش عمدتاً به دلیل نفوذ استافیلوکوک ها به فولیکول مو رخ می دهد. به طور معمول، آنها بر روی سطح پوست در میکرو فلور معمولی وجود دارند و خطری ندارند. اگر استافیلوکوک ها به فولیکول مو نفوذ کنند، یک بیماری التهابی ایجاد می شود. با این حال، برای اینکه این باکتری باعث آسیب شود، باید فعالیت سیستم ایمنی کاهش یابد.

هنگامی که سیستم ایمنی نمی تواند به طور کامل رشد و تولید مثل عوامل بیماری زا را مهار کند، تعداد آنها به سرعت افزایش می یابد، میکرو فلور طبیعی پوست را مختل می کند و به منافذ و فولیکول های مو نفوذ می کند و ظاهر چرکی را تحریک می کند. علائم و درمان فورونکل به دلیل عامل اصلی چروک مشخص است.

خطر ایجاد دمل چرکی

مراحل دمل?? مراحل ایجاد،رشد،بهبودی،حذف
درمان خانگی? عسل، پیاز،سیب زمینی،پیاز،صابون
زمان خوب شدن بین ۳ تا ۱۵ روز
عوارض دمل استافیلوکوک،مسموویت خون،عفونت

ویژگی هایی که خطر ایجاد دمل چرکی را افزایش می دهد:

مشاهده شده است که با تعدادی از ویژگی های پوست یا نگرش نادرست نسبت به آن، احتمال ایجاد دمل چرکی یا جوش به طور قابل توجهی افزایش می یابد. افرادی که چنین بیماری دارند باید به سلامت خود توجه ویژه ای داشته باشند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از کاهش فعالیت ایمنی انجام دهند. ویژگی هایی که مستعد ظهور جوش هستند بسیار متنوع هستند.

 1. افزایش تعریق
 2. وجود بیماری های پوستی
 3. تحریک مداوم پوست
 4. خراش، ساییدگی و سایش مکرر.
 5. نقض قوانین بهداشت فردی.
 6. نقض محافظت طبیعی از پوست
بخوانید  درمان خانگی بیماری پارونیشیا یا ورم کنار ناخن دست چیست ؟

۱-افزایش تعریق

افزایش تعریق. نمک های موجود در ترکیب آن به شدت بر روی پوست تأثیر می گذارد و باعث نقض خواص محافظتی آن می شود که شرایط مطلوبی را برای پاتوژن ایجاد می کند.

۲-بیماری های پوستی

وجود بیماری های پوستی که در آن ترک یا خراش ایجاد می شود. چنین آسیبی دروازه ورود عفونت است و به پاتوژن اجازه می دهد چندین مکانیسم دفاعی را در بدن به طور همزمان دور بزند. فورونکل، که علل آن با این مرتبط است، معمولا مجرد نیست.

تحریک مداوم پوست

۳-تحریک مداوم پوست

تحریک مداوم پوست توسط ترشحات بینی یا گوش، در صورت وجود رینیت مزمن یا اوتیت میانی. در عین حال، باکتری های بیماری زا همیشه روی بافت ها عمل می کنند و در نهایت منجر به کاهش محافظت می شود.

۴-خراش، ساییدگی و سایش مکرر.

در عین حال، استافیلوکوک به راحتی از طریق آسیب به ناحیه فولیکول مو نفوذ می کند و باعث ایجاد جوش می شود.

۵-نقض قوانین بهداشت فردی

اگر پوست به طور مرتب تمیز نشود، در مکان های حداکثر اصطکاک (بیشتر در ناحیه یقه) تحریک پوست ظاهر می شود که شرایط مطلوبی را برای پاتوژن ایجاد می کند. در نتیجه باکتری های بیماری زا شرایط ایده آلی برای نفوذ به بافت ها دارند.

نقض محافظت طبیعی از پوست در برابر پس زمینه قرار گرفتن مداوم در معرض محرک ها به دلیل فعالیت های حرفه ای قرار گرفتن در معرض روان کننده ها و گرد و غبار به ویژه خطرناک است.

بخوانید  قرص فیفول برای پوست صورت

در صورت وجود چنین پیش نیازهایی برای ظهور جوش یا دمل چرکی، باید به وضعیت پوست توجه ویژه ای شود. مهم است که در صورت بروز آسیب، فوراً آن را با یک ضد عفونی کننده درمان کنید و آن را با بانداژ یا گچ چسب محافظت کنید. اگر آبسه شروع به شکل گیری کرده باشد، به مراقبت های پزشکی نیاز است.

علل جوش های چرکی

علل جوش های چرکی

به عنوان دلایل اصلی ظهور دمل چرکی، افت ایمنی و اختلالات هورمونی در بدن مشخص می شود. بسته به اینکه کدام یک از آنها انجام می شود، تاکتیک های درمان با یا بدون استفاده از داروهای هورمونی نیز تعیین می شود.

به طور معمول، سیستم ایمنی یک مانع غیرقابل عبور در برابر عامل ایجاد کننده چرکی است و می تواند در برابر استافیلوکوک ها مقاومت کند و از عبور آنها از سطح پوست به بافت ها، از جمله فولیکول های مو، جلوگیری کند.

هنگامی که سیستم دفاعی بدن نقض می شود، مقاومت فعالانه در برابر عوامل بیماری زا متوقف می شود، و گاهی اوقات آنها را به سادگی به عنوان یک خطر تلقی نمی کنند و حتی تلاش های ضعیفی برای از بین بردن استافیلوکوک اورئوس انجام نمی دهند.

این معمولاً در صورتی اتفاق می افتد که فردی اخیراً به یک بیماری ویروسی شدید مبتلا شده باشد که منجر به از دست دادن شدید قدرت در بدن شده است. هیپوترمی شدید موضعی یا عمومی و مصرف طولانی مدت داروهای ضد افسردگی نیز عامل ضعف سیستم ایمنی می شود.

بخوانید  کاشت مو به روش SUT چیست و چطور انجام می شود ؟

عامل هورمونی نیز می تواند باعث پیدایش جوش شود. در چنین شرایطی معمولاً جوش از عوارض دیابت است. به دلیل اختلالات گردش خون، بافت ها از دریافت تغذیه کافی باز می مانند و گرسنگی آنها رخ می دهد که منجر به از بین رفتن فعالیت ضروری دفاع طبیعی پوست می شود. در نتیجه، عامل بیماری می تواند تقریبا آزادانه به فولیکول مو نفوذ کند و باعث التهاب شود.

مراحل شکل گیری دمل چرکی

مراحل شکل گیری دمل چرکی

 1. مرحله نفوذ
 2. مرحله فرآیند چرکی نکروزه
 3. مرحله بهبودی
 4. حذف دمل چرکی
 5. هسته فورونکل

دارای سه مرحله توسعه است. شما باید از قبل در مرحله اول تشکیل آبسه به دنبال کمک پزشکی باشید.

۱-مرحله نفوذ دمل چرکی

در این مرحله، خفگی تازه شروع به رشد کرده است. نفوذ در اطراف مو ایجاد می شود که فولیکول آن تحت تأثیر استافیلوکوکوس اورئوس است. ضخیم شدن و تورم بافت ها ظاهر می شود. ناحیه قرمزی در قطر از ۱ سانتی متر تا ۳ سانتی متر است.

اغلب بیمار از سوزن سوزن شدن در ناحیه التهاب شکایت می کند که در زمان لمس انفیلترات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. درد در ابتدا متوسط است، به تدریج افزایش می یابد.

۲-مرحله فرآیند چرکی نکروزه

مرحله فرآیند چرکی-نکروزه. ۳-۴ روز پس از شروع التهاب ایجاد می شود. هسته ای در مرکز جوش ظاهر می شود که از سلول های مرده و چرک غلیظ تشکیل شده است.

انتهای بالایی میله در بالای پوست قابل مشاهده است و مانند یک آبسه سفید به نظر می رسد. در لحظه ای که کشش پوست روی میله بیش از حد قوی می شود ، واگرا می شود ، یک قطره چرک بیرون می آید و توده های چرکی-نکروز تخلیه می شوند و پس از آن حفره فورونکل کاملاً پاک می شود.

بخوانید  قیمت دستگاه پلاسما جت

مرحله بهبودی دمل چرکی

۳-مرحله بهبودی دمل چرکی

مرحله بهبودی. هنگامی که جوش کوچک است، پس از رشد بیش از حد زخم باقی مانده از آن، هیچ جای زخم ایجاد نمی شود. با یک آبسه بزرگ از زخم، یک اسکار کوچک و حتی یکنواخت وجود دارد که با گذشت زمان ناپدید می شود.

اگر توده های چرکی نکروزه به دلایلی نتوانند بیرون بیایند، اغلب در مرحله دوم آن، عوارض بیماری ایجاد می شود. تلاش برای خارج کردن جوش نیز می تواند منجر به عواقب بسیار خطرناکی شود.

۴-حذف دمل چرکی

عمل از بین بردن جای جوش باید فقط توسط متخصصی انجام شود که ابزار و دانش لازم برای رهایی موثر بیمار از بیماری را دارد. در مراکز پزشکی متخصص چنین عملیاتی اغلب انجام می شود و نتایج مثبتی دارد. درمان دمل چرکی بستگی به مرحله رشد آنها دارد. به هیچ وجه نباید جوش را فشرده کرد ، این می تواند منجر به عواقب نسبتاً غم انگیزی شود.

۵-هسته فورونکل

هسته فورونکل بلافاصله پس از جدا شدن کامل از بافت هایی که آن را احاطه کرده اند جدا می شود. کارشناسان خاطرنشان می کنند که به محض ظاهر شدن چرک در جوش، باز کردن آن به یک وظیفه مهم تبدیل می شود. این عمل تنها چند ثانیه طول می‌کشد، اما این مداخله به خودی خود به بیماران کمک می‌کند تا از مشکلات مرتبط با ظاهر شدن کورک جلوگیری کنند.

بخوانید  با بهترین روغن و کرم جوانه گندم و خواص شگفت انگیز درمانی و زیبایی آن بیشتر آشنا شوید

این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود که به شما امکان می دهد کاملاً از درد جلوگیری کنید.جوش داخلی نوعی جوش است که در سطح پوست ظاهر نمی شود، بلکه در زیر آن ظاهر می شود. آنها همچنین برای سلامتی انسان خطرناک هستند، بنابراین باید به موقع درمان شوند.

درمان خانگی دمل چرکی

درمان خانگی دمل چرکی

به عنوان یک درمان کمکی، می توان از دستور العمل های عامیانه مختلفی استفاده کرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در صورت عدم وجود پویایی مثبت و اولین علائم بدتر شدن تغییرات موضعی یا وضعیت عمومی، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی واجد شرایط باشید.

محبوب ترین دستور العمل های درمان دمل چرکی عامیانه :

 • کیک عسلی
 • آلوئه یا کالانکوئه
 • سیب زمینی
 • پیاز
 • کیک گندم سیاه
 • پیاز و صابون
 • روغن درخت چای
 • پودر زردچوبه

درمان دمل چرکی با کیک عسلی

۱-درمان دمل چرکی با کیک عسلی

کیک عسلی. برای درست کردن خمیری برای درمان جوش چرکی، یک قاشق غذاخوری عسل به همان مقدار آرد گندم مخلوط می شود. سپس آن را روی جوش قرار می دهند تا زمانی که پوسچول باز شود. اعتقاد بر این است که به تمرکز چرکی کمک می کند تا سریعتر و بهتر پاک شود.

۲-درمان دمل آلوئه یا کالانکوئه

برگ تازه بریده شده آلوئه یا کالانکوئه به عنوان برش روی پوست به مدت چند ساعت در ناحیه نفوذ اعمال می شود. این روش برای مراحل اولیه توسعه بیماری مناسب است.

درمان دمل با سیب زمینی

۳-درمان دمل با سیب زمینی

سیب زمینی های پوست کنده و شسته شده به بشقاب ها بریده می شوند و روی جوش اعمال می شوند. این باند باید ۳-۴ بار در روز تعویض شود. طب سنتی چندین راه برای درمان جوش ارائه می دهد.

بخوانید  روش های متنوع برای آبرسانی پوست صورت

۴-درمان دمل با کیک خمیر

این روش بیشتر برای از بین بردن جای جوش روی صورت استفاده می شود. برای تهیه خمیر ، یک زرده خام، یک قاشق غذاخوری عسل نازک، یک قاشق غذاخوری کره ذوب شده بدون نمک و البته آرد را مخلوط کنید. همه مواد را با هم ترکیب کرده و کیک را با رول پهن کنید.

خمیر را روی جوش قرار دهید و آن را با باند ثابت کنید. چرک اغلب در شب اول بیرون می‌آید، اما استفاده از قرص‌ها را ادامه دهید و روزانه آنها را تعویض کنید، حداقل تا دو روز دیگر.

درمان دمل با پیاز

۵-درمان دمل با پیاز

یک پیاز را بردارید و از پوسته تا لایه بالایی پوست بگیرید. سپس باید آن را در فر بپزید تا نرم شود. پس از سرد شدن پیاز، آن را از وسط نصف کرده و روی جوش قرار دهید و با باند روی آن را محکم کنید. دستمال ها را هر روز عوض کنید تا زمانی که چرک کاملا تخلیه شود. هنگام تغییر از یک دستمال به دستمال دیگر، زخم را با پراکسید هیدروژن درمان کنید.

۶-درمان دمل با کیک گندم سیاه

با کمک کیک گندم سیاه. گندم سیاه را در ماهیتابه تفت دهید تا قهوه ای طلایی شود. پس از آن ،آن را خنک کرده و آرد و سرکه را اضافه کرده و خمیر را ورز دهید. خمیر را دو بار در روز عوض کنید.

بخوانید  بهترین مارک چسب بینی برای جوش سر سیاه

۷-درمان دمل با پیاز صابون

با پیاز و صابون. صابون لباسشویی و پیاز پخته را رنده کنید. جرم را روی آبسه بمالید، بانداژ را یک بار در روز عوض کنید.

روشی که ۱۰۰۰ بار آزمایش شده است این روش به احتمال زیاد با هدف جلوگیری از جوش است و در مراحل اولیه ظهور آبسه کار می کند:

در مرحله اولیه شروع جوش، زمانی که احساس سوزن سوزن شدن و یک نقطه قرمز احساس می شود. ظاهر می شود، یک تکه پنبه را دور یک کبریت بپیچید، آن را به ید آغشته کنید و روی نقطه قرمز نگه دارید، کمی فشار دهید، حداکثر یک دقیقه کمی می سوزد، اما این یک سوزش کوچک است.

نکته اصلی این است که ید به عمق مورد نظر نفوذ می کند و استافیلوکوک اورئوس را می سوزاند. چنین روشی را می توان در روز انجام داد. اگر دوره اولیه جوش را از دست دادید، چند روز متوالی به سوزاندن با ید ادامه دهید.

درمان دمل با روغن درخت چای

۷-درمان دمل با روغن درخت چای:

روغن درخت چای یکی دیگر از داروهای خانگی شناخته شده برای درمان جوش است. روغن درخت چای به عنوان یک ضد عفونی کننده برای درمان انواع مشکلات پوستی و عفونت مفید است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قطره از آن را روی ناحیه آسیب دیده روی پوست بمالید. خواص ضد عفونی کننده روغن به از بین بردن باکتری هایی که باعث ایجاد یا تشدید جوش می شوند کمک می کند و به بهبود سریعتر آن کمک می کند.

بخوانید  آکنه چیست و جوش روی شانه و بازو نشانه چیست ؟

۸-درمان دمل  پودر زردچوبه:

پودر زردچوبه یک تصفیه کننده طبیعی خون است که دارای خواص ضد باکتریایی و همچنین ضد التهابی است. به دلیل خاصیت ضد باکتریایی که دارد به درمان سریع جوش کمک می کند. زردچوبه و خمیر زنجبیل از جوش جلوگیری می کند.

مراحل درمان دمل چرکی

اگر در مراحل اولیه جوش روی بدن خود پیدا کردید، می توانید خودتان سعی کنید از شر آن خلاص شوید. برای انجام این کار، ناحیه آسیب شناسی را با هر ضد عفونی کننده درمان کنید و بانداژ را با پماد ضد عفونی کننده بمالید. پماد تورم بافت های اطراف را کاهش می دهد و آنتی بیوتیک های موجود در آن بر روی میکروارگانیسم ها تأثیر می گذارد و محتویات چرکی را از جوش می کشد.

درمان تا زمانی که جوش به طور کامل برطرف شود انجام می شود، زیرا یک بیماری درمان نشده می تواند منجر به عوارض شود. اگر در عرض ۲ تا ۳ روز پس از شروع جوش احساس بهبودی نکردید، حتماً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. از فشردن جوش به شدت خودداری کنید. این می تواند منجر به گسترش عفونت و ایجاد عوارض تهدید کننده زندگی شود.

ماساژ پوست در محلی که قبلاً جای جوش بود توصیه نمی شود. استفاده از کمپرس گرم و ضماد روی ناحیه جوش اکیداً ممنوع است، زیرا می تواند باعث نرم شدن پوست و تسهیل گسترش عفونت شود.

درمان موضعی و عمومی جای جوش

درمان موضعی و عمومی جای جوش

 • درمان موضعی
 • حفره فورونکل
 • پس از جراحی
بخوانید  قرص فیفول برای پوست صورت

درمان موضعی جای جوش

برای درمان کورک های نابالغ، استفاده از پمادهای ضد میکروبی، درمان ناحیه آسیب دیده و پوست در شعاع ۴ سانتی متری آن ضروری است. برای تسریع بلوغ آبسه از کمپرس های مختلف، تابش مادون قرمز و روش های دیگر استفاده می شود. محبوب ترین داروها عبارتند از پماد Vishnevsky، Biopin، مومیایی کردن Shostakovsky، Dimexide و غیره.

اگر تصمیم دارید در یک موسسه پزشکی از شر جوش خلاص شوید، یک عمل جراحی در انتظار شما است. پوست اطراف ناحیه آسیب دیده تحت درمان قرار می گیرد، بیهوشی داده می شود و کانون چرکی با چاقوی جراحی باز می شود. هسته فورونکل پس از جدا شدن کامل از بافت های اطراف برداشته می شود.

حفره فورونکل

حفره فورونکل باز شده باید با محلول ۳٪ پراکسید هیدروژن شسته شود. همچنین، پانسمان باید روزانه با استفاده از پشم پنبه آغشته به محلول کلرید سدیم انجام شود. دومی به پاکسازی ناحیه آسیب دیده از توده های نکروزه کمک می کند. سپس هر ۲-۳ روز یکبار بانداژ با پماد Vishnevsky لازم است.

پس از جراحی

پس از جراحی، پزشک ممکن است ویتامین های C، B1، B2، PP را تجویز کند. این به شما کمک می کند از ایجاد هیپوویتامینوز ناشی از عفونت چرکی و درمان آنتی بیوتیکی جلوگیری کنید. برای مدتی پس از جراحی، ادویه ها، الکل، غذاهای چرب و تند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

درمان عمومی دمل چرکی

اگر بیمار دارای کورک های بزرگ و همچنین کانون های چرکی روی صورت، گردن یا سر و همچنین فورونکولوز موجود باشد، درمان موضعی به موازات درمان عمومی اختصاصی و غیر اختصاصی، یعنی: ویتامین درمانی، پروتئین درمانی انجام می شود.

اتوهمتراپی و همچنین تزریق آنتی بیوتیک و سم استافیلوکوک. برای دستیابی به حداکثر اثر، آنتی بیوتیک ها باید همراه با داروهای ایمونولوژیک مصرف شوند. ویتامین های زیر نیز توصیه می شود: اسید اسکوربیک، رتینول، تیامین یا مخمر آبجو.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
آواتار واحد نویسندگی دندان لند

واحد نویسندگی دندان لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×